Domů     Planeta online! Co jste netušili o internetu?
Planeta online! Co jste netušili o internetu?
3.11.2021

Co je vlastně internet? Jednoduše síť, která slouží ke sdílení informací za pomoci počítačů. Věděli jste, že na jejím počátku vlastně stojí válka? Nebo že první e-mail poznamená porucha klávesnice? A skutečně je internet dnes už doslova všude?

První počítačová síť se objevuje už během studené války. Agentura DARPA, založená z obav Američanů, zda budou Sovětům stačit ve vojenských či kosmických technologiích, začne v 60. letech 20. století vyvíjet ARPANET.

Komunikační systém pro vojenské radarové systémy má zásadní úkol – odolat i v případě jaderného útoku!

Řízení zkrátka musí být rovnoměrně rozprostřeno, kdyby bylo některé z center vyřazeno z provozu. Je tu zárodek dnešního internetu!

První zprávou, která je v rámci ARPANETu přenesena z jednoho počítače do druhého, je „LO“. Mělo to být LOGIN, ale přestala prý fungovat klávesnice.

Konečně u nás

Píše se 13. únor 1992 a sedíme v posluchárně č. 256 Fakulty elektrotechnické ČVUT v pražských Dejvicích. Dojde tu k velké události – Československo se poprvé připojí k internetu!

Protože jsme však v době, kdy se o internet zajímá jen úzká skupina nadšenců, o žádnou sledovanou událost se nejedná.

Nejprve v tichosti vzniká internetová síť FESNET, která má propojit akademické instituce v Československu. Od června 1993 už je to samostatný český CESNET. Pořád dlouho předtím, než se internet nastěhuje do našich domácností.

Odehrává se tu takřka všechno. Od zábavy, přes mezilidské vztahy až po vydělání peněz. Foto: geralt / Pixabay.
Odehrává se tu takřka všechno. Od zábavy, přes mezilidské vztahy až po vydělání peněz. Foto: geralt / Pixabay.

Kolik je tu adres?

Skutečně aktivních domén bychom napočítali asi 360 milionů! Jen u nás si registruje novou 700 lidí denně, některé jsou však zase rušeny. Není překvapením, že nejvíce adres má koncovku .com – okolo 150 milionů.

Domény .cz tvoří 0,38 % světového webu, o dost méně než ty s koncovkou .tk (korálové ostrovy Tokelau), které jsou celosvětově na druhém místě! Že by na maličkých atolech žilo tolik lidí? To ani ne, ovšem doménu je možné získat zdarma.

Internet za všechny prachy

Zaplatit musíme za každou staženou informaci. Zvlášť pokud nám přistane do mobilu. V Česku jsou dle průzkumu serveru Cable.co.uk z jara 2021 dokonce druhá nejdražší data v Evropě (hned za Řeckem)!

1GB vyjde v průměru na 176 Kč, zatímco v jiných zemích je to pod 20 Kč. Naštěstí na tom nejsme jako Rovníková Guinea, kde mají 1 GB za rekordních 1 076 Kč!

Drahým internetem je pověstná i Kuba. Když je tu roku 2018 zavedeno mobilní připojení, nejmenší tarif vyjde i na čtvrtinu platu.

Z Číny přes Afriku na Island

5 miliard a 50 milionů. Takový počet internetových uživatelů ukazovaly v září 2021 statistiky wordometers.info. Číslo ale roste zhruba o 700 za minutu a tedy o milion za každý den!

Zhruba pětina všech internetových uživatelů na světě jsou Číňané! A čínština je po angličtině druhým nejpoužívanějším jazykem internetu. Následuje španělština, japonština a portugalština.

Pokud to však vezmeme na procenta, nejvíce lidí používá internet na Faerských ostrovech v severním Atlantském oceánu. Podle portálu DataReportal tu v letošním roce počet online obyvatel přesáhl 99,2 %.

Naopak nejmenší zastoupení internetových uživatelů (ze sledovaných států) hlásí východoafrická Eritrea. V jedné z nejchudších zemí světa pracuje s internetem méně než 2 % populace. U nás je to dle údajů 78,4 %.

A kde to nejrychlejší sviští? Podle statistik portálu Cable mají nejrychlejší širokopásmový internet v Lichtenštejnsku (v průměru 229,98 Mb/s) Následuje, Andorra, Island, Švýcarsko a Hongkong. Na opačné straně je Jižní Súdán, kde se plouží v průměru 0,58 Mb/s.

První webkamera hlídá kávu

Výzkumníci v počítačové laboratoři Trojan room na britské Cambridgeské univerzitě vypijí opravdu hodně kávy. Když někdo uvaří konvici, dlouho nevydrží.

A v tom je právě problém – kávovar je v budově jen jeden a chodí k němu i kolegové z jiných oddělení. Často váží cestu dlouhými chodbami či z jiných pater …, než zjistí, že je konvice prázdná.

Rodí se tedy aplikace Xcoffee! Zařízení pro snímání videa programátoři namíří na kávovar a ten každých pár sekund převede aktuální stav konvice překlepávající kávu do obrázku. Prohlédnout si ho může kdokoliv v budově a úspěch programu je obrovský. Především jsme teprve v roce 1991, a jde tak o první webovou kameru na světě!

Podle statistik internet na světě používá více lidí než zubní kartáček! Foto: cherylt23 / Pixabay.
Podle statistik internet na světě používá více lidí než zubní kartáček! Foto: cherylt23 / Pixabay.

Semeniště zločinu

Každých 39 sekund zaútočí na některou z webových stránek hacker! Dohromady je na světě napadeno 30 000 stránek každý den.

Když si všimnete, že s tou vaší něco není v pořádku, už je pozdě! V tu chvíli už má hacker dost informací k napáchání nehorázných škod…

Je to tvrdá droga!

Úžasný internet má bohužel i další stinné stránky. Například se na něm snadno staneme závislými. Jde o skutečnou diagnózu s názvem netolismus a obrovský problém přestavuje v Číně, kde se bohužel týká hlavně dětí a mladistvých.

Jejich stav je někdy natolik kritický, že vedle hraní webových her či brouzdání na sociálních sítích nejsou schopni fungovat v normálním světě.

Čínskou specialitou jsou tak léčebné tábory, které mají děti závislosti zbavit. Údajně tu panují extrémně drsné podmínky včetně fyzických trestů!

Pokud se dožijete osmdesáti, strávíte na internetu celkem 19 let! Stačí být od svých 10 let každý den online jako průměrný Evropan (6,5 hodin). Foto: PublicDomainPictures / Pixabay.
Pokud se dožijete osmdesáti, strávíte na internetu celkem 19 let! Stačí být od svých 10 let každý den online jako průměrný Evropan (6,5 hodin). Foto: PublicDomainPictures / Pixabay.

Chytneme ho i v oblacích…

Chcete se stát horolezcem, ale neobejdete se bez internetu? Žádný strach, vysokorychlostní připojení chytíte i v základním táboře Mount Everestu ve výšce 5300 metrů!

Nepálská telekomunikační společnost Ncell ho tam zavedla již v roce 2100, aby horolezci nemuseli využívat drahé satelitní telefony.

Nejprve jde o 3G signál, poté se přidá bezplatná Wi-Fi a od loňska i 5G síť. Mount Everest už je tedy nejen nejvyšší horou, ale také nejvyšší 5G věží světa!

..anebo ještě výš?

Pokud vše půjde podle plánů, v roce 2024 by se mělo lidstvo konečně začít vracet na Měsíc. Jak budou astronauti komunikovat se Zemí, aby bylo spojení lepší a dokonanější než před půlstoletím? NASA v tom má jasno – na Měsíci je třeba zavést internet!

Mobilní připojení, které by měla na našem souputníkovi vybudovat společnost Nokia, však mnohým astronomům už teď leží v žaludku. Mohlo by prý snadno narušit funkci radioteleskopů a třeba i detekci signálů z Marsu.

Foto: Úvodní: Gerd Altmann / Pixabay 1, 2, 3: Pixabay
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
reklama
historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz