Domů     Otto Wichterle zdokonalil výrobu čoček díky dětské stavebnici
Otto Wichterle zdokonalil výrobu čoček díky dětské stavebnici
13.11.2021

„Díky autorství patentu na kontaktní čočky jste se mohl stát miliardářem,“ poznamenávají závistivci. „Měl bych problémy, co dělat s takovým množstvím dolarů.

Peněz nemusí být moc, stačí, když jsou furt,“ odporuje jim s úsměvem vynálezce, který změnil život spoustě lidí odkázaných na brýle…

Otto Wichterle (1913–1998) se přihlásí na chemickou fakultu pražské techniky. S přehledem skládá zkoušky v prvních termínech na výbornou.

Diplomovou práci píše u uznávaného chemika Emila Votočka (1872–1950) a ještě před složením státnic se stává jeho asistentem.

Ve školním roce 1938/1939 dostává na starosti studenta Ivana Vavrečku, strýce pozdějšího prezidenta Václava Havla (1936–2011).

Otto Wichterle se stává pro komunisty nepohodlnou osobou. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Otto Wichterle se stává pro komunisty nepohodlnou osobou. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Pracuje pro Baťu

Vavrečka se ve Zlíně, kde jeho otec Hugo (1880–1952) pracuje pro Baťu, jednou zmíní o polymeru, který Wichterle vyrobil. Za chemikem se do Prahy okamžitě vydává referent Výzkumných chemických dílen firmy Baťa.

„Pojďte pracovat k nám,“ přemlouvá nadějného badatele. Ten ale odmítá. Čáru přes rozpočet mu ale udělá uzavření vysokých škol 17. listopadu 1939. Poslední zkoušku má Wichterle až po tomto datu a naděje, že získá habilitaci a titul docenta mizí v nedohlednu.

Nakonec ještě rád 2. ledna 1940 podepisuje smlouvu v Baťových zlínských laboratořích. Věnuje se tam výzkumu polyamidů a přitom se snaží utajit výsledky práce před německými okupanty. V červnu 1941 už má hotové umělé vlákno.

Zhotoví z něj ponožky a dámské punčochy. Odborníci na módu mu ale příliš nevěří a rozhodnou se paty a špičky ještě zpevnit bavlnou. Jenže půl roku nošení ukáže kvality novinky: Zatímco bavlna se drolí, umělé vlákno – nazvané silon – vydrží. Průmyslově se ovšem začne vyrábět až v roce 1950.

Kontaktní čočky jsou dnes běžnou záležitostí. Otto Wichterle je jejich otcem. FOTO: pixabay
Kontaktní čočky jsou dnes běžnou záležitostí. Otto Wichterle je jejich otcem. FOTO: pixabay

Gestapo ho pustí

Mladý chemik se za války ocitá v hledáčku gestapa. Skupina kamarádů z laboratoří se schází po práci v bytech a diskutuje o politice. Když Němci jednoho z účastníků takových setkání zatknou, nutí ho, aby řekl jména všech lidí, kteří k němu do bytu chodili.

Dotyčný odmítne a raději se oběsí v cele. Jeho vyděšená vdova všechny ale prozradí. Zatčen je i Wichterle.

Naštěstí má v kapse dopis, v němž profesoru Langebeckovi z drážďanské techniky vytýká nesprávné údaje v jeho knihách, které se podařilo baťovským laboratořím experimentálně vyvrátit.

„Svým způsobem tato korespondence přispěla k tomu, že jsem nebyl poslán do koncentračního tábora, jak se to v podobných případech zpravidla dělo,“ uvádí Otto. Po zbytek války už mu okupanti dají pokoj.

Zajímavý spolucestující

Po válce se stěhuje do Prahy a když se v roce 1952 odděluje chemická část pražské techniky a rodí se Vysoká škola chemicko-technologická, stává se jedním z jejích tří děkanů. Daří se mu i ve výzkumu.

K největšímu vynálezu mu ovšem pomůže náhoda… V roce 1952 cestuje vlakem z Olomouce do Prahy. Sedá si vedle muže, který si čte časopis věnovaný očnímu lékařství.

„Když jsem v něm zahlédl velkou reklamu na tantalové protézy pro náhradu enukleovaného očního bulbu, navázal jsem se sousedem hovor a vyslovil jsem přitom názor, že místo sebeušlechtilejšího kovu by bylo pro implantáty lepší vymyslet umělé hmoty, které by se s okolní tkání lépe snášely,“ vzpomíná Wichterle.

Náhodným spolucestujícím je doktor Pur, tajemník komise pro aplikace plastů v lékařství při ministerstvu zdravotnictví.

Vyhazov z vysoké školy

Wichterleho kontaktní čočky z hydrofilního gelu spatří světlo světa v roce 1957, jenže jsou drsné a řežou v oku. I tak má ale pokus význam, protože prověří, že je možné čočky vyrobit a ony pomáhají s korekcí zraku. Vynálezce je testuje přímo na sobě.

Potom se věnuje zdokonalování čoček, aby se daly nosit. Pro komunisty má ale Wichterle cejch podezřelého buržoazního vědce a v roce 1958 je z vysoké školy vyhozen. Přesto se výzkumu nevzdává.

Dál se mu věnuje na půdě akademie věd, jejímž členem je už od roku 1955. Ani tam není situace jednoduchá.

„Na akademii věd byl vyvíjen velký tlak, aby se přestalo s aplikovaným výzkumem a síly byly napřeny pouze na výzkum základní,“ uvádí současný autor Milan Švihálek. Na spory doplácí i Wichterle…

Potřebuje pohyb

Vzdát to teď, krok před cílem? Vyloučeno! Má přece HEMA gel, vhodnou hydrofilní hmotu, a zkouší čočky odlévat v podniku Dioptra, který patří pod ministerstvo zdravotnictví. Klasické lití do forem se neosvědčuje, čočky nejsou pravidelné.

„Co takhle odlévat čočky v rotujících miskách?“ napadá v roce 1961 badatele. Ale jak? Vzpomene si na oblíbenou stavebnici Merkur, kterou mají doma jeho synové.

„Den před Štědrým dnem jsem si doma ze stavebnice Merkur sestavil prvý prototyp odlévacího zařízení, ve kterém jsem jako náhon použil dynamo z jízdního kola našich kluků.

Když se dynamko připojilo na zvonkový transformátor, fungovalo jako motorek s naprosto přesnými otáčkami podle frekvence střídavého proudu,“ vysvětluje Wichterle. Na Štědrý den roku 1961 vše uvede do chodu. Funguje to!

Soudní spory vrcholí

Hned 25. prosince 1961 míří na II. oční kliniku Lékařské fakulty Karlovy univerzity za doktorem Maxmiliánem Dreifusem, kde chce čočky vyzkoušet. Výsledek je perfektní, pacienty nové čočky vůbec nedráždí.

Wichterle hned vypisuje patentovou přihlášku. Svůj stroj pak ještě zdokonalí, že dokáže během 10–15 minut vyrobit rovnou 15 čoček. Během prvních čtyř měsíců vyrobí 5500 čoček. Zájem o ně stoupá hlavně mezi Američany, kteří vynález zkopírují.

Wichterlemu není bohužel nic platné, že si ho nechal patentovat. Jeho zásluhy americké firmy zpochybňují a vše končí u soudu.

Spory o licence vrcholí… Totalitní režim chce omezit Wichterleho vliv v zahraničí, a proto se roku 1977 vzdává nároků na patenty na čočky, přestože by z nich mohl mít velké zisky. Soudní tahanice si žádají Wichterleho svědectví u amerického soudu.

Komunisté mu však zakazují cestovat. Až později jim dochází, že by prohrou ve sporech ztratili sami, a tak povolení k cestám Otto nakonec dostává. Podaří se mu dokázat, že je opravdu autorem patentů. Soudní rozhodnutí v jeho prospěch padá až roku 1982.

Foto: Creative Commons, pixabay, Úvodní fotografie: Jan Dudík/Creative Commons/CC BY 3.0
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml