Domů     Proč se říká: Pýthická věštba, nedostatkový šafrán a jablko, které se neodkutálí
Proč se říká: Pýthická věštba, nedostatkový šafrán a jablko, které se neodkutálí

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Dnes si povíme, co to znamená, když někdo mluví jako Pýthie. Dozvíme se, kolik něčeho je, když je toho „jako šafránu“, proč se oblíbená masitá pochoutka jmenuje hovězí Stroganov a proč by někdy bylo lepší, kdyby se jablko odkutálelo od jabloně co nejdále. A zbude samozřejmě čas i na červnové pranostiky.

… mluvit jako Pýthie

Pokud někde zaslechnete výraz „pýthické výroky“ nebo „pýthické předpovědi“, případně že někdo „mluví jako Pýthie“, pak je to proto, že se jedná o nejasná, záhadná, dvojsmyslná nebo nevěrohodná slova, která si každý může vyložit podle svého.

A pokud jde o předpovědi, jsou takové, že je zpětně lze přiřadit ke kterékoliv události a tvrdit, že právě takto byly předvídány.

… Epocha vysvětluje:

Původ tohoto slovního spojení je třeba hledat v antickém Řecku, konkrétně ve slavné věštírně v Delfách. Ze skalní rozsedliny zde stoupal dým.

Tam seděla žena, která vdechovala tento kouř a pod jeho vlivem pak v transu odpovídala na otázky lidí nebo pronášela obecná proroctví. Těmto věštkyním se říkalo Pýthie, nešlo tedy o jméno konkrétní věštkyně.

Dodnes se spekuluje o tom, co kouř obsahoval, protože mnohé jejich předpovědi byly zcela beze smyslu, jindy se skládaly jen z neartikulovaných výkřiků a „překládali“ je místní kněží.

Předpovědi věštkyň v Delfách zapisovali a překládali kněží.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Předpovědi věštkyň v Delfách zapisovali a překládali kněží.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

… je toho jako šafránu

Když je čehokoliv jako šafránu, je toho málo a je to většinou také vzácné. Tak, jako šafrán. Historie kultivace a používání šafránu trvá více než 3500 let a je rozšířena napříč kulturami, kontinenty a civilizacemi.

Šafrán jako koření získané ze sušených blizen rostliny šafránu setého vždy byl a dosud patří mezi nejdražší věci na světě. Se svou nahořklou chutí, sennou vůní a jemnými kovovými tóny si získal v gastronomii velkou oblibu.

Epocha dodává:

Používal se však tradičně také jako přísada do parfémů, barvivo i lék. V Indii se je také určen k náboženským účelům. Dnes je největším producentem šafránu Írán.

Jeho vysoká hodnota na světových trzích se drží díky náročným metodám sklizně, kdy je třeba ručně sesbírat přibližně 150 květů na 1 gram šafránu, přičemž každý květ má 3 malé blizny.

Ty se musejí pečlivě oddělit a na 1 gram jich tak připadne 450, na kilogram 1000krát tolik. Dnes stojí kilo pravého šafránu okolo 10 000 dolarů (cca 230 000 korun).

… červnové pranostiky

Červen je považován za třetí nejteplejší měsíc v roce a zároveň obvykle také za nejdeštivější. Sluneční svit však trvá přes 200 hodin, což je nejvíce v celém roce a příroda je plná předzvěstí nadcházejícího léta a s ním spojených prázdnin a dovolených.

Začínají dozrávat některé druhy ovoce, voda mívá teplotu vhodnou pro koupání a zahrádky jsou plné květin.

Epocha připomíná:

Červnové pranostiky předpovídají počasí v dalších letních měsících. Mluví třeba o úrodě:

„Jestli červen mokrý bývá, obilí pak málo rodívá.“ nebo „Co v červnu nedá do klasu, červenec nažene v času.“ a „Červen-li více sucho než mokro bývá, urodí se hojnost dobrého vína.“

Ale zmiňují se i o podzimních měsících a poskytují dokonce také výhledu na zimu: „Jak červen teplem září, takový bude i měsíc září.“ či „Je-li červen mírný, nebude v prosinci mráz silný.“

Šafrán je nesmírně drahé koření.(Foto: Johan Puisais / Pixabay)
Šafrán je nesmírně drahé koření.(Foto: Johan Puisais / Pixabay)

… hovězí Stroganov

Oblíbený pokrm z hovězího masa je známý po celém světě. Připravuje se z hovězí svíčkové, nakrájené na nudličky, které se orestují na oleji. K nim se přidá cibule, žampiony, nakládané okurky, zakysaná smetana a rajčatový protlak a vše se nechá prohřát.

K této voňavé a chutné lahůdce se podávají opékané brambory nebo smažené hranolky, používá se však také rýže nebo těstoviny.

Pokrm pochází z ruské kuchyně, kde bylo původně hotové jídlo přelito vodkou nebo koňakem a zapáleno, a je pojmenován podle šlechtického rodu Stroganovů.

Epocha přibližuje:

Název se zřejmě poprvé objevuje v kuchařské knize s názvem Dárek mladým hospodyňkám, která vyšla v roce 1861. Recept však má tehdy jednodušší podobu, maso je doplněno pouze hořčicí a smetanou.

Specialita se stane mezi ruskými majetnými vrstvami populární a po bolševické revoluci v roce 1917 se s emigranty dostane do celého světa.

Časem se vytvoří mnoho regionálních verzí a někdy se specialita připravuje také z vepřového nebo kuřecího masa či z lokálních uzenin.

Jablka blízko stromu znamenají při sklizni méně práce, ale v lidové moudrosti je to jinak.(Foto: Manfred Richter / Pixabay)
Jablka blízko stromu znamenají při sklizni méně práce, ale v lidové moudrosti je to jinak.(Foto: Manfred Richter / Pixabay)

… jablko nepadne daleko od stromu

Když se podíváme do sadu, jablko spadlé z jabloně obvykle zůstane ležet na místě a daleko se neodkutálí. Tedy pokud sad není na stráni… Jinak zůstává pěkně v blízkosti mateřského stromu.

Toto pozorování naši předkové přenesli do lidského světa a znamená to, že lidské vlastnosti se dědí z rodičů na potomky. V tomto případě byly myšleny spíše ty špatné.

Epocha doplňuje:

Lidé mají slabé i silné stránky osobnosti vepsány ve své genetické výbavě. Nositelé určité varianty genů tak mohou být o něco introvertnější než jiní lidé, stejně tak jsou ovlivněny sklony k alkoholismu, žárlivosti a dokonce i nezištnosti nebo svědomitosti.

A dokonce rovněž talent pro byznys může být zakódován v genech, protože určitá genová varianta se u schopných podnikatelů vyskytuje častěji.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Albrecht Fietz / Pixabay)
reklama
Související články
Lifestyle
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
Lifestyle
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu […]
Lifestyle
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
Píše se polovina 50. let 20. století v Československu. Kdybyste v té době absolvovali školu, neměli byste si šanci vybírat, kam jít pracovat. Také o soukromém sektoru byste si tehdy mohli nechat jenom zdát. Všechno bylo totiž státní. Absolvent pedagogické fakulty si v červnu 1955 prohlédne svoji umístěnku. Sen o tom, že bude učit děti v rodném městě, […]
Lifestyle
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
reklama
záhady a tajemství
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
zajímavosti
Mravenci: Skrytí vládci světa
Na světě žije odhadem 14 000 druhů mravenců, přičemž jejichž celkový počet se počítá na triliony. Tento všudypřítomný hmyz se rozšířil po všech kontinentech s výjimkou zamrzlé Antarktidy, což představuje neuvěřitelný evoluční úspěch. Čím to, že zrovna mravenci jsou natolik úspěšní?   Německý výzkumný tým z univerzity ve Würzburgu odhadl, že celkový počet mravenců překračuje […]
Rozšíření kávy: Vojáci vyráběli mlýnky z munice
Město Mokha (v dnešním Jemenu) na břehu Rudého moře se v 16. století stává centrem obchodu s kávou. Zdejší vládci ale touží mít v pěstování kávovníku světový monopol, a proto zakazují vývoz sazenic. Teprve roku 1618 se jednomu holandskému obchodníkovi podaří propašovat několik keřů kávovníku ze země. Benátčané se o omamném nápoji údajně doslechli poprvé […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neštovice s námi ještě neskončily
21stoleti.cz
Neštovice s námi ještě neskončily
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch
Záhadné zmizení Karlie Gusé
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení Karlie Gusé
Šestnáctiletá Američanka Karlie Gusé se ztratila již před více než třemi lety. Pátrání nepřineslo téměř žádné výsledky a okolnosti jejího zmizení tak dodnes zůstávají záhadou. Co se stalo na party, kt
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
iluxus.cz
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
Každodenní užití tyčinek Brit Dental Stick podporuje zdraví psích zubů, a to díky mechanickému čištění a působení známých bylin. Pomáhá také odstraňovat zubní plak, čímž působí preventivně proti tvorb
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
enigmaplus.cz
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
V egyptské archeologické lokalitě Gíza se nacházejí tři hlavní pyramidy – Cheopsova, Rachefova a Menkaureova. Jedná se o skutečné divy lidské civilizace. Ačkoli se o ně vědci a badatelé zajímají již c
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
epochalnisvet.cz
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
Ostatky 450 osob nesoucí znaky protiupírských zásahů byly před nedávnem odkryty v obci Luzino na severu Polska. Mrtví jsou pohřbeni s useknutou hlavou položenou mezi nohama a zatěžkaní kameny, aby nem
Mají pro sebe slabost
nasehvezdy.cz
Mají pro sebe slabost
Pohledný herec ze seriálu Eliška a Damián Robert Urban (37) je evidentně zamilovaný do své krásné kolegyně Emmy Smetany (35). Začalo to tím, že o ní řekl, že je „jedna z jeho nej“, a díval se na ni
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
21stoleti.cz
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Nei
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Víte, jak jste staří?
panidomu.cz
Víte, jak jste staří?
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří
Co předpověděla drsná věštba?
skutecnepribehy.cz
Co předpověděla drsná věštba?
Na magii jsem nikdy moc nevěřila, jednou mě za jistým šamanem vzala kamarádka. Kdyby tenkrát tušila, co karty prozradí o nás dvou! S Danielou jsme se poznaly, když mně bylo 23 let, jí o dva roky méně. Byly jsme nejmladší kolegyně, což nás spojilo dohromady. Kdybych měla vypsat nějaké rozdíly, tak bych řekla, že já jsem