Domů     Proč se říká: Pýthická věštba, nedostatkový šafrán a jablko, které se neodkutálí
Proč se říká: Pýthická věštba, nedostatkový šafrán a jablko, které se neodkutálí

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Dnes si povíme, co to znamená, když někdo mluví jako Pýthie. Dozvíme se, kolik něčeho je, když je toho „jako šafránu“, proč se oblíbená masitá pochoutka jmenuje hovězí Stroganov a proč by někdy bylo lepší, kdyby se jablko odkutálelo od jabloně co nejdále. A zbude samozřejmě čas i na červnové pranostiky.

… mluvit jako Pýthie

Pokud někde zaslechnete výraz „pýthické výroky“ nebo „pýthické předpovědi“, případně že někdo „mluví jako Pýthie“, pak je to proto, že se jedná o nejasná, záhadná, dvojsmyslná nebo nevěrohodná slova, která si každý může vyložit podle svého.

A pokud jde o předpovědi, jsou takové, že je zpětně lze přiřadit ke kterékoliv události a tvrdit, že právě takto byly předvídány.

… Epocha vysvětluje:

Původ tohoto slovního spojení je třeba hledat v antickém Řecku, konkrétně ve slavné věštírně v Delfách. Ze skalní rozsedliny zde stoupal dým.

Tam seděla žena, která vdechovala tento kouř a pod jeho vlivem pak v transu odpovídala na otázky lidí nebo pronášela obecná proroctví. Těmto věštkyním se říkalo Pýthie, nešlo tedy o jméno konkrétní věštkyně.

Dodnes se spekuluje o tom, co kouř obsahoval, protože mnohé jejich předpovědi byly zcela beze smyslu, jindy se skládaly jen z neartikulovaných výkřiků a „překládali“ je místní kněží.

Předpovědi věštkyň v Delfách zapisovali a překládali kněží.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Předpovědi věštkyň v Delfách zapisovali a překládali kněží.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

… je toho jako šafránu

Když je čehokoliv jako šafránu, je toho málo a je to většinou také vzácné. Tak, jako šafrán. Historie kultivace a používání šafránu trvá více než 3500 let a je rozšířena napříč kulturami, kontinenty a civilizacemi.

Šafrán jako koření získané ze sušených blizen rostliny šafránu setého vždy byl a dosud patří mezi nejdražší věci na světě. Se svou nahořklou chutí, sennou vůní a jemnými kovovými tóny si získal v gastronomii velkou oblibu.

Epocha dodává:

Používal se však tradičně také jako přísada do parfémů, barvivo i lék. V Indii se je také určen k náboženským účelům. Dnes je největším producentem šafránu Írán.

Jeho vysoká hodnota na světových trzích se drží díky náročným metodám sklizně, kdy je třeba ručně sesbírat přibližně 150 květů na 1 gram šafránu, přičemž každý květ má 3 malé blizny.

Ty se musejí pečlivě oddělit a na 1 gram jich tak připadne 450, na kilogram 1000krát tolik. Dnes stojí kilo pravého šafránu okolo 10 000 dolarů (cca 230 000 korun).

… červnové pranostiky

Červen je považován za třetí nejteplejší měsíc v roce a zároveň obvykle také za nejdeštivější. Sluneční svit však trvá přes 200 hodin, což je nejvíce v celém roce a příroda je plná předzvěstí nadcházejícího léta a s ním spojených prázdnin a dovolených.

Začínají dozrávat některé druhy ovoce, voda mívá teplotu vhodnou pro koupání a zahrádky jsou plné květin.

Epocha připomíná:

Červnové pranostiky předpovídají počasí v dalších letních měsících. Mluví třeba o úrodě:

„Jestli červen mokrý bývá, obilí pak málo rodívá.“ nebo „Co v červnu nedá do klasu, červenec nažene v času.“ a „Červen-li více sucho než mokro bývá, urodí se hojnost dobrého vína.“

Ale zmiňují se i o podzimních měsících a poskytují dokonce také výhledu na zimu: „Jak červen teplem září, takový bude i měsíc září.“ či „Je-li červen mírný, nebude v prosinci mráz silný.“

Šafrán je nesmírně drahé koření.(Foto: Johan Puisais / Pixabay)
Šafrán je nesmírně drahé koření.(Foto: Johan Puisais / Pixabay)

… hovězí Stroganov

Oblíbený pokrm z hovězího masa je známý po celém světě. Připravuje se z hovězí svíčkové, nakrájené na nudličky, které se orestují na oleji. K nim se přidá cibule, žampiony, nakládané okurky, zakysaná smetana a rajčatový protlak a vše se nechá prohřát.

K této voňavé a chutné lahůdce se podávají opékané brambory nebo smažené hranolky, používá se však také rýže nebo těstoviny.

Pokrm pochází z ruské kuchyně, kde bylo původně hotové jídlo přelito vodkou nebo koňakem a zapáleno, a je pojmenován podle šlechtického rodu Stroganovů.

Epocha přibližuje:

Název se zřejmě poprvé objevuje v kuchařské knize s názvem Dárek mladým hospodyňkám, která vyšla v roce 1861. Recept však má tehdy jednodušší podobu, maso je doplněno pouze hořčicí a smetanou.

Specialita se stane mezi ruskými majetnými vrstvami populární a po bolševické revoluci v roce 1917 se s emigranty dostane do celého světa.

Časem se vytvoří mnoho regionálních verzí a někdy se specialita připravuje také z vepřového nebo kuřecího masa či z lokálních uzenin.

Jablka blízko stromu znamenají při sklizni méně práce, ale v lidové moudrosti je to jinak.(Foto: Manfred Richter / Pixabay)
Jablka blízko stromu znamenají při sklizni méně práce, ale v lidové moudrosti je to jinak.(Foto: Manfred Richter / Pixabay)

… jablko nepadne daleko od stromu

Když se podíváme do sadu, jablko spadlé z jabloně obvykle zůstane ležet na místě a daleko se neodkutálí. Tedy pokud sad není na stráni… Jinak zůstává pěkně v blízkosti mateřského stromu.

Toto pozorování naši předkové přenesli do lidského světa a znamená to, že lidské vlastnosti se dědí z rodičů na potomky. V tomto případě byly myšleny spíše ty špatné.

Epocha doplňuje:

Lidé mají slabé i silné stránky osobnosti vepsány ve své genetické výbavě. Nositelé určité varianty genů tak mohou být o něco introvertnější než jiní lidé, stejně tak jsou ovlivněny sklony k alkoholismu, žárlivosti a dokonce i nezištnosti nebo svědomitosti.

A dokonce rovněž talent pro byznys může být zakódován v genech, protože určitá genová varianta se u schopných podnikatelů vyskytuje častěji.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Albrecht Fietz / Pixabay)
Související články
Lifestyle
Slavní milenci Marilyn Monroe: Brando s ní podvede dvě manželky!
Je dříč, kterému hází klacky pod nohy značně kolísavý zdravotní stav. Hledá lásku, je citlivá, ale osud ji zrovna dvakrát nepřeje. Kdo ze slavných měl (prý) to štěstí, že mu kráska projevila svou přízeň, aniž by se to příliš vědělo?    Slavný americký herec a režisér Marlon Brando (1924–2004) se nechá slyšet, že „s Marilyn […]
Lifestyle
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Lifestyle
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před […]
Prostějovská Starorežná: Skutečně stál u jejího původu samotný čert?
Co se počátků prostějovského lihovarnictví týče, legenda praví, že kdysi Lucifer vyslal jednoho z čertů na Hanou, aby tam lovil lidské duše. Pekelný posel obcházel hanácká města a vsi, ale nejprve se mu práce nějak nedařila… Konečně úpis! Až v jedné vsi u Prostějova se na něj konečně usmálo štěstí. Našel totiž bohatou selku, která […]
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
historie
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba.   Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V […]
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Africká fialka je skromná kráska
panidomu.cz
Africká fialka je skromná kráska
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v