Skip to content

Ponorkový mistr a nemluvný puntičkář upozorní na nedostatky i Hitlera!

Velicí můstek měl ohlídat někdejší bývalý kuchař, který se vypracoval až na druhého důstojníka. Jeho nesprávné rozhodnutí se však stalo Kretschmerově ponorce osudným.

Vlčí smečka byla opět v pohybu. Oné březnové noci to vypadalo na stejnou rutinu jako předchozí plavby. Velitel ponorky U-99 Otto Kretschmer (1912–1998) si byl jist, že se strhne stejná mela jako jindy a britskému konvoji zasadí opět smrtící ránu.

„Určitě to bude jako vždycky, zmohou se maximálně na pár náhodných útoků a to bude vše,“ pomyslí si rodák ze slezského Heidau. Nemá sebemenší tušení, že to bude právě jeho ponorka, která dostane co proto.

Na schůzka u Vůdce

Vytříbená taktika Kretschmer se ponorkových misí aktivně účastnil od samého začátku války, nicméně v prvních měsících se mu příliš nedařilo. Ke své smůle byl nucen sledovat úspěchy kolegů, což jej jako puntičkáře značně iritovalo.

Jeho hvězda vyšla až počátkem roku 1940, kdy na sebe upozornila ponorka U-23, jíž tehdy Kretschmer velel, při zásahu velké nákladní lodi Fredville. Úspěch, který však odstartoval jeho sérii vítězství, se dostavil při operaci Nordmark.

Přestože se operace, při níž se měla těžká děla bitevních lodí a křižníků zaměřit na likvidaci nákladní dopravy mezi Británií a Norskem a ponorky zase měly zničit případné uprchlíky, nevyvedla, Kretschmerovi se podařil skvělý zásah.

Se svou posádkou dokázal potopit torpédoborec Britského královského námořnictva třídy Daring. Obojí se mu podařilo vcelku odvážným nočním hladinovým útokem, což velitel vyhodnotil jako ten pravý způsob, jak zdecimovat nepřítele.

Ponorka U-99

Nový stroj, skvělé výsledky V březnu 1940 už velel Tichý Otto, jak mu kvůli mlčenlivé povaze přezdívali novináři, ponorce vyšší třídy U-99 a v letních měsících už brázdil jihozápadní přístupy do Lamanšského průlivu.

Během dvou týdnů korvetní kapitán dokázal potopit 6 lodí a jednu zajmout. V příštích měsících německá ponorková válka zažívala hotové žně a Kretschmer nechal ostatní velitele ponorek, co do počtu potopených lodí, daleko za zády.

Jako jeden z mála však bral svůj úspěch s nadhledem a dokázal stát nohama pevně na zemi. Byl si dobře vědom, že štěstěna je vrtkavá. Britské obranné síly byly navíc na vzestupu. Ponorkový velitel byl také jedním z mála, kdo na sílící britskou armádu upozorňoval a zároveň poukazoval na nedostatky té německé.

Nebál se kritiky ani před samotným Adolfem Hitlerem (1889–1945). Na nejvyšších místech kritizoval špatnou součinnost s letectvem, nízké priority ve stavbě nových člunů a nedostatečnou práci rozvědky.

„Myslím si, že skvělá éra naší ponorkové války brzy skončí,“ promlouval na jednom ze slavnostních obědů držitel Rytířského kříže ke svému vůdci.

Otto se velmi brzy stává národním hrdinou.

Osudové rozhodnutí Zlomový okamžik pro Ottu Kretschmera měl přijít opravdu brzy. 17. března 1941 se mu do paměti vryl jako den, kdy byla ukončena jeho námořnická kariéra. Britové nečekaně změnili svou techniku a z rutinního vzdálení se z boje, které Kretschmer se svou posádkou absolvoval již tolikrát, se stal boj o život.

Britská eskorta, za kterou se onu noc pustila U-99, neměla nepřítele jen odehnat, naopak jej měla důsledně stíhat a zničit. Když se tedy Heinrich Petersen (1902–1963), jemuž Kretschmer na pár okamžiků přenechal velení ponorky, rozhodl pro nouzový ponor, vehnal U-99 do spárů nepřítele.

Stačila jediná salva hlubinných náloží, aby poškozená U-99 vyskočila na hladinu. Pod palbou britských dělostřelců Kretschmer pochopil, že je konec. On ji jeho posádka se dostali do zajetí. Krestchmer se na stáří uchýlil do Dolního Bavorska, kde ve svých 86 letech zemřel.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Kateřina Pelikánová
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čarodějnické procesy v Torsåkeru: O osudu věřících rozhodovaly děti
enigmaplus.cz

Čarodějnické procesy v...

EVA SOUKUPOVÁ Čarodějnické soudy z let 1674–1675...
4 kroky k jarní očistě těla
nasehvezdy.cz

4 kroky k jarní očistě těla

Blížící se příchod jara si neumíme představit...
Soukromé lety na vzestupu
iluxus.cz

Soukromé lety na vzestupu

Počty letů soukromými letadly české...
Báječný zdravý domácí kečup
nasehvezdy.cz

Báječný zdravý domácí kečup

Domácí kečup budete mít připravený raz dva. Stačí...
VIDEO: Zvláštní postava v opuštěném pečovatelském domě
enigmaplus.cz

VIDEO: Zvláštní postava v...

Urban exploration či urbex je označení pro...
Život (nejen) v hodinové věži
rezidenceonline.cz

Život (nejen) v hodinové věži

Rezidence Penthouse, v současné době považovaná...
Průhonice: Krásnější než sama příroda
epochanacestach.cz

Průhonice: Krásnější než sama...

Romantická procházka přírodou...
Budoucnost měsíčních kolonistů? Chov ryb
21stoleti.cz

Budoucnost měsíčních...

Dobývání Měsíce v současné době představuje vesmírné...
Chrám sv. Víta: Gotická střecha české země
epochanacestach.cz

Chrám sv. Víta: Gotická...

Mnohé z evropských...
Jak se bránit internetovým vyděračům?
21stoleti.cz

Jak se bránit internetovým...

Byť je virtuální svět od toho reálného v mnohém...
Obludárium Jurského světa: Který byl největší či nejdravější?
epochalnisvet.cz

Obludárium Jurského světa: Který...

Dinosauři sice žili před desítkami miliony...
Přepište učebnice: Nález 30 000 let starých jeskynních maleb
enigmaplus.cz

Přepište učebnice: Nález 30...

EVA SOUKUPOVÁ Jeskyně ve španělské Kantábrii zdobí...