Skip to content

Pod schodištěm žili lidé

Při rekonstrukci historického schodiště Bono publico v Hradci Králové byly objeveny stopy po pravěkých lidech, žijících na tomto místě. Nálezy přináší nová svědectví o osídlení města. Co všechno se podařilo zjistit českým archeologům?

Latinské označení Bono publico znamená „pro veřejné dobro“ a kryté schodiště veřejnosti sloužilo skutečně dobře a po opravách bude sloužit i nadále. Foto: Svenkaj / Creative Commons / Anonymous-EU

V roce 2018 začala rekonstrukce zastřešeného schodiště Bono publico. V rámci opravných prací královehradeckého schodiště probíhal současně i archeologický průzkum, který přišel s novými poznatky. Archeologové prováděli záchranný výzkum po vnějších stranách, kde se jim podařilo odkrýt asi 2 metry zeminy, díky čemuž se jim dostalo odměny v podobě historického průřezu místního osídlení.

Podařilo se jim zjistit více informací o obydlení města v prehistorickém období a zároveň si utvořit představu o životě zdejších obyvatel v renesanční době. Nově zjištěné poznatky dokládají, jakým způsobem byl utvářen kopec mezi Labem a Orlicí od pravěku až po současnost.

V minulosti bylo frekventovanou spojnicí zbudovanou pro rychlejší a snazší přístup ke kasárnám královehradecké pevnosti. Dnes cesta propojuje Vítězné náměstí na vyvýšeném historickém centru s níže položenou třídou Komenského. Foto: Kixx / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0

Co se našlo v zahradách?

První část výzkumu probíhala v zahradách biskupské rezidence, kde se povedlo odkrýt pravěký val, který měl dříve funkci opevnění. Podle archeologa Radka Bláhy z hradeckého Muzea východních Čech se tak potvrdilo, že návrší, kde se dnes rozprostírá Vítězné náměstí, bylo osídleno již v pravěku.

Tvrzení je podloženo nalezenými předměty, kterými jsou zlomky nádob z keramiky a pazourkové nástroje, jejichž stáří je 3 300 až 5 500 let.

Předměty z doby renesance

Sondy do mladších vrstev níže položených míst přinesly objev různých úlomků nádob kuchyňské i stolní keramiky, částí nástrojů, kousků ošacení jako např. kroužkové pletivo z opasku. Předměty lze datovat do 16.

a 17. století. „Níže položená sonda naznačila, že svah, na kterém je schodiště a terasy, se původně příkře skláněl k Orlici a měl daleko prudší sklon než dnes,“ dodává Radek Bláha. Na místě byla objevena také požárová vrstva z 10.

– 12. století, související s požárem dřevohlinité hradby slovanského hradiště.

Za svou existenci si prošlo několika přestavbami. Nejkrásnější památka města je v empírovém slohu. Její vznik je však sporný, ale výstavba se nejčastěji klade do 19. století. Foto: Palickap / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Rekonstrukce pokračuje

Návrší Hradce Králové tvoří dnes jádro města. Dříve se dalo do opevněného centra dostat přes dvě brány – Slezskou a Pražskou. Cesta do chráněného prostoru však vedla i skrze schodiště zvané Bono publico, které propojovalo město s podhradím.

Schodiště se v průběhu staletí několikrát změnilo podle toho, jakým způsobem bylo využíváno, a částečně bylo zapouštěno do terénu. Obnova schodiště je po technické stránce dost komplikovaná, jelikož prochází budovou biskupství, dvěma středověkými hradbami, základy stojí často mimo zdi nebo tam nejsou vůbec, podzemní část zdiva se často i rozšiřuje.

Náklady na rekonstrukci se pohybují v přibližné částce 22,8 milionů korun.

Schodiště je nakloněno v úhlu 70 stupňů. Charakteristickým znakem jsou tři věžičky, které se ční nad každým odpočívadlem a které osvěcují prostor. Foto: Prazak / Creative Commons / CC-BY-2.5
Foto: Úvodní foto: Petr1888 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0, Foto 1, 2, 3 a 4 - commons.wikimedia
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Poletuje mezi dvěma osudovými muži!
nasehvezdy.cz

Poletuje mezi dvěma...

Na toho pravého si musela...
Zákeřné bradavice
panidomu.cz

Zákeřné bradavice

Může to začít nenápadným výrůstkem na kůži, který nemizí...
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Magazín 21.století skládá poctu Mezinárodnímu dni ochrany ozónové vrstvy
21stoleti.cz

Magazín 21.století skládá poctu...

„Věda a čísla mluví jasně. Za rapidně rostoucí emise...
Důkazem lásky byla  svatba
skutecnepribehy.cz

Důkazem lásky byla svatba

Dodnes to nemohu pochopit....
Neuvěříte, co všechno vás prý doma odposlouchává!
enigmaplus.cz

Neuvěříte, co všechno vás prý...

Vejdete do bytu, zabouchnete za sebou dveře a hned máte...
Kdy vládli na planetě ptáci?
enigmaplus.cz

Kdy vládli na planetě ptáci?

Při zmínce o dominanci ptáků na lidmi vás možná...
Nová generace robustních chronografů Audemars Piguet
iluxus.cz

Nová generace robustních...

Švýcarský producent vysoké...
Byla záhada zkázy Hindenburgu konečně prolomena?
epochalnisvet.cz

Byla záhada zkázy Hindenburgu...

Slavný Hindenburg byl největším létajícím strojem všech...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Rajčatová polévka s mozzarellou
tisicereceptu.cz

Rajčatová polévka s...

Suroviny na 2 porce 8 středních rajčat...