Domů     Proč se říká: Pýthická věštba, nedostatkový šafrán a jablko, které se neodkutálí
Proč se říká: Pýthická věštba, nedostatkový šafrán a jablko, které se neodkutálí

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Dnes si povíme, co to znamená, když někdo mluví jako Pýthie. Dozvíme se, kolik něčeho je, když je toho „jako šafránu“, proč se oblíbená masitá pochoutka jmenuje hovězí Stroganov a proč by někdy bylo lepší, kdyby se jablko odkutálelo od jabloně co nejdále. A zbude samozřejmě čas i na červnové pranostiky.

… mluvit jako Pýthie

Pokud někde zaslechnete výraz „pýthické výroky“ nebo „pýthické předpovědi“, případně že někdo „mluví jako Pýthie“, pak je to proto, že se jedná o nejasná, záhadná, dvojsmyslná nebo nevěrohodná slova, která si každý může vyložit podle svého.

A pokud jde o předpovědi, jsou takové, že je zpětně lze přiřadit ke kterékoliv události a tvrdit, že právě takto byly předvídány.

… Epocha vysvětluje:

Původ tohoto slovního spojení je třeba hledat v antickém Řecku, konkrétně ve slavné věštírně v Delfách. Ze skalní rozsedliny zde stoupal dým.

Tam seděla žena, která vdechovala tento kouř a pod jeho vlivem pak v transu odpovídala na otázky lidí nebo pronášela obecná proroctví. Těmto věštkyním se říkalo Pýthie, nešlo tedy o jméno konkrétní věštkyně.

Dodnes se spekuluje o tom, co kouř obsahoval, protože mnohé jejich předpovědi byly zcela beze smyslu, jindy se skládaly jen z neartikulovaných výkřiků a „překládali“ je místní kněží.

Předpovědi věštkyň v Delfách zapisovali a překládali kněží.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Předpovědi věštkyň v Delfách zapisovali a překládali kněží.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

… je toho jako šafránu

Když je čehokoliv jako šafránu, je toho málo a je to většinou také vzácné. Tak, jako šafrán. Historie kultivace a používání šafránu trvá více než 3500 let a je rozšířena napříč kulturami, kontinenty a civilizacemi.

Šafrán jako koření získané ze sušených blizen rostliny šafránu setého vždy byl a dosud patří mezi nejdražší věci na světě. Se svou nahořklou chutí, sennou vůní a jemnými kovovými tóny si získal v gastronomii velkou oblibu.

Epocha dodává:

Používal se však tradičně také jako přísada do parfémů, barvivo i lék. V Indii se je také určen k náboženským účelům. Dnes je největším producentem šafránu Írán.

Jeho vysoká hodnota na světových trzích se drží díky náročným metodám sklizně, kdy je třeba ručně sesbírat přibližně 150 květů na 1 gram šafránu, přičemž každý květ má 3 malé blizny.

Ty se musejí pečlivě oddělit a na 1 gram jich tak připadne 450, na kilogram 1000krát tolik. Dnes stojí kilo pravého šafránu okolo 10 000 dolarů (cca 230 000 korun).

… červnové pranostiky

Červen je považován za třetí nejteplejší měsíc v roce a zároveň obvykle také za nejdeštivější. Sluneční svit však trvá přes 200 hodin, což je nejvíce v celém roce a příroda je plná předzvěstí nadcházejícího léta a s ním spojených prázdnin a dovolených.

Začínají dozrávat některé druhy ovoce, voda mívá teplotu vhodnou pro koupání a zahrádky jsou plné květin.

Epocha připomíná:

Červnové pranostiky předpovídají počasí v dalších letních měsících. Mluví třeba o úrodě:

„Jestli červen mokrý bývá, obilí pak málo rodívá.“ nebo „Co v červnu nedá do klasu, červenec nažene v času.“ a „Červen-li více sucho než mokro bývá, urodí se hojnost dobrého vína.“

Ale zmiňují se i o podzimních měsících a poskytují dokonce také výhledu na zimu: „Jak červen teplem září, takový bude i měsíc září.“ či „Je-li červen mírný, nebude v prosinci mráz silný.“

Šafrán je nesmírně drahé koření.(Foto: Johan Puisais / Pixabay)
Šafrán je nesmírně drahé koření.(Foto: Johan Puisais / Pixabay)

… hovězí Stroganov

Oblíbený pokrm z hovězího masa je známý po celém světě. Připravuje se z hovězí svíčkové, nakrájené na nudličky, které se orestují na oleji. K nim se přidá cibule, žampiony, nakládané okurky, zakysaná smetana a rajčatový protlak a vše se nechá prohřát.

K této voňavé a chutné lahůdce se podávají opékané brambory nebo smažené hranolky, používá se však také rýže nebo těstoviny.

Pokrm pochází z ruské kuchyně, kde bylo původně hotové jídlo přelito vodkou nebo koňakem a zapáleno, a je pojmenován podle šlechtického rodu Stroganovů.

Epocha přibližuje:

Název se zřejmě poprvé objevuje v kuchařské knize s názvem Dárek mladým hospodyňkám, která vyšla v roce 1861. Recept však má tehdy jednodušší podobu, maso je doplněno pouze hořčicí a smetanou.

Specialita se stane mezi ruskými majetnými vrstvami populární a po bolševické revoluci v roce 1917 se s emigranty dostane do celého světa.

Časem se vytvoří mnoho regionálních verzí a někdy se specialita připravuje také z vepřového nebo kuřecího masa či z lokálních uzenin.

Jablka blízko stromu znamenají při sklizni méně práce, ale v lidové moudrosti je to jinak.(Foto: Manfred Richter / Pixabay)
Jablka blízko stromu znamenají při sklizni méně práce, ale v lidové moudrosti je to jinak.(Foto: Manfred Richter / Pixabay)

… jablko nepadne daleko od stromu

Když se podíváme do sadu, jablko spadlé z jabloně obvykle zůstane ležet na místě a daleko se neodkutálí. Tedy pokud sad není na stráni… Jinak zůstává pěkně v blízkosti mateřského stromu.

Toto pozorování naši předkové přenesli do lidského světa a znamená to, že lidské vlastnosti se dědí z rodičů na potomky. V tomto případě byly myšleny spíše ty špatné.

Epocha doplňuje:

Lidé mají slabé i silné stránky osobnosti vepsány ve své genetické výbavě. Nositelé určité varianty genů tak mohou být o něco introvertnější než jiní lidé, stejně tak jsou ovlivněny sklony k alkoholismu, žárlivosti a dokonce i nezištnosti nebo svědomitosti.

A dokonce rovněž talent pro byznys může být zakódován v genech, protože určitá genová varianta se u schopných podnikatelů vyskytuje častěji.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Albrecht Fietz / Pixabay)
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
Počítače dnes používáme k mnoha transakcím od objednávání k jídla přes nákupy v obchodech až po ovládání bankovního účtu. Přitom jejich zabezpečení řada z nás věnuje menší pozornost než výběru zámku ke vchodovým dveřím a pojištění bytu. Zloději jsou však vždy napřed a již před dlouhou dobou se přesunuli i na internet. Vybílit kreditní kartu, kterou používáte k nákupům na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan