Domů     Pavouci, okurky i popcorn: Vánoční ozdoby napříč světem
Pavouci, okurky i popcorn: Vánoční ozdoby napříč světem
20.12.2023

Už vás nudí mít každý rok stále stejný vánoční stromeček? Ozdobte si ho letos trochu jinak – světověji!

Aby Ježíšek poznal, kam má naskládat tu horu dárků, musí na něj v pokoji čekat ozdobený stromeček. Co na něj navěsíme, závisí nejen na našem vkusu – každá země a kultura má své zdobící tradice!

Skleněné kulaté ozdoby jsou inspirované tvarem jablka. Foto: neelam279 / Pixabay.
Skleněné kulaté ozdoby jsou inspirované tvarem jablka. Foto: neelam279 / Pixabay.

Místo jablek koule

Stromky se o Vánocích začnou zdobit zhruba v 16. století a lidé na ně dávají, co je zrovna po ruce. Především ovoce a různé ořechy.

Vypráví se příběh o tom, že v roce 1858 se evropským pěstitelům kvůli suchu moc nedaří, a hrozí tedy, že bude stromek prázdný. Vyřeší to naštěstí sklář z francouzského Goetzenbrucku – vyfoukne první ozdoby ze skla!

Nejoblíbenější jsou od počátku (a dodnes) skleněné koule. Proč zrovna tento tvar? Koule totiž původně mají nahradit jablka, která se z ovocných ozdob používaly nejčastěji. Pro křesťany symbolizují ono biblické jablko, do nějž se zakousli Adam a Eva v ráji.

K vánočním okurkám se váže řada příběhů. Foto: 8 Eyes Photography / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
K vánočním okurkám se váže řada příběhů. Foto: 8 Eyes Photography / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Kyselá spása

Dáváte přednost zelenině? Pak si dejte na stromek okurku! Zajímavou tradici najdeme hlavně u Němců a Američanů a souvisí prý s příběhem z americké občanské války (1861-1865).

Jeden německo-americký zajatec umírá hladem a vyčerpáním a prosí strážce alespoň o kyselou okurku.

Když ji sní, dodá mu to energii a sílu žít dál!

Jiná historka vypráví o dvou chlapcích, které zavře zlý hostinský do sudu na nakládané okurky, odkud je zachrání svatý Mikuláš.

Možná pravděpodobnější je však teorie o německých sklářích, kteří zkoušejí vyfoukávat různé druhy ovoce, a zrovna okurka se jim vydaří nejlépe!

Dnes si můžete nakládaček, ať už opravdových, nebo těch skleněných, pověsit na stromek klidně celou sadu. Původní tradicí je však jedna jediná. Kdo ji mezi větvemi najde jako první, ten bude v následujícím roce nejšťastnější.

A když soutěží děti, vítěz si může jako první rozbalit vánoční nadílku. Anebo dostane bonusový dárek navíc!

Pavouci a pavučiny se věší stromek hlavně na Ukrajině. Foto: Erika Smith / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.
Pavouci a pavučiny se věší stromek hlavně na Ukrajině. Foto: Erika Smith / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.

Pavouk, který zachránil Vánoce

O dost smutnější Vánoce však čekají ovdovělou matku z východní Evropy. „Letos stromeček ozdobený nebude, nemáme peníze,“ řekne podle legendy před Štědrým dne svým dětem a jdou spát.

Vše ale vidí pavoučci, kteří se rozhodnou chudé rodině udělat radost a během noci utkají na stromku nádherné pavučiny!

Když se maminka s dětmi ráno probudí, mají obrovskou a radost, a aby si ozdobený stromek lépe prohlédli, roztáhnou závěsy. Jakmile do místnosti proniknou sluneční paprsky a dopadnou na stromek, vlákna pavučiny se promění ve zlato!

Jako poděkování se tedy začnou na stromek věšet ozdoby ve tvaru pavouků, většinou vyrobené z různých korálků. Oblíbené jsou hlavně na Ukrajině. A kdo nevěří příběhu a mamince s dětmi, ozdobné pavoučky přidává jednoduše proto, že přinášejí štěstí.

Stačí jen provléct mašličku a kerstkransjes zavěsit na stromeček. Vypadají i chutnají skvěle! Foto: wieswies / Creative Commons / CC BY 2.0.
Stačí jen provléct mašličku a kerstkransjes zavěsit na stromeček. Vypadají i chutnají skvěle! Foto: wieswies / Creative Commons / CC BY 2.0.

Ozdoby k nakousnutí

Také vás při rozbalování dárků vždycky přepadne hlad? Vyřeší to jedlé ozdoby! Inspirovat se můžete třeba u Američanů, kteří (hlavně v minulosti) nedají dopustit na řetězy z popcornu.

A není to jen proto, že navlečená zrnka popraskané kukuřice skvěle vypadají. Tradice je spojená hlavě s 50. a 60. lety 20. století, kdy se zdobily stromky v přírodě jedlými věcmi – aby divoká zvířata měla o zimních svátcích něco na přilepšenou.

Pokud popcorn zrovna nemusíte, zavítejte na Vánoce k Nizozemcům. Ti mají totiž plný strom sušenek zvaných kerstkransjes! Jde o kolečka s dírou uprostřed, do které se navleče mašlička na zavěšení.

Kerstkransjes znázorňují malé vánoční věnce, často jsou posypané nasekanými mandlemi nebo polité čokoládou, a pokud vám zachutnají, rozhodně se neupejpejte!

Správné nizozemské hospodyňky jich totiž mají schovanou ještě celou krabici, aby je mohly na stromku doplňovat.

Chomáček bavlny je od sněhu k nerozeznání. Foto: Mamichaelraj / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Chomáček bavlny je od sněhu k nerozeznání. Foto: Mamichaelraj / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Svátky na jihu? Mušle a umělý sníh

Zatímco my se halíme do kabátů, na vánočních trzích popíjíme za zahřátí horký svařák a tajně doufáme, že na Štědrý den napadne sníh, na jižní polokouli je právě nejteplejší období v roce!

Třeba v Austrálii se o vánoční dovolené můžete válet u moře a sbírat mušle. Ty si pak určitě schovejte a pověste na stromek – právě lastury a ulity různých barev a tvarů tu patří k těm nejtradičnějším ozdobám! Ať už jen tak přírodní, nebo třeba vylepšené perlami.

Podobně slunné Vánoce mají i Brazilci, kterým je však upřímně líto, že se na svátky nedočkají sněhu. Proto na vánoční stromky věší alespoň chomáčky bavlny. Takto odzdobení krasavci v domácnostech či v ulicích vypadají, jako když právě nasněžilo!

Himmeli jsou původně ze slámy, můžete je však vyrobit i z běžných brček. Foto: MeHe / Pixabay.
Himmeli jsou původně ze slámy, můžete je však vyrobit i z běžných brček. Foto: MeHe / Pixabay.

Brčka z nebe

Jak si pojistit, aby celý následující rok přinesl bohatou úrodu? Hlavně ve Finsku, případně i ve Švédsku, si nad sváteční stůl nezapomenou pověsit himmeli. Ať už jen tak ze stropu, nebo jako stínítko na lustr.

Menší himmeli (jméno pochází z německého slova „himmel“ – nebe), se věší i na vánoční stromek a poznáte je velmi snadno. Jednoduše jde o prostorové geometrické tvary poskládané z brček.

Původně se používají stébla slámy, dnes klidně sáhněte i po plastových slámkách. Základem vždy bývá tvar diamantu, který je rozšiřován do různých složitějších obrazců.

Své typické vánoční ozdoby si vyrábějí i Norové. Ze dvou kousků papíru či filcové látky poskládají srdíčka, tak, že spodní cíp bude zapletený do mřížky.

Srdíčkům se říká juletrekurv a nejstarší pochází ze sbírky dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena (1805-1875).

Foto: úvodní foto: ExposureToday / Pixabay 1, 6: Pixabay 2 - 5: Creative Commons
Související články
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Považovali Evropané čokoládu za tekuté pomyje?
Milujete čokoládu a nedělá vám problém smlsnout jí pořádný kus na posezení? Potom vás možná zarazí, že v minulosti byla čokoláda v tekuté podobě. Nejspíš netušíte, že vaše oblíbená pochoutka má za sebou zajímavou historii. Kdysi měla čokoláda cenu zlata – tedy s trochou nadsázky. Jak je to možné? Mayové nebo Aztékové používali od 7. až do 16. […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz