Domů     Lysohlávky: Mohou houbičky léčit depresi?
Lysohlávky: Mohou houbičky léčit depresi?

Po dlouhou dobu jsou tajemnou rituální rostlinou z pralesů Jižní Ameriky. Znají je hlavně šamani, kteří se díky nim vydávají na výlet do jiných světů a léčí s nimi nemocné.

Pak stačí jeden článek v časopisu a dnes jsou lysohlávky slibným prostředkem v boji proti depresi.

O lysohlávkách se mluví tak často, že zřejmě neexistuje nikdo, kdo by je neznal aspoň z doslechu. Slangově se jim říká „houbičky“. Dají se najít na všech kontinentech kromě území věčného sněhu a ledu okolo polárních kruhů.

Jejich halucinogenní účinky znají už dávné kultury.

Jako posvátné houby, které mohou šamany přenést do říše duchů, se široce používají zejména ve Střední a Jižní Americe a jejich kresby, staré tisíce let, nalezli archeologové také na skalních stěnách v severní Africe.

O tom, zda je znaly staré evropské civilizace panují dohady. Každopádně španělští dobyvatelé se v Americe s lysohlávkami setkají a své zážitky dokonce popíšou v dobových dokumentech.

Křesťané to však považují za obcování s ďáblem a vytáhnou do boje proti houbovému kultu, takže ty se nadále se mohou užívat pouze tajně.

O hojném využívání lysohlávek v jihoamerických kulturách svědčí i tyto dávné artefakty.(Foto: NIDA / commons.wikimedia.org / volné dílo)
O hojném využívání lysohlávek v jihoamerických kulturách svědčí i tyto dávné artefakty.(Foto: NIDA / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Bankéř v pralese

Pro západní svět lysohlávky znovu objeví poněkud netypický výzkumník. Americký bankéř a spisovatel Robert Gordon Wasson (1898-1986) se vydá se svou manželkou do Mexika, aby studovali rituální užívání těchto „houbiček“. A dostane se jim nebývalé výsady.

Stanou se prvními bělochy, kterým je dovoleno účastnit se domorodých obřadů, pořídit obrazové i zvukové záznamy a získají dokonce vzorky používaných hub.

Své zážitky po návratu do USA dobrodruh zpracuje a publikuje v roce 1957. Jeho článek vzbudí obrovský ohlas.

Mexická tajemství

Nejenom laická veřejnost, ale i dosud poměrně skeptičtí akademikové se začnou zajímat o neobyčejné houby a jejich účinky. Do té doby jsou totiž podobná využití hub považován za mýtus nebo vymýcený kult. Ale ukáže se, že tomu tak není!

Davy lidí se vydávají do Mexika, aby získali posvátné houby a vědci začínají s jejich hlubším výzkumem.

Jedním z těch, kteří se studiu jejich účinků věnují, patří i švýcarský chemik Albert Hoffman (1906-2008), objevitel LSD. Ve vzorcích mexických hub jsou brzy identifikovány dvě hlavní halucinogenní složky: psilocybin a psilocin.

Psilocybe mexicana: typická mexická „houbička“.( Foto: Alan Rockefeller / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Psilocybe mexicana: typická mexická „houbička“.( Foto: Alan Rockefeller / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Každá mince má dvě strany

Postupně jsou objeveny kromě mexické i další druhy lysohlávek a také jiné houby, které tyto látky obsahují. Ty mění způsob lidského vnímání i myšlení. Navozují stavy euforie, halucinace sluchové i zrakové, dochází ke zkreslení vnímání prostoru a času.

Ale jsou to nejenom povznášející zkušenosti, které uživatelé popisují. Lysohlávky mohou způsobit záchvaty strachu, úzkosti i deprese a při vyšších dávkách hrozí také poškození vnitřních orgánů anebo propuknutí některých duševních onemocnění.

Mohou lysohlávky léčit depresi?

Navzdory tomu vidí experti v lysohlávkách potenciál při léčbě depresí, konkrétně u látky psilocybin. Mohla by pomoci zejména těm pacientům, u kterých nezabírají konvenční léky ani psychoterapie. Výzkum probíhá jak ve světě, tak také v České republice.

Kromě toho může tato látka pomoci zmírnit utrpení pacientům v konečném stádiu rakoviny i ulevit osobám s obsedantně-kompulzivní poruchou či intenzivní formou bolestí hlavy a tak se vědecké úsilí zaměřuje rovněž na tyto možnosti. Ve všech případech je ale ještě třeba provést řadu rozsáhlejších studií.

Mapa rozšíření lysohlávek po světě (Foto: Pastelitodepapa / commons.wikimedia.org / CC0)
Mapa rozšíření lysohlávek po světě (Foto: Pastelitodepapa / commons.wikimedia.org / CC0)

Další „kouzelné“ houby

Podobně halucinogenní jako lysohlávka jsou i jiné houby. Jde například o některé z těch, které náležejí k rodu Panaeolus (kropenatec).

Do velké skupiny hub s těmito účinky, za nimiž však nemusí stát jen psilocybin, ale také další látky, patří i některé druhy šupinovek, štítovek, čepičatek, sametovek nebo vláknic.

Uživatelé těchto hub tvrdí, že jim pomáhají získat náboženské či transcendentní zkušenosti a prohlubují meditaci. Odborníci však upozorňují, že užívání podobných látek je riziko a i psilocybin je třeba aplikovat pod terapeutickým dohledem.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Arp / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Věda a technika
Čertkus luční: Bylina se zvláštním názvem i pověstí
Český jazykovědec Václav Machek (1894-1965) spojoval s bylinou čertkus luční slovo „čert”. Ostatně v souvislosti s čertem je tato rostlina zmiňována již i v herbáři z 16. století „Herbář neboli bylinář“, jedné z nejvýznamnějších botanických knih 16. století, jehož autorem je významný renesanční lékař a botanik italského původu Pietro Andrea Mattioli (1501-1507). Zásah Panny Marie […]
Věda a technika
Myslíte, že jíte, co chcete? Kdepak. Jídelníček diktují bakterie
„Ty jíš čokoládový dort?“ pozdvihne kamarádka překvapeně obočí. „Nějak na něj mám poslední měsíce chuť,“ krčí rameny dívka. Je to její svobodné rozhodnutí? Anebo je jen loutkou bakterií? Porodním sálem se rozezní dětský pláč. Novorozeně přijde na svět jako nepopsaný list. Tedy, co se střeva týká. První mikroby se do něj ale dostávají už ve […]
Věda a technika
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
Vietnamské město Haiphong byste našli asi 10 km od pobřeží Tonkinského zálivu, v deltě Rudé řeky. Právě tudy se s oblibou ženou západopacifické tajfuny k asijské pevnině. Ten z roku 1881 nebude výjimkou. Do historie se ale zapíše brkem máčeným v krvi a rozkládajících se tělech. Jde pravděpodobně o druhou nejhorší cyklónu v zaznamenaných lidských […]
Věda a technika
Měření inteligence zvířat
Jsou chytřejší divoká, volně žijící zvířata, nebo naopak zvířata domestikovaná? A co například býložravci v porovnání s masožravci? Gallupův zrcadlový test Změřit inteligenci zvířat je poměrně těžké. Známý je například takzvaný Gallupův zrcadlový test sebeuvědomění, který byl vyvinut v roce 1970 Gordonem Gallupem Jr., profesorem psychologie ze State University of New York v americkém Albany. […]
reklama
historie
Britský filatelista a budoucí král Jiří V.: Jak se princ stane viceprezidentem?
Waleský princ Jiří (1865–1936) – jehož prapradědečkem není nikdo jiný, než Jiří III. – pinzetou urovnává několik vzácných známek.   Tohle nadšení ho drží již několik let a nepustí až do smrti. Roku 1893 je přes relativně nízký věk dokonce zvolen viceprezidentem Královské filatelistické společnosti v Londýně. A patří mu i jeden světový rekord. A […]
Ferdinand II. – král v boji proti české šlechtě
Evropa vře. V českých zemích se nespokojená šlechta rozhodne vyhodit z okna nehodné úředníky, a zahájí tak spletité období třicetileté války. V Nizozemí se španělská vojska snaží upevnit svou moc, ale ani slavná španělská tercie nedokáže zázraky. Polsko je ve válce s Ruskem, v Uhrách zbraněmi řinčí Osmané, Dánové se střílejí se Švédy. A to ten nejkrvavější a největší konflikt […]
Král Jiří III.: Lid mu přezdívá šílený sedlák Jirka
Vítězná sedmiletá válka a Francie na kolenou, ztráta řady amerických kolonií, ale i porážka Napoleona I. Bonaparte (1769– 1821). Jako závdavek ještě záchvaty, kvůli kterým si král Jiří III. (1738–1820) vyslouží přezdívku Šílený. To je zhruba v kostce to, co jsme zřejmě o tomto panovníkovi někdy zaslechli. A to je škoda.   Záchvaty, které jsou […]
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou […]
zajímavosti
Jak vznikla jména technických značek? Hořící kniha a modrý zub!
Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii? Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět. Nepřátelé spojte se! Značka: BLUETOOTH Vznik: 1997 Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k […]
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Indiáni z Amazonie odedávna používali tuto štíhlou liánu k povzbuzení, léčbě bolestí nebo křečí. Semena obsahující vysoké množství kofeinu i další látky se dnes užívají hlavně jako přísada do energetických nápojů a doplňků stravy. Reklamy slibují mnohé zajímavé účinky, ale v čem skutečně může guarana pomoci? Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli […]
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou […]
SOPKY: Věděli jste, že…
Na světě je více než 1500 aktivních sopek. že sopky v České republice jsou staré až 65 milionů let, a že souostroví Havaj tvoří 5 sopek? A jaké další zajímavosti o sopkách tu pro vás máme? – magma je tekutá hmota s teplotou od 600 do 1200 ° C, která se pohybuje v oblasti zemského […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz