Domů     Panama Papers aneb Mocní chtějí ještě víc
Panama Papers aneb Mocní chtějí ještě víc
17.10.2020

Jsou to zhruba čtyři roky, kdy vypukla jedna z největších kauz souvisejících s daňovými ráji. A i když už od té doby případ zvaný Panama Papers tak trochu vyšuměl, svého času šlo o obrovský skandál, který prakticky nemá obdoby. Co přesně stálo za odhalením, které stálo křeslo i některé vlivné politiky?

Německý novinář píšící pro list Süddeutsche Zeitung Bastian Obermayer (*1977) si právě se zaujetím prohlíží zvláštní e-mail. „Dobrý den. Tady John Doe. Máte zájem o jistá data? Rád se podělím,“ stojí v něm. Obermayer zpozorní.

John Doe totiž ve světě investigativní žurnalistiky obvykle označuje člověka, který tají z různých důvodů svoji identitu. Následuje poměrně rychlá a věcná komunikace.

Anonymní pisatel posílá první soubory týkající se argentinských politiků, kteří vyváděli peníze ze země skrze firmy zaregistrované panamskou kanceláří Mossack Fonseca.

„Firma je jedním z největších poskytovatelů anonymních schránkových firem a nemá zrovna pověst, že by si zákazníky váhavě vybírala,“ píše ve své knize o Panama Papers Obermayer s tím, že firem této kanceláře využívají ti nejbohatší, aby zastřeli své obchody.

Ona sama to však dlouhodobě odmítá a není možné jí to dokázat. Tedy až doteď.

Firma Mossak Fonseca sídlila v Panama City.
Firma Mossak Fonseca sídlila v Panama City.

Stopy vedou do vysoké politiky

Komunikace mezi novinářem a jeho anonymním zdrojem pokračuje. Přicházejí další a další dokumenty a Obermayerovi je jasné, že se před ním odkrývá doslova monumentální kauza.

V redakci je k případu přidělen ještě jeden novinář, jinak ale panuje snaha o maximální utajení a opatrný přístup k informacím.

První pátrání se točí kolem obchodu ruského prezidenta Vladimira Putina (*1952), který taktéž figuruje v prvních zaslaných dokumentech. V materiálech se objevuje jméno jeho nejlepšího přítele ve spojení hned se třemi tzv.

offshorovými firmami – tedy fiktivními společnostmi založenými v daňových rájích. Další dokumenty se pro změnu týkají bývalého vysoce postaveného muže společnosti Siemens nebo již zmíněných argentinských politiků.

Jenže postupně chodí další a další data a brzy je jasné, že počet lidí i firem, kterých se tato kauza týká, jde do tisíců.

Kancelář Mossack Fonseca v roce 2018 ukončí svou činnost.
Kancelář Mossack Fonseca v roce 2018 ukončí svou činnost.

Jak to funguje?

Rozjíždí se velké investigativní pátrání opírající se o 11,5 milionu tajných dokumentů uniklých právě z panamské společnosti Mossack Fonseca. Novináři postupně rozklíčují principy, které stojí prakticky za všemi obchody.

Klientem je téměř vždy firma či podnikatel, jenž má zájem o koupi offshorové firmy. S panamskou společností naváže kontakt prostřednictvím banky nebo právníka.

Ten za klienta domluví, ze které země má schránková firma pocházet (nejčastěji jsou ve hře Britské Panenské ostrovy, Panama či Bahamy, ale výjimkou nejsou ani některé severoamerické státy nebo třeba Nizozemsko), a následně i vyřídí všechny náležitosti koupě.

Pak už mohou začít téct peníze – obvykle z účtů dané firmy na nevystopovatelný a právně nenapadnutelný účet oné koupené offshorové firmy. Mossack Fonseca dodá zpravidla i fiktivní ředitele daných firem.

I ti jsou obvykle nedohledatelní a slouží jako zástěrka, za kterou se může snadno schovat pravý vlastník, jenž má díky plné moci přístup ke všem účtům či trezorům.

Kauza ukázala na politiky z celého světa.
Kauza ukázala na politiky z celého světa.

Světová kauza

Dokumentů od anonymního zdroje postupně přibývá, až jde nakonec o stovky a stovky gigabytů dat, které je navíc třeba ještě kódovat. Zatímco novináři řeší, jak se s tím technicky vypořádat, snaží se přijít také na důvod, proč jim onen zdroj informace poskytuje.

„Mám pocit, že to musím udělat, protože k tomu mám možnost. Probíhá tam šílené množství kriminálních aktivit,“ odpovídá onen neznámý vystupující pod přezdívkou Joe Doe. Časem je jasné, že jde o něco mnohem většího než o kauzu pro jedny německé noviny.

Data jsou poskytnuta také Mezinárodnímu konsorciu investigativních novinářů, čímž se z toho stává skutečně celosvětová kauza. Dokumenty postupně zkoumá přes 400 novinářů ze 107 mediálních agentur a z 80 zemí.

Vše ale trvá ještě několik měsíců, až 3. dubna 2016 vychází první článek společně se 149 uniklými dokumenty.

Islandský expremiér Sigmundur Gunnlaugsson
Islandský expremiér Sigmundur Gunnlaugsson

Rozsah překvapí

Svět je na malou chvíli v šoku. Všichni věděli, že mocní často ukrývají své příjmy v šedivé zóně daňových rájů.

Že obcházejí pravidla svých zemí, aby maximalizovali svůj profit, a čas od času využívají offshorových firem i jako krytí pro své nelegální aktivity. Všichni to věděli, ale přesto veřejnost překvapilo, jak rozšířený a propracovaný tento systém je.

„Úspěch společnosti Mossack Fonseca byl dán mezinárodní sítí účetních firem a prestižních bank, které si ji najímaly ke správě financí bohaté klientely.

Hlavními hybateli těchto těžko kontrolovatelných daňových rájů jsou právě banky,“ píší už 4. dubna ve svém textu australské novinářky Lisa Mainová a Elise Worthingtonová.

Si Ťin-pching
Si Ťin-pching

Banky i prezidenti

Informace o firmě Mossack Fonseca začínají plnit stránky novin hned v následujících dnech. Záhy je zřejmé, že kancelář spolupracuje s více než pěti stovkami poboček bank, z nichž většinu záhy čeká vyšetřování a často i všemožné pokuty.

HSBC, Deutsche Bank, Société Générale, Credit Suisse. To všechno jsou velké bankovní domy čelící obrovskému tlaku a podezření z praní peněz. Skandál jde však dál a dostává se na politickou úroveň.

Na seznamu podezřelých z využívání šedé zóny daňových rájů jsou vládní špičky či blízcí příbuzní vysokých politiků z více než 40 zemí světa.

Nechybí mezi nimi teď už ukrajinský exprezident Petro Porošenko (*1965), který do daňového ráje odsunul svou firmu Roshen, či argentinský prezident Mauricio Macri (*1959), jenž pro změnu odkláněl příjmy ze stavebního průmyslu.

A výčet zasažených může pokračovat. Skandál se nevyhýbá saúdskému králi, katarskému emírovi nebo třeba fotbalové superhvězdě Lioneli Messimu (*1987).

Další pátrání pak ukazuje kupříkladu na okolí již zmíněného ruského prezidenta, na jméno švagra čínského prezidenta Si Ťin-pchinga (*1953) nebo otce bývalého britského premiéra Davida Camerona (*1966).

Databáze obsahuje i 272 jmen osob a firem, které nějakým způsobem souvisejí s Českou republikou. Důkladné pátrání odhaluje v souvislosti s fiktivními firmami například jméno Jiřího Malivánka.

Zdánlivě obyčejný terapeut je majitelem offshorových firem spravujících akcie desítek českých podniků včetně ČKD. Podle investigativců však funguje jen jako zprostředkovatel.

Vyvádění peněz do tzv. daňových rájů, to je hlavní podstatou celé kauzy.
Vyvádění peněz do tzv. daňových rájů, to je hlavní podstatou celé kauzy.

Rozsáhlé důsledky

I když se v současnosti zdá, že celá kauza tak trochu vyšuměla, není to tak úplně pravda. Vyšetřování jednotlivých dílčích kauz probíhá doteď a zásadní dopad mělo odhalení i na samotnou kancelář Mossack Fonseca.

Celosvětový skandál ohledně obcházení daní jí totiž způsobil takové škody, že ke konci března 2018 definitivně ukončila svou činnost. Kauza také stála kariéru některé vysoce postavené politiky.

Rezignoval po ní kupříkladu islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson (*1975) nebo španělský ministr průmysl José Manuel Soria (*1958).

Velké kritice se nevyhnula ani samotná Panama, které hrozilo, že se dostane na černou listinu jako nespolupracující daňový ráj. Země tak nakonec podepsala mezinárodní daňovou dohodu, která z ní offshorové firmy de facto vyhnala.

Po stopách daňových úniků se díky kauze navíc pustily daňové úřady v 82 zemích. Výsledek? Řada podezřelých a vymáhání stovek milionů dolarů.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Filip Appl.
Související články
Zajímavosti
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
Zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
reklama
záhady a tajemství
Dobrodruh Edward Kelley: Když v souboji zabil člověka, magie mu nepomohla
Proměnit obyčejný kov na zlato, z kousku běžného kamene vyrobit drahokam, z podivných ingrediencí umíchat elixír mládí nebo vytvořit kámen mudrců. Učenci na pražském dvoře císaře Rudolfa II. se snaží. Někteří lidé považují alchymii za pavědu. Ve skutečnosti jí ale moderní chemie vděčí za spoustu užitečných znalostí. Vytvořila postup výroby silných kyselin. Vyladila k dokonalosti různé chemické postupy, […]
Starobylé ruiny hradu Valdek: Tajemná komnata brdských hvozdů
Zříceninu hradu Valdek najdeme ve Středočeském kraji v okrese Beroun na okraji vojenského újezdu Brdy. Hrad byl založen v polovině třináctého století díky starobylému rodu Buziců, konkrétně jeho větvi Zajíců. V období národního obrození se Valdek stal oblíbeným cílem českých vlastenců, včetně Karla Hynka Máchy, Josefa Jungmanna nebo Boženy Němcové. Hrad inspiroval řadu literárních děl […]
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz