Skip to content

Považovali je za bohy. Proč Egypťané uctívali zvířata?

Tento článek je reklamním sdělením

Kočka pro ně byla obyčejná, mravence ale v klidu obcházeli. Zvířata hrála ve starověkém Egyptě významnou roli. Svůj obdiv k nim lidé promítali do nástěnných maleb, soch nebo dokonce do písma. Proč Egypťané vnímali některá z nich jako posly bohů a která to byla?

Hovnivála uznávali jako boha slunce a nebes

Drobný brouk, kterého v životě zajímá jen kulička trusu. Tak by asi většina lidí popsala vrbouna posvátného, lidově nazývaného hovnivála. Pro Egypťany se drobný hmyz stal natolik významným, že si jeho sošku můžete dodnes koupit v obchodech se suvenýry.
Říkali mu Cheprer a mluvili o něm jako o bohu.

Brouk představoval stejnojmenného boha vycházejícího slunce a byl zobrazován jako Skarabeus nebo jako člověk, který ho má místo obličeje. Scarabeus je od pradávna egyptským symbolem reinkarnace, tedy zrození člověka, jeho přeměny, následné smrti a znovuzrození v záhrobí. Usmrcení nebo zabití Scarabea bylo v Egyptě trestáno i smrtí.

Soška Scarabea
Soška Scarabea

Sochy a sošky Scarabeů lidé používali ke kultovním a magickým účelům. Dávali je například do mumií na místo srdce. Nosili je také jako ochranné amulety nebo je zasazovali do pečetních prstenů. Na výrobu drobných sošek se používal nejčastěji alabastr, mastek, ametyst a další minerály. Největší kamennou sochu tohoto brouka, která mnohotisíckrát převyšuje jeho reálnou velikost, najdeme u Svatého jezera v dnešním Karnaku.

Ptáci pomáhali se čtením zpráv

Podstatnou součástí hieroglyfického systému byli právě ptáci, kteří pomáhali v pochopení zapsaného textu. Podle jejich umístění mohl čtenář na první pohled zjistit, odkud má vlastně číst. Jak to vlastně fungovalo? Jednotlivé značky ptáků byly vždy otočené směrem k začátku textu a tím určovali směr čtení. V některých textech můžeme najít velmi pečlivě malované ptáky, u kterých jde rozeznat jednotlivá peříčka na křídlech.

I pták byl nositelem vyobrazení konkrétního boha. Hor, latinsky Horus, byl egyptský bůh Slunce a nebes. Jeho nejčastější zobrazení byl muž se sokolí hlavou nebo jako sokol samotný. V podobě ptáka mohl bůh podle pověstí létat a dohlížet na svět z výšky. Jeho jméno ne nadarmo znamená „ten, kdo je nahoře.“

Vyobrazení boha Hora

Had jako symbol života a zdraví

Had byl v egyptských mýtech zvířetem, které odráželo rozporný vztah. Na jedné straně z něj měli lidé strach, protože jim hrozilo uštknutí, na straně druhé uctívali jeho mrštnost. Stejně tak jim bylo odporné jeho slizké tělo, ale možnost svléknout se z kůže a tím se navenek omladit, u hadů Egypťané obdivovali. Ze strachu začali hada uctívat a tím si získali jeho přízeň. Nebezpečí, které jim ze strany hadů hrozilo, odháněli amulety s jejich vyobrazením.

Mrštné a ladné ztělesnění bohyně Bastet

Asi nejznámějším posvátným zvířetem Egypta je bezesporu kočka. Stala se představitelkou jedné z nejstarších egyptských bohyň. Zajímavostí ale je, že původně tuto bohyni lidé zobrazovali jako lvici. Podle dochovaných památek historikové usuzují, že zobrazování koček mezi božstvy a k jejich uctívání došlo až později.

 

Kočičí soška bohyně Bastet

Všechna zachovaná vyobrazení koček jsou pozoruhodně umělecky zpracovaná. Na jejich zpracování si dávali umělci záležet, což značí obrovskou úctu, kterou k těmto malým šelmám Egypťané měli. V období Nové říše najdeme kočky na barevných reliéfech vesetských hrobek, kde jsou zobrazeny jako Reovy pomocnice v boji s bohem Apopem. Později jsou to především sošky bohyně Bastet.

Sochy koček vytvářeli Egypťané z nejrůznějších materiálů. Nejčastěji je zobrazovali vsedě nebo vestoje, ale existují i sousoší koček s koťaty. Někdy dokonce můžeme vidět sochy koček v podobě štíhlé ženy s přiléhavým oděvem. Zobrazení egyptských koček se dodnes těší velké oblibě turistů.

Foto: Archiv Outfit4events.cz
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
Sdílej!
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Podivné nálezy na pláži: Zářivý kámen nebo stará loď
enigmaplus.cz

Podivné nálezy na pláži:...

Když se takhle navečer procházíte po pláži, nikdy...
Půjde slavný pár od sebe?
nasehvezdy.cz

Půjde slavný pár od sebe?

Už roky se v okolí...
Kvůli své velké kamarádce jde přes mrtvoly
nasehvezdy.cz

Kvůli své velké kamarádce...

Kolegyně Tereza...
Děti společně s IGRÁČKEM objevují krásy Valašska
epochanacestach.cz

Děti společně s IGRÁČKEM...

Muzejní a galerijní centrum...
Žraloci jako agenti  tajných služeb?
enigmaplus.cz

Žraloci jako agenti tajných...

Blíží se léto a čas dovolených. Navzdory zdání,...
Moderní konvektory hřejí i šetří energii
rezidenceonline.cz

Moderní konvektory hřejí i...

Pokud pomineme vytápění obytných prostor na tuhá paliva, tak...
Molnupiravir se k lidem může dostat už na podzim
21stoleti.cz

Molnupiravir se k lidem může...

Do závěrečné, třetí fáze testování se dostává slibný...
Strašlivý mord v den svatební
enigmaplus.cz

Strašlivý mord v den svatební

V blízkosti silniční komunikace z Rtyně v Podkrkonoší do...
První dáma uměleckého rytectví
iluxus.cz

První dáma uměleckého rytectví

V komunitě sběratelů zbraní platí za...
Lepší léčba HAE v Česku a na Slovensku
21stoleti.cz

Lepší léčba HAE v Česku a...

Vzácnému dědičnému onemocnění jménem hereditární...
Marsa Alam: Z rybářské vesničky nejoblíbenějším místem v Egyptě
epochanacestach.cz

Marsa Alam: Z rybářské vesničky...

Poznejte obdivuhodné...
Jak Rusko prodalo Aljašku! Nejhorší obchod v dějinách
epochalnisvet.cz

Jak Rusko prodalo Aljašku!...

Krásná příroda, bohatý zdroj nerostných...