Domů     Jak vybrat 3D tiskárnu? Zde je malý průvodce
Jak vybrat 3D tiskárnu? Zde je malý průvodce
komerční sdělení

V novém desetiletí hrají 3D tisk a CNC stroje klíčovou roli. Už teď přímo ovlivňují společenský a finanční svět, ve kterém žijeme. Možná si říkáte, jestli se vyplatí koupit 3D tiskárnu. Proč byste to vůbec chtěli a co s ní můžete dělat?

Pokud se potýkáte s podobnými otázkami, jste na správném místě – čtěte dále.

3D tiskárna – proč? 

Takovou otázku si obvykle kladou kutilové, podnikatelé, učitelé a vlastníci malých firem. Mnoho velkých firem o výhodách 3D tisku ví.

Pokud máte v plánu vytvářet modely produktů pro vaši firmu nebo jen doma experimentovat s novými předměty, pak odpověď zní ano, potřebujete 3D tiskárnu.  3D tisk je snadný a levný způsob proměnit nápady na předměty v… předměty, o kterých mnoho z nás sní.

3D tisk může také být zdrojem příjmů, pokud se obor činnosti týká např. strojírenství, vaření, designu nebo široce chápané výroby.  3D tiskárna v domácnosti může pomoci s opravou mnoha věcí vytvářením náhrad poškozených dílů, vytvářet edukační pomůcky pro děti, gadgety na prodej nebo dekorace do domácnosti. Přejděme k otázce, kterou je třeba před koupí zvážit.

3D tiskárna do začátku – jaký typ? 

Existují různé druhy 3D tisku:

Stereolitografie (SLA), digitální zpracování světla (DLP), modelování depozice (FDM), selektivní laserové slinování (SLS), selektivní laserové tavení (SLM), tavení elektronovým paprskem (EBM), výroba laminovaných předmětů (LOM), vstřikování pojiva (BJ), vstřikování materiálu (MJ).  Nejběžnější a nejekonomičtější způsob tisku je FDM/FFF.  3D tisk v technologii FDM má mnoho aplikací, od spotřebního zboží po všechny průmyslové produkty, včetně automotive, zdravotnictví, hraček a sportovního vybavení.  Do začátku rozhodně doporučujeme.

3D tiskárna – filament 

Bez filamentu není 3D tisk – je to náš „inkoust“ v podobě materiálu navinutého na cívce.

Je důležité vědět, zda 3D tiskárna může používat filamenty třetích stran, protože to obvykle ovlivňuje cenu materiálu a jeho dostupnost.  Filamenty by se v nastavení 3D tiskárny měly snadno aplikovat z důvodu kompatibility.

3D tiskárna – rozpočet

Existují 3D tiskárny, které jsou spolehlivé, celkově levné a velmi kvalitní.

Dobře si promyslete svůj rozpočet a hodnotu návratnosti.  V kratším nebo delším horizontu nám to pomůže řídit produkci a uspokojit naše kreativní potřeby, aniž bychom vydali astronomické finanční částky.  Příklady levných a výkonných 3D tiskáren FFF/FDM jsou četné modely řady Creality Ender.

Tady je dobré promyslet eventuální doplňkové příslušenství. Je ho dost, většina je samozřejmě volitelná, a tým Botlandu vám rád poradí co a jak.

3D tiskárna – bezpečnost

Tento aspekt by měl vždy ležet na začátku seznamu kritérií výběru.  Je dobré, aby vaše 3D tiskárna měla funkce automatického vypínání – dokáže okamžitě zjistit, kdy je otevřená, a zastavit práci.

  Ověřte si, zda vybraná 3D tiskárna dokáže udržet úlohy spuštěné před výpadkem napájení, aby bylo možné tyto úlohy po obnovení obnovit.  Nakonec, 3D tiskárny s flexibilními ocelovými deskami nám umožňují bezpečně odebrat vytištěný 3D model – prototypy se obvykle zahřívají.  Pro 3D tisk za pomoci určitých filamentů je potřeba komora.

Podrobné informace o filamentech najdete v článcích sekce 3D tisk na blogu Botland.

3D tiskárna – software 

Jakmile je soubor STL vytvořen, musí být zpracován softwarem „slicer“, který podporuje proces 3D tisku transformací objektu do vrstev a přenosem pokynů, které později obdrží 3D tiskárna.

Naším cílem je řezací software, který je intuitivní, uživatelsky přívětivý a má přizpůsobené pokročilé funkce.  Jedna z dosti důležitých věcí je ujištění se, že software v případě potřeby podporuje vícejazyčné rozhraní.

3D tiskárna – skryté náklady 

Ani ne tak skryté, jako často na začátku přehlížené.

Doplňkový spotřební materiál.

Je dobré požádat o předvedení 3D tiskárny a zeptat se odborníka.  Někteří výrobci mohou nabízet náhradní díly jako součást svých zákaznických programů.  Odborník vysvětlí, kolik může stát údržba 3D tiskárny.  Můžete se například zeptat, kolik bude stát roční údržba vašeho zařízení – pravděpodobně vás překvapí, že existují skvělé domácí 3D tiskárny, přesně navržené pro práci s levnými materiály a certifikovanými, nákladově efektivními díly.

Software Zvažte použití softwaru stejné značky, protože to značně zjednodušuje proces a umožňuje bezproblémové navrhování.  Někteří výrobci navrhují bezplatný software, takže pokud je to možné, zvažte to místo toho, abyste za software museli platit později.

Přehledný návod a specifikace. Před rozhodnutím o koupi 3D tiskárny se ujistěme, že známe technické údaje zařízení a základy jeho ovládání. Je hloupé uvíznout při hledání přesných technických informací na internetu.

Náklady na elektrickou energii Mnoho majitelů 3D tiskáren se obává spotřeby elektrické energie jejich zařízením pro 3D tisk.  Vyplatí se to pečlivě ověřit a zaměřit se na energetickou účinnost.  Díváme se na napájecí napětí, práci a celkový výkon.

Výběr 3D tiskárny – časté dotazy

Na závěr několik otázek z kategorie „na co se ptát při koupit 3D tiskárny“.

O jaký typ 3D tiskárny jde?

Kolik stojí?

S jakými filamenty tiskne?

Co lze vytisknout?

Jak velká je pracovní plocha?

Je materiál drahý?

Kolik času zabere tisk něčeho?

Jaká má zabezpečení?

Jaký software pro 3D modeling?

Jak je to se sestavením?

Jak je to s opravami?

Moudrá koupě je dobrá koupě. Říkáme ne zajícům v pytli a napovídáme, na co si dát pozor při nákupu 3D tiskárny.

Foto:
reklama
Související články
Věda a technika
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Věda a technika
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
Věda a technika
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
reklama
záhady a tajemství
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
Tajemství Hitlerova obřího soukromého majetku: Neplatil daně
Velká část Hitlerova finančního úspěchu spočívá v tom, že si jako spolupracovníka vybral Hjalmara Schachta. Bankéř si vydobyl výbornou pověst už v roce 1923, kdy se podílel na nahrazení znehodnocené měny tzv. rentovou markou Němcům v té době chyběly zásoby zlata, proto byla měna kryta průmyslovým a zemědělským pozemkovým vlastnictvím. Hjalmar Schacht (1877‒1970) se poprvé setkává s Hitlerem […]
Kdy a kde se narodil Jiří z Poděbrad? Historikové tápou
Datum narození Jiřího z Poděbrad je pro historiky trochu záhadou. A to přesto Daniel Adam z Veleslavína v roce 1578 ve svém kalendáriu tvrdí, že se prý Jiříkův „křik novorozence ozval v 17 hodin a 24 minut“. Nezmiňuje ale, který den Jiří z Poděbrad (1420–1471) přišel na svět, ani kde tak přesný časový údaj vlastně našel… Zřejmě ho převzal […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.