Skip to content

Pamatujete si své sny? Brzy možná půjdou nahrávat

Scéna z každodenního života, v noci se nám zdá krásný sen, ihned po probuzení ho ale zapomínáme a nedokážeme si ho vybavit. Do budoucna bude takovým situacím konec, vědci jsou už jen krůček od toho, abychom si mohli sny přehrávat jako videa na internetu.

Výzkumy univerzit v Mnichově a Berkeley naznačují, že sci-fi bude brzo běžnou realitou. Vedle snících lidí můžeme nahlédnout do hlav pacientů, kteří jsou v kómatu či trpí mozkovou obrnou, což by znamenalo jedinečný průlom ve zdravotnictví.

Ovládání snů

Institut Maxe Plancka v Mnichově zkouší analyzovat sny. První pokusy probíhají na lidech, kteří umí tzv. lucidní snění. Specifický styl spánku spočívá v ovládání svých snů, stav jde navodit za pomoci speciálních praktik a triků.

Psychiatři rozhodli, že budou spáčům skenovat mozek. Výzkum nakonec dopadl nad očekávání, skeny pořízené během bdělého a snícího stavu se téměř neliší. Před začátkem náročného pokusu se spáči domluvili s vědci, že ve chvíli, kdy začnou kontrolovat sny, pokusí se hýbat rukama a očima ze strany na stranu.

Úkolem je snít o zatnutí pravé a levé ruky v pěst. Výsledky odhalí zajímavou věc, mozek se sice tváří jako by činnost provedl. Ruce spáčů však zůstávají v klidu, reaguje především senzomotorická kůra.

Děsí vás ve snech noční můry? Za pár je budete moct nahrát a ukázat lékařům.(Zdroj: Pixabay.com,

Pasivní kino v našich hlavách?

Shoda mozkové aktivity vyvolala mezi vědci nadšení, protože se ukazuje, že lze obsahy snů analyzovat a následně zobrazovat. Na druhou stranu šéf výzkumu Martin Dresler upozorňuje, že bádání je velice obtížné.

Účastníci pokusu totiž musí usnout, dostat se do REM fáze a následně vyvolat stejný sen. „Zbývá už jen krůček k tomu, aby se daly číst lidské sny,“ komentuje optimisticky vědec. Metoda infračervené spektroskopie dokazuje, že sny nejsou jen jakýmsi kinem, v němž pasivně sledujeme události.

Mozek totiž vykazuje známky pohybu jako při některých aktivitách.

Berkeley

Američtí vědci z Berkeley zkoumají mozkovou aktivitu na základě měření průtoku krve vizuálním kortexem. Celý projekt má několik fází, předem vybraným dobrovolníkům jsou za pomoci magnetické rezonance zobrazovány upoutávky hollywoodských filmů.

Mezitím tým neurologa Jacka Gallanta zkoumá, jak mozek reaguje. Na základě jednotlivých rozborů dekódují informace podle mozkové aktivity. Experiment je velice náročný, protože dobrovolníci musí několik hodin klidně ležet v tunelu.

Rekonstrukce, které poté vznikají, sice nejsou identické, zčásti se však podobají originálům. Důležité je, že „záběry“ z mozku lze později přehrát, tím se otvírá možnost k projekci snů. Technologie se sice nachází ještě v plenkách, Gallant v ní vidí významný krok k rekonstrukci vnitřních obrazů.

Ty mohou mít využití nejen v případě snících lidí. Velmi platné můžou být například v lékařství, doktoři díky novému vynálezu můžou zjistit, co se děje v mozku lidí, kteří jsou v kómatu či trpí mozkovou obrnou.

blank
3: Lapač snů Morana Cerfa vyvolal zděšení ve vědecké obci.(Zdroj: Pixabay)

Kritizovaný lapač snů

Dalším střípkem do rozklíčování snů je bádání neurologa Morana Cerfa (*1977), jeho výzkum ale vyvolal značný ohlas. Svérázný vědec konstruuje přístroj, který bude fungovat jako lapač snů. Díky novému vynálezu budeme ve snech listovat jako v adresáři.

Princip spočívá v zaznamenávání a uchovávání jednotlivých snů. Projekt vyvolává především spekulace a debatu o tom, zda je celá myšlenka humánní. Cerfův stroj totiž pracuje se elektrodami, které se obepnou kolem hlavy a napojí přímo na mozek.

Určitou alternativu nabízí senzory. Z akademické obce rovněž zaznívají hlasy, zda bude nástroj fungovat. Většina odborníků si myslí, že „lapač“ sice může sledovat činnost mozku, těžko ale vyloží sny srozumitelným jazykem.

Foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jaké je skutečné tajemství jejího mladistvého vzhledu?
nasehvezdy.cz

Jaké je skutečné tajemství...

Navzdory tomu, že JANA ŠVANDOVÁ...
Vyrazíte na letošní festival Berlinale? Pak uvidíte i českou komedii!
epochanacestach.cz

Vyrazíte na letošní festival...

Mezinárodní filmový...
Vědci v místech, kam dopadly meteority, našli záhadné rostliny. Pocházejí z vesmíru?
epochalnisvet.cz

Vědci v místech, kam dopadly...

Před deseti lety byly nedaleko amerického...
Švestková pomazánka na chléb
tisicereceptu.cz

Švestková pomazánka na chléb

Výtečná rychlá švestková pomazánka potěší malé...
Mají vědci důkazy o existenci Babylonské věže?
enigmaplus.cz

Mají vědci důkazy o existenci...

Podle výzkumu publikovaném v roce 2017 mají mít vědci...
Přírodnější praní: Raději bez vůně?
panidomu.cz

Přírodnější praní: Raději bez...

Zvykli jsme si, že čerstvě vyprané prádlo...
Noreen Renier: Ze skeptičky kartářkou, která řeší zločiny
enigmaplus.cz

Noreen Renier: Ze skeptičky...

Dlouho byla zatvrzelou skeptičkou se silným...
Svou lásku jsem nalezla v závěji
skutecnepribehy.cz

Svou lásku jsem nalezla v...

Setkání s mým mužem bylo takové...
SpaceX a pizza: Bývalý zaměstnanec Muskovy společnosti vyvinul speciálního robota-pizzaře
21stoleti.cz

SpaceX a pizza: Bývalý...

Jistý Benson Tsai, který v minulosti působil...
Zimní péče o rty s Klarou Rott
iluxus.cz

Zimní péče o rty s Klarou Rott

Mráz, ledový vítr, rychlé přechody ze zimy do...
Ona plánovala dítě, on si už užíval jinde
nasehvezdy.cz

Ona plánovala dítě, on si už...

Mluvilo se o nich jako...
Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...