Doprovod do říše mrtvých se neobejde bez hieroglyfických říkadel, vyrytých na stěnách hrobky, která mají chránit mrtvého a oživit jeho tělo. Zesnulému pomáhají i bohové, jeho duši vezmou na nebe, a dokonce jí dovolí létat.
V Sakkaře nedaleko egyptského hlavního města Káhiry to potvrzuje i 25metrová pyramida s pohřební komorou a sarkofágem královny Behenu. Stáří se odhaduje na 4200 let.
Objevila ji v roce 2010 francouzská archeologická expedice, kterou vedl Philippe Collombert. Expedice se pokusila rozluštit i tajemství královny.
Její osud je naprosto nejasný a vědci si zatím lámou hlavu, čí vlastně byla manželkou. Uvádějí dva faraony z 6. dynastie Pepiho I. (vládne 2332 – 2283 př. n. l.) a Pepiho II. (vládne 2278 –2184 př. n. l.).
Rady si neví ani vedoucí expedice. „Jde o dobře dochovaný žulový sarkofág s královninými tituly, ale informace, kdo byl její manžel, tu chybí, “ říká Collombert rozpačitě.
Pocta písaři
Náhodný cestující, jedoucí ve vlaku napříč oblastí Ismailíje, si může ve vesnici Tell el-Maskhuta hned u kolejí všimnout desítek hlubokých děr, obklopených archeology. Jde o hrobky, objevené v dubnu roku 2010.
Ta nejdůležitější z nich se však nachází hned vedle kolejí – je to místo posledního odpočinku jistého Kenamona, královského písaře z období 19. dynastie (1315 př. n. l. – 1201 př. n. l.).
Jde o první hrobku z té doby, nalezenou v Dolním Egyptě (nachází se v deltě řeky Nil).
Popsaný sarkofág
Uvnitř hrobky, postavené z nepálených cihel, na archeology čekalo překvapení v podobě nádherné bohaté výzdoby – i samotný vápencový sarkofág byl popsán na vnější i vnitřní straně. Největší pozornost však vyvolaly scény ze 125 kapitoly egyptské Knihy mrtvých.
„Tyto výjevy a nápisy v hrobce ukazují, že Kenamon, který měl na starost královské písemnosti, byl velmi důležitý muž,“ prohlásil vedoucí úřadu pro památky Mohamed Abdel Maksúd.
Z nápisů v hrobce se archeologové dokonce dozvěděli i o Kenamonově manželce – jmenovala se Isis a byla hudebnicí a zpěvačkou v chrámu boha Atuma.
Archeologové si od nálezu hrobky hlavně slibují, že jim pomůže zjistit informace o historii okolí delty řeky Nil a také něco o vztazích s krajinami na východě země.