Skip to content

Podnikatelka Estera Hebenstreitová se o svoje dědictví doslova poprala

Estera cítí vůni pepře smísenou se zázvorem a hřebíčkem. Připomíná jí dětství. „Nedovolím jim, aby obchod získal někdo, kdo si to nezaslouží,“ říká si. Vyplatit dědictví rodinným černým ovcím je pro ni nepřijatelné.

Estera Hebenstreitová ze Streitenfeldu (†1637) dostane evangelickou výchovu zaměřenou na vedení domácnosti a zbožnost. Od mala ji její otec vodí do svého krámu v domě U zlatých křížů, pražské Karlově ulici, plného exotického koření dováženého z dalekých krajů.

„Tati, co je to za značku?“ ptá se dívka, když vidí podivné klikyháky na plátěných pytlích svázaných motouzy a uložených ve sklepení. Přitahuje ji to mnohem více než hraní si s panenkami, Netrvá dlouho a děvče se zvládne v obchodě otáčet stejně dobře jako otec.

Doma ji k tomu vedou, v obchodě je potřeba každé ruky: „Přeber zboží,“ zavolá na osmnáctiletou holku Tomáš Hebenstreit a Estera se vzápětí nekompromisně dohaduje o kvalitu a množství dovezeného pepře.

Když se jí zdá, že dodavatel chce šidit, rázně si dubne. Zajistí si tím respekt.

Cizokrajné koření do kuchyně patří k žádanému sortimentu na tržištích i v kamenných obchodech.

Nejvhodnější nevěsta Její zájem o obchod je u dívky něčím neobvyklým. Ostatní tří Hebenstreitovy dcery berou rodinný krám spíše jako přítěž a důvod, proč je otec neustále v jednom kole. Estera má jiný názor.

Neovládá jenom vážení koření, ale brzy si poradí i s tím, čemu nepřijdou na kloub ani mladí chlapci, navštěvující hospodářskou školu – s účetnictvím. Malostranský kupec Jan Teufel by sotva našel lepší nevěstu než Esteru, kterou si nakonec odvede k oltáři kolem roku 1590.

V obchodě se dokážou zdatně otáčet i ženy.

Dědictvím se mu podaří získat velký dům v dnešní Melantrichově ulici a do něj si přivede novomanželku. „Mohu odjet za obchodem a ona mne zastane,“ říká o ní pyšně. Jejich obchod s kramářským zbožím prosperuje i její zásluhou.

Když Teufl zasedne ve staroměstské radě, úměrně s tím roste i jejich společenské postavení, Vrozená šetrnost se v Esteře přetahuje s ctižádostí ukázat ostatním, že není žádná chudinka.

Tvrzení, že ženy v obchodě nechají napálit od šejdířů je naprosto mylné. Ví si rady.

Začíná bitva o dědictví V roce 1604 zemřel otec. Za půlstoletí trvající kupeckou kariéru si vydobyl v Praze významné postavení. Před smrtí stihl ale ještě poslední pořízení. Dvě ze čtyř svých dcer přežil, Syn Jan z druhého manželství ho zklamal.

„Je to lenoch a opilec. Nedivím se, že před ním prchla i vlastní manželka,“ zhodnotí na stará kolena suše jeho životní kariéru. Dědictví tedy připadne Esteře a čtvrté neprovdané Hebenstreitově dceři Anně, „Na otcova dědictví se těším,“ přiznává Teouflova žena, i když ji tatínkova smrt samozřejmě mrzí.

„Lákala ji představa, že by mohla podnikat na vlastní pěst bez ohledu na kohokoliv,“ píše současný historik Josef Janáček o důvodech Esteřiných pocitů. Nejraději by dědictví soustředila celé do svých rukou.

Její právníci úspěšně odrazí útoky vdovce po jedné ze sester. „Tchán nebyl při smyslech, když ten kšaft psal,“ netají švagr se svým názorem. Také kolem sestry Anny se točí jistý Josef Koch, který otevřeně říká, že mu jde hlavně o Anniny peníze.

Vůně koření z obchodu provází dívku celé dětství.

Neuvidí ani peníz Tvrdá obchodnice má hrůzu z toho, že by rodinné dědictví po otci někdo prohospodařil. Pouští se proto do nekompromisní právní bitvy. Ujme se správy majetku. Anně přidělí byt v domě U zlatých křížů a nějaké prostředky k obživě.

Anna porodí mrtvé dítě a onemocní. Kochova jediná starost je, aby ho udělala dědicem a nepřišel o její peníze. Anna to v jedné ze světlejších chvilek opravdu udělá a krátce poté zemře. Estera ale o celé dědictví bojuje dál a Kochovi odmítne cokoliv vyplatit.

Uprostřed bitvy ale v roce 1609 umírá i Jan Teufl. Většina žen by se tehdy stáhla, ale Estera nemá ve zvyku se vzdávat. „Poperu se tím jaksepatří,“ prohlásí rezolutně, sotva hrobník hodí poslední lopatu hlíny na manželovu rakev.

Právní šarvátky nakonec opravdu vyhraje. Koch skoná v roce 1611 aniž by Hebenstreitova dědictví viděl jediný peníz. Vdova Teuflová se intenzivně věnuje živnosti se stejnou razancí jako její manžel. Nápadníky odmítá a dál bohatne.

Splní se jí i sen, když král Fridrich Falcký (1596‒1632) v roce 1619 pasuje jejího syna Tomáše na rytíře.

Foto: Wikimedia Commons, _pi
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Incident z Alenconu: Přistálo na kopci UFO?
epochalnisvet.cz

Incident z Alenconu:...

Americký Roswell, brazilská Varginha nebo britský...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Astronomové poprvé spolehlivě zaznamenali disk hmoty umožňující vznik měsíců kolem extrasolární planety
21stoleti.cz

Astronomové poprvé spolehlivě...

Díky radioteleskopu ALMA se astronomům vůbec...
Promarnila svou životní šanci?
nasehvezdy.cz

Promarnila svou životní šanci?

Na muže měla vždycky...
Tajemný modrý oheň na palubě ponorky Hunley
enigmaplus.cz

Tajemný modrý oheň na...

Součástí příběhu o potopení konfederační...
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz

Dům roku, který se zrodil ve...

Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
České retro v Nota Bene
iluxus.cz

České retro v Nota Bene

Restaurace Nota Bene na pražské křižovatce I.P....
Taneční hodiny
skutecnepribehy.cz

Taneční hodiny

Z balkonu jsem pozorovala...
Bratří Pansiniovi – jde o případ teleportace?
enigmaplus.cz

Bratří Pansiniovi – jde o...

Jeden italský rybář hrůzou vytřeští...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...