Více než stovka ponorek z doby Druhé světové války leží na dně oceánu v okolí Indonésie, Malajsie a Singapuru. Nyní jich však je o dvě méně. Dvě ponorky, zničené v roce 1941, z mořského dna totiž záhadně zmizely.
Zůstaly po nich jen některé součástky a otisky v písku. Ztratily se také ostatky dohromady devětasedmdesáti členů posádky.
Co se s ponorkami stalo? Nejpravděpodobnějším vysvětlením jsou sběrači cenných kovů, kteří se této lokalitě v posledních letech věnují s velkým nasazením. Za poslední roky potkal totiž podobný osud už asi čtyři desítky vraků lodí a ponorek. Spolu s nimi zmizelo takto více než čtyři tisíce koster námořníků a vojáků.
Rozkrádají neoznačené hroby
Jak takový únos potopené ponorky probíhá? Zloději nejprve trup roztrhají na menší části trhavinou a následně po několik dní nebo týdnů sbírají ze dna části hodnotných kovů. Mohou si tak přijít na značné sumy z prodeje oceli, mědi nebo bronzu.
Zároveň jim však hrozí soud a vězení, potopená plavidla jsou totiž chráněna mezinárodní úmluvou a jsou považována za neoznačené hroby, jejichž poškození se trestá.