Domů     Planeta online! Co jste netušili o internetu?
Planeta online! Co jste netušili o internetu?
3.11.2021

Co je vlastně internet? Jednoduše síť, která slouží ke sdílení informací za pomoci počítačů. Věděli jste, že na jejím počátku vlastně stojí válka? Nebo že první e-mail poznamená porucha klávesnice? A skutečně je internet dnes už doslova všude?

První počítačová síť se objevuje už během studené války. Agentura DARPA, založená z obav Američanů, zda budou Sovětům stačit ve vojenských či kosmických technologiích, začne v 60. letech 20. století vyvíjet ARPANET.

Komunikační systém pro vojenské radarové systémy má zásadní úkol – odolat i v případě jaderného útoku!

Řízení zkrátka musí být rovnoměrně rozprostřeno, kdyby bylo některé z center vyřazeno z provozu. Je tu zárodek dnešního internetu!

První zprávou, která je v rámci ARPANETu přenesena z jednoho počítače do druhého, je „LO“. Mělo to být LOGIN, ale přestala prý fungovat klávesnice.

Konečně u nás

Píše se 13. únor 1992 a sedíme v posluchárně č. 256 Fakulty elektrotechnické ČVUT v pražských Dejvicích. Dojde tu k velké události – Československo se poprvé připojí k internetu!

Protože jsme však v době, kdy se o internet zajímá jen úzká skupina nadšenců, o žádnou sledovanou událost se nejedná.

Nejprve v tichosti vzniká internetová síť FESNET, která má propojit akademické instituce v Československu. Od června 1993 už je to samostatný český CESNET. Pořád dlouho předtím, než se internet nastěhuje do našich domácností.

Odehrává se tu takřka všechno. Od zábavy, přes mezilidské vztahy až po vydělání peněz. Foto: geralt / Pixabay.
Odehrává se tu takřka všechno. Od zábavy, přes mezilidské vztahy až po vydělání peněz. Foto: geralt / Pixabay.

Kolik je tu adres?

Skutečně aktivních domén bychom napočítali asi 360 milionů! Jen u nás si registruje novou 700 lidí denně, některé jsou však zase rušeny. Není překvapením, že nejvíce adres má koncovku .com – okolo 150 milionů.

Domény .cz tvoří 0,38 % světového webu, o dost méně než ty s koncovkou .tk (korálové ostrovy Tokelau), které jsou celosvětově na druhém místě! Že by na maličkých atolech žilo tolik lidí? To ani ne, ovšem doménu je možné získat zdarma.

Internet za všechny prachy

Zaplatit musíme za každou staženou informaci. Zvlášť pokud nám přistane do mobilu. V Česku jsou dle průzkumu serveru Cable.co.uk z jara 2021 dokonce druhá nejdražší data v Evropě (hned za Řeckem)!

1GB vyjde v průměru na 176 Kč, zatímco v jiných zemích je to pod 20 Kč. Naštěstí na tom nejsme jako Rovníková Guinea, kde mají 1 GB za rekordních 1 076 Kč!

Drahým internetem je pověstná i Kuba. Když je tu roku 2018 zavedeno mobilní připojení, nejmenší tarif vyjde i na čtvrtinu platu.

Z Číny přes Afriku na Island

5 miliard a 50 milionů. Takový počet internetových uživatelů ukazovaly v září 2021 statistiky wordometers.info. Číslo ale roste zhruba o 700 za minutu a tedy o milion za každý den!

Zhruba pětina všech internetových uživatelů na světě jsou Číňané! A čínština je po angličtině druhým nejpoužívanějším jazykem internetu. Následuje španělština, japonština a portugalština.

Pokud to však vezmeme na procenta, nejvíce lidí používá internet na Faerských ostrovech v severním Atlantském oceánu. Podle portálu DataReportal tu v letošním roce počet online obyvatel přesáhl 99,2 %.

Naopak nejmenší zastoupení internetových uživatelů (ze sledovaných států) hlásí východoafrická Eritrea. V jedné z nejchudších zemí světa pracuje s internetem méně než 2 % populace. U nás je to dle údajů 78,4 %.

A kde to nejrychlejší sviští? Podle statistik portálu Cable mají nejrychlejší širokopásmový internet v Lichtenštejnsku (v průměru 229,98 Mb/s) Následuje, Andorra, Island, Švýcarsko a Hongkong. Na opačné straně je Jižní Súdán, kde se plouží v průměru 0,58 Mb/s.

První webkamera hlídá kávu

Výzkumníci v počítačové laboratoři Trojan room na britské Cambridgeské univerzitě vypijí opravdu hodně kávy. Když někdo uvaří konvici, dlouho nevydrží.

A v tom je právě problém – kávovar je v budově jen jeden a chodí k němu i kolegové z jiných oddělení. Často váží cestu dlouhými chodbami či z jiných pater …, než zjistí, že je konvice prázdná.

Rodí se tedy aplikace Xcoffee! Zařízení pro snímání videa programátoři namíří na kávovar a ten každých pár sekund převede aktuální stav konvice překlepávající kávu do obrázku. Prohlédnout si ho může kdokoliv v budově a úspěch programu je obrovský. Především jsme teprve v roce 1991, a jde tak o první webovou kameru na světě!

Podle statistik internet na světě používá více lidí než zubní kartáček! Foto: cherylt23 / Pixabay.
Podle statistik internet na světě používá více lidí než zubní kartáček! Foto: cherylt23 / Pixabay.

Semeniště zločinu

Každých 39 sekund zaútočí na některou z webových stránek hacker! Dohromady je na světě napadeno 30 000 stránek každý den.

Když si všimnete, že s tou vaší něco není v pořádku, už je pozdě! V tu chvíli už má hacker dost informací k napáchání nehorázných škod…

Je to tvrdá droga!

Úžasný internet má bohužel i další stinné stránky. Například se na něm snadno staneme závislými. Jde o skutečnou diagnózu s názvem netolismus a obrovský problém přestavuje v Číně, kde se bohužel týká hlavně dětí a mladistvých.

Jejich stav je někdy natolik kritický, že vedle hraní webových her či brouzdání na sociálních sítích nejsou schopni fungovat v normálním světě.

Čínskou specialitou jsou tak léčebné tábory, které mají děti závislosti zbavit. Údajně tu panují extrémně drsné podmínky včetně fyzických trestů!

Pokud se dožijete osmdesáti, strávíte na internetu celkem 19 let! Stačí být od svých 10 let každý den online jako průměrný Evropan (6,5 hodin). Foto: PublicDomainPictures / Pixabay.
Pokud se dožijete osmdesáti, strávíte na internetu celkem 19 let! Stačí být od svých 10 let každý den online jako průměrný Evropan (6,5 hodin). Foto: PublicDomainPictures / Pixabay.

Chytneme ho i v oblacích…

Chcete se stát horolezcem, ale neobejdete se bez internetu? Žádný strach, vysokorychlostní připojení chytíte i v základním táboře Mount Everestu ve výšce 5300 metrů!

Nepálská telekomunikační společnost Ncell ho tam zavedla již v roce 2100, aby horolezci nemuseli využívat drahé satelitní telefony.

Nejprve jde o 3G signál, poté se přidá bezplatná Wi-Fi a od loňska i 5G síť. Mount Everest už je tedy nejen nejvyšší horou, ale také nejvyšší 5G věží světa!

..anebo ještě výš?

Pokud vše půjde podle plánů, v roce 2024 by se mělo lidstvo konečně začít vracet na Měsíc. Jak budou astronauti komunikovat se Zemí, aby bylo spojení lepší a dokonanější než před půlstoletím? NASA v tom má jasno – na Měsíci je třeba zavést internet!

Mobilní připojení, které by měla na našem souputníkovi vybudovat společnost Nokia, však mnohým astronomům už teď leží v žaludku. Mohlo by prý snadno narušit funkci radioteleskopů a třeba i detekci signálů z Marsu.

Foto: Úvodní: Gerd Altmann / Pixabay 1, 2, 3: Pixabay
Související články
Věda a technika
Příroda jako architekt: Jak ledňáčci inspirovali Šinkansen
S rychlostí přesahující 270 km/h byl v roce 1989 japonský vlak šinkanzen zázrak techniky. Měl jenom jednu vadu – na hlasitou vlnu aerodynamického třesu, která vznikala s každým průjezdem tunelem, si stěžovali lidé i 400 metrů daleko. Problém dokázal vyřešit japonský inženýr Ejdži Nakacu díky svému hobby – byl totiž vášnivým pozorovatelem ptáků. Ejdži Nakacu […]
Věda a technika
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
Mosty slouží k přepravě vozidel a lidí přes vodní plochy nebo údolí – jako praktické stavby proto mají většinou především dopravní funkci. Mnohé z nich jsou však inženýrskými skvosty a boří naše představy o tom, co všechno je možné postavit. Některé z mostů jsou na první pohled obyčejné, jiné vzbuzují úžas. Některé se staly jedněmi […]
Věda a technika
Neobvykle hladová černá díra
Přibližně dvanáct miliard světelných let od nás se nachází neobvykle hladová černá díra. Každý den v ní zmizí vesmírný materiál odpovídající prý přibližně polovině našeho Slunce. Byla objevena teprve poměrně nedávno… Z historie černých děr Černé díře se říká černá, protože její gravitace je natolik silná, že jí neunikne ani světlo. Existence černých děr byla […]
Věda a technika
Přelstěte svůj zrak! Jak funguje dírkový efekt?
Chroupete někdy u televize slané krekry s dírkami? Zkuste si dát dva před oči… a stane se kouzlo! Obraz uvidíte mnohem ostřejší než předtím, a dost možná i odložíte brýle! Sušenky po ruce nemáte? Nevadí, zkuste třeba cedník či cokoliv jiného s malými otvory (nebo alespoň s jedním). Výsledek bude stejný! Samozřejmě nejde o žádné […]
reklama
historie
Proč se Britové dozvěděli o kapitulaci Němců s dvanácti hodinovým zpožděním?
Kde podepsali Němci na konci druhé světové války kapitulaci?  Bylo to v Berlíně, nebo ve Francii?  Prameny uvádějí obě možnosti… A obě jsou pravdivé. Za bernou minci můžeme označit obě informace, protože k podepsání německé kapitulace došlo dvakrát. Poprvé ve francouzské Remeši 7. května 1945 ve 2 hodiny a 41 minut. Listinu tehdy parafuje německý generál […]
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Sežrali slavného francouzského objevitele domorodci?
Na širé moře Verrazzano vyplouvá na podzim roku 1523 se čtyřmi loděmi. 17. ledna 1524 však u mysu Fear v dnešní Severní Karolíně přistane jenom Dauphine, další dvě plavidla zničila bouře, třetí potopili Španělé. Mořeplavec Giovanni da Verrazzano (1485–1528) pluje do Nového Světa z pověření francouzského krále Františka I. (1494–1547), který by si z nově objevených zemích […]
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
Když je 13. prosince 1937 dobyto japonské město Nanking, japonští vojáci začnou řádit. S čínskými ženami zacházejí jako s hadrovými panenkami, vybíjí si na nich sexuální pudy. Zajatce krutým způsobem zabíjejí. Proč Japonci vraždí s takovou krutostí? Podle jejich vojenského kodexu cti je život zajatce naprosto bezcenný. Navíc Číňané jsou v početní převaze a Japonci je nechtějí […]
zajímavosti
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
Muzea voskových figurín: Zrodila se na hřbitově!
Před vámi zamračený Jan Žižka, nedaleko vyplazuje jazyk Albert Einstein a zdáli kyne Tom Cruise. Stroj času? Jistě. I tak lze vnímat muzeum voskových figurín. Očekávání, že v době všudypřítomného videa, internetu a sociálních sítí, ztratí význam a zaniknou coby zastaralá forma zábavy, se nenaplnila. Zájem o vosková panoptika neklesá a dokonce se otevírají nová. Přitom […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O rodinu se umí manžel postarat
skutecnepribehy.cz
O rodinu se umí manžel postarat
Mezi mojí a Matějovou rodinou byla přehrada. Bydleli jsme sice, já i Matěj, v paneláku, ale rozdíly by přehlédl jen slepý. Já byla hýčkaná princezna, jezdili jsme k moři, v pokojíčku jsem měla růžové závěsy a růžový přehoz přes křesílko, snídala jsem chleba s medem nebo bábovku a měli jsme chatu u rybníka. Zato Matěj. To byl smutný případ. Děti se mu smály, že
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
21stoleti.cz
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
Málokteré těleso ve Sluneční soustavě je pro astrobiology tak lákavé, jako Jupiterův Měsíc Europa. Pod jeho ledovým příkrovem se totiž ukrývá oceán kapalné vody, které je zde více, než v pozemských oc
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
historyplus.cz
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
Ve stáncích na ulicích Lisabonu se během oslav svatého Antonína prodává spousta dobrot. Největší zájem je ale jednoznačně o grilované sardinky. Lidé je obvykle pojídají spolu s křupavým chlebem. Bloumají při tom městem, které vzdává hold svému patronovi a „vyhlášenému dohazovači“. Pro jeho oblíbenost se mu občas říká „světec celého světa“. Je patronem zamilovaných, cestujících
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
nejsemsama.cz
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony,
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
nasehvezdy.cz
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
V čem spočívá tajemství dokonalé postavy herečky a moderátorky Terezy Kostkové (47)? Konečně šla s pravdou ven. Zejména divačky si vždy v průběhu televizního pořadu StarDance aneb když hvězdí tančí
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
panidomu.cz
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
Mariánské Lázně, město zapsané na seznamu UNESCO, jsou známé jako jedno z nejkomplexnějších lázeňských měst na světě. Toto město se pyšní čistým vzduchem, malebnými procházkami v okolních parcích a lesích a relaxačními procedurami, které poskytují novou energii a regeneraci. Spa Hotel Děvín Superior *** nabízí širokou škálu služeb pod jednou střechou. Hotel poskytuje léčebné a
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Hledání Semiramidiných zahrad
enigmaplus.cz
Hledání Semiramidiných zahrad
Při hledání místa, kde se zahrady stvořené pro Semiramis nacházely, se archeologové nemají čeho chytit. Německá skupina archeologů pod vedením Roberta Koldeweye se na domnělé místo vydává na přelomu
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických