Skip to content
reklama
reklama

Planeta online! Co jste netušili o internetu?

blank

Co je vlastně internet? Jednoduše síť, která slouží ke sdílení informací za pomoci počítačů. Věděli jste, že na jejím počátku vlastně stojí válka? Nebo že první e-mail poznamená porucha klávesnice? A skutečně je internet dnes už doslova všude?

První počítačová síť se objevuje už během studené války. Agentura DARPA, založená z obav Američanů, zda budou Sovětům stačit ve vojenských či kosmických technologiích, začne v 60. letech 20. století vyvíjet ARPANET.

Komunikační systém pro vojenské radarové systémy má zásadní úkol – odolat i v případě jaderného útoku!

Řízení zkrátka musí být rovnoměrně rozprostřeno, kdyby bylo některé z center vyřazeno z provozu. Je tu zárodek dnešního internetu!

První zprávou, která je v rámci ARPANETu přenesena z jednoho počítače do druhého, je „LO“. Mělo to být LOGIN, ale přestala prý fungovat klávesnice.

Konečně u nás

Píše se 13. únor 1992 a sedíme v posluchárně č. 256 Fakulty elektrotechnické ČVUT v pražských Dejvicích. Dojde tu k velké události – Československo se poprvé připojí k internetu! Protože jsme však v době, kdy se o internet zajímá jen úzká skupina nadšenců, o žádnou sledovanou událost se nejedná.

Nejprve v tichosti vzniká internetová síť FESNET, která má propojit akademické instituce v Československu. Od června 1993 už je to samostatný český CESNET. Pořád dlouho předtím, než se internet nastěhuje do našich domácností.

blank
Odehrává se tu takřka všechno. Od zábavy, přes mezilidské vztahy až po vydělání peněz. Foto: geralt / Pixabay.

Kolik je tu adres?

Skutečně aktivních domén bychom napočítali asi 360 milionů! Jen u nás si registruje novou 700 lidí denně, některé jsou však zase rušeny. Není překvapením, že nejvíce adres má koncovku .com – okolo 150 milionů.

Domény .cz tvoří 0,38 % světového webu, o dost méně než ty s koncovkou .tk (korálové ostrovy Tokelau), které jsou celosvětově na druhém místě! Že by na maličkých atolech žilo tolik lidí? To ani ne, ovšem doménu je možné získat zdarma.

Internet za všechny prachy

Zaplatit musíme za každou staženou informaci. Zvlášť pokud nám přistane do mobilu. V Česku jsou dle průzkumu serveru Cable.co.uk z jara 2021 dokonce druhá nejdražší data v Evropě (hned za Řeckem)! 1GB vyjde v průměru na 176 Kč, zatímco v jiných zemích je to pod 20 Kč. Naštěstí na tom nejsme jako Rovníková Guinea, kde mají 1 GB za rekordních 1 076 Kč!

Drahým internetem je pověstná i Kuba. Když je tu roku 2018 zavedeno mobilní připojení, nejmenší tarif vyjde i na čtvrtinu platu.

Z Číny přes Afriku na Island

5 miliard a 50 milionů. Takový počet internetových uživatelů ukazovaly v září 2021 statistiky wordometers.info. Číslo ale roste zhruba o 700 za minutu a tedy o milion za každý den!

Zhruba pětina všech internetových uživatelů na světě jsou Číňané! A čínština je po angličtině druhým nejpoužívanějším jazykem internetu. Následuje španělština, japonština a portugalština.

Pokud to však vezmeme na procenta, nejvíce lidí používá internet na Faerských ostrovech v severním Atlantském oceánu. Podle portálu DataReportal tu v letošním roce počet online obyvatel přesáhl 99,2 %.

Naopak nejmenší zastoupení internetových uživatelů (ze sledovaných států) hlásí východoafrická Eritrea. V jedné z nejchudších zemí světa pracuje s internetem méně než 2 % populace. U nás je to dle údajů 78,4 %.

A kde to nejrychlejší sviští? Podle statistik portálu Cable mají nejrychlejší širokopásmový internet v Lichtenštejnsku (v průměru 229,98 Mb/s) Následuje, Andorra, Island, Švýcarsko a Hongkong. Na opačné straně je Jižní Súdán, kde se plouží v průměru 0,58 Mb/s.

První webkamera hlídá kávu

Výzkumníci v počítačové laboratoři Trojan room na britské Cambridgeské univerzitě vypijí opravdu hodně kávy. Když někdo uvaří konvici, dlouho nevydrží.

A v tom je právě problém – kávovar je v budově jen jeden a chodí k němu i kolegové z jiných oddělení. Často váží cestu dlouhými chodbami či z jiných pater …, než zjistí, že je konvice prázdná.

Rodí se tedy aplikace Xcoffee! Zařízení pro snímání videa programátoři namíří na kávovar a ten každých pár sekund převede aktuální stav konvice překlepávající kávu do obrázku. Prohlédnout si ho může kdokoliv v budově a úspěch programu je obrovský.

Především jsme teprve v roce 1991, a jde tak o první webovou kameru na světě!

blank
Podle statistik internet na světě používá více lidí než zubní kartáček! Foto: cherylt23 / Pixabay.

Semeniště zločinu

Každých 39 sekund zaútočí na některou z webových stránek hacker! Dohromady je na světě napadeno 30 000 stránek každý den.

Když si všimnete, že s tou vaší něco není v pořádku, už je pozdě! V tu chvíli už má hacker dost informací k napáchání nehorázných škod…

Je to tvrdá droga!

Úžasný internet má bohužel i další stinné stránky. Například se na něm snadno staneme závislými. Jde o skutečnou diagnózu s názvem netolismus a obrovský problém přestavuje v Číně, kde se bohužel týká hlavně dětí a mladistvých.

Jejich stav je někdy natolik kritický, že vedle hraní webových her či brouzdání na sociálních sítích nejsou schopni fungovat v normálním světě.

Čínskou specialitou jsou tak léčebné tábory, které mají děti závislosti zbavit. Údajně tu panují extrémně drsné podmínky včetně fyzických trestů!

blank
Pokud se dožijete osmdesáti, strávíte na internetu celkem 19 let! Stačí být od svých 10 let každý den online jako průměrný Evropan (6,5 hodin). Foto: PublicDomainPictures / Pixabay.

Chytneme ho i v oblacích…

Chcete se stát horolezcem, ale neobejdete se bez internetu? Žádný strach, vysokorychlostní připojení chytíte i v základním táboře Mount Everestu ve výšce 5300 metrů! Nepálská telekomunikační společnost Ncell ho tam zavedla již v roce 2100, aby horolezci nemuseli využívat drahé satelitní telefony.

Nejprve jde o 3G signál, poté se přidá bezplatná Wi-Fi a od loňska i 5G síť. Mount Everest už je tedy nejen nejvyšší horou, ale také nejvyšší 5G věží světa!

..anebo ještě výš?

Pokud vše půjde podle plánů, v roce 2024 by se mělo lidstvo konečně začít vracet na Měsíc. Jak budou astronauti komunikovat se Zemí, aby bylo spojení lepší a dokonanější než před půlstoletím? NASA v tom má jasno – na Měsíci je třeba zavést internet!

Mobilní připojení, které by měla na našem souputníkovi vybudovat společnost Nokia, však mnohým astronomům už teď leží v žaludku. Mohlo by prý snadno narušit funkci radioteleskopů a třeba i detekci signálů z Marsu.

Foto: Úvodní: Gerd Altmann / Pixabay 1, 2, 3: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...