Domů     Otto Wichterle zdokonalil výrobu čoček díky dětské stavebnici
Otto Wichterle zdokonalil výrobu čoček díky dětské stavebnici
13.11.2021

„Díky autorství patentu na kontaktní čočky jste se mohl stát miliardářem,“ poznamenávají závistivci. „Měl bych problémy, co dělat s takovým množstvím dolarů.

Peněz nemusí být moc, stačí, když jsou furt,“ odporuje jim s úsměvem vynálezce, který změnil život spoustě lidí odkázaných na brýle…

Otto Wichterle (1913–1998) se přihlásí na chemickou fakultu pražské techniky. S přehledem skládá zkoušky v prvních termínech na výbornou.

Diplomovou práci píše u uznávaného chemika Emila Votočka (1872–1950) a ještě před složením státnic se stává jeho asistentem.

Ve školním roce 1938/1939 dostává na starosti studenta Ivana Vavrečku, strýce pozdějšího prezidenta Václava Havla (1936–2011).

Otto Wichterle se stává pro komunisty nepohodlnou osobou. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Otto Wichterle se stává pro komunisty nepohodlnou osobou. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Pracuje pro Baťu

Vavrečka se ve Zlíně, kde jeho otec Hugo (1880–1952) pracuje pro Baťu, jednou zmíní o polymeru, který Wichterle vyrobil. Za chemikem se do Prahy okamžitě vydává referent Výzkumných chemických dílen firmy Baťa.

„Pojďte pracovat k nám,“ přemlouvá nadějného badatele. Ten ale odmítá. Čáru přes rozpočet mu ale udělá uzavření vysokých škol 17. listopadu 1939. Poslední zkoušku má Wichterle až po tomto datu a naděje, že získá habilitaci a titul docenta mizí v nedohlednu.

Nakonec ještě rád 2. ledna 1940 podepisuje smlouvu v Baťových zlínských laboratořích. Věnuje se tam výzkumu polyamidů a přitom se snaží utajit výsledky práce před německými okupanty. V červnu 1941 už má hotové umělé vlákno.

Zhotoví z něj ponožky a dámské punčochy. Odborníci na módu mu ale příliš nevěří a rozhodnou se paty a špičky ještě zpevnit bavlnou. Jenže půl roku nošení ukáže kvality novinky: Zatímco bavlna se drolí, umělé vlákno – nazvané silon – vydrží. Průmyslově se ovšem začne vyrábět až v roce 1950.

Kontaktní čočky jsou dnes běžnou záležitostí. Otto Wichterle je jejich otcem. FOTO: pixabay
Kontaktní čočky jsou dnes běžnou záležitostí. Otto Wichterle je jejich otcem. FOTO: pixabay

Gestapo ho pustí

Mladý chemik se za války ocitá v hledáčku gestapa. Skupina kamarádů z laboratoří se schází po práci v bytech a diskutuje o politice. Když Němci jednoho z účastníků takových setkání zatknou, nutí ho, aby řekl jména všech lidí, kteří k němu do bytu chodili.

Dotyčný odmítne a raději se oběsí v cele. Jeho vyděšená vdova všechny ale prozradí. Zatčen je i Wichterle.

Naštěstí má v kapse dopis, v němž profesoru Langebeckovi z drážďanské techniky vytýká nesprávné údaje v jeho knihách, které se podařilo baťovským laboratořím experimentálně vyvrátit.

„Svým způsobem tato korespondence přispěla k tomu, že jsem nebyl poslán do koncentračního tábora, jak se to v podobných případech zpravidla dělo,“ uvádí Otto. Po zbytek války už mu okupanti dají pokoj.

Zajímavý spolucestující

Po válce se stěhuje do Prahy a když se v roce 1952 odděluje chemická část pražské techniky a rodí se Vysoká škola chemicko-technologická, stává se jedním z jejích tří děkanů. Daří se mu i ve výzkumu.

K největšímu vynálezu mu ovšem pomůže náhoda… V roce 1952 cestuje vlakem z Olomouce do Prahy. Sedá si vedle muže, který si čte časopis věnovaný očnímu lékařství.

„Když jsem v něm zahlédl velkou reklamu na tantalové protézy pro náhradu enukleovaného očního bulbu, navázal jsem se sousedem hovor a vyslovil jsem přitom názor, že místo sebeušlechtilejšího kovu by bylo pro implantáty lepší vymyslet umělé hmoty, které by se s okolní tkání lépe snášely,“ vzpomíná Wichterle.

Náhodným spolucestujícím je doktor Pur, tajemník komise pro aplikace plastů v lékařství při ministerstvu zdravotnictví.

Vyhazov z vysoké školy

Wichterleho kontaktní čočky z hydrofilního gelu spatří světlo světa v roce 1957, jenže jsou drsné a řežou v oku. I tak má ale pokus význam, protože prověří, že je možné čočky vyrobit a ony pomáhají s korekcí zraku. Vynálezce je testuje přímo na sobě.

Potom se věnuje zdokonalování čoček, aby se daly nosit. Pro komunisty má ale Wichterle cejch podezřelého buržoazního vědce a v roce 1958 je z vysoké školy vyhozen. Přesto se výzkumu nevzdává.

Dál se mu věnuje na půdě akademie věd, jejímž členem je už od roku 1955. Ani tam není situace jednoduchá.

„Na akademii věd byl vyvíjen velký tlak, aby se přestalo s aplikovaným výzkumem a síly byly napřeny pouze na výzkum základní,“ uvádí současný autor Milan Švihálek. Na spory doplácí i Wichterle…

Potřebuje pohyb

Vzdát to teď, krok před cílem? Vyloučeno! Má přece HEMA gel, vhodnou hydrofilní hmotu, a zkouší čočky odlévat v podniku Dioptra, který patří pod ministerstvo zdravotnictví. Klasické lití do forem se neosvědčuje, čočky nejsou pravidelné.

„Co takhle odlévat čočky v rotujících miskách?“ napadá v roce 1961 badatele. Ale jak? Vzpomene si na oblíbenou stavebnici Merkur, kterou mají doma jeho synové.

„Den před Štědrým dnem jsem si doma ze stavebnice Merkur sestavil prvý prototyp odlévacího zařízení, ve kterém jsem jako náhon použil dynamo z jízdního kola našich kluků.

Když se dynamko připojilo na zvonkový transformátor, fungovalo jako motorek s naprosto přesnými otáčkami podle frekvence střídavého proudu,“ vysvětluje Wichterle. Na Štědrý den roku 1961 vše uvede do chodu. Funguje to!

Soudní spory vrcholí

Hned 25. prosince 1961 míří na II. oční kliniku Lékařské fakulty Karlovy univerzity za doktorem Maxmiliánem Dreifusem, kde chce čočky vyzkoušet. Výsledek je perfektní, pacienty nové čočky vůbec nedráždí.

Wichterle hned vypisuje patentovou přihlášku. Svůj stroj pak ještě zdokonalí, že dokáže během 10–15 minut vyrobit rovnou 15 čoček. Během prvních čtyř měsíců vyrobí 5500 čoček. Zájem o ně stoupá hlavně mezi Američany, kteří vynález zkopírují.

Wichterlemu není bohužel nic platné, že si ho nechal patentovat. Jeho zásluhy americké firmy zpochybňují a vše končí u soudu.

Spory o licence vrcholí… Totalitní režim chce omezit Wichterleho vliv v zahraničí, a proto se roku 1977 vzdává nároků na patenty na čočky, přestože by z nich mohl mít velké zisky. Soudní tahanice si žádají Wichterleho svědectví u amerického soudu.

Komunisté mu však zakazují cestovat. Až později jim dochází, že by prohrou ve sporech ztratili sami, a tak povolení k cestám Otto nakonec dostává. Podaří se mu dokázat, že je opravdu autorem patentů. Soudní rozhodnutí v jeho prospěch padá až roku 1982.

Foto: Creative Commons, pixabay, Úvodní fotografie: Jan Dudík/Creative Commons/CC BY 3.0
Související články
Věda a technika
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Věda a technika
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
Věda a technika
Strom života chrání naše zdraví
Jak se účinně bránit před všudypřítomnými civilizačními chorobami? Například synergií adaptogenních bylin, která je základem regeneračních doplňků stravy, nazvaných Strom života. Ty vznikly podle receptů renomovaného léčitele Bohuslava Větrovského. Strom života vychází ze čtyř základních duchovních směrů a principů. „Při sestavování vzorců bylin jsme se rozhodli, že budeme vycházet ze čtyř směrů vnímání přírody,“ vysvětluje […]
Věda a technika
Mobilní telefon není jen zdroj zábavy, ale i užitečný pomocník
Mobilní telefon se stal nejpoužívanějším nástrojem, který bereme do rukou. Předstihl nejen nůž, kapesní zrcátko nebo příbor, ale také tužku a cigaretu. Vedle zábavy a prokrastinování při sledování sociálních sítí se však může stát i užitečným pomocníkem a bezpečnostním nástrojem. Chytrý mobilní telefon je počítačem, který se nám vejde do dlaně. Pro jeho zabezpečení tak […]
reklama
historie
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž […]
Starořecký běžec Koroibos vyzrál na boha
Slunce pálí a nebe je bez mráčku. Vyvolávač ve městě Olympii na západě Peloponéského poloostrova vyzývá závodníky, aby se dostavili na startovní čáru, vymezenou pruhem kamenných desek. Místní aristokrat jménem Koroibos z Elidy se mezi mládeží ze vznešených rodin rozhodně neztratí. Na své vypracované a sluncem osmahlé tělo může být pyšný. Stadion se závodní dráhou o […]
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Proč Klement Gottwald zkazil slavnému vědci pohřeb?
„Tatínek byl sice velice přísný, než to vedlo nás jen k nejpřesnějšímu konání povinností za všech okolností,“ vzpomíná prvorozený Bedřich Hrozný na otce. Matku pak líčí jako ženu „neskonalé dobroty a nejúplnějšího porozumění pro mé snahy“. „Zapíšu se i na filozofii,“ rozhodne se maturant Bedřich Hrozný roku 1897 ve Vídni. Rychle ale zjistí, že stihnout […]
zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Vlasy v číslech: Naše kštice unese 2 slony!
Někdo je pěstuje, někdo je stříhá, v každém případě ale pořád rostou… Kam až by dorostly? Kdo má nejdelší a kdo jich má nejvíce? A jakými zajímavými vlastnosti se naši vlasy chlubí? 100 000 Tolik vlasů průměrně zdobí naše hlavy. Nejštědřejší byla příroda k blonďákům, kteří jich mají na hlavě okolo 150 000, naopak a […]
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný