Domů     Podpatek sloužil ještě nedávno jako symbol společenského postavení
Podpatek sloužil ještě nedávno jako symbol společenského postavení
18.6.2020

Jak dlouhá je historie obuvi? Možná vás to překvapí, ale vleče se s lidstvem už přes 10 000 let. Ale i když se tvar a způsoby zpracování měnily, původní účel zůstal až na výjimky stejný. Ptáte se, co bylo cílovou metou? Přece pohodlná chůze.

Nepřekvapí, že první pokusy o ochranu nohou zaznamenáváme u národů, žijících ve velmi nepříznivém prostředí. Ne vždy však byly nezbytnou nutností. Pokud se dnes podíváme na nohy tzv.

přírodních národů, zjistíme, že lidské chodilo umí být samo o sobě značně odolné a dokáže se adaptovat téměř na jakýkoli přírodní povrch.

Za oblibu boty může náš přerod z opice

Je mnoho teorií, které se snaží objasnit přechod z bosých nohou na pohodlné obutí. A jedna z těch nejnovějších hovoří o rozdílech mezi opičím a lidským chodidlem. Stačí se podívat na naše lidoopí příbuzné.

Velký palec, postavený proti prstům, jim umožňuje zvládat i poměrně složité pohybové kreace vysoko ve větvích. Lidé však díky postupnému napřimování o tuto výhodu přišli.

Evoluce se totiž stále více snažila pozici palce srovnat s ostatními prsty – a to zejména kvůli větší stabilitě.

Dámská bota s tzv. Ludvíkovským podpatkem (1760–1765) ze sbírek Los Angeles County Museum of Art.
Dámská bota s tzv. Ludvíkovským podpatkem (1760–1765) ze sbírek Los Angeles County Museum of Art.

Problém však představovala (a dodnes představují) poměrně měkká bříška prstů a prostor pod nimi, náchylný k nejrůznějším poraněním. A právě těm měly boty zabránit.

Kůže se k výrobě bot začala používat mnohem později, než si myslíme

Když se dnes řekne „obuv z přírodních materiálů,“ budeme se nejspíše poohlížet po kožených kouscích. První obuv však byla vyrobena z nejrůznějších vláknitých prvků – trávy, případě šáchoru (Egypt).

Kůže jako taková obsahuje množství vody a před okolními podmínkami (v čele s nízkými či vysokými teplotami) příliš nechrání. A její impregnaci tukem si naši předci osvojili až mnohem později.

Nošením bot na podpatku císař Ludvík XIV proslul.
Nošením bot na podpatku císař Ludvík XIV proslul.

První módní boty uvedli na trh Řekové

Vlastně to ani nepřekvapí. Tento národ všeobecně dbal o svůj perfektní vzhled a jako první přišel na to, že by boty mohly sloužit i k něčemu víc než jen k ochraně nohy.

Mezi jejich dobové evergreeny patřily rozhodně řemínkové sandály s přezkami pevně uchycenými k podrážce.

Tu pravou kreativitu však v obuvnících probudil až středověk. Zejména šlechtici si zamilovali barevné, uzavřené boty se špičkou, kopírující věrně tvar nohy (koneckonců se šily vždycky přímo na míru).

Pro jezdce byly určeny modely se zvednutou špičkou, které se později uplatnily i v divoké módě některých královských dvorů.

Velmi dlouho však u bot nebylo možné rozlišit pravou a levou. Oba kusy se vyráběly identicky a poskytovaly tak dostatek místa pro prsty ve všech případech.

Novověk a jeho boty na podpatku

Zatímco ve středověku se boty pro jednotlivé společenské vrstvy odlišovaly prakticky jen materiálem, novověk se zaměřil i na odlišný střih. Na první pohled tak bylo možné rozpoznat status člověka, který kráčel před vámi.

Vysoké podpatky chránily šlechtické paničky i pány před prachem a špínou z cest. Špičku v tomto ohledu představoval dvůr Ludvíka XIV., který předepisoval i takové detaily jako vysoké červené podpatky a obří pentle.

Podpatky se vyjímaly i na takzvaných pin-upkách. Foto je z válečných let.
Podpatky se vyjímaly i na takzvaných pin-upkách. Foto je z válečných let.

Tkaničky přišly na scénu až v 19. století

Trvalo poměrně dlouho, než se obuv opět zjednodušila. Milujete kotníčkové boty? Tak ty se objevily ve větší míře až v 19. století, a to zejména díky strojům, jež výrazně usnadňovaly práci ševcům.

A uplatnění našly i naše staré známé tkaničky – tedy alespoň v úvazu, jaký se používá dodnes.

Ať už si tedy na nohu nazujete cokoliv, pokračujete vlastně v 10 000 let dlouhé tradici. Ovšem co do ceny jsou současné boty mnohem dostupnější.

Zatímco dříve se ti nejchudší museli spokojit i jen s jedním jediným párem bot na celý rok, vy si jich můžete dopřát mnohem víc. A to třeba i díky specialistům na nízké ceny.

Vyzkoušejte třeba slevy na Bonipo.cz do nejrůznějších obchodů nejenom s obuví.

Dost možná vás zaujmou přímo slevové kódy do e-shopu eObuv.cz, ale vybírat můžete i z mnoha dalších možností. Pokračovat lze třeba i českou stopou.

Koneckonců – právě Baťa se do světové historie obuvnictví vepepsal opravdu neopomenutelným způsobem. Na to bychom neměli zapomínat.

Foto: coka / Shutterstock.com (úvodní foto), zbytek Wikkimedia Commons
Související články
Lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Lifestyle
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Lifestyle
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
Lidská populace v číslech
Před 400 000 až 250 000 lety vznikl tzv. moderní člověk Homo sapiens (člověk moudrý). V té době ještě existovaly, byť vzácně, i další druhy rodu Homo, a to Homo erectus (člověk vzpřímený) a Homo neanderthalensis (člověk neandertálský). Historicky žilo na světě přes 100 miliard příslušníků druhu Homo sapiens. Na 5000 až 10 000 jedinců zdecimovala lidský druh erupce […]
Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
Patří mezi nejznámější tvory, které můžeme najít v chladných a ledových částech naší planety. Přesto první mořeplavci, kteří tučňáky zpozorovali, nejprve vůbec nemohli přijít na to, o jaké zvíře se jedná. Někteří je měli za opeřené ryby, jiní za nelétavé husy. A není se čemu divit, tučňák opravdu nevypadá jako ostatní ptáci a ani se tak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz