Domů     Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
23.2.2024

Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace.

Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné vady či poruchy očí?

Existuje mnoho různých příznaků, které mohou odhalit, zda jsou vaše oči v nebezpečí. S věkem se začíná snižovat schopnost očí udržovat si lubrikaci. Oči jsou pak podrážděné, lepkavé, suché nebo zrnité. Oční čočka může být také méně pružná.

Šedý stín

Náhlý výskyt blikajících světel, stín v periferním vidění nebo šedá clona pohybující se přes zorné pole mohou být příznaky odchlípení sítnice, což je nervová vrstva v zadní části oka, která posílá obraz do mozku,“ sdělují odborníci.

Plovoucí clony na očích jsou líčeny jako pavučiny, skvrny nebo nitky, jež se vznášejí nebo lépe řečeno plavou kolem pacientova zorného pole. Mezi příčiny tohoto onemocnění patří například glaukom.

Něco málo takzvaných plováků v oku není vyloženě nebezpečných, ale pokud člověk zaznamená náhlý a rychlý výskyt plovacích objektů, je vhodné kontaktovat očního specialistu.

Náhlá ztráta zraku

Glaukom také vede například k náhlé ztrátě vidění na jednom oku. Příčin náhlé neschopnosti vidět na jedno oko je ale víc.

„Jedním z problémů, ke kterým může vést ztráta zraku, je věkem podmíněná makulární degenerace neboli AMD, která je hlavní příčinou ztráty zraku u lidí starších 65 let ve Spojených státech,“ pokračují oční specialisté.

Nepřítomnost zraku způsobená AMD je buď postupná, nebo náhlá. Dochází přitom k úniku tekutiny nebo krve cévami pod sítnicí. Ta je tvořena nervovými buňkami umožňujícími vidění. U glaukomu se zase hromadí tlak tekutiny v oku, jenž poškozuje zrakový nerv.

Rozmazané vidění

Zamlžené vidění může znamenat více problémů. Například potřebujete brýle nebo kontaktní čočky a je to jenom podružný problém. Může to ale znamenat více problémů, než si myslíte.

Podle studií ze zahraničí jde například také o první projevy diabetu, šedého zákalu nebo makulární degenerace.

U cukrovky 1. a 2. typu jde o rozmazané vidění, k němuž obvykle dochází po náhlé změně hladiny glukózy v krvi, která vede ke změně osmotického tlaku v oku.

Nebezpečný zánět

Některé stavy nebo zranění mohou mít za následek bolest očí. I ta může být ale způsobena glaukomem, suchým okem, poraněním oka, poškrábanou rohovkou nebo také bohužel rakovinou.

Pokud ale pociťujete bolest nebo tlak v oku po činnosti, během níž se mohla do orgánu dostat nějaká malá částečka, je na místě nelenit a nechat zkontrolovat zrak očním lékařem. Cizí částice může totiž způsobit oční infekci. Zánět oka přitom není nic příjemného.

Může postihnout prakticky kteroukoliv část, většinou jde o záněty rohovky, záněty duhovky a záněty spojivek.

Diabetes na mušce

Cukrovka neboli diabetes napadá i naše cévy a její komplikace zvaná diabetická retinopatie patří k nejčastějším komplikacím u pacientů s cukrovkou prvního i druhého typu. Jde o poškození krevních cév v sítnici.

Zanedbání této choroby může vést k těžkému poškození i úplné ztrátě zraku. Prvotním příznakem je ztráta ostrosti ve vidění, jež se časem zhoršuje.

Protože retinopatie není izolované onemocnění, signalizuje každému pacientovi problémy v cévním systému jako takovém. Jen těžko jí lze ale při nemoci cukru zabránit. „Diabetické retinopatii nelze zcela předejít.

Důležité je striktně dbát veškerých lékařských doporučení, hlídat si správné dávkování léků a inzulinu. Důležitá je také celková úprava životosprávy,“ dodávají medicínští odborníci. Léčit se dá pomocí chirurgického zákroku za pomoci laseru.

Úspěšnost operace závisí na stadiu nemoci. Doporučuje proto s návštěvou očního lékaře neotálet.

Degenerace nejen mozku

Degenerace věkem se bohužel netýká jenom našeho myšlení nebo nervového systému. Věkem podmíněná degenerace se týká všech osob nad padesát let a hlavně těch, co kouří, mají nadváhu či vysokou hladinu cholesterolu. Častěji postihuje ženy.

Degeneraci sítnice může zabránit konzumace čerstvé zeleniny, mořských ryb a doplňků výživy s luteinem a zeaxantinem. Postižená je část oka, kde bývá nejostřejší obraz. Porucha má dvě formy – vlhkou a suchou.

U vlhké formy je přítomné zprohýbané vidění a poškození zraku bývá velmi rychlé. Suchá forma je pozvolnější.

Nejčastěji se projevuje ztrátou jasnosti barev, zhoršeným viděním při soumraku, zamlženým viděním, šedavými skvrnami v centru zorného pole nebo zdeformovaným obrazem. Onemocnění se časem zhoršuje. V léčbě je nejdůležitější včasná diagnóza.

V závislosti na postupu onemocnění lze užívat oční léky či využívat laserovou a fotodynamickou léčbu.

Nemoci očí

Katarakta a glaukom, v češtině šedý a zelený zákal, jsou asi nejznámější onemocnění očí. Šedý zákal se dá dnes úspěšně operovat. Mezi rizikové pacienty patří ale ti, co měli úraz oka, diabetici, starší osoby a kuřáci.

Postižení si často stěžují na zamlžené vidění, protože se jim zakaluje oční čočka. Cukrovka, stres, věk nad čtyřicet a dědičnost zase ovlivňují získání zeleného zákalu. I ten se dá léčit operací, ale záleží na typu onemocnění. Dále medikamenty a laserem.

Toto onemocnění vzniká důsledkem zvýšení nitroočního tlaku. Dává o sobě vědět prudkými bolestmi, zrudnutím oka a zhoršeným viděním. Zajímavou nemocí je také presbyopie – ztráta pružnosti oční čočky.

Čočka rychleji stárne a přestává zaostřovat nablízko. Toto onemocnění je podmíněno věkem i životním stylem západní civilizace – přílišným pobytem v místnostech s umělým osvětlením nebo prací u počítače,“ varují lékaři.

Ztráta pružnosti čočky se dá vyřešit opět operací. Ta ale není vhodná pro každého. Kontraindikací je například krátkozrakost nebo astigmatismus.

Zajímavost navíc: Čím je způsobena barva očí

Barva očí je výsledkem kombinace genetických vlivů, které ještě nejsou zcela prozkoumány. „Ovlivňuje ji asi 16 genů, takže nelze stoprocentně určit, jakou barvu očí bude mít vaše dítě,“ dodávají lékaři.

Jako barvu budete v dospělosti mít, o tom rozhoduje množství melaninu v duhovce. Když je ho málo či zcela chybí, potom budou vaše oči modré. Naopak čím více ho je, tím tmavší máte pohled od šedé a zelené po tmavohnědou.

Až po porodu se ale začíná pořádně tvořit pigment, duhovka se vybarvuje a její odstín se ustálí v batolecím věku. Zatímco modroocí jsou náchylnější k srdečním, ledvinovým a plicním chorobám, světlooké ženy prý snášejí lépe bolest.

Hnědoocí mají údajně slabší nervový a trávící systém. Zelenoocí jsou náchylní na ledviny a šedoocí mají sklony k revmatismu a kožním nemocem. Světloocí kvůli hladině melaninu snášejí i lépe alkohol.

Melanin totiž urychluje přenos látek, a protože lidé světlých očí ho mají méně, také jejich látkový přenos je pomalejší.

Foto: Shutterstock
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina