Frank Sinatra si sundá boxerskou rukavici a protahuje si prsty. Na jeho malíčku se zablýskne zlatý prstýnek. „Moje klouby jsou jako zlomené banány,“ postěžuje si naoko. Na svůj prsten s rodinným erbem ve skutečnosti nedá dopustit. „Připomíná mi kdo jsem,“ odpovídá na otázku, co pro něj šperk znamená.
Ohromnými prsteny usazenými na malíčku si mávají před očima rapové hvězdy. Navléká ho britská královská rodina. Jen těžko si bez něj představíme mafiána.
Podobně jako spona do kravaty s cákanci krve, diamantové manžetové knoflíky či pánské hodinky s vodotryskem – stejně tak je prsten na malíčku znepokojivě působící mužskou módou. Cejch, označující členy výlučných skupin, který ztělesňuje moc a tu také přitahuje. Kde se vzal a co tu chce?
Vstupenka do dobré společnosti
Pečetní prsten v minulosti listinu zabezpečil proti nežádoucímu čtení, a zároveň „podepsal“ otištěním vyrytého erbu do vosku. Dnes je jeho praktický účel dávno pryč.
Zůstává ale hluboce zakódovaná informace, že dotyčný pochází z dobré rodiny, zřejmě tak dobré, že má i vlastní erb. Okroužkován je ve své době také Oscar Wilde (1854-1900), spisovatel a král cyniků s vlivnými známostmi.
I další osobnosti, které se dostanou na výsluní buď náhodou nebo po tvrdé práci, dávají prstenem na malíčku najevo, že jejich persóna nyní patří do vybrané společnosti.
Každý podle svého gusta
Prsteníček prince Charlese (*1948) zeje prázdnotou, ačkoliv je ženatý. Zato na jeho malíčku se tísní hned dva šperky – oficiální pečetní prsten prince Waleského a pod ním ten svatební.
Nosí tak svoje kombo po způsobu britské aristokracie, který se datuje až k synům královny Viktorie.
Zatímco v severní Americe jsou pečetními prsteny obdarováni absolventi univerzit, popové hvězdy názorně demonstrují svůj příležitostný napoleonský komplex velikostí šperku.
„Vědomě nebo nevědomě, ironicky nebo zcela vážně, snaží se ztělesnit britskou vyšší třídu,“ říká spisovatel Toby Young o zastáncích této módy.
Mám to v malíku
Ať už odklepávají popel ze špičky doutníku, nebo drží v ruce sklenku něčeho silného a drahého, mívají mafiáni jedno společné – zlověstný prsten hovící si na tom nejmenším prstu, kterým stačí naznačit a věci se dají do pohybu.
Tak se v druhé polovině 20. století zakutálí od aristokratů až do stínového světa zločinu. Na všech prstech přitom značí závazek ke zvolené cestě, řádu nebo neřádu.
Zároveň upozorňuje na muže, který je dost sebevědomý ohledně své maskulinity, aby si dovolil obejmout i svou ženskou stránku.
„Říká se, že prsteny na malíčku nosí mafiáni,“ zamyslí se herec Tony Sirico, „ve skutečnosti ho nosí muži stylu.
Ale jenom pokud nejsou křiklavé a máte hezkou ruku – ne příliš ženskou,“ dodává.