Skip to content
reklama

Osudný omyl krále country

Poslední den roku 1943 je na americké letecké základně v Roswellu pořádně veselo. Jednomu z místních pilotů se narodil kluk, Henry John Deutschendorf jr. Ironií osudu budoucí král country prožije v prostředí naplněném řevem leteckých motorů i poslední chvíle svého života.

Jenže mezitím toho stihl ještě dost a dost.

Na vojenskou budoucnost snad nikdy vážně nepomyslí. Úplně stačí, když se musí s tátou znovu a znovu stěhovat. Upřímně řečeno, jeho bohémská povaha a sklony k tomu ochutnat vše, co je zakázané či minimálně nezdravé, se k vojákovi z povolání moc nehodí.

Vše tehdy rozsekne jeho babička, když mu koupí první kytaru. Henrymu je jedenáct let, když na ni začíná cvičit. A protože se chce stát lídrem vlastní kapely, chodí navíc zpívat do kostelního sboru a postupně vystřídá snad všechny rockové kapely v okolí svých bydlišť.

Král country dva roky před svou tragickou smrtí FOTO: Kingkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

John Denver, král country

Jeho osudovým hudebním stylem se nakonec stanou folk a country. První místa hitparád, zlaté desky a s tím spojené tučné šeky už ale sbírá jako John Denver, král country, s příjmením, které převzal podle svého oblíbeného amerického města.

A také se vyhlášený hezoun začíná chovat jako rozmazlená hvězda. Jeho slavné drogově-alkoholické dýchánky mají k českým potlachům u táborového ohně hodně daleko.

blank
Letadlo Long-EZ bylo pro Dernvera koníčkem. FOTO: NOAA / Creative Commons / volné dílo

Konečně vlastní letadlo!

A jelikož mu hraní opravdu vynáší, může se vrátit k rodinné tradici a usednout za kokpit letadla. Není to sice stíhačka či větší dopravní letoun, na licenci na malá letadla ale John dosáhne bez problémů.

A nákup dvousedadlového letounu Rutan 61 Long-EZ mu rozpočet taky nezruinuje. Jenže zmíněný okřídlený miláček má jednu zdánlivě nenápadnou vychytávku. Páčka, kterou pilot přepíná prázdnou nádrž na „rezervu“, je umístěna vzadu v kabině.

Úplně jinde, než bývá zvykem. Denver už měl prý dokonce termín, aby mu technici dali vše do pořádku. Jen už návštěvu letecké opravny nestihl.

blank
Na místě nehody stojí Denverův památník. FOTO: Hardyfam44 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Těsně před smrtí zničil řídicí páku

Těžko říct, co se tehdy 12. října 1997 stalo. Opravdu král country „jenom“ zazmatkoval ve chvíli, kdy mu ve vzduchu došla šťáva? Podle některých až tehdy marně začal hledat páčku v přední části kokpitu.

A když si vzpomněl, že je vzadu, bylo už pozdě. Vrtule se zastavila, a jak se později ukázalo, šokovaný hudebník ve snaze dostat se k páčce doslova zničil svůj knipl. Následující pád střemhlav neměl šanci přežít.

Foto: RCA Records / Creative Commons / volné dílo, Kingkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, NOAA / Creative Commons / volné dílo, Hardyfam44 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články