Poslední jídlo před popravou má symbolický význam. Je tradicí, že si v mezích možného odsouzenci mohou dopřát místo standardní vězeňské stravy projednou něco podle své vlastní chuti. Někteří to pojímají opravdu kreativně, jak ukazují následující fotografie.
Pořádně se nacpat
Hlavně netroškařit, to je pravděpodobně heslo Johna Wayne Gacyho (str. 37), popraveného v Illinois v USA za znásilnění a 33 vražd.
Jako poslední jídlo si poroučí obrovský kbelík smaženého kuřete z řetězce KFC, hranolky, krevety a navrch jahody. Není také divu, před zatčením pracuje vrah jako manažer tří restaurantů tohoto řetězce.
Hlavně zdravě
Stephen Anderson (1953–2002) je odsouzen za sedm vražd a další těžká provinění. Popraven je smrtící injekcí v Californii v USA. Zdá se že i chvíli před smrtí si vrah hlídal zdravou linii.
V jeho posledním jídle najdeme dva sýrové sendviče, nízkotučný cottage sýr, ředkvičky a jeden kopeček zmrzliny jako desert. Jestli se mu po takovém jídle odcházelo na onen svět lehce, to se můžeme jen dohadovat.
Tak se pozná fanoušek
Ronnie Lee Gardner (str. 84) stane před popravčí četou ve státě Utah v USA ve věku 49 let za přepadení a dvojitou vraždu.
Jeho poslední jídlo dokazuje, že skutečný fanoušek drží svou věrnost až za hrob – vrah si poručí humří ocásek, steak, jablečný koláč a zmrzlinu, ale trvá na tom, že bude své poslední jídlo jíst u televize, kde mu pustí slavnou filmovou trilogii Pána prstenů.
Nic zvláštního
Ted Bundy (str. 34) je na Floridě v USA odsouzen za zvláště odporné zločiny – více než 35 případů vraždy, nekrofilie, znásilnění a ještě za pokus o útěk z vězení. Nikdo nepochybuje, že tento člověk na elektrické křeslo patří.
Poslední jídlo před popravou mu ale hlavu nedělá. Odmítne si vymýšlet něco zvláštního a tak mu vězeňská stráž připraví standardní set pro odsouzence – medium rare steak, bramborové placičky, vejce a toasty.
Nepřežeňme to
Victor Feguera (1935–1963) to s posledním jídlem před popravou docela jistě nechce přehnat. Dozorci jsou překvapeni, když slyší jeho neobvyklé přání. Chce dostat jednu jedinou samotnou černou olivu s peckou bez čehokoli dalšího.
Asi mu ovšem chutná, protože když dozorci sundávají jeho mrtvé tělo z šibenice, najdou pecku od olivy v kapse vězeňského mundůru.
Teroristova zmrzlina
Masový vrah a terorista Timothy McVeigh (1968–2001), popravený v Indianě v USA za výbuch v Oklahoma City, při kterém přišlo o život 168 lidí, se s posledním jídlem příliš nebabral.
Odmítne hlavní chod a objedná si rovnou desert – půl kila mátové zmrzliny s čokoládovými kousky. Zřejmě mimořádně chladnokrevný vrah.
Bonbón na cestu
Gerald Lee Mitchell (1697–2001) má také neortodoxní pojetí posledního jídla před popravou. Zřejmě si chce cestu na smrt náležitě osladit a tak si místo jídla objednává jenom velkou kupu bonbónů značky Jolly Rancher.
Jméno bonbónů bychom mohli přeložit jako „veselý farmář“, jestli se ale Mitchellovi šlo na popravu vesele, to nevíme.
Poslední jídlo nevinného
Claude Jones (1940–2000) je ve státě Texas odsouzen za loupežnou vraždu v obchodě s alkoholem. Přestože svou vinu setrvale popírá, pošle ho porota na smrt.
Rozsudek je vykonán v roce 2000. O deset let později vychází najevo, že Claude je s největší pravděpodobností nevinný.
Jeho poslední jídlo je dobrou ilustrací toho, že když jdete na smrt, nemusíte se už starat o svou hladinu cholesterolu – grilované maso, klobása, množství vajíček a toasty s kečupem podle nejlepší texaské kulinářské tradice, která má možná na svědomí víc mrtvých, než všichni vrazi dohromady.