Na devastaci Velkého bariérového útesu nenese vinu pouze člověk. Stejně tak mají svůj podíl i přemnožení predátoři.
Nejvíce škody způsobuje druhá největší hvězdice na světě, hvězdice trnová koruna (Acanthaster planci), která se korály živí.
Do jejich schránky vypouští trávicí enzymy, čímž rozpouští vnitřek korálů, jejichž obsah následně vsaje, a nakonec zbydou jen prázdné schránky. Jeden jedinec hvězdice je za rok schopen strávit 5–6 m² korálů.
Pomůže ocet?
Redukci hvězdice trnité by se podle vědců mohlo docílit kuchyňským octem. Odborníci z australské Univerzity Jamese Cooka přišli na to, že na usmrcení hvězdic není potřeba drahých chemikálií, ale že obyčejný ocet postačí.
Jednak je levný a jednak neškodí svému okolí. Má to ale jednu nevýhodu. Jelikož se ocet do těla hvězdice dostává injekčním vstřikem, je to akt poměrně pracný. Injekce musí být vpravena do každé hvězdice zvlášť, aby se docílilo její smrti.
Nesmí dojít k úplnému vymýcení
K úplnému vymýcení hvězdic však nemůže dojít. „Na Velkém bariérovém útesu jsou miliony hvězdic a každá samice vyprodukuje za jediné období rozmnožování kolem 65 milionů vajíček.
Bylo by nutné vyvinout masivní úsilí, aby se je povedlo po jedné všechny pozabíjet. Víme však, že jsme schopni tímto způsobem zachránit jednotlivé části útesu,“ vyjádřila se k problematice vědkyně Lisa Bostromová-Einarssonová.