Domů     Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
23.2.2024

Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace.

Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné vady či poruchy očí?

Existuje mnoho různých příznaků, které mohou odhalit, zda jsou vaše oči v nebezpečí. S věkem se začíná snižovat schopnost očí udržovat si lubrikaci. Oči jsou pak podrážděné, lepkavé, suché nebo zrnité. Oční čočka může být také méně pružná.

Šedý stín

Náhlý výskyt blikajících světel, stín v periferním vidění nebo šedá clona pohybující se přes zorné pole mohou být příznaky odchlípení sítnice, což je nervová vrstva v zadní části oka, která posílá obraz do mozku,“ sdělují odborníci.

Plovoucí clony na očích jsou líčeny jako pavučiny, skvrny nebo nitky, jež se vznášejí nebo lépe řečeno plavou kolem pacientova zorného pole. Mezi příčiny tohoto onemocnění patří například glaukom.

Něco málo takzvaných plováků v oku není vyloženě nebezpečných, ale pokud člověk zaznamená náhlý a rychlý výskyt plovacích objektů, je vhodné kontaktovat očního specialistu.

Náhlá ztráta zraku

Glaukom také vede například k náhlé ztrátě vidění na jednom oku. Příčin náhlé neschopnosti vidět na jedno oko je ale víc.

„Jedním z problémů, ke kterým může vést ztráta zraku, je věkem podmíněná makulární degenerace neboli AMD, která je hlavní příčinou ztráty zraku u lidí starších 65 let ve Spojených státech,“ pokračují oční specialisté.

Nepřítomnost zraku způsobená AMD je buď postupná, nebo náhlá. Dochází přitom k úniku tekutiny nebo krve cévami pod sítnicí. Ta je tvořena nervovými buňkami umožňujícími vidění. U glaukomu se zase hromadí tlak tekutiny v oku, jenž poškozuje zrakový nerv.

Rozmazané vidění

Zamlžené vidění může znamenat více problémů. Například potřebujete brýle nebo kontaktní čočky a je to jenom podružný problém. Může to ale znamenat více problémů, než si myslíte.

Podle studií ze zahraničí jde například také o první projevy diabetu, šedého zákalu nebo makulární degenerace.

U cukrovky 1. a 2. typu jde o rozmazané vidění, k němuž obvykle dochází po náhlé změně hladiny glukózy v krvi, která vede ke změně osmotického tlaku v oku.

Nebezpečný zánět

Některé stavy nebo zranění mohou mít za následek bolest očí. I ta může být ale způsobena glaukomem, suchým okem, poraněním oka, poškrábanou rohovkou nebo také bohužel rakovinou.

Pokud ale pociťujete bolest nebo tlak v oku po činnosti, během níž se mohla do orgánu dostat nějaká malá částečka, je na místě nelenit a nechat zkontrolovat zrak očním lékařem. Cizí částice může totiž způsobit oční infekci. Zánět oka přitom není nic příjemného.

Může postihnout prakticky kteroukoliv část, většinou jde o záněty rohovky, záněty duhovky a záněty spojivek.

Diabetes na mušce

Cukrovka neboli diabetes napadá i naše cévy a její komplikace zvaná diabetická retinopatie patří k nejčastějším komplikacím u pacientů s cukrovkou prvního i druhého typu. Jde o poškození krevních cév v sítnici.

Zanedbání této choroby může vést k těžkému poškození i úplné ztrátě zraku. Prvotním příznakem je ztráta ostrosti ve vidění, jež se časem zhoršuje.

Protože retinopatie není izolované onemocnění, signalizuje každému pacientovi problémy v cévním systému jako takovém. Jen těžko jí lze ale při nemoci cukru zabránit. „Diabetické retinopatii nelze zcela předejít.

Důležité je striktně dbát veškerých lékařských doporučení, hlídat si správné dávkování léků a inzulinu. Důležitá je také celková úprava životosprávy,“ dodávají medicínští odborníci. Léčit se dá pomocí chirurgického zákroku za pomoci laseru.

Úspěšnost operace závisí na stadiu nemoci. Doporučuje proto s návštěvou očního lékaře neotálet.

Degenerace nejen mozku

Degenerace věkem se bohužel netýká jenom našeho myšlení nebo nervového systému. Věkem podmíněná degenerace se týká všech osob nad padesát let a hlavně těch, co kouří, mají nadváhu či vysokou hladinu cholesterolu. Častěji postihuje ženy.

Degeneraci sítnice může zabránit konzumace čerstvé zeleniny, mořských ryb a doplňků výživy s luteinem a zeaxantinem. Postižená je část oka, kde bývá nejostřejší obraz. Porucha má dvě formy – vlhkou a suchou.

U vlhké formy je přítomné zprohýbané vidění a poškození zraku bývá velmi rychlé. Suchá forma je pozvolnější.

Nejčastěji se projevuje ztrátou jasnosti barev, zhoršeným viděním při soumraku, zamlženým viděním, šedavými skvrnami v centru zorného pole nebo zdeformovaným obrazem. Onemocnění se časem zhoršuje. V léčbě je nejdůležitější včasná diagnóza.

V závislosti na postupu onemocnění lze užívat oční léky či využívat laserovou a fotodynamickou léčbu.

Nemoci očí

Katarakta a glaukom, v češtině šedý a zelený zákal, jsou asi nejznámější onemocnění očí. Šedý zákal se dá dnes úspěšně operovat. Mezi rizikové pacienty patří ale ti, co měli úraz oka, diabetici, starší osoby a kuřáci.

Postižení si často stěžují na zamlžené vidění, protože se jim zakaluje oční čočka. Cukrovka, stres, věk nad čtyřicet a dědičnost zase ovlivňují získání zeleného zákalu. I ten se dá léčit operací, ale záleží na typu onemocnění. Dále medikamenty a laserem.

Toto onemocnění vzniká důsledkem zvýšení nitroočního tlaku. Dává o sobě vědět prudkými bolestmi, zrudnutím oka a zhoršeným viděním. Zajímavou nemocí je také presbyopie – ztráta pružnosti oční čočky.

Čočka rychleji stárne a přestává zaostřovat nablízko. Toto onemocnění je podmíněno věkem i životním stylem západní civilizace – přílišným pobytem v místnostech s umělým osvětlením nebo prací u počítače,“ varují lékaři.

Ztráta pružnosti čočky se dá vyřešit opět operací. Ta ale není vhodná pro každého. Kontraindikací je například krátkozrakost nebo astigmatismus.

Zajímavost navíc: Čím je způsobena barva očí

Barva očí je výsledkem kombinace genetických vlivů, které ještě nejsou zcela prozkoumány. „Ovlivňuje ji asi 16 genů, takže nelze stoprocentně určit, jakou barvu očí bude mít vaše dítě,“ dodávají lékaři.

Jako barvu budete v dospělosti mít, o tom rozhoduje množství melaninu v duhovce. Když je ho málo či zcela chybí, potom budou vaše oči modré. Naopak čím více ho je, tím tmavší máte pohled od šedé a zelené po tmavohnědou.

Až po porodu se ale začíná pořádně tvořit pigment, duhovka se vybarvuje a její odstín se ustálí v batolecím věku. Zatímco modroocí jsou náchylnější k srdečním, ledvinovým a plicním chorobám, světlooké ženy prý snášejí lépe bolest.

Hnědoocí mají údajně slabší nervový a trávící systém. Zelenoocí jsou náchylní na ledviny a šedoocí mají sklony k revmatismu a kožním nemocem. Světloocí kvůli hladině melaninu snášejí i lépe alkohol.

Melanin totiž urychluje přenos látek, a protože lidé světlých očí ho mají méně, také jejich látkový přenos je pomalejší.

Foto: Shutterstock
Související články
Věda a technika
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Věda a technika
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Věda a technika
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Věda a technika
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
reklama
lifestyle
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
reklama
věda a technika
Proč předpovědi počasí tak často selhávají?
Máme družice, superpočítače a týmy meteorologů, ale přesto se nám déšť často spustí tam, kde mělo být jasno. Jak je možné, že moderní předpovědi počasí stále nejsou stoprocentně spolehlivé? Bude jasno až polojasno, přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Tahle předpověď dovede pobavit. Jak ji někdo může vyslovit v době, kdy máme k […]
Lesní terapie: Vědecky potvrzené léčivé účinky přírody
Les není jen místem pro odpočinek nebo sběr hub – podle vědců má prokazatelné léčivé účinky na lidské tělo i psychiku. Od posílení imunity po snížení stresu, příroda funguje jako přirozený lék. Jak přesně nám les pomáhá a proč bychom do něj měli chodit častěji? Les má sám o sobě terapeutický potenciál. Přímo působí na […]
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz