Čínští vědci přišli s novým objevem na poli manipulace a kontroly nanočástic. Za pomoci vnějších magnetických polí dovedou lékaři navigovat nanočástice tělem a dostat je do potřebné oblasti. Jaké jsou překážky? Mohla by být nanotechnologie přenesena z laboratoří do ordinací?
V oblasti medicínské nanotechnologie proběhlo v minulém roce několik nadějných výzkumů. Hongkongský tým vědců pod vedením Li Čanga představil novou metodu, která operuje s nanostroji přímo v lidském těle.
Původním plánem bylo využití nanobotů k dopravě léčiv k buňkám poškozeným nádorovým bujením. Obrovskou výhodou tohoto způsobu léčby je šetrnost, při níž nedochází k vedlejším účinkům jako u klasické chemoterapie.
Pohyb pomocí magnetu
A jak by se s nanostroji v těle vlastně manipulovalo? Pohyb by fungoval na principu magnetu. Zkuste si vzpomenout na dětské hry či školní fyzikální pokusy, kdy jeden magnet rozpohyboval ten druhý na opačné straně desky.
Vnější magnetické působení dokáže rozpohybovat nanočástice a dostat je do lékařům špatně přístupných míst v lidském těle. Výzkum v sobě nese velký potenciál. Experimentuje se ale i s jiným způsobem pohybu. Dalším hnacím motorem by mohla být třeba glukóza.
Ptáci a medicína?
K plynulému přeskupování a formování nanočástic do různých tvarů sloužila jako zdroj inspirace ptačí hejna a roje hmyzu. Samotný nanobot by nebyl schopen do těla dopravit dostatek léčivých látek, na to jich je potřeba mnohem více.
„Vysoká rekonfigurovatelnost je klíčovým objevem,“ řekl Li Čang pro CNN, „Roj nanorobotů může být kontrolován ve vysoké rychlosti, čehož doposud nebylo zatím dosaženo.“
Kdy nás budou nanoboti léčit?
První kroky byly již podstoupeny, vše ale prozatím zůstává pouze na laboratorní úrovni. Vyhlídky převedení teorie do praxe jsou však nadějné a doba jejich využití se blíží. Kdy se dá předpokládat užití nanočástic v lékařství?
Snazší úkony v podobě dopravy léčiv do těla, kdy autonomní nanočástice bude mít podobu pilulky nebo injekce, by mohly být aplikovány už během pár let. U složitějších postupů, jakými jsou vážné chirurgické zákroky či eliminace nádorů, to bude trvat o něco déle.
Medicína s tímto postupem počítá nejdříve až po roce 2030. Vědce zpomalují především neznámá rizika, která by byla spjatá s ovládáním nanobotů v lékařství, a to, jak by se nanočástice daly v medicíně reálně využít.
Rozhodně by bylo zapotřebí lékaře v tomto ohledu dostatečně vzdělat, aby dokázali s nanoboty efektivně pracovat.