Potápěči, kteří prozkoumávají zatopené prastaré egyptské město Thonis, objevili v nedávné době pěknou řádku nových artefaktů. Patří mezi ně například ruiny chrámu, zlatá pokladnice, mince, ale také chybějící kus ceremoniální lodě.
Thonis, v angličtině nazvaný Heracleion, podle legendárního Herkula, býval velmi rušnou metropolí. Město vzniklo asi osm století před Kristem na pobřeží Nilu a v blízkosti středozemního moře.
Před asi 1500 lety se město ocitlo pod hladinou a na některých místech je nad ním dnes až pětačtyřicet metrů vody.
Dvacet let zkoumání
Město archeologové objevili už v roce 2000, to se ale svých pokladů vzdává velmi pomalu. V poslední vlně průzkumů, které trvaly dva měsíce, se však potápěčům dařilo. Chrámové sloupy, pohřbené v nánosech na dně, jsou jen malou ukázkou úspěchu.
V současných průzkumech pomáhá vědcům scan, který vytváří obrázky artefaktů spočívajících na dně. Ten se velmi osvědčil v pátrání po lodích, kterých zatím archeologové ve městě objevili 75, mezi nimi i několik obřadních, které byly až 13 metrů dlouhé.
Archeologové se v současnosti činí také v nedalekém městě Canopus, kde odkryli prastarý komplex budov, který rozšířil hranice města asi o kilometr jižním směrem. V něm zatím našli nejrůznější šperky nebo mince.