Domů     Obléhaný Leningrad zachránily kočky! Tisíce koček!
Obléhaný Leningrad zachránily kočky! Tisíce koček!

Jednou z nejdelších blokád nejen druhé světové války, bylo obléhání sovětského Leningradu, dnešního Petrohradu. Trvalo od září 1941 do ledna 1944 a vyžádalo si milion obětí, neboť město sužoval hladomor a také krysy, které šířily nemoci. S těmi si ale Sověti takřka zázračně poradili…

Leningrad, druhé největší město tehdejšího Sovětského svazu, bylo důležitým průmyslovým centrem, základnou baltského loďstva i významným komunikačním uzlem. Jako takové se ocitlo mezi prvotními cíli nacisty plánovaného útoku v rámci operace Barbarossa.

Ve městě se nalézal největší gumárenský závod v Evropě, vyráběla se v něm ocel a také lokomotivy. Když se Němcům Leningrad nepodařilo rychle dobýt, začali jej zdlouhavě obléhat.

Po celodenní dřině pár krajíčků chleba

Blokáda trvala od 8. září 1941 do 27. ledna 1944, tedy dlouhých 872 dní, během nichž bylo v ulicích Petrohradu uvězněno na tři miliony lidí. Ty se nacisti snažili vyhladovět odříznutím hlavních zásobovacích tras.

Rezervy potravin se začaly tenčit, denní příděl chleba pro manuálně pracující proto činil pouhých 250 gramů, pro kancelářské pracovníky, stejně jako pro ženy a děti pak jen 125 gramů. To stěží stačilo k tomu, aby se normální člověk udržel při životě.

Piliny, podešve i domácí mazlíčci na talíři

Lidé se tak uchylovali ke konzumaci pilin, kožených podešví nebo lepidla. Na talíři se ocitli i domácí mazlíčci, zejména psi a kočky. Lidé si je mezi sebou vyměňovali, aby nemuseli sníst toho svého, k němuž měli citovou vazbu.

Město trápil také nedostatek pitné vody, která se musela dovážet ze zamrzlé řeky Něvy. V zimě na přelomu let 1941 a 1942 se obyvatelé navíc ocitli téměř bez elektrického proudu, proto musela být postupně omezena i městská doprava.

Lidé padali na ulicích jako mouchy

Nedostatek potravy, kruté mrazy a dlouhotrvající cesta do práce byly příliš vyčerpávající. Každý den tak byl doslova bojem o holý život. Lidé padali k zemi vyčerpáním za chůze.

Jen v prvních dvou měsících roku 1942 zahynulo 200 000 lidí, v polovině roku už bylo mrtvých 540 000. Postupně se rozbujel kanibalismus. Co se dělo s mrtvými těly, popsal historik Alexandr Vojciechovský:

„Na ulici našli mrtvolu, odstranili vnitřnosti a doma udělali řízky, které šli prodat na tržnici.“

Krize zapříčinila i kanibalismus.  Boris Kudoyarov/ Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0
Krize zapříčinila i kanibalismus.  Boris Kudoyarov/ Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Zabila nejmladší, aby jím nakrmila ostatní děti

Do konce roku 1942 bylo za kanibalismus zatčeno na 2000 osob. Při trestání se rozlišovalo, zda někdo snědl již mrtvého člověka, za což pachateli hrozilo „jen“ vězení, a tím, když někdo druhého zavraždil pro maso. Takoví pachatelé byli popraveni zastřelením.

Není bez zajímavosti, že 64 % zatčených tvořily ženy. V archivech byly později nalezeny záznamy o tom, že matka zavraždila své nejmladší dítko, aby jeho masem nakrmila ty starší, jiná zase zabila své novorozeně a snědla ho.

Životodárný kabel

Během letních měsíců roku 1942 se podařilo město znovu zásobit elektrickou energií, a to díky kabelu položenému na dno blízkého Ladožského jezera, který vedl k vodní elektrárně Volchov.

Drát se podařilo vyrobit v závodě Sevkabel, jenž byl často cílem německého bombardování. Problém s izolací vyřešili Sověti tak, že Státní tiskárna cenin uvolnila pro tyto účely papír s vodoznakem. Kabelu se tak přezdívalo Kabel s penězi.

Dvě hodiny svícení denně

Díky němu si obyvatelé Leningradu mohli v průběhu druhé zimy v obležení alespoň na dvě hodiny denně rozsvítit žárovku a ušetřit to málo energie, které získali z omezeného příjmu potravin, tím, že do práce cestovali tramvají.

Na začátku ledna 1943 zahájili Sověti operaci Jiskra, poučeni z chyb předchozích ofenziv, v jejímž rámci se jim podařilo prolomit německou blokádu v úzké šíji, ne širší než 20 kilometrů.

Díky železnici mohly probíhat dodávky jídla.  Neznámý fotograf/Wikimedia Commons/Public Domain
Díky železnici mohly probíhat dodávky jídla.  Neznámý fotograf/Wikimedia Commons/Public Domain

Záchrana po železnici

V tomto úzkém koridoru byla urychleně vybudována silnice a železnice, jež byla uvedena do provozu 6. února 1943. Ač byla pod těžkým německým ostřelováním, začaly po ní do Leningradu proudit potraviny, zejména máslo pro děti a také chléb, jehož denní příděly se zvedly na 600 g pro manuální a 400 g pro kancelářské pracovníky.

První vlak, vyzdobený portréty Stalina a Molotova, dorazil za zvuku dechové hudby a jásotu davů již 7. února.

Kočky pro Leningrad

Kromě potravin vezl i jiný, speciální náklad. Bylo jím na 5000 koček a koťat.

Během hladomoru totiž obyvatelé Leningradu všechny své kočky snědli, a tak se ve městě velice dařilo potkanům, kteří ožírali mrtvoly na ulicích, šířili nemoci a ujídali z cenných zbytků potravinových zásob.

Navíc se postupně přestali bát lidí a napadali malé děti. Bylo jich značné množství a nebylo proti nim obrany.

Micky na talíři neskončily

Dovezené kočky pocházely ze Sibiře, takže byly na zimu zvyklé. Během krátké doby si s přemnoženými hlodavci poradily. Ač obyvatele Leningradu trápil hlad až do konce obléhání, tedy do ledna 1944, těmito kočkami si jídelníček nezpestřili.

Byli jim příliš vděční za to, že zatočily s potkany. Kočky obývající Petrohrad dnes mají tedy své předky v generaci válečných koček, jež doslova zachránily město. Ulice města dodnes zdobí sochy koček, v připomínce jejich „záchranné mise“.

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
Historie
V uherském Visegrádu vznikl Česko-polsko-maďarský ekonomický pakt
Během jednání Čechů, Poláků a Maďarů v roce 1335 vladaři nezapomenou ani na ekonomickou spolupráci. „Hlavním výsledkem setkání bylo zřízení nové obchodní cesty, která by obcházela základní vídeňský přístav a získala snadnější přístup na další evropské trhy,“ podtrhuje jejich hospodářské zásluhy současný maďarský autor Györgi Rácz.   Nejvíc smluv uzavřených ve Visegrádu mezi českou stranou […]
reklama
věda a technika
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
Zoo v tekutém dusíku
Říká se jim zamrzlé zoo, protože místo chovu zvířat schraňují v tekutém dusíku jejich buňky. Ty jsou mnohdy jedinou nadějí pro záchranu kriticky ohrožených a vyhynulých druhů.   Tříletý hřebec Kurt je pořádný divoch. Pobíhá, kope kolem sebe, jedné klisně odkousnul kus ocasu a od člověka se rozhodně pohladit nenechá. A jeho ošetřovatelům ze safari parku […]
reklama
věda a technika
Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby. Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky. Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález […]
Mechanismus z Antikythéry: Proč se nacházel na ztroskotané lodi a kdy začal fungovat?
Kolem roku 65 př. n. l. se nedaleko řeckého ostrova Antikythéra potopila loď. Její vrak roku 1900 objevili sběrači mořský hub. Místo se proslavilo zejména nálezem tzv. mechanismu z Antikythéry, Jde o ozubené soukolí sloužícího k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Třebaže zbytky lodi byly během 20. století zkoumány hned několikrát, nebyly z nich vyloveny všechny cennosti. Roku […]
Jak bojovat proti bolesti?
Co je to vlastně bolest? Jedná se o nepříjemný smyslový i pocitový zážitek, který je pro nás obrannou reakcí a varováním před hrozícím nebo již i existujícím poškozením tkání. Z tohoto důvodu bychom ji tedy nikdy neměli podceňovat… Různorodé vnímání bolesti Většina lidí ji už zřejmě někdy zažila a ví, jak dokáže znepříjemnit život. Navíc […]
Soudný den Středozemního moře: Až si pro vás připlavou perutýni!
Zdánlivě je všechno v pořádku. Obloha je modrá, z okolních kopců klesá k mořské hladině omamná vůně středomořských bylin. Skupinka místních rybářů míří k majáku a nese pruty hrdě jako kopí vítězné armády. Vědí však, že už  se pomalu pro původní život v tomto moři blíží soudný den? Východní část Středozemního moře je ohraničena na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet