Domů     Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
23.2.2024

Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace.

Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné vady či poruchy očí?

Existuje mnoho různých příznaků, které mohou odhalit, zda jsou vaše oči v nebezpečí. S věkem se začíná snižovat schopnost očí udržovat si lubrikaci. Oči jsou pak podrážděné, lepkavé, suché nebo zrnité. Oční čočka může být také méně pružná.

Šedý stín

Náhlý výskyt blikajících světel, stín v periferním vidění nebo šedá clona pohybující se přes zorné pole mohou být příznaky odchlípení sítnice, což je nervová vrstva v zadní části oka, která posílá obraz do mozku,“ sdělují odborníci.

Plovoucí clony na očích jsou líčeny jako pavučiny, skvrny nebo nitky, jež se vznášejí nebo lépe řečeno plavou kolem pacientova zorného pole. Mezi příčiny tohoto onemocnění patří například glaukom.

Něco málo takzvaných plováků v oku není vyloženě nebezpečných, ale pokud člověk zaznamená náhlý a rychlý výskyt plovacích objektů, je vhodné kontaktovat očního specialistu.

Náhlá ztráta zraku

Glaukom také vede například k náhlé ztrátě vidění na jednom oku. Příčin náhlé neschopnosti vidět na jedno oko je ale víc.

„Jedním z problémů, ke kterým může vést ztráta zraku, je věkem podmíněná makulární degenerace neboli AMD, která je hlavní příčinou ztráty zraku u lidí starších 65 let ve Spojených státech,“ pokračují oční specialisté.

Nepřítomnost zraku způsobená AMD je buď postupná, nebo náhlá. Dochází přitom k úniku tekutiny nebo krve cévami pod sítnicí. Ta je tvořena nervovými buňkami umožňujícími vidění. U glaukomu se zase hromadí tlak tekutiny v oku, jenž poškozuje zrakový nerv.

Rozmazané vidění

Zamlžené vidění může znamenat více problémů. Například potřebujete brýle nebo kontaktní čočky a je to jenom podružný problém. Může to ale znamenat více problémů, než si myslíte.

Podle studií ze zahraničí jde například také o první projevy diabetu, šedého zákalu nebo makulární degenerace.

U cukrovky 1. a 2. typu jde o rozmazané vidění, k němuž obvykle dochází po náhlé změně hladiny glukózy v krvi, která vede ke změně osmotického tlaku v oku.

Nebezpečný zánět

Některé stavy nebo zranění mohou mít za následek bolest očí. I ta může být ale způsobena glaukomem, suchým okem, poraněním oka, poškrábanou rohovkou nebo také bohužel rakovinou.

Pokud ale pociťujete bolest nebo tlak v oku po činnosti, během níž se mohla do orgánu dostat nějaká malá částečka, je na místě nelenit a nechat zkontrolovat zrak očním lékařem. Cizí částice může totiž způsobit oční infekci. Zánět oka přitom není nic příjemného.

Může postihnout prakticky kteroukoliv část, většinou jde o záněty rohovky, záněty duhovky a záněty spojivek.

Diabetes na mušce

Cukrovka neboli diabetes napadá i naše cévy a její komplikace zvaná diabetická retinopatie patří k nejčastějším komplikacím u pacientů s cukrovkou prvního i druhého typu. Jde o poškození krevních cév v sítnici.

Zanedbání této choroby může vést k těžkému poškození i úplné ztrátě zraku. Prvotním příznakem je ztráta ostrosti ve vidění, jež se časem zhoršuje.

Protože retinopatie není izolované onemocnění, signalizuje každému pacientovi problémy v cévním systému jako takovém. Jen těžko jí lze ale při nemoci cukru zabránit. „Diabetické retinopatii nelze zcela předejít.

Důležité je striktně dbát veškerých lékařských doporučení, hlídat si správné dávkování léků a inzulinu. Důležitá je také celková úprava životosprávy,“ dodávají medicínští odborníci. Léčit se dá pomocí chirurgického zákroku za pomoci laseru.

Úspěšnost operace závisí na stadiu nemoci. Doporučuje proto s návštěvou očního lékaře neotálet.

Degenerace nejen mozku

Degenerace věkem se bohužel netýká jenom našeho myšlení nebo nervového systému. Věkem podmíněná degenerace se týká všech osob nad padesát let a hlavně těch, co kouří, mají nadváhu či vysokou hladinu cholesterolu. Častěji postihuje ženy.

Degeneraci sítnice může zabránit konzumace čerstvé zeleniny, mořských ryb a doplňků výživy s luteinem a zeaxantinem. Postižená je část oka, kde bývá nejostřejší obraz. Porucha má dvě formy – vlhkou a suchou.

U vlhké formy je přítomné zprohýbané vidění a poškození zraku bývá velmi rychlé. Suchá forma je pozvolnější.

Nejčastěji se projevuje ztrátou jasnosti barev, zhoršeným viděním při soumraku, zamlženým viděním, šedavými skvrnami v centru zorného pole nebo zdeformovaným obrazem. Onemocnění se časem zhoršuje. V léčbě je nejdůležitější včasná diagnóza.

V závislosti na postupu onemocnění lze užívat oční léky či využívat laserovou a fotodynamickou léčbu.

Nemoci očí

Katarakta a glaukom, v češtině šedý a zelený zákal, jsou asi nejznámější onemocnění očí. Šedý zákal se dá dnes úspěšně operovat. Mezi rizikové pacienty patří ale ti, co měli úraz oka, diabetici, starší osoby a kuřáci.

Postižení si často stěžují na zamlžené vidění, protože se jim zakaluje oční čočka. Cukrovka, stres, věk nad čtyřicet a dědičnost zase ovlivňují získání zeleného zákalu. I ten se dá léčit operací, ale záleží na typu onemocnění. Dále medikamenty a laserem.

Toto onemocnění vzniká důsledkem zvýšení nitroočního tlaku. Dává o sobě vědět prudkými bolestmi, zrudnutím oka a zhoršeným viděním. Zajímavou nemocí je také presbyopie – ztráta pružnosti oční čočky.

Čočka rychleji stárne a přestává zaostřovat nablízko. Toto onemocnění je podmíněno věkem i životním stylem západní civilizace – přílišným pobytem v místnostech s umělým osvětlením nebo prací u počítače,“ varují lékaři.

Ztráta pružnosti čočky se dá vyřešit opět operací. Ta ale není vhodná pro každého. Kontraindikací je například krátkozrakost nebo astigmatismus.

Zajímavost navíc: Čím je způsobena barva očí

Barva očí je výsledkem kombinace genetických vlivů, které ještě nejsou zcela prozkoumány. „Ovlivňuje ji asi 16 genů, takže nelze stoprocentně určit, jakou barvu očí bude mít vaše dítě,“ dodávají lékaři.

Jako barvu budete v dospělosti mít, o tom rozhoduje množství melaninu v duhovce. Když je ho málo či zcela chybí, potom budou vaše oči modré. Naopak čím více ho je, tím tmavší máte pohled od šedé a zelené po tmavohnědou.

Až po porodu se ale začíná pořádně tvořit pigment, duhovka se vybarvuje a její odstín se ustálí v batolecím věku. Zatímco modroocí jsou náchylnější k srdečním, ledvinovým a plicním chorobám, světlooké ženy prý snášejí lépe bolest.

Hnědoocí mají údajně slabší nervový a trávící systém. Zelenoocí jsou náchylní na ledviny a šedoocí mají sklony k revmatismu a kožním nemocem. Světloocí kvůli hladině melaninu snášejí i lépe alkohol.

Melanin totiž urychluje přenos látek, a protože lidé světlých očí ho mají méně, také jejich látkový přenos je pomalejší.

Foto: Shutterstock
Související články
Věda a technika
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Věda a technika
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
Věda a technika
Miniroboti zrychlí a zkvalitní výrobu piva
Česko je pivní velmocí, o tom není pochyb. Ovšem s výrobou piva je spojeno nejedno úskalí, které může práci sládků zmařit. Čeští vědci proto nyní přišli s takzvanými beerboty – minirobůtky, kteří mají výrobu piva urychlit, a zároveň zabránit tomu, aby při ní bylo znehodnoceno. Jak fungují? Tradici vaření piva přinesli do Českých zemí pravděpodobně Slované během […]
Věda a technika
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
reklama
historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
reklama
lifestyle
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
Brian Jones: Zakladatel a sólový kytarista kapely The Rolling Stones utonul v bazénu
Brian Jones pochází z dobře situované anglické rodiny. Jeho matka Louisa je učitelkou hry na klavír a jeho otec, i když povoláním letecký inženýr, hraje velmi dobře na klavír i varhany a vede pěvecký sbor v místním kostele. Brian hraje na klarinet a ve čtrnácti letech se stává prvním klarinetistou školního orchestru. V roce 1957 […]
Kariéra Brittany Murphy: Strmý vzestup a tragický pád
V životě Brittany Murphy, oblíbené americké herečky a zpěvačky, nebyl nikdy nedostatek energie a vášně. Narodila se 10. listopadu 1977 v Atlantě ve státě Georgie a svými talenty si rychle získala pozornost nejen Hollywoodu, ale i milionů fanoušků po celém světě. Její kariéra se rychle rozvíjela, ale tragický konec přišel až příliš brzy. Smrt ve […]
Hugh Grant, Eddie Murphy a Jerry Sandusky: Tři skandály slavných celebrit
Hollywoodské celebrity nejsou imunní vůči skandálům, které mohou zničit kariéru nebo osobní život. Hugh Grant, Eddie Murphy a Jerry Sandusky jsou příklady toho, jak se veřejné skandály mohou dotknout lidí z různých profesí. Hugh Grant byl v roce 1995 přistižen kalifornskou policií v autě s prostitutkou Divine Brownovou. Až po letech přiznal, že k tomuto […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
nasehvezdy.cz
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
Je to jen pár týdnů,  co se herečka ze seriálu Zlatá labuť Simona Lewandowská (24) objevila poprvé ruku v ruce na veřejnosti s partnerem Goranem Maiellem (24), kterého známe ze seriálu ZOO. Mnozí to
Svatovojtěšské zázraky, často spojované s pramenem čisté vody
enigmaplus.cz
Svatovojtěšské zázraky, často spojované s pramenem čisté vody
V dějinách českých zemí je jen málo míst, která by v naší historii měla podobný význam jako Zelená Hora u Nepomuku, která své jméno dostala na základě svatovojtěšské legendy. Podle této pověsti se tot
Krkonoše slaví návrat losa evropského
21stoleti.cz
Krkonoše slaví návrat losa evropského
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
panidomu.cz
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
Asi ano, protože poslední dobou je u nás nejoblíbenější rybou. Aby také ne. Jeho příprava je rychlá, má minimum kostí a dá se z něj připravit spousta dobrot. Ale začněme jednou švédskou specialitou. Asi už víte, kam míříme. Jmenuje se losos gravlax a určitě jste tuto úpravu už ochutnali. Gravlax, jinými slovy gravad lax, neboli
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
epochalnisvet.cz
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie? Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích,
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
iluxus.cz
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
Stejně jako svět haute couture a jeho módní domy i DS Automobiles každoročně představuje své nové kolekce. Jedinečné nabídky jsou výrazem uznávaného know-how, které ztělesňuje hodnoty společnosti DS A
Pikantní hovězí s těstovinami
tisicereceptu.cz
Pikantní hovězí s těstovinami
Připomíná český guláš, ale nenechte se zmást. Guláš připomíná jen zdánlivě. Ingredience 300 g vysokého či nízkého roštence 1 větší cibule 150 ml rajčatového protlaku 2 čerstvé chilli papričky
Emoce, co přinášejí nemoce!
nejsemsama.cz
Emoce, co přinášejí nemoce!
Víte, že za vaše fyzické zdraví je odpovědný hlavně váš stav mysli? Prostřednicvím nemoci totiž volá s větší či menší naléhavostí vaše duše o pomoc. Evropou otřásala epidemie moru, když kněz na cestě za nemocnými potkal Smrt. „Kolik si tentokrát u nás vezmeš lidí?“ ptá se jí a Smrt odpoví, že tisíc. Pak se potkali za rok znovu a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
historyplus.cz
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
„Vezměte koště a alespoň zameťte, holoto líná,“ napomíná hospodyně zlobivé děti. V celé chalupě se smýčí ostošest. Mlýn na potoce na kraji vsi mele mouku dlouho do noci. Mlynář se svojí chasou sotva zamhouří oči, aby se na všechny dostalo.   Plno práce mají i v nedalekém pivovaru. V neděli se připravuje posvícení. Svatý František,
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
epochanacestach.cz
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a
Zamilovanost s vůní exotiky
skutecnepribehy.cz
Zamilovanost s vůní exotiky
Když jsem byla malá, měli moji rodiče kamarádku, která se vdala za vlivného cizince. To se mi tehdy líbilo. Než jsem dospěla, padla železná opona a můj sen o vlivném cizinci se mohl v klidu rozplynout, už to nebylo třeba. Kdoví ale, jestli by mne to pořád drželo. Nicméně na cizince jsem narazila. Ne na plážového Casanovu v Egyptě.