Domů     Orient Express: Vlak plný luxusu, špionů i cholery!
Orient Express: Vlak plný luxusu, špionů i cholery!
18.8.2016

Jako dobře naložená kočka spokojeně přede svým monotónním rytmem kol. Upustí trochu páry a s ostrým skřípotem zastavuje před nadšenými davy. Konečně je tady, v celé své kráse. Slavný i zatracovaný kolos, protřelý dálkami….

V době jeho největší slávy je výkladní skříní společenské smetánky. Jako luxusní hotel na kolejích hostí velké monarchy evropských impérií, je dějištěm jedné z nejlepších detektivek historie i obětí přepadení. Ale čas letí, tak ukončete nástup, vyjíždíme!

Romantická cesta do dějin Orient Expressu začíná.Devatenácté století se zvolna přehouplo do své druhé poloviny. Chicagský tesař George Pullman (1831–1897) se marně snaží usnout.

Noc strávenou v kodrcajícím, špinavém a nevytopeném vlaku do New Yorku probdí. Jako upomínku na ni si však kromě kruhů pod očima odnáší i úspěšný nápad na konstrukci vagonů, které by cestujícím skýtaly podobný komfort jako kajuty parníků.

Jeden z plodů jeho práce má tu čest v roce 1872 při návštěvě USA vyzkoušet i mladý Belgičan Georges Nagelmackers (1845–1905). A je jím nadšený.

O čtyři roky později už zakládá Mezinárodní společnost lůžkových vozů La Compagnie Internationale des Wagons-Lits (CIWL). Ta nejprve dodává mnoha evropským železnicím luxusní jídelní a spací vozy.

S příchodem roku 1883 se však její majitel rozhodne osamostatnit a uvádí do provozu svůj vlastní vlak, plný komfortu a přepychu. Pod jeho masivními koly pásy kolejí poprvé zakvílí 5. června 1883 při odjezdu z pařížského Východního nádraží.

Cesta Orient Expressu, tehdy ještě nesoucího název Express d’Orient, však končí už v rakousko-uherské metropoli. Dál na východ, konkrétně do rumunského města Giurgiu, se spolu se svými pasažéry vydává až o čtyři měsíce později.

Dne 4. října tak z Paříže vyráží malá, elegantní lokomotiva.

Za sebou táhne dva přepychové spací vozy, jídelní vagon s kuřáckým salonkem, zavazadlový vůz a vagon pro personál. Uvnitř vlaku si, obklopena pohodlím, hoví rovná čtyřicítka cestujících, osobně pozvaných Georgesem Nagelmackersem.

Dosud netušeného luxusu si však užívají jen několik desítek kilometrů za Bukurešť. V Giurgiu se železnice kříží s Dunajem a cestující musejí přestoupit na trajekt.

Do černomořského přístavu Varna je pak přepraví obyčejný kodrcavý vlak (jízda trvá úmorných sedm hodin) a cestu do konečné stanice v Istanbulu absolvují na palubě rakouského parníku Lloyd. I přes tenhle nepříliš šťastný jízdní epilog vzbudí Nagelmackers se svou myšlenkou prvního evropského transkontinentálního expresu velký ohlas.

Brzy začínají jeho stroje křižovat celou Evropu, a když se v roce 1888 převléknou do ještě přepychovějšího hávu, se sametovými záclonkami, plyšovým čalouněním a pěti chody francouzské kuchyně, má synonymu luxusu a prestiže nové jméno.

První červnový den roku 1889 veze takto vyšňořený expres díky v Rumunsku nově zbudovaným tratím a mostům své pasažéry na vysněné trase Paříž – Istanbul poprvé bez zbytečných přestupů.

V zemích, kudy projíždí, jsou navíc cestujícím nabízena místní jídla i folklorní vystoupení. S rokem 1891 pak přichází i změna jména. O svůj vstup do galerie vlakových legend se poprvé hlásí jako Orient Express.

Ze začátku však tohle jméno svému nositeli mnoho zdaru nepřináší. Ještě tentýž rok je vlak na Balkáně přepaden místními bandity, kteří zajmou pět pasažérů a ze svých spárů je pouštějí až s výkupným 120 000 liber.

Ten následující zase ve vagonech během cesty vypuká cholera. Ani to však pompéznímu vlaku nezabrání v dalším rozletu.

To dokáže až 1. světová válka. Léta před ní jsou pro Orient Express obdobím slávy a rozmachu. Klientelu tvoří hlavně vládní kurýři, připoutaní ke svým nezbytným kufříkům, výjimkou však nejsou ani diplomaté a příslušníci královských rodin.

Bohatí a mocní aristokraté cestují do Vídně, Budapešti, Bukurešti a někdy až do Istanbulu. Právě tehdy se pro vlak vžije spojení „Vlak králů, král vlaků“. Jeho trasa a s ní i věhlas se postupně rozšiřují i do Milána, Benátek nebo Terstu.

Krvavé boje však vrcholnému rozkvětu vystavují čtyřletou stopku. Poté, co se situace ve světě dává alespoň na čas do pořádku, však expresní vlakové šílenství vypuká nanovo.

Trasa z Paříže do Istanbulu se zrychluje na 56 hodin (původně činila 69 a půl hodiny), tradiční tři noci ve vlaku jsou však zachovány, aby si pasažéři cestu opravdu vychutnali.

Pojízdný přepych však není jen terčem vášnivých a bohatých výletníků, ale také inspirací řady umělců…

Když v roce 1929 uvízne vlak na Balkáně ve sněhové vánici a do Istanbulu dorazí s pětidenním zpožděním, je evropský bulvár rázem plný historek, jak cestující lovili vlky, aby nezahynuli hlady.

Právě tahle událost je podnětem pro anglickou autorku detektivních románů Agathu Christie (1890–1976), která legendární linku využívá v letech 1926–1932 při svých cestách do Persie, aby dala vzniknout své slavné novele Vražda v Orient Expresu.

Žádné ovace však netrvají věčně. Po opětovném přerušení provozu, tentokrát zapříčiněném světovou válkou číslo 2, se sláva Orient Expressu začíná pomalu vytrácet. Jeho přepychové vagony se rozkutálí do několika evropských zemí, některé nenávratně.

V roce 1947 je sice provoz Orient Expressu obnoven, ten se však dál řítí z nebeských výšin popularity k zemi. Jeho někdejší vozový arzenál značně prořídne.

Tvoří ho jen obyčejné vagony s jedním nebo dvěma lůžkovými vozy, ke kterým je ve vzácných případech připojen i ten jídelní.

Na reputaci mu nepřidá ani pověst vlaku převážejícího špiony a pašeráky, neboť spojuje navzájem znepřátelené státy evropského Západu a Východu. Dne 19. května 1977 se Orient Express rozjede do Istanbulu naposled.

Poté jeho putování končívá v Budapešti, a zkracování trasy nekončí. V roce 2002 se z něj stává EuroNight (typ komfortního nočního vlaku) spojující Paříž s Vídní a posledním záchvěvem jeho slavné éry je spojení Štrasburk – Vídeň.

Dne 13. prosince 2009 se evropské koleje s Orient Expressem loučí nadobro. Je konec, ne však definitivní. I v dnešních jízdních řádech se vlak tohoto jména čas od času objeví, byť již zdaleka není tak luxusní.

Zašlou slávu legendárního stroje dodnes připomíná nostalgický Venice Simplon-Orient-Express, sestavený z historických vozů společnosti CIWL, který čas od času vyrazí na cestu z Londýna do italských Benátek a zpět.

Foto: en.wikipedia.org, www.ilovecuriosity.com, commons.wikimedia.org, www.wikiwand.com
reklama
Související články
Lifestyle
Kde leží pravlast špaget? Skutečně je jako první připravovali Italové?
Pocházejí špagety z Itálie, nebo recept na jejich přípravu přivezl z Asie Marco Polo? Špagety bývají synonymem Itálie, i když svoji popularitu si už dávno vydobyly po celém světě. Jíst špagety je tak trochu životní styl. Pochutnáte si na kvalitních těstovinách s prověřenými přísadami. Italové jsou proslulí chutnou kuchyní, ve které kladou důraz na maximální kvalitu výchozích surovin, […]
Lifestyle
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Lifestyle
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Lifestyle
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
reklama
svět zločinu
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
svět zločinu
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
Šéfkuchař tráví své milence bezbarvou kyselinou
Tohle by mohlo být to pravé! Mladík si povídá s výrazně starším mužem u něj v bytě. Smějí se, popichují jeden druhého a popíjejí drinky se samými exotickými názvy. „Teď pro tebe mám něco speciálního,“ pronese hostitel. Tělo své nové známosti brzy pohodí na hřbitově.   Když oslaví Angličan Stephen Port (*1975) první narozeniny, přestěhuje se i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou