Domů     Otto Wichterle zdokonalil výrobu čoček díky dětské stavebnici
Otto Wichterle zdokonalil výrobu čoček díky dětské stavebnici
13.11.2021

„Díky autorství patentu na kontaktní čočky jste se mohl stát miliardářem,“ poznamenávají závistivci. „Měl bych problémy, co dělat s takovým množstvím dolarů.

Peněz nemusí být moc, stačí, když jsou furt,“ odporuje jim s úsměvem vynálezce, který změnil život spoustě lidí odkázaných na brýle…

Otto Wichterle (1913–1998) se přihlásí na chemickou fakultu pražské techniky. S přehledem skládá zkoušky v prvních termínech na výbornou.

Diplomovou práci píše u uznávaného chemika Emila Votočka (1872–1950) a ještě před složením státnic se stává jeho asistentem.

Ve školním roce 1938/1939 dostává na starosti studenta Ivana Vavrečku, strýce pozdějšího prezidenta Václava Havla (1936–2011).

Otto Wichterle se stává pro komunisty nepohodlnou osobou. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Otto Wichterle se stává pro komunisty nepohodlnou osobou. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Pracuje pro Baťu

Vavrečka se ve Zlíně, kde jeho otec Hugo (1880–1952) pracuje pro Baťu, jednou zmíní o polymeru, který Wichterle vyrobil. Za chemikem se do Prahy okamžitě vydává referent Výzkumných chemických dílen firmy Baťa.

„Pojďte pracovat k nám,“ přemlouvá nadějného badatele. Ten ale odmítá. Čáru přes rozpočet mu ale udělá uzavření vysokých škol 17. listopadu 1939. Poslední zkoušku má Wichterle až po tomto datu a naděje, že získá habilitaci a titul docenta mizí v nedohlednu.

Nakonec ještě rád 2. ledna 1940 podepisuje smlouvu v Baťových zlínských laboratořích. Věnuje se tam výzkumu polyamidů a přitom se snaží utajit výsledky práce před německými okupanty. V červnu 1941 už má hotové umělé vlákno.

Zhotoví z něj ponožky a dámské punčochy. Odborníci na módu mu ale příliš nevěří a rozhodnou se paty a špičky ještě zpevnit bavlnou. Jenže půl roku nošení ukáže kvality novinky: Zatímco bavlna se drolí, umělé vlákno – nazvané silon – vydrží. Průmyslově se ovšem začne vyrábět až v roce 1950.

Kontaktní čočky jsou dnes běžnou záležitostí. Otto Wichterle je jejich otcem. FOTO: pixabay
Kontaktní čočky jsou dnes běžnou záležitostí. Otto Wichterle je jejich otcem. FOTO: pixabay

Gestapo ho pustí

Mladý chemik se za války ocitá v hledáčku gestapa. Skupina kamarádů z laboratoří se schází po práci v bytech a diskutuje o politice. Když Němci jednoho z účastníků takových setkání zatknou, nutí ho, aby řekl jména všech lidí, kteří k němu do bytu chodili.

Dotyčný odmítne a raději se oběsí v cele. Jeho vyděšená vdova všechny ale prozradí. Zatčen je i Wichterle.

Naštěstí má v kapse dopis, v němž profesoru Langebeckovi z drážďanské techniky vytýká nesprávné údaje v jeho knihách, které se podařilo baťovským laboratořím experimentálně vyvrátit.

„Svým způsobem tato korespondence přispěla k tomu, že jsem nebyl poslán do koncentračního tábora, jak se to v podobných případech zpravidla dělo,“ uvádí Otto. Po zbytek války už mu okupanti dají pokoj.

Zajímavý spolucestující

Po válce se stěhuje do Prahy a když se v roce 1952 odděluje chemická část pražské techniky a rodí se Vysoká škola chemicko-technologická, stává se jedním z jejích tří děkanů. Daří se mu i ve výzkumu.

K největšímu vynálezu mu ovšem pomůže náhoda… V roce 1952 cestuje vlakem z Olomouce do Prahy. Sedá si vedle muže, který si čte časopis věnovaný očnímu lékařství.

„Když jsem v něm zahlédl velkou reklamu na tantalové protézy pro náhradu enukleovaného očního bulbu, navázal jsem se sousedem hovor a vyslovil jsem přitom názor, že místo sebeušlechtilejšího kovu by bylo pro implantáty lepší vymyslet umělé hmoty, které by se s okolní tkání lépe snášely,“ vzpomíná Wichterle.

Náhodným spolucestujícím je doktor Pur, tajemník komise pro aplikace plastů v lékařství při ministerstvu zdravotnictví.

Vyhazov z vysoké školy

Wichterleho kontaktní čočky z hydrofilního gelu spatří světlo světa v roce 1957, jenže jsou drsné a řežou v oku. I tak má ale pokus význam, protože prověří, že je možné čočky vyrobit a ony pomáhají s korekcí zraku. Vynálezce je testuje přímo na sobě.

Potom se věnuje zdokonalování čoček, aby se daly nosit. Pro komunisty má ale Wichterle cejch podezřelého buržoazního vědce a v roce 1958 je z vysoké školy vyhozen. Přesto se výzkumu nevzdává.

Dál se mu věnuje na půdě akademie věd, jejímž členem je už od roku 1955. Ani tam není situace jednoduchá.

„Na akademii věd byl vyvíjen velký tlak, aby se přestalo s aplikovaným výzkumem a síly byly napřeny pouze na výzkum základní,“ uvádí současný autor Milan Švihálek. Na spory doplácí i Wichterle…

Potřebuje pohyb

Vzdát to teď, krok před cílem? Vyloučeno! Má přece HEMA gel, vhodnou hydrofilní hmotu, a zkouší čočky odlévat v podniku Dioptra, který patří pod ministerstvo zdravotnictví. Klasické lití do forem se neosvědčuje, čočky nejsou pravidelné.

„Co takhle odlévat čočky v rotujících miskách?“ napadá v roce 1961 badatele. Ale jak? Vzpomene si na oblíbenou stavebnici Merkur, kterou mají doma jeho synové.

„Den před Štědrým dnem jsem si doma ze stavebnice Merkur sestavil prvý prototyp odlévacího zařízení, ve kterém jsem jako náhon použil dynamo z jízdního kola našich kluků.

Když se dynamko připojilo na zvonkový transformátor, fungovalo jako motorek s naprosto přesnými otáčkami podle frekvence střídavého proudu,“ vysvětluje Wichterle. Na Štědrý den roku 1961 vše uvede do chodu. Funguje to!

Soudní spory vrcholí

Hned 25. prosince 1961 míří na II. oční kliniku Lékařské fakulty Karlovy univerzity za doktorem Maxmiliánem Dreifusem, kde chce čočky vyzkoušet. Výsledek je perfektní, pacienty nové čočky vůbec nedráždí.

Wichterle hned vypisuje patentovou přihlášku. Svůj stroj pak ještě zdokonalí, že dokáže během 10–15 minut vyrobit rovnou 15 čoček. Během prvních čtyř měsíců vyrobí 5500 čoček. Zájem o ně stoupá hlavně mezi Američany, kteří vynález zkopírují.

Wichterlemu není bohužel nic platné, že si ho nechal patentovat. Jeho zásluhy americké firmy zpochybňují a vše končí u soudu.

Spory o licence vrcholí… Totalitní režim chce omezit Wichterleho vliv v zahraničí, a proto se roku 1977 vzdává nároků na patenty na čočky, přestože by z nich mohl mít velké zisky. Soudní tahanice si žádají Wichterleho svědectví u amerického soudu.

Komunisté mu však zakazují cestovat. Až později jim dochází, že by prohrou ve sporech ztratili sami, a tak povolení k cestám Otto nakonec dostává. Podaří se mu dokázat, že je opravdu autorem patentů. Soudní rozhodnutí v jeho prospěch padá až roku 1982.

Foto: Creative Commons, pixabay, Úvodní fotografie: Jan Dudík/Creative Commons/CC BY 3.0
Související články
Věda a technika
Fascinující svět hlubokomořských příkopů: Život v nejhlubších místech oceánu
Oceány pokrývají více než 70 % naší planety, a přesto je jejich hlubokomořské dno jedním z nejméně prozkoumaných míst na Zemi. Pod hladinou se skrývají záhadné a monumentální hlubokomořské příkopy, které představují nejhlubší body oceánu. Jsou to místa extrémních tlaků, mrazivých teplot a naprosté tmy, přesto jsou domovem fascinujících a jedinečných forem života. Prozkoumejte s […]
Věda a technika
Miniaturní zázraky a chytrá řešení: Budoucnost je kompaktní a propojená
V době, kdy se snažíme maximalizovat efektivitu a minimalizovat naši uhlíkovou stopu, se na trhu objevují produkty, které jsou nejen kompaktní, ale i plné chytrých řešení. Od nejlehčí pumpičky na světě, přes čističky vzduchu využívající přírodní materiály, až po revoluční chytré prsteny, které monitorují naše zdraví s neuvěřitelnou přesností. Budoucnost je zde a je menší, […]
Věda a technika
Ježura australská: Bodlinatý požírač mravenců s bleskurychlým jazykem
Podívejte se do světa ježury australské, fascinujícího tvora s lepkavým jazykem a tělem, které je zároveň zbraní. Prozkoumejte legendy a báje, spojené s tímto ikonickým zvířetem, kterému domorodci přezdívají „bodlinatý požírač mravenců“. Ježura australská (Tachyglossus aculeatus) je jedním ze čtyř žijících druhů australských ježur. Poprvé byla popsána roku 1792 anglickým botanikem a zoologem Georgem Shawem […]
Věda a technika
Tren a las Nubes: Cesta do oblak, kde se tají dech
Představte si železnici, která se vine vysoko v Andách, kde se oblaky dotýkají vrcholů hor a vzduch je řídký a chladný. Tren a las Nubes, neboli Vlak do oblak, je jednou z nejúžasnějších a zároveň nejadrenalinovějších železničních tratí na světě. Připravte se na cestu plnou nezapomenutelných výhledů a úžasných technických řešení, kde se vám dech […]
reklama
lifestyle
Šerpové: Tajemství himálajských „lidí z Východu“ a jejich superschopnosti
Objevte fascinující svět Šerpů, etnika žijícího v drsných podmínkách Himálaje, jejichž jméno se stalo synonymem pro neuvěřitelnou odolnost a horolezeckou zdatnost. Ponořte se do jejich historie, kultury a vědeckých objevů, které naznačují, že jejich schopnosti ve vysokých nadmořských výškách mohou být zakódovány přímo v jejich DNA. Jak se tito „lidé z Východu“ stali legendami Mount […]
Fenomén Trabant: Malý, levný, lidový symbol socialistického světa
Trabant se stal víc než jen automobilem; byl to symbol éry, touhy a každodenního života v socialistickém bloku. Tento minimalistický vůz, na který se čekalo i deset let, představoval pro mnohé splněný sen o vlastním autě. Přes své technické nedostatky se zapsal do srdcí milionů a jeho kultovní status přetrvává dodnes. Ponořte se s námi […]
Mizející profese a jejich stinné stránky: Od majáku k horám
V době, kdy technologie neustále mění trh práce, mizí některá kdysi klíčová a osamělá povolání. Připravte se na pohled do světa, kde požární hlídky nahrazují drony a majáky řídí stroje. Poznejte temné stránky samoty a psychické zátěže, které tyto profese přinášely, a zjistěte, co je to „kabinová horečka“. Kuriózní povolání Mizející profese a jejich stinné […]
Samota za polárním kruhem a v divočině: Život na okraji civilizace
Většina z nás si nedokáže představit život bez neustálého kontaktu s lidmi, přesto existují povolání, která vyžadují absolutní samotu, často v extrémních podmínkách. Připravte se na mrazivé příběhy z antarktických stanic, drsného Yellowstonu a odlehlých základen, kde se lidská odolnost testuje na samou hranici. Jak vypadá svět, když jste v něm úplně sami? Kuriózní povolání […]
reklama
svět zločinu
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
Anežka Hrůzová: Vražda, která otřásla Vysočinou a rozpoutala hilsneriádu
Před 125 lety změnila tragická událost na Vysočině osud mladé švadleny a celé země. Vražda Anežky Hrůzové se stala rozbuškou protižidovské hysterie, která vstoupila do dějin jako hilsneriáda. Přes obvinění a odsouzení Leopolda Hilsnera zůstává případ dodnes obestřen tajemstvím a mnoha nesrovnalostmi. Kdo doopravdy zabil Anežku Hrůzovou a co se vlastně stalo onoho aprílového dne […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz