Domů     Ferdinand I. Habsburský dráždil stavy nejen daněmi
Ferdinand I. Habsburský dráždil stavy nejen daněmi

Rakouský arcivévoda Ferdinand se může radovat. Volbou z 23. října 1526 mu spadla do klína česká koruna. Pravda, na oplátku musel slíbit, že zaplatí minimálně polovinu královského dluhu, který tehdy činí 300 000 zlatých.

Také se zavázal, že přesídli z Vídně do Prahy. Co by však pro vidinu vlády v Českém království neudělal…

Jenže Ferdinand I. Habsburský (1503–1564) poměrně brzy pochopí, že vládnout Čechům bude docela oříšek.

Ve volební kapitulaci z prosince 1526 a ledna 1527 si totiž nechávají potvrdit platnost zemských svobod a privilegií, teprve poté jsou ochotni mluvit o termínu korunovace. Mezitím už nový král začíná od 1. ledna 1527 reformovat dvůr a jeho instituce.

Vydává dvorský řád, pomocí něhož zřizuje centrální dvorské úřady. Buduje tajnou radu, v níž využívá schopných lidí ze Španělska, které je jeho rodnou zemí, nebo vzdělanců z Rakouska.

Zklamání na obou stranách však přichází již krátce poté, kdy si 24. února 1527 Ferdinand I. posadí na hlavu českou korunu. České stavy svého výběru nového krále začínají litovat. Byrokracie omezuje jejich moc.

Ortodoxně katolickému panovníkovi je pro změnu už zcela jasné, jak těžké bude vyjít především s českými kališníky.

S českými kališníky se Ferdinandovi I. Habsburskému moc dobře nevychází.
S českými kališníky se Ferdinandovi I. Habsburskému moc dobře nevychází.

Města rozhodovat nebudou!

Bouři nevole vyvolá i Česká komora (jakýsi finanční úřad), založená 25. března 1527, jejímž úkolem je správa majetku českého krále. Je podřízena Dvorské komoře a nikoli stavům, což se samozřejmě šlechtě nelíbí.

Ta by ve svých rukou ráda soustředila maximum politického vlivu a nechce, aby jí Habsburk viděl do karet. Jenže Ferdinand o všem nejraději rozhoduje sám. Moc dobře však ví, že právě panstvo musí do jisté míry respektovat.

Ale aby se mu do vládnutí míchala i města, to už opravdu nestrpí! Nejraději by si na radnice dosadil své lidi a díky nim dostal všechno pod kontrolu. Proto ruší městům jejich privilegia, například je nutí odevzdat zbraně a připravuje je o pozemky.

Kvůli těmto opatřením se podíl měst na politickém rozhodování snižuje. A také chudnou. Na druhou stranu si ale Ferdinand I. velice dobře uvědomuje, že nemůže města úplně zničit, protože mu pomáhají zaplnit státní pokladnu. Pokles vlivu měst ale v podstatě uvítá šlechta.

Šlikové přijdou o své bohatství na základě horního regálu, zákona o těžbě.
Šlikové přijdou o své bohatství na základě horního regálu, zákona o těžbě.

Šlikové přijdou o doly

Nutno říci, že Ferdinandovy nepopulární kroky mají své opodstatnění. „V roce 1527 se totiž v českých zemích nacházely jen dosti minimální zdroje panovnických příjmů,“ komentuje tehdejší situaci současný historik Jaroslav Čechura.

Proto Dvorská komora provádí také revizi dluhů, k jejichž placení se Habsburk zavázal. Dále dochází k inventuře – ta má ukázat, zda se ještě někde v království nenacházejí nějaké zdroje příjmů, jichž by panovník mohl využít.

Dvorští úředníci samozřejmě na nějaké kápnou. Zjistí, že v Jáchymově v Krušných Horách razí rod Šliků od roku 1519 svoje stříbrné tolary.

„Já to tak nenechám,“ rozohní se Ferdinand I. Horní regál, zákon o těžbě, využije k tomu, aby jim mohl stříbrné doly zkonfiskovat a sám z nich utěšeně bohatnout.

Přes konfiskace a útlak se Ferdinand snaží dostát alespoň některým svým slibům, které dal při královské volbě. Například se usadí v Praze, i když tu samozřejmě nepobývá celý rok.

Z jáchymovských tolarů nakonec bohatne císař,
Z jáchymovských tolarů nakonec bohatne císař,

Císařští cenzoři straší popravou

S počátkem jeho vlády se v českém království mění i pravidla cenzury. „Všechny tisky musí být pod přísnou kontrolou,“ nařizuje Ferdinand I. Sledování případných závadných tiskovin funguje docela dobře.

A to především díky tomu, že v Praze je tehdy pouze jediná tiskárna. Pár dalších pak funguje jen v několika málo městech, jako například Plzeň. Na venkově nesmí být žádné.

Minimálně jednou do roka proberou cenzoři veškerou literaturu, na kterou u tiskařů narazí, a zkontrolují, zda mezi nimi není nějaká zakázaná kniha. Muži černého řemesla také mají povinnost uvádět u každého tisku své jméno. Za anonymní tituly jim hrozí poprava. Navzdory tomu se ale tato nařízení moc nedodržují.

Šlechtic Jan z Pernštejna se stává autorem 13 bodů, se kterými české stavy nesouhlasí.
Šlechtic Jan z Pernštejna se stává autorem 13 bodů, se kterými české stavy nesouhlasí.

Nároky na zemské poklady

Ferdinand je při chuti a s velkým elánem dál prosazuje svoji politiku. 30. března 1534 začíná platit tzv. Narovnání o hory a kovy. Král získává kontrolu nad těžbou drahých kovů v celém Českém království.

Železo a další barevné kovy mohou těžit sami vlastníci pozemků, naopak drahé kovy jako zlato a stříbro označuje nové nařízení za „poklady země“ a Ferdinand si na ně dělá nárok.

Soukromě je může někdo dolovat jenom tehdy, když všechen vytěžený kov prodá za výkupní cenu panovníkovi.

Brzy přichází další pohroma. Až do roku 1534 se v Čechách žádné pravidelné daně státu neplatí. Zdanění mají na starosti stavovské obce, které si je určují podle sebe. Teď je ale všechno jinak. Nová reforma stanovuje pevnou daň z prodeje zboží.

„Použiji stejný systém, jako v mém rodném Španělsku,“ umíní si Ferdinand I. a jeho úředníci vypíší daň. Činí 1/60 až 1/30 z prodejní ceny zboží, tedy 1,66-3,33 %. Na výběr daní vytvoří panovník komise, prodej nezdaněného zboží se trestá pokutami. Města okamžitě proti tomuto nařízení protestují.

Rebel Jan z Pernštejna stojí proti císaři.
Rebel Jan z Pernštejna stojí proti císaři.

Návrhy smete ze stolu

Protesty proti němu stále sílí. V roce 1539 dostává Ferdinand I. na stůl soupis 13 bodů, ve kterých s ním české stavy nesouhlasí. „Král neprokazuje patřičný respekt ke stavovské autoritě,“ říká jeden z nich.

Autorství spisku se přiznává Janovi z Pernštejna (1480–1548). Strach z války, Turci dorážející na Evropu a nespokojenost s královou politikou vyprovokují vznik šlechtické opozice, v jejímž čele stojí právě Pernštejn.

Na jaře 1543 navíc nekatolíci pracují na reformě náboženské reformy, jejímž cílem je zamezit panovnickým zásahům do náboženského života. Českému království by měl přinést určitou míru svobody a stojí za ním opět Pernštejn, sám příslušník jednoty bratrské.

Po přečtení návrhu na zemském sněmu v témže roce ale Ferdinand všechny změny smete se stolu. Napětí vrcholí a je jen otázkou času, kdy dojde mezi ním a šlechtou k otevřenému konfliktu. Stane se tak na počátku roku 1547.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou […]
Historie
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Historie
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
Historie
Život Ludvíka Svobody byl plný zvratů, vzestupů a pádů
Muž, který se dokázal vzepřít okupaci. Pražský hrad, jaro 1969. Legionář a tvůrce našich zahraničních jednotek v Sovětském svazu Ludvík Svoboda sedí zhroucený v křesle, jako kdyby měl za sebou jedno ze svých pověstných tažení. „Věřte mi, že jsem podepsal nejtěžší dokument ve svém životě!“ říká svému poradci. „Snad nebude tak zle, pane prezidente,“ chlácholí oslovený muž […]
reklama
záhady a tajemství
Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
Aztékové věří, že krev je posvátná životní síla, že bohové svou krví živí Slunce, a že jediným adekvátním výrazem poděkování může být jen podobná oběť. Znehybněn pěti muži svírajícími jeho ruce, nohy a hlavu, leží na obětním kameni vytvarovaném tak, aby byl nejvýše jeho napnutý hrudník. Snaží se nedat najevo strach, přesto se chvěje a […]
Norimberský kostel sv. Vavřince a pověsti s ním spojené
Norimberský luterský kostel svatého Vavřince, německy Kirche St. Lorenz, gotická trojlodní bazilika z poloviny 13. století s vysokým halovým chórem z roku 1477 a dvěma věžemi v průčelí, stojí v jižní části starého města. Kostel byl vystavěn v letech 1250 až 1390 v gotickém stylu. Zazděný mnich K tomuto kostelu se váže hned několik legend […]
Shahmaran, příběh moudrosti, lásky, zrady i oběti
Shahmaran je fascinující mytická postava z tureckého folkloru zejména z oblasti Anatolie, která je bohatá na symboliku a nese v sobě hluboké poselství o moudrosti, lásce, obětování i následcích zrady. Milující léčitelka Zobrazována je jako napůl žena a napůl had – její tělo je od pasu nahoru ženské, zatímco od pasu dolů má hadí ocas […]
Tragédie na letecké přehlídce v Goussainville: Kde se tu vzal ten letoun?!
„Jen počkej, až nás uvidíš letět, tos ještě neviděl,“ zahlásí sovětský pilot Michail Kozlov směrem k anglo-francouzského týmu Concordu. Bude to právě konkurenční boj, co bude stát za smrtí celé 6členné posádky Tupoleva Tu-144, zničením několika domů, usmrcením 8 lidí na zemi (z toho 3 dětí) a 60 vážně raněným civilistům?   Možná. Ve hře […]
lifestyle
Srdce v nebezpečí
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k vzniku kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze, ukládá se tuk v cévách a zvyšuje se riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V ČR každoročně zemře téměř 50 000 osob na onemocnění srdce. Srdeční a cévní onemocnění […]
Ischemická porucha srdeční: Srdce stůně, ale bolet to vždy nemusí
Běžným příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS) je angina pectoris. Postižený pociťuje pálení, řezání a tlak za hrudní kostí. Při úplném ucpání koronární tepny dojde asi po 20 minutách k odumření srdečního svalu v daném místě. Při poškození více než 40 % srdeční tkáně nemůže srdce dále pracovat. Rozvine se život ohrožující infarkt myokardu a může […]
Doba pařanská: Jak to všechno začalo? Katodovou trubicí…
Tradičně se hrávala se sirkami, ale použít můžete v podstatě cokoliv. Principem hry nim, která pochází pravděpodobně z Číny, je odebírání 1 až 3 věcí ze 3 hromádek o počtu 3+4+5. Kdo bere poslední, vyhraje. A bude to právě hra nim, která se stane jakýmsi pradědečkem dnešního „gamingu“. Americký matematik Raymond Moos Redheffer (1921–2005) postaví […]
Videohry po česku: Pamatujete si ještě 8bity?
„Proboha, třída plná kávovarů,“ povzdechne si útrpně partička sedmáků, když po prázdninách nakouknou do nové počítačové učebny. Škola hrdě pořídila nechvalně proslulé počítače IQ 151. Monitor? Není třeba. Hrdě je napojí k černobílým televizím Tesla.   A CDéčka nebo flasky? Ty mají ještě pěkných pár let čas. Zatím stačí magnetofon. Šla by i mechanika na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz