Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace.
Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné vady či poruchy očí?
Existuje mnoho různých příznaků, které mohou odhalit, zda jsou vaše oči v nebezpečí. S věkem se začíná snižovat schopnost očí udržovat si lubrikaci. Oči jsou pak podrážděné, lepkavé, suché nebo zrnité. Oční čočka může být také méně pružná.
Šedý stín
„Náhlý výskyt blikajících světel, stín v periferním vidění nebo šedá clona pohybující se přes zorné pole mohou být příznaky odchlípení sítnice, což je nervová vrstva v zadní části oka, která posílá obraz do mozku,“ sdělují odborníci.
Plovoucí clony na očích jsou líčeny jako pavučiny, skvrny nebo nitky, jež se vznášejí nebo lépe řečeno plavou kolem pacientova zorného pole. Mezi příčiny tohoto onemocnění patří například glaukom.
Něco málo takzvaných plováků v oku není vyloženě nebezpečných, ale pokud člověk zaznamená náhlý a rychlý výskyt plovacích objektů, je vhodné kontaktovat očního specialistu.
Náhlá ztráta zraku
Glaukom také vede například k náhlé ztrátě vidění na jednom oku. Příčin náhlé neschopnosti vidět na jedno oko je ale víc.
„Jedním z problémů, ke kterým může vést ztráta zraku, je věkem podmíněná makulární degenerace neboli AMD, která je hlavní příčinou ztráty zraku u lidí starších 65 let ve Spojených státech,“ pokračují oční specialisté.
Nepřítomnost zraku způsobená AMD je buď postupná, nebo náhlá. Dochází přitom k úniku tekutiny nebo krve cévami pod sítnicí. Ta je tvořena nervovými buňkami umožňujícími vidění. U glaukomu se zase hromadí tlak tekutiny v oku, jenž poškozuje zrakový nerv.
Rozmazané vidění
Zamlžené vidění může znamenat více problémů. Například potřebujete brýle nebo kontaktní čočky a je to jenom podružný problém. Může to ale znamenat více problémů, než si myslíte.
Podle studií ze zahraničí jde například také o první projevy diabetu, šedého zákalu nebo makulární degenerace.
U cukrovky 1. a 2. typu jde o rozmazané vidění, k němuž obvykle dochází po náhlé změně hladiny glukózy v krvi, která vede ke změně osmotického tlaku v oku.
Nebezpečný zánět
Některé stavy nebo zranění mohou mít za následek bolest očí. I ta může být ale způsobena glaukomem, suchým okem, poraněním oka, poškrábanou rohovkou nebo také bohužel rakovinou.
Pokud ale pociťujete bolest nebo tlak v oku po činnosti, během níž se mohla do orgánu dostat nějaká malá částečka, je na místě nelenit a nechat zkontrolovat zrak očním lékařem. Cizí částice může totiž způsobit oční infekci. Zánět oka přitom není nic příjemného.
Může postihnout prakticky kteroukoliv část, většinou jde o záněty rohovky, záněty duhovky a záněty spojivek.
Diabetes na mušce
Cukrovka neboli diabetes napadá i naše cévy a její komplikace zvaná diabetická retinopatie patří k nejčastějším komplikacím u pacientů s cukrovkou prvního i druhého typu. Jde o poškození krevních cév v sítnici.
Zanedbání této choroby může vést k těžkému poškození i úplné ztrátě zraku. Prvotním příznakem je ztráta ostrosti ve vidění, jež se časem zhoršuje.
Protože retinopatie není izolované onemocnění, signalizuje každému pacientovi problémy v cévním systému jako takovém. Jen těžko jí lze ale při nemoci cukru zabránit. „Diabetické retinopatii nelze zcela předejít.
Důležité je striktně dbát veškerých lékařských doporučení, hlídat si správné dávkování léků a inzulinu. Důležitá je také celková úprava životosprávy,“ dodávají medicínští odborníci. Léčit se dá pomocí chirurgického zákroku za pomoci laseru.
Úspěšnost operace závisí na stadiu nemoci. Doporučuje proto s návštěvou očního lékaře neotálet.
Degenerace nejen mozku
Degenerace věkem se bohužel netýká jenom našeho myšlení nebo nervového systému. Věkem podmíněná degenerace se týká všech osob nad padesát let a hlavně těch, co kouří, mají nadváhu či vysokou hladinu cholesterolu. Častěji postihuje ženy.
Degeneraci sítnice může zabránit konzumace čerstvé zeleniny, mořských ryb a doplňků výživy s luteinem a zeaxantinem. Postižená je část oka, kde bývá nejostřejší obraz. Porucha má dvě formy – vlhkou a suchou.
U vlhké formy je přítomné zprohýbané vidění a poškození zraku bývá velmi rychlé. Suchá forma je pozvolnější.
Nejčastěji se projevuje ztrátou jasnosti barev, zhoršeným viděním při soumraku, zamlženým viděním, šedavými skvrnami v centru zorného pole nebo zdeformovaným obrazem. Onemocnění se časem zhoršuje. V léčbě je nejdůležitější včasná diagnóza.
V závislosti na postupu onemocnění lze užívat oční léky či využívat laserovou a fotodynamickou léčbu.
Nemoci očí
Katarakta a glaukom, v češtině šedý a zelený zákal, jsou asi nejznámější onemocnění očí. Šedý zákal se dá dnes úspěšně operovat. Mezi rizikové pacienty patří ale ti, co měli úraz oka, diabetici, starší osoby a kuřáci.
Postižení si často stěžují na zamlžené vidění, protože se jim zakaluje oční čočka. Cukrovka, stres, věk nad čtyřicet a dědičnost zase ovlivňují získání zeleného zákalu. I ten se dá léčit operací, ale záleží na typu onemocnění. Dále medikamenty a laserem.
Toto onemocnění vzniká důsledkem zvýšení nitroočního tlaku. Dává o sobě vědět prudkými bolestmi, zrudnutím oka a zhoršeným viděním. Zajímavou nemocí je také presbyopie – ztráta pružnosti oční čočky.
„Čočka rychleji stárne a přestává zaostřovat nablízko. Toto onemocnění je podmíněno věkem i životním stylem západní civilizace – přílišným pobytem v místnostech s umělým osvětlením nebo prací u počítače,“ varují lékaři.
Ztráta pružnosti čočky se dá vyřešit opět operací. Ta ale není vhodná pro každého. Kontraindikací je například krátkozrakost nebo astigmatismus.
Zajímavost navíc: Čím je způsobena barva očí
Barva očí je výsledkem kombinace genetických vlivů, které ještě nejsou zcela prozkoumány. „Ovlivňuje ji asi 16 genů, takže nelze stoprocentně určit, jakou barvu očí bude mít vaše dítě,“ dodávají lékaři.
Jako barvu budete v dospělosti mít, o tom rozhoduje množství melaninu v duhovce. Když je ho málo či zcela chybí, potom budou vaše oči modré. Naopak čím více ho je, tím tmavší máte pohled od šedé a zelené po tmavohnědou.
Až po porodu se ale začíná pořádně tvořit pigment, duhovka se vybarvuje a její odstín se ustálí v batolecím věku. Zatímco modroocí jsou náchylnější k srdečním, ledvinovým a plicním chorobám, světlooké ženy prý snášejí lépe bolest.
Hnědoocí mají údajně slabší nervový a trávící systém. Zelenoocí jsou náchylní na ledviny a šedoocí mají sklony k revmatismu a kožním nemocem. Světloocí kvůli hladině melaninu snášejí i lépe alkohol.
Melanin totiž urychluje přenos látek, a protože lidé světlých očí ho mají méně, také jejich látkový přenos je pomalejší.