Domů     Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
23.2.2024

Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace.

Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné vady či poruchy očí?

Existuje mnoho různých příznaků, které mohou odhalit, zda jsou vaše oči v nebezpečí. S věkem se začíná snižovat schopnost očí udržovat si lubrikaci. Oči jsou pak podrážděné, lepkavé, suché nebo zrnité. Oční čočka může být také méně pružná.

Šedý stín

Náhlý výskyt blikajících světel, stín v periferním vidění nebo šedá clona pohybující se přes zorné pole mohou být příznaky odchlípení sítnice, což je nervová vrstva v zadní části oka, která posílá obraz do mozku,“ sdělují odborníci.

Plovoucí clony na očích jsou líčeny jako pavučiny, skvrny nebo nitky, jež se vznášejí nebo lépe řečeno plavou kolem pacientova zorného pole. Mezi příčiny tohoto onemocnění patří například glaukom.

Něco málo takzvaných plováků v oku není vyloženě nebezpečných, ale pokud člověk zaznamená náhlý a rychlý výskyt plovacích objektů, je vhodné kontaktovat očního specialistu.

Náhlá ztráta zraku

Glaukom také vede například k náhlé ztrátě vidění na jednom oku. Příčin náhlé neschopnosti vidět na jedno oko je ale víc.

„Jedním z problémů, ke kterým může vést ztráta zraku, je věkem podmíněná makulární degenerace neboli AMD, která je hlavní příčinou ztráty zraku u lidí starších 65 let ve Spojených státech,“ pokračují oční specialisté.

Nepřítomnost zraku způsobená AMD je buď postupná, nebo náhlá. Dochází přitom k úniku tekutiny nebo krve cévami pod sítnicí. Ta je tvořena nervovými buňkami umožňujícími vidění. U glaukomu se zase hromadí tlak tekutiny v oku, jenž poškozuje zrakový nerv.

Rozmazané vidění

Zamlžené vidění může znamenat více problémů. Například potřebujete brýle nebo kontaktní čočky a je to jenom podružný problém. Může to ale znamenat více problémů, než si myslíte.

Podle studií ze zahraničí jde například také o první projevy diabetu, šedého zákalu nebo makulární degenerace.

U cukrovky 1. a 2. typu jde o rozmazané vidění, k němuž obvykle dochází po náhlé změně hladiny glukózy v krvi, která vede ke změně osmotického tlaku v oku.

Nebezpečný zánět

Některé stavy nebo zranění mohou mít za následek bolest očí. I ta může být ale způsobena glaukomem, suchým okem, poraněním oka, poškrábanou rohovkou nebo také bohužel rakovinou.

Pokud ale pociťujete bolest nebo tlak v oku po činnosti, během níž se mohla do orgánu dostat nějaká malá částečka, je na místě nelenit a nechat zkontrolovat zrak očním lékařem. Cizí částice může totiž způsobit oční infekci. Zánět oka přitom není nic příjemného.

Může postihnout prakticky kteroukoliv část, většinou jde o záněty rohovky, záněty duhovky a záněty spojivek.

Diabetes na mušce

Cukrovka neboli diabetes napadá i naše cévy a její komplikace zvaná diabetická retinopatie patří k nejčastějším komplikacím u pacientů s cukrovkou prvního i druhého typu. Jde o poškození krevních cév v sítnici.

Zanedbání této choroby může vést k těžkému poškození i úplné ztrátě zraku. Prvotním příznakem je ztráta ostrosti ve vidění, jež se časem zhoršuje.

Protože retinopatie není izolované onemocnění, signalizuje každému pacientovi problémy v cévním systému jako takovém. Jen těžko jí lze ale při nemoci cukru zabránit. „Diabetické retinopatii nelze zcela předejít.

Důležité je striktně dbát veškerých lékařských doporučení, hlídat si správné dávkování léků a inzulinu. Důležitá je také celková úprava životosprávy,“ dodávají medicínští odborníci. Léčit se dá pomocí chirurgického zákroku za pomoci laseru.

Úspěšnost operace závisí na stadiu nemoci. Doporučuje proto s návštěvou očního lékaře neotálet.

Degenerace nejen mozku

Degenerace věkem se bohužel netýká jenom našeho myšlení nebo nervového systému. Věkem podmíněná degenerace se týká všech osob nad padesát let a hlavně těch, co kouří, mají nadváhu či vysokou hladinu cholesterolu. Častěji postihuje ženy.

Degeneraci sítnice může zabránit konzumace čerstvé zeleniny, mořských ryb a doplňků výživy s luteinem a zeaxantinem. Postižená je část oka, kde bývá nejostřejší obraz. Porucha má dvě formy – vlhkou a suchou.

U vlhké formy je přítomné zprohýbané vidění a poškození zraku bývá velmi rychlé. Suchá forma je pozvolnější.

Nejčastěji se projevuje ztrátou jasnosti barev, zhoršeným viděním při soumraku, zamlženým viděním, šedavými skvrnami v centru zorného pole nebo zdeformovaným obrazem. Onemocnění se časem zhoršuje. V léčbě je nejdůležitější včasná diagnóza.

V závislosti na postupu onemocnění lze užívat oční léky či využívat laserovou a fotodynamickou léčbu.

Nemoci očí

Katarakta a glaukom, v češtině šedý a zelený zákal, jsou asi nejznámější onemocnění očí. Šedý zákal se dá dnes úspěšně operovat. Mezi rizikové pacienty patří ale ti, co měli úraz oka, diabetici, starší osoby a kuřáci.

Postižení si často stěžují na zamlžené vidění, protože se jim zakaluje oční čočka. Cukrovka, stres, věk nad čtyřicet a dědičnost zase ovlivňují získání zeleného zákalu. I ten se dá léčit operací, ale záleží na typu onemocnění. Dále medikamenty a laserem.

Toto onemocnění vzniká důsledkem zvýšení nitroočního tlaku. Dává o sobě vědět prudkými bolestmi, zrudnutím oka a zhoršeným viděním. Zajímavou nemocí je také presbyopie – ztráta pružnosti oční čočky.

Čočka rychleji stárne a přestává zaostřovat nablízko. Toto onemocnění je podmíněno věkem i životním stylem západní civilizace – přílišným pobytem v místnostech s umělým osvětlením nebo prací u počítače,“ varují lékaři.

Ztráta pružnosti čočky se dá vyřešit opět operací. Ta ale není vhodná pro každého. Kontraindikací je například krátkozrakost nebo astigmatismus.

Zajímavost navíc: Čím je způsobena barva očí

Barva očí je výsledkem kombinace genetických vlivů, které ještě nejsou zcela prozkoumány. „Ovlivňuje ji asi 16 genů, takže nelze stoprocentně určit, jakou barvu očí bude mít vaše dítě,“ dodávají lékaři.

Jako barvu budete v dospělosti mít, o tom rozhoduje množství melaninu v duhovce. Když je ho málo či zcela chybí, potom budou vaše oči modré. Naopak čím více ho je, tím tmavší máte pohled od šedé a zelené po tmavohnědou.

Až po porodu se ale začíná pořádně tvořit pigment, duhovka se vybarvuje a její odstín se ustálí v batolecím věku. Zatímco modroocí jsou náchylnější k srdečním, ledvinovým a plicním chorobám, světlooké ženy prý snášejí lépe bolest.

Hnědoocí mají údajně slabší nervový a trávící systém. Zelenoocí jsou náchylní na ledviny a šedoocí mají sklony k revmatismu a kožním nemocem. Světloocí kvůli hladině melaninu snášejí i lépe alkohol.

Melanin totiž urychluje přenos látek, a protože lidé světlých očí ho mají méně, také jejich látkový přenos je pomalejší.

Foto: Shutterstock
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi