Co člověk, to unikát a naprosto jedinečný „vzor“. Na celé planetě není možné najít stejný. Řeč je o papilárních liniích, které si nosíme na bříšcích prstů.
Díky těmto zcela unikátním vlastnostem slouží nejen v kriminalistice, v posledních letech si své místo na slunci čím dál více získávají v technice – ať už mobilních telefonech nebo odemykání aut. Kde všude je ještě možné je využít?
Na Zemi žije zhruba 7,7 miliardy lidí, když pomineme odchylky, tak to znamená, že je známo více než 77 miliard unikátních otisků prstů na rukou.
Papilární linie na článcích prstů jsou příznačné pro vyšší primáty a jen zcela výjimečně se objevují u jiných savců. Zajímavostí je, že stejné otisky jako člověk má také koala medvídkovitý (Phascolarctos cinereus).
Disciplína s dlouholetou tradicí
Daktyloskopie se řadí mezi jeden z nejstarších oborů kriminalistiky, vždyť její kořeny sahají až do starověké Číny, jak je patrné z mnoha historických pramenů.
Tehdy mohla sloužit jako součást rituálu, pro policejní účely se stala nepostradatelnou na konci 19. století. Když je spáchán zločin, obvykle se na místě činu najdou daktyloskopické stopy pachatele.
Mnozí se pokoušeli na tuto metodu vyzrát, a tak si uřízli bříška prstů, odleptávali si vzor pomocí kyseliny, louhů či horkého oleje. Avšak příroda to má zařízené tak, že ve všech prstech je zakódováno obnovení stejného vzoru.
Vzor se neobnovil u těch jedinců, kteří si například nechali transplantovat kůži z hrudníku či jiné části těla na bříška prstů.
Je všude kolem nás
Využití biometrie je rok od roku častější. Existují biometrické cestovní pasy a mobilní zařízení se odemykají po přiložení prstu. Při biometrické autentizaci je prováděn tzv. test živosti – při snímání otisků prstů se měří teplota nebo elektrický odpor.
„Biometrické ověřování už využívají různé instituce, třeba banky, ale i zpravodajské služby či významné podniky při ochraně vstupů do objektů či elektronických systémů.
Chrání si tak přístup k těm nejcitlivějším datům,“ sdělil expert na finančnictví Robert Vacek. Korejská automobilka Hyundai chce v jedné ze svých inovací přinést uživatelům možnost odemykat vozy využitím otisku prstu.
Rovněž nabídne možnost nastavení až několika otisků – například pro každého člena rodiny. S jednotlivými otisky bude propojena i personalizace, tedy že podle otisku auto rozpozná, kdo ho bude aktuálně řídit.
Na základě toho nastaví preferovanou teplotu, rádiovou stanici, stejně jako nastaví zrcátka či sedačku. Do budoucna se uvažuje mimo jiné i o tom, že by snímání otisků prstů mohlo být využitelné například při placení.
Zneužití otisků
Jsou obavy ze zneužití otisků prstů oprávněné? Řada firem má zavedenou evidenci docházky svých zaměstnanců pomocí biometrického systému, jedná se o velice jednoduchou variantu evidence, která je rychlá a neinvazivní. Někteří si snímáním otisků nejsou zcela jisti a obávají se úniku informací.
Hodně záleží také na tom, jakého dodavatele docházkového systému si společnost vybere.