Skip to content
reklama
reklama blank

Považovali je za bohy. Proč Egypťané uctívali zvířata?

blank
Tento článek je reklamním sdělením

Kočka pro ně byla obyčejná, mravence ale v klidu obcházeli. Zvířata hrála ve starověkém Egyptě významnou roli. Svůj obdiv k nim lidé promítali do nástěnných maleb, soch nebo dokonce do písma. Proč Egypťané vnímali některá z nich jako posly bohů a která to byla?

Hovnivála uznávali jako boha slunce a nebes

Drobný brouk, kterého v životě zajímá jen kulička trusu. Tak by asi většina lidí popsala vrbouna posvátného, lidově nazývaného hovnivála. Pro Egypťany se drobný hmyz stal natolik významným, že si jeho sošku můžete dodnes koupit v obchodech se suvenýry.
Říkali mu Cheprer a mluvili o něm jako o bohu.

Brouk představoval stejnojmenného boha vycházejícího slunce a byl zobrazován jako Skarabeus nebo jako člověk, který ho má místo obličeje. Scarabeus je od pradávna egyptským symbolem reinkarnace, tedy zrození člověka, jeho přeměny, následné smrti a znovuzrození v záhrobí. Usmrcení nebo zabití Scarabea bylo v Egyptě trestáno i smrtí.

Soška Scarabea
Soška Scarabea

Sochy a sošky Scarabeů lidé používali ke kultovním a magickým účelům. Dávali je například do mumií na místo srdce. Nosili je také jako ochranné amulety nebo je zasazovali do pečetních prstenů. Na výrobu drobných sošek se používal nejčastěji alabastr, mastek, ametyst a další minerály. Největší kamennou sochu tohoto brouka, která mnohotisíckrát převyšuje jeho reálnou velikost, najdeme u Svatého jezera v dnešním Karnaku.

Ptáci pomáhali se čtením zpráv

Podstatnou součástí hieroglyfického systému byli právě ptáci, kteří pomáhali v pochopení zapsaného textu. Podle jejich umístění mohl čtenář na první pohled zjistit, odkud má vlastně číst. Jak to vlastně fungovalo? Jednotlivé značky ptáků byly vždy otočené směrem k začátku textu a tím určovali směr čtení. V některých textech můžeme najít velmi pečlivě malované ptáky, u kterých jde rozeznat jednotlivá peříčka na křídlech.

I pták byl nositelem vyobrazení konkrétního boha. Hor, latinsky Horus, byl egyptský bůh Slunce a nebes. Jeho nejčastější zobrazení byl muž se sokolí hlavou nebo jako sokol samotný. V podobě ptáka mohl bůh podle pověstí létat a dohlížet na svět z výšky. Jeho jméno ne nadarmo znamená „ten, kdo je nahoře.“

blank
Vyobrazení boha Hora

Had jako symbol života a zdraví

Had byl v egyptských mýtech zvířetem, které odráželo rozporný vztah. Na jedné straně z něj měli lidé strach, protože jim hrozilo uštknutí, na straně druhé uctívali jeho mrštnost. Stejně tak jim bylo odporné jeho slizké tělo, ale možnost svléknout se z kůže a tím se navenek omladit, u hadů Egypťané obdivovali. Ze strachu začali hada uctívat a tím si získali jeho přízeň. Nebezpečí, které jim ze strany hadů hrozilo, odháněli amulety s jejich vyobrazením.

Mrštné a ladné ztělesnění bohyně Bastet

Asi nejznámějším posvátným zvířetem Egypta je bezesporu kočka. Stala se představitelkou jedné z nejstarších egyptských bohyň. Zajímavostí ale je, že původně tuto bohyni lidé zobrazovali jako lvici. Podle dochovaných památek historikové usuzují, že zobrazování koček mezi božstvy a k jejich uctívání došlo až později.

 

blank
Kočičí soška bohyně Bastet

Všechna zachovaná vyobrazení koček jsou pozoruhodně umělecky zpracovaná. Na jejich zpracování si dávali umělci záležet, což značí obrovskou úctu, kterou k těmto malým šelmám Egypťané měli. V období Nové říše najdeme kočky na barevných reliéfech vesetských hrobek, kde jsou zobrazeny jako Reovy pomocnice v boji s bohem Apopem. Později jsou to především sošky bohyně Bastet.

Sochy koček vytvářeli Egypťané z nejrůznějších materiálů. Nejčastěji je zobrazovali vsedě nebo vestoje, ale existují i sousoší koček s koťaty. Někdy dokonce můžeme vidět sochy koček v podobě štíhlé ženy s přiléhavým oděvem. Zobrazení egyptských koček se dodnes těší velké oblibě turistů.

Foto: Archiv Outfit4events.cz
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zapečené filé se zeleninovou krustou
tisicereceptu.cz

Zapečené filé se...

Ingredience 2 ks velkých brambor 2 mrkve 8...
Poněkud drsná láska
21stoleti.cz

Poněkud drsná láska

Je samozřejmé, že se chobotnice také musí...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Manžel ji vyměnil za ragbistku!
nasehvezdy.cz

Manžel ji vyměnil za...

Krachem manželství...
Muže jsem si našla přes inzerát
skutecnepribehy.cz

Muže jsem si našla přes...

Když jsem oslavila...
Tajemní Esejci: Ve své sektě měli svá vlastní pravidla
enigmaplus.cz

Tajemní Esejci: Ve své sektě...

Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku,...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Nevybojovala jediné. Vytoužené dítě!
nasehvezdy.cz

Nevybojovala jediné....

Krásná česká populární...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Proč zemřela slavná Marilyn Monroe?
enigmaplus.cz

Proč zemřela slavná Marilyn...

Slavná, krásná a prokletá. Tak by se dala...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...