Skip to content
reklama

Jak vybrat 3D tiskárnu? Zde je malý průvodce

Tento článek je reklamním sdělením

V novém desetiletí hrají 3D tisk a CNC stroje klíčovou roli. Už teď přímo ovlivňují společenský a finanční svět, ve kterém žijeme. Možná si říkáte, jestli se vyplatí koupit 3D tiskárnu. Proč byste to vůbec chtěli a co s ní můžete dělat?

Pokud se potýkáte s podobnými otázkami, jste na správném místě – čtěte dále.

3D tiskárna – proč? 

Takovou otázku si obvykle kladou kutilové, podnikatelé, učitelé a vlastníci malých firem. Mnoho velkých firem o výhodách 3D tisku ví. Pokud máte v plánu vytvářet modely produktů pro vaši firmu nebo jen doma experimentovat s novými předměty, pak odpověď zní ano, potřebujete 3D tiskárnu.  3D tisk je snadný a levný způsob proměnit nápady na předměty v… předměty, o kterých mnoho z nás sní. 3D tisk může také být zdrojem příjmů, pokud se obor činnosti týká např. strojírenství, vaření, designu nebo široce chápané výroby.  3D tiskárna v domácnosti může pomoci s opravou mnoha věcí vytvářením náhrad poškozených dílů, vytvářet edukační pomůcky pro děti, gadgety na prodej nebo dekorace do domácnosti. Přejděme k otázce, kterou je třeba před koupí zvážit.

3D tiskárna do začátku – jaký typ? 

Existují různé druhy 3D tisku: Stereolitografie (SLA), digitální zpracování světla (DLP), modelování depozice (FDM), selektivní laserové slinování (SLS), selektivní laserové tavení (SLM), tavení elektronovým paprskem (EBM), výroba laminovaných předmětů (LOM), vstřikování pojiva (BJ), vstřikování materiálu (MJ).  Nejběžnější a nejekonomičtější způsob tisku je FDM/FFF.  3D tisk v technologii FDM má mnoho aplikací, od spotřebního zboží po všechny průmyslové produkty, včetně automotive, zdravotnictví, hraček a sportovního vybavení.  Do začátku rozhodně doporučujeme.

3D tiskárna – filament 

Bez filamentu není 3D tisk – je to náš „inkoust“ v podobě materiálu navinutého na cívce. Je důležité vědět, zda 3D tiskárna může používat filamenty třetích stran, protože to obvykle ovlivňuje cenu materiálu a jeho dostupnost.  Filamenty by se v nastavení 3D tiskárny měly snadno aplikovat z důvodu kompatibility.

blank

3D tiskárna – rozpočet

Existují 3D tiskárny, které jsou spolehlivé, celkově levné a velmi kvalitní. Dobře si promyslete svůj rozpočet a hodnotu návratnosti.  V kratším nebo delším horizontu nám to pomůže řídit produkci a uspokojit naše kreativní potřeby, aniž bychom vydali astronomické finanční částky.  Příklady levných a výkonných 3D tiskáren FFF/FDM jsou četné modely řady Creality Ender. Tady je dobré promyslet eventuální doplňkové příslušenství. Je ho dost, většina je samozřejmě volitelná, a tým Botlandu vám rád poradí co a jak.

3D tiskárna – bezpečnost

Tento aspekt by měl vždy ležet na začátku seznamu kritérií výběru.  Je dobré, aby vaše 3D tiskárna měla funkce automatického vypínání – dokáže okamžitě zjistit, kdy je otevřená, a zastavit práci.   Ověřte si, zda vybraná 3D tiskárna dokáže udržet úlohy spuštěné před výpadkem napájení, aby bylo možné tyto úlohy po obnovení obnovit.  Nakonec, 3D tiskárny s flexibilními ocelovými deskami nám umožňují bezpečně odebrat vytištěný 3D model – prototypy se obvykle zahřívají.  Pro 3D tisk za pomoci určitých filamentů je potřeba komora. Podrobné informace o filamentech najdete v článcích sekce 3D tisk na blogu Botland.

blank

3D tiskárna – software 

Jakmile je soubor STL vytvořen, musí být zpracován softwarem „slicer“, který podporuje proces 3D tisku transformací objektu do vrstev a přenosem pokynů, které později obdrží 3D tiskárna. Naším cílem je řezací software, který je intuitivní, uživatelsky přívětivý a má přizpůsobené pokročilé funkce.  Jedna z dosti důležitých věcí je ujištění se, že software v případě potřeby podporuje vícejazyčné rozhraní.

blank

3D tiskárna – skryté náklady 

Ani ne tak skryté, jako často na začátku přehlížené.

 • Doplňkový spotřební materiál. Je dobré požádat o předvedení 3D tiskárny a zeptat se odborníka.  Někteří výrobci mohou nabízet náhradní díly jako součást svých zákaznických programů.  Odborník vysvětlí, kolik může stát údržba 3D tiskárny.  Můžete se například zeptat, kolik bude stát roční údržba vašeho zařízení – pravděpodobně vás překvapí, že existují skvělé domácí 3D tiskárny, přesně navržené pro práci s levnými materiály a certifikovanými, nákladově efektivními díly.
 • Software Zvažte použití softwaru stejné značky, protože to značně zjednodušuje proces a umožňuje bezproblémové navrhování.  Někteří výrobci navrhují bezplatný software, takže pokud je to možné, zvažte to místo toho, abyste za software museli platit později.
 • Přehledný návod a specifikace. Před rozhodnutím o koupi 3D tiskárny se ujistěme, že známe technické údaje zařízení a základy jeho ovládání. Je hloupé uvíznout při hledání přesných technických informací na internetu.
 • Náklady na elektrickou energii Mnoho majitelů 3D tiskáren se obává spotřeby elektrické energie jejich zařízením pro 3D tisk.  Vyplatí se to pečlivě ověřit a zaměřit se na energetickou účinnost.  Díváme se na napájecí napětí, práci a celkový výkon.

blank

Výběr 3D tiskárny – časté dotazy

Na závěr několik otázek z kategorie „na co se ptát při koupit 3D tiskárny“.

 • O jaký typ 3D tiskárny jde?
 • Kolik stojí?
 • S jakými filamenty tiskne?
 • Co lze vytisknout?
 • Jak velká je pracovní plocha?
 • Je materiál drahý?
 • Kolik času zabere tisk něčeho?
 • Jaká má zabezpečení?
 • Jaký software pro 3D modeling?
 • Jak je to se sestavením?
 • Jak je to s opravami?

Moudrá koupě je dobrá koupě. Říkáme ne zajícům v pytli a napovídáme, na co si dát pozor při nákupu 3D tiskárny.

Foto:
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články