Domů     Od biče k Bellu X-1: Jak lidstvo pokořilo rychlost zvuku
Od biče k Bellu X-1: Jak lidstvo pokořilo rychlost zvuku
26.5.2025

Rychlost zvuku byla po staletí považována za nepřekonatelnou bariéru, ale lidská vynalézavost dokázala nemožné.

Od prasknutí biče, přes svištící kulky, až po průlomový let Charlese „Chucka“ Yeagera – historie překonávání zvukové bariéry je plná fascinujících objevů a technologických revolucí.

Ponořte se s námi do světa aerodynamiky a zjistěte, jak se člověk stal rychlejším než zvuk.

Lidé jsou odedávna fascinováni rychlostí. Za neprolomitelnou bariéru byla dlouhou dobu považována rychlost zvuku. Nejrůznější lidské výtvory ji však postupně překonaly.

Došlo i na cestování nadzvukovou rychlostí, které se ale dodnes potýká s celou řadou překážek a pro běžného smrtelníka je nyní nedostižné. Letečtí inženýři nicméně pokračují v hledání nových cest, jak nadzvukovou dopravu opět přiblížit masám.

Rychlostí zvuku rozumíme rychlost, kterou se zvukové vlny šíří prostředím, jako je vzduch, voda či pevné látky, přičemž v kapalinách se říší rychleji a plynem pomaleji. Rychlost šíření daným materiálem závisí na jeho hustotě a pružnosti.

Proto není rychlost zvuku pevně stanovena, nicméně obvykle máme na mysli zvuk šířící se vzduchem. Při teplotě 20 °C je rychlost zvuku 343 m/s neboli 1235 km/h.

Pistole automatická pistole s palbou z létajících kulek.
Pistole automatická pistole s palbou z létajících kulek.

Nadzvukové práskání bičem

Prvním výtvorem, s jehož pomocí člověk rychlost zvuku překonal, byl bič. Bič práskne, tedy vydá zvukový efekt podobný výstřelu, pouze tehdy, když jeho špička překoná rychlost zvuku. Tomuto efektu se říká akustický třesk.

Dochází k němu, ovšem v mnohem silnější míře, i u nadzvukových letadel v momentu, když překonají rychlost zvuku. Špička biče se v počáteční fázi švihu bičem pohybuje podzvukovou rychlostí.

Při svém pohybu musí rozrážet vzduch, čímž vytváří pro lidské ucho neslyšitelný zvuk.

Rychlost, jako když střelíš

Zvukové vlny se od ní šíří všemi směry. Když v další fázi švihu špička biče překoná rychlost zvuku, v podstatě skočí před zvuk, který sama dříve vytvořila.

Tím se stane, že zvuk, který měla do té doby před sebou a který má teď za sebou, protože už se pohybuje nadzvukovou rychlostí, se srazí a vytvoří akustický třesk, prasknutí neboli bang. Bič prorazil zvukovou bariéru.

Dalším lidským vynálezem, který překonal rychlost zvuku, je pak kulka vystřelená z pistole.

Od bambusu ke kovu

První palné zbraně se objevily přibližně v 10. století v Číně. Bambusové hlavně, obsahující střelný prach a peletové projektily, byly namontované na hlavně kopí, aby zvýšily efektivnost těchto zbraní při obraně v obležení.

Ve 13. století je nahradily kovové hlavně a byly zdokonaleny i ruční kanony.

Dlouhou dobu byly palné zbraně nabíjeny zepředu, a to vložením odměřené dávky střelného prachu, s prvním jednotným funkčním nábojem přišel roku 1812 švýcarský vynálezce Samuel Johannes Pauly (1766–1821).

Zásadní změna ve vedení války

Náboj tvoří projektil (neboli střela, lidově kulka), střelný prach a zápalka, dohromady umístěné v kovové nábojnici. Zpočátku měl u historických zbraní projektil tvar koule, ty moderní jsou protáhlé. Jejich tvar má nejvýhodnější aerodynamické vlastnosti.

Od renesance se moderní válčení spoléhalo právě na střelné zbraně, které tak významně ovlivnily expanzi západní civilizace a zásadním způsobem změnily způsob vedení války.

Jak rychle letí projektil?

Nejvyšší rychlosti dosahuje projektil těsně po opuštění hlavně, jedná se o tak zvanou úsťovou rychlost, jež je jedním ze stěžejních parametrů, které se u střelných zbraní sledují. Například u revolveru Smith &

Wesson 629 ráže .44 Magnum opustí střela hlaveň rychlostí 520 m/s, což je čtyřnásobná rychlost oproti té, kterou se dokáže rozjet nejrychlejší auto světa. A tankový kanón Rheinmetall Rh-120 střela opustí rychlostí 1750 m/s, což je pětkrát rychleji než zvuk.

Pokusy o změření rychlosti zvuku

Prvním člověkem, který se rychlost zvuku pokusil změřit, byl francouzský kněz, matematik a fyzik Marin Mersenne (1588–1648), který je nazýván „otcem akustiky“. Při pokusech s kanonem naměřil rychlost zvuku 428 m/s.

Rychlostí zvuku se zabýval i fyzikální velikán Isaac Newton (1642–1727). Roku 1686 tleskal rukama na chodbě Trinity College v Cambridgi a měřil, za jak dlouho uslyší ozvěnu. Poté, co změřil délku chodby, snadno zjistil, jak rychle se zvuk šíří.

Jeho výpočty byly jen o 15 % nepřesnější než moderními metodami změřená hodnota.

Nacistické rakety V-2

Nadzvuková rychlost sehrála důležitou, bohužel ne v pozitivním slova smyslu, roli i během druhé světové války. Nacisté využívali balistické rakety V-2 k bombardování nepřátelských cílů, především Londýna a belgických Antverp.

Ty létaly (a padaly) nad Británii nadzvukovou rychlostí a nebyla proti nim tehdy možná žádná přímá obrana. Ničeny mohly být nepřímo poškozováním jejich odpalovacích zařízení či samotných raket během jejich přepravy mezi místem výroby a odpalu.

Létající plynové potrubí

O zahájení ofenzivy raketami V-2 rozhodl německý kancléř Adolf Hitler (1889–1945) dne 29. srpna 1944, první útok proběhl 8. září.

Ničivé raketové útoky, před nimiž nebylo možné dostatečně včas varovat, se britská vláda zpočátku pokoušela před veřejností, kvůli zachování morálky, utajit. Exploze sváděla na havárie plynového potrubí, věřil tomu ovšem jen málokdo.

Londýňané proto raketám říkali „létající plynové potrubí“. Až 10. listopadu 1944 britský premiér Winston Churchill (1874–1965) oficiálně v parlamentu přiznal, že Anglie je již několik týdnů pod raketovými útoky, které trvaly až do března 1945.

Jako první letěl nadzvukovou rychlostí

Prvním člověkem, který překonal rychlost zvuku, byl americký pilot Charles Yeager (1923–2020), kterému všichni říkali Chuck, dne 14. října 1947. Předtím, než se mu něco takového vůbec mohlo podařit, bylo nutné, aby konstruktéři vyvinuli letoun, v jehož útrobách by rychlost zvuku mohl překonat.

Inspirací pro jeho konstrukci se americkým inženýrům stal projektil střelné zbraně. Jeho hladké linie směřující k průrazné špičce se staly vzorem pro aerodynamický experimentální letoun Bell X-1.

Rychlost zvuku je 343 m/s neboli 1235 km/h.
Rychlost zvuku je 343 m/s neboli 1235 km/h.

Bell X-1, inspirovaný projektilem

Ten disponoval čtveřicí raketových motorů, které mohly stroj nasměrovat k překonání Mach 1, tedy hranici rychlosti zvuku kolem 1223 km/h.

Onoho slavného říjnového dne roku 1947 se Charles Yeager nechal spolu se svým strojem vynést do devítikilometrové výšky bombardérem B-29. Následně postupně zapínal čtyři motory, které Bell X-1 přibližovaly k vysněné hranici prolomení zvukové bariéry.

Podařilo se to za 20 vteřin, během nichž se Yeager stal nejrychlejším člověkem planety a zároveň popostrčil lidstvo k další revoluci v letecké dopravě.

Cesta k překonání rychlosti zvuku je fascinujícím příběhem lidské houževnatosti a geniality. Od jednoduchého biče až po sofistikované letouny, každý krok posunul hranice možného a otevřel nové obzory v oblasti techniky a dopravy.

I když nadzvukové cestování pro běžného člověka zůstává snem, odkaz průkopníků, jako byl Chuck Yeager, inspiruje dodnes k hledání dalších inovativních řešení pro budoucnost letectví.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.nasa.gov, www.airandspace.si.edu, www.history.com, www.scientificamerican.com, částečně AI
Foto: Shutterstok, Pixabay
Související články
Věda a technika
Nová hrozba z dávné minulosti: Jak nás může ohrozit spící virus z arktického ledu?
Pandemie nám v nedávné době připomněly, jak křehká je naše civilizace. Ale co kdyby se objevila nemoc, na kterou nemáme žádnou obranu, navíc probuzená z dávných hlubin Země? S tajícími ledovci Arktidy se vynořuje obava z prastarých virů a bakterií, které by mohly znamenat skutečnou hrozbu pro lidstvo. Je to jen sci-fi, nebo reálný scénář? […]
Věda a technika
Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček po bijící srdce
Věděli jste, že i čeští vědci zanechali výraznou stopu v historii Ig Nobelových cen? Od zkoumání vlivu koček na duševní zdraví až po synchronizaci srdečního tepu zamilovaných – jejich výzkumy ukazují, že i ta nejméně očekávaná témata mohou vést k překvapivým a někdy i skutečně důležitým objevům. Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček […]
Věda a technika
Když řádí bouřka: Fascinující síla přírody a její tajemné jevy
Bouřky odjakživa budily v lidech úžas i hluboký respekt. Představte si sílu, která dokáže spálit orgány za zlomek vteřiny, a přesto je opředena tajemnými jevy, jež dodnes fascinují vědce. Ponořte se do světa blesků, kulových blesků a Eliášových ohňů, a zjistěte, jak se dávné obavy proměňovaly v moderní poznání tohoto dechberoucího fenoménu. Fenomén Blesk spálí […]
Věda a technika
Mikroplasty: Neviditelná hrozba, která dobývá naši planetu
Plast je všude kolem nás a stal se nedílnou součástí moderního života. Ale co když se jeho neviditelné částice, mikroplasty, stávají tichou pohromou, která proniká do každého koutu naší planety – od nejhlubších oceánských příkopů až po mateřské mléko? Objevte, proč se tento fenomén stal jednou z největších ekologických výzev současnosti a co to znamená […]
reklama
historie
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom […]
Vražda římského císaře Caliguly byla pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je […]
Mongolská armáda Čingischána: Velitel neodměňuje podle rodového původu, ale zásluh
Z někdejších přátel Čingischána a Džamuchy se stali nepřátelé. Džamuchův bratr ovšem jednoho dne odvedl Temüdžinově družině koně. Čingischánova pomsta na sebe nenechala dlouho čekat a zloděj byl zabit. To se stalo poslední kapkou ke konci jejich přátelství. Někdejší přítel Ďžamucha proti němu poslal armádu o 30 000 bojovnících. K boji došlo u Dalan-baldžutu. Přesila se stala […]
Národní muzeum: Sbírky dodá šlechta, pozemek městská rada
Ulice opanují tanky a střelba je slyšet na každém rohu. Kalendář tehdy ukazuje srpen 1968 a Československo zažívá jeden z nejtěžších dnů v historii. Škodě neujde ani Národní muzeum, které si údajně vojáci spletou s budovou Československého rozhlasu. Dnes budova zdobí Václavské náměstí, v minulosti Národní muzeum, které je založeno v roce 1818, prožije turbulentní období. Zvládne to s odřenou fasádou […]
reklama
historie
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
Nejlepší dárek Caesarovi na uvítanou? Hlava politického soka Pompeia
Čerstvé zprávy z domoviny hovoří v roce 71 př. n. l. o Spartakově povstání. Římský politik a vojevůdce Pompeius si tohle nemůže nechat ujít. Jakmile splní svoje vojenské poslání ve Španělsku, už spěchá zpátky do Říma. Se vzbouřenci z řad otroků se mezitím potýká Marcus Licinius Crassus (115–53 př. n. l.) a porazí je v bitvě na řece Silarus. […]
Uškrcený tyran Commodus považoval Římskou říši za svoji osobní kolonii
Řadí se k římským panovníkům, kterým zvrhlé choutky nejsou cizí. Zbožňuje například zabíjení zvířat a rád se do něho pouští sám a osobně. Považuje se totiž ztělesnění siláka Herkula. V aréně si to římský císař Commodus (161–192) vyřizuje s dobytkem za mohutného povzbuzování senátorů, kteří mocně křičí: „Jsi náš pán! Jsi vítězem a budeš vítězem!“ Císař se po […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz