Třetí největší město České republiky neprojdeme za den. Můžeme si ale dopředu naplánovat, která významná místa bychom neměli při své návštěvě minout.
Objevíte-li někde soubor fotografií z Ostravy, nejspíš na něm nebude chybět nejznámější stavba města – Nová radnice. Přestože se jmenuje Nová, je dominantou Ostravy už přes devadesát let.
Název je však příhodný už proto, že v Ostravě najdeme také radnici Starou, stojící na Masarykově náměstí v centru, a ta pochází už z počátku 16. století. Turisty k funkcionalistické Nové radnici vedou kroky hned ze dvou důvodů.
Jednak zde, v jednom z nejrozsáhlejších radničních komplexů v republice, sídlí pobočka Ostravského informačního servisu, jednak se nad ní tyčí známá vyhlídková věž.
Do dáli z ní září svítící ciferník obřích hodin a návštěvníci mají možnost pomocí zdviže vystoupat na vyhlídkovou plošinu ve výšce 72 metrů. Rychlovýtah, dopravující pasažéry do výšky 51 metrů, býval svého času nejvyšší na našem území.
Shora se otevírá skvělý výhled nejen na město, ale i na široké okolí včetně panorámatu Beskyd nebo části Polska.
Objekt radnice je architektonicky výjimečný i tím, že vzhledem k nestabilnímu štěrkovému podloží ji museli stavitelé uložit na speciální železobetonovou desku a samotnou věž pak vybudovat ne zděnou, ale s odlehčenou ocelovou konstrukcí, která ovšem i tak váží 155 tun.
Hrad už nestojí tak vysoko
Jen dva kilometry dělí Novou radnici od mnohonásobně starší pamětihodnosti. Slezskoostravský hrad stál při soutoku Ostravice a Lučiny už na konci 13. století, po nějaké době se proměnil v pohodlnější renesanční zámek.
Přežil dokonce i to, že v důsledku těžby uhlí postupně poklesl o 16 metrů. Dnes je nákladně zrenovován a přístupný veřejnosti jak k prohlídkám, tak v rámci konání kulturních a společenských akcí.
Návštěvníci by neměli minout třeba expozici útrpného práva, hradní sklepení tematicky věnované čarodějnicím, hradní kovárnu nebo akvária se sladkovodními rybami.
Chrám v moderním hávu
Po bazilice ve Velehradě se Ostrava může pochlubit také druhým největším chrámem na Moravě. Je jím novorenesanční katedrála Božského Spasitele, kterou uprostřed náměstí Msgre Šrámka poznáme podle dvojice věží vysokých 67 metrů.
Katedrála je mimo jiné zajímavá i tím, že má dvoje varhany, ostatně často se v prostorách chrámu konají i koncerty.
Po rekonstrukci dokončené v roce 2015 získala katedrála i novou barevnost fasády a také veskrze moderní prvek – transparentní displeje, vsazené do šesti vnitřních oken, na nichž se místo klasických vitráží promítají práce studentů Fakulty umění Ostravské univerzity.