Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna.
Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.
Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká:
„Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA nic jiného než pilulku.“ Míra předepisování opioidů k léčbě bolesti je v USA o 40 % vyšší než v jiných vyspělých zemích, například v Německu nebo Kanadě.
Strůjce všeho zla
První vlna započala v 90. letech 20 století, kdy začaly farmaceutické firmy tlačit na používání opioidních léků ke zvládání chronické bolesti.
Za strůjce krize jsou považováni majitelé a zakladatelé farmaceutické společnosti Purdue Pharma, rodina Sacklerových, a jejich lék OxyContin.
Ačkoliv věděli, že se na tomto léku může vytvořit závislost, vysílali prodejce po celé zemi, aby přesvědčili lékaře k předepisování jejich léku jakožto bezpečného. Když se kauza provalila, zařídili si právní imunitu, aby nemohli být souzeni. Od srpna letošního roku je jejich společnost v úpadku.
Další vlny krize
Druhá vlna začala kolem roku 2010, kdy došlo k nárůstu užívání heroinu a úmrtí z předávkování. A to v souvislosti se zvýšením jeho dodávek do USA a snížením jeho ceny. Lidé se závislostí na opioidech v něm viděli alternativu.
Třetí vlna, mezi roky 2013 až 2016, se shoduje s prudkým nárůstem úmrtí z předávkování syntetickými opioidy, zejména nelegálně vyráběným fentanylem. Ten je 50 až 100krát účinnější než morfin.
Čtvrtá vlna, od roku 2016, se vyznačuje zvýšeným užíváním stimulantů, jako jsou metamfetaminy a kokain, stejně jako fentanylu.
Od roku 1999 do roku 2020 zemřelo na předávkování drogami ve Spojených státech téměř 841 000 lidí, přičemž 500 000 z těchto úmrtí způsobily předepsané a nelegální opioidy.