Skip to content

Pod schodištěm žili lidé

Při rekonstrukci historického schodiště Bono publico v Hradci Králové byly objeveny stopy po pravěkých lidech, žijících na tomto místě. Nálezy přináší nová svědectví o osídlení města. Co všechno se podařilo zjistit českým archeologům?

Latinské označení Bono publico znamená „pro veřejné dobro“ a kryté schodiště veřejnosti sloužilo skutečně dobře a po opravách bude sloužit i nadále. Foto: Svenkaj / Creative Commons / Anonymous-EU

V roce 2018 začala rekonstrukce zastřešeného schodiště Bono publico. V rámci opravných prací královehradeckého schodiště probíhal současně i archeologický průzkum, který přišel s novými poznatky. Archeologové prováděli záchranný výzkum po vnějších stranách, kde se jim podařilo odkrýt asi 2 metry zeminy, díky čemuž se jim dostalo odměny v podobě historického průřezu místního osídlení.

Podařilo se jim zjistit více informací o obydlení města v prehistorickém období a zároveň si utvořit představu o životě zdejších obyvatel v renesanční době. Nově zjištěné poznatky dokládají, jakým způsobem byl utvářen kopec mezi Labem a Orlicí od pravěku až po současnost.

V minulosti bylo frekventovanou spojnicí zbudovanou pro rychlejší a snazší přístup ke kasárnám královehradecké pevnosti. Dnes cesta propojuje Vítězné náměstí na vyvýšeném historickém centru s níže položenou třídou Komenského. Foto: Kixx / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0

Co se našlo v zahradách?

První část výzkumu probíhala v zahradách biskupské rezidence, kde se povedlo odkrýt pravěký val, který měl dříve funkci opevnění. Podle archeologa Radka Bláhy z hradeckého Muzea východních Čech se tak potvrdilo, že návrší, kde se dnes rozprostírá Vítězné náměstí, bylo osídleno již v pravěku.

Tvrzení je podloženo nalezenými předměty, kterými jsou zlomky nádob z keramiky a pazourkové nástroje, jejichž stáří je 3 300 až 5 500 let.

Předměty z doby renesance

Sondy do mladších vrstev níže položených míst přinesly objev různých úlomků nádob kuchyňské i stolní keramiky, částí nástrojů, kousků ošacení jako např. kroužkové pletivo z opasku. Předměty lze datovat do 16.

a 17. století. „Níže položená sonda naznačila, že svah, na kterém je schodiště a terasy, se původně příkře skláněl k Orlici a měl daleko prudší sklon než dnes,“ dodává Radek Bláha. Na místě byla objevena také požárová vrstva z 10.

– 12. století, související s požárem dřevohlinité hradby slovanského hradiště.

Za svou existenci si prošlo několika přestavbami. Nejkrásnější památka města je v empírovém slohu. Její vznik je však sporný, ale výstavba se nejčastěji klade do 19. století. Foto: Palickap / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Rekonstrukce pokračuje

Návrší Hradce Králové tvoří dnes jádro města. Dříve se dalo do opevněného centra dostat přes dvě brány – Slezskou a Pražskou. Cesta do chráněného prostoru však vedla i skrze schodiště zvané Bono publico, které propojovalo město s podhradím.

Schodiště se v průběhu staletí několikrát změnilo podle toho, jakým způsobem bylo využíváno, a částečně bylo zapouštěno do terénu. Obnova schodiště je po technické stránce dost komplikovaná, jelikož prochází budovou biskupství, dvěma středověkými hradbami, základy stojí často mimo zdi nebo tam nejsou vůbec, podzemní část zdiva se často i rozšiřuje.

Náklady na rekonstrukci se pohybují v přibližné částce 22,8 milionů korun.

Schodiště je nakloněno v úhlu 70 stupňů. Charakteristickým znakem jsou tři věžičky, které se ční nad každým odpočívadlem a které osvěcují prostor. Foto: Prazak / Creative Commons / CC-BY-2.5
Foto: Úvodní foto: Petr1888 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0, Foto 1, 2, 3 a 4 - commons.wikimedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Když vám stačí ANO či NE: Věštění pomocí kyvadla
enigmaplus.cz

Když vám stačí ANO či NE:...

Existuje celá řada způsobů věštění budoucnosti....
Záhady fyziky hvězd pomáhá v Opavě řešit dalekohled „WHOO!“
21stoleti.cz

Záhady fyziky hvězd pomáhá...

Už pět let provozuje Slezská univerzita dalekohled...
Kvůli své velké kamarádce jde přes mrtvoly
nasehvezdy.cz

Kvůli své velké kamarádce...

Kolegyně Tereza...
Marsa Alam: Z rybářské vesničky nejoblíbenějším místem v Egyptě
epochanacestach.cz

Marsa Alam: Z rybářské vesničky...

Poznejte obdivuhodné...
Moderní konvektory hřejí i šetří energii
rezidenceonline.cz

Moderní konvektory hřejí i...

Pokud pomineme vytápění obytných prostor na tuhá paliva, tak...
Moravská Mariazell: Zázračné místo uprostřed lesů
epochanacestach.cz

Moravská Mariazell: Zázračné...

Stojí za to o něm...
Existují lidé se superschopnostmi?
enigmaplus.cz

Existují lidé se...

Téměř všichni milujeme filmy o...
Chcete se stát astronautem? Řekneme vám jak na to!
21stoleti.cz

Chcete se stát astronautem?...

Už odmalička vás fascinují hvězdy, planety a...
Skončí s herectvím kvůli sporům s kolegy?
nasehvezdy.cz

Skončí s herectvím kvůli...

Je na pokraji svých možností?...
Nový Peugeot 5008 GT: Majestátní lev, který vidí i v noci
epochalnisvet.cz

Nový Peugeot 5008 GT:...

Nejstarší stále fungující automobilová...
Mohl megalodon přežít?
enigmaplus.cz

Mohl megalodon přežít?

Jen málokteré zvíře na planetě by dnes dokázalo v...
Soundbar Sennheiser AMBEO nově podporuje 3D zvuk Sony 360 Reality Audio
iluxus.cz

Soundbar Sennheiser AMBEO...

Dokonalý televizní obraz musí být...