Domů     Obléhaný Leningrad zachránily kočky! Tisíce koček!
Obléhaný Leningrad zachránily kočky! Tisíce koček!

Jednou z nejdelších blokád nejen druhé světové války, bylo obléhání sovětského Leningradu, dnešního Petrohradu. Trvalo od září 1941 do ledna 1944 a vyžádalo si milion obětí, neboť město sužoval hladomor a také krysy, které šířily nemoci. S těmi si ale Sověti takřka zázračně poradili…

Leningrad, druhé největší město tehdejšího Sovětského svazu, bylo důležitým průmyslovým centrem, základnou baltského loďstva i významným komunikačním uzlem. Jako takové se ocitlo mezi prvotními cíli nacisty plánovaného útoku v rámci operace Barbarossa.

Ve městě se nalézal největší gumárenský závod v Evropě, vyráběla se v něm ocel a také lokomotivy. Když se Němcům Leningrad nepodařilo rychle dobýt, začali jej zdlouhavě obléhat.

Po celodenní dřině pár krajíčků chleba

Blokáda trvala od 8. září 1941 do 27. ledna 1944, tedy dlouhých 872 dní, během nichž bylo v ulicích Petrohradu uvězněno na tři miliony lidí. Ty se nacisti snažili vyhladovět odříznutím hlavních zásobovacích tras.

Rezervy potravin se začaly tenčit, denní příděl chleba pro manuálně pracující proto činil pouhých 250 gramů, pro kancelářské pracovníky, stejně jako pro ženy a děti pak jen 125 gramů. To stěží stačilo k tomu, aby se normální člověk udržel při životě.

Piliny, podešve i domácí mazlíčci na talíři

Lidé se tak uchylovali ke konzumaci pilin, kožených podešví nebo lepidla. Na talíři se ocitli i domácí mazlíčci, zejména psi a kočky. Lidé si je mezi sebou vyměňovali, aby nemuseli sníst toho svého, k němuž měli citovou vazbu.

Město trápil také nedostatek pitné vody, která se musela dovážet ze zamrzlé řeky Něvy. V zimě na přelomu let 1941 a 1942 se obyvatelé navíc ocitli téměř bez elektrického proudu, proto musela být postupně omezena i městská doprava.

Lidé padali na ulicích jako mouchy

Nedostatek potravy, kruté mrazy a dlouhotrvající cesta do práce byly příliš vyčerpávající. Každý den tak byl doslova bojem o holý život. Lidé padali k zemi vyčerpáním za chůze.

Jen v prvních dvou měsících roku 1942 zahynulo 200 000 lidí, v polovině roku už bylo mrtvých 540 000. Postupně se rozbujel kanibalismus. Co se dělo s mrtvými těly, popsal historik Alexandr Vojciechovský:

„Na ulici našli mrtvolu, odstranili vnitřnosti a doma udělali řízky, které šli prodat na tržnici.“

Krize zapříčinila i kanibalismus.  Boris Kudoyarov/ Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0
Krize zapříčinila i kanibalismus.  Boris Kudoyarov/ Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Zabila nejmladší, aby jím nakrmila ostatní děti

Do konce roku 1942 bylo za kanibalismus zatčeno na 2000 osob. Při trestání se rozlišovalo, zda někdo snědl již mrtvého člověka, za což pachateli hrozilo „jen“ vězení, a tím, když někdo druhého zavraždil pro maso. Takoví pachatelé byli popraveni zastřelením.

Není bez zajímavosti, že 64 % zatčených tvořily ženy. V archivech byly později nalezeny záznamy o tom, že matka zavraždila své nejmladší dítko, aby jeho masem nakrmila ty starší, jiná zase zabila své novorozeně a snědla ho.

Životodárný kabel

Během letních měsíců roku 1942 se podařilo město znovu zásobit elektrickou energií, a to díky kabelu položenému na dno blízkého Ladožského jezera, který vedl k vodní elektrárně Volchov.

Drát se podařilo vyrobit v závodě Sevkabel, jenž byl často cílem německého bombardování. Problém s izolací vyřešili Sověti tak, že Státní tiskárna cenin uvolnila pro tyto účely papír s vodoznakem. Kabelu se tak přezdívalo Kabel s penězi.

Dvě hodiny svícení denně

Díky němu si obyvatelé Leningradu mohli v průběhu druhé zimy v obležení alespoň na dvě hodiny denně rozsvítit žárovku a ušetřit to málo energie, které získali z omezeného příjmu potravin, tím, že do práce cestovali tramvají.

Na začátku ledna 1943 zahájili Sověti operaci Jiskra, poučeni z chyb předchozích ofenziv, v jejímž rámci se jim podařilo prolomit německou blokádu v úzké šíji, ne širší než 20 kilometrů.

Díky železnici mohly probíhat dodávky jídla.  Neznámý fotograf/Wikimedia Commons/Public Domain
Díky železnici mohly probíhat dodávky jídla.  Neznámý fotograf/Wikimedia Commons/Public Domain

Záchrana po železnici

V tomto úzkém koridoru byla urychleně vybudována silnice a železnice, jež byla uvedena do provozu 6. února 1943. Ač byla pod těžkým německým ostřelováním, začaly po ní do Leningradu proudit potraviny, zejména máslo pro děti a také chléb, jehož denní příděly se zvedly na 600 g pro manuální a 400 g pro kancelářské pracovníky.

První vlak, vyzdobený portréty Stalina a Molotova, dorazil za zvuku dechové hudby a jásotu davů již 7. února.

Kočky pro Leningrad

Kromě potravin vezl i jiný, speciální náklad. Bylo jím na 5000 koček a koťat.

Během hladomoru totiž obyvatelé Leningradu všechny své kočky snědli, a tak se ve městě velice dařilo potkanům, kteří ožírali mrtvoly na ulicích, šířili nemoci a ujídali z cenných zbytků potravinových zásob.

Navíc se postupně přestali bát lidí a napadali malé děti. Bylo jich značné množství a nebylo proti nim obrany.

Micky na talíři neskončily

Dovezené kočky pocházely ze Sibiře, takže byly na zimu zvyklé. Během krátké doby si s přemnoženými hlodavci poradily. Ač obyvatele Leningradu trápil hlad až do konce obléhání, tedy do ledna 1944, těmito kočkami si jídelníček nezpestřili.

Byli jim příliš vděční za to, že zatočily s potkany. Kočky obývající Petrohrad dnes mají tedy své předky v generaci válečných koček, jež doslova zachránily město. Ulice města dodnes zdobí sochy koček, v připomínce jejich „záchranné mise“.

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Historie
Alois Rašín: Od trestance po ministra financí
Je 3. července 1916 a zdlouhavý proces s členy Maffie končí. Rozdávají se tresty smrti. Mezi bledými tvářemi je jedna jiná: Značí se v ní klid. Po přečtení rozsudku se dokonce pohrdavě rozesměje! Ta tvář patří budoucímu československému ministru financí, Aloisovi Rašínovi.   Píše se rok 1867. V Čechách probíhají zemské volby, do Prahy se […]
Historie
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
Historie
Rukopis Copiale ukrývá tajný iniciační rituál
Příběh rukopisu Copiale nabídl světu opravdové tajemno. Až moderní počítače dokázaly prolomit záhadnou šifru v knize, původně zasazené do konce 18. století. Nádherný kodex v luxusní vazbě ze zeleného brokátu prošívaného zlatem se 75 tisíci ručně psaných znaků vydal své tajemství až po dlouhých desetiletích. Co ukrývá? Popisuje mimo jiné iniciační obřad nového člena tajné německé […]
Historie
4 naše nejznámější barokní památky: Sláva zdobnosti
Z dvanácti českých a moravských památek hmotného kulturního dědictví zapsaného na seznam UNESCO jsou čtyři barokní. Pojďte se na ně s Epochou podívat. Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou Zřejmě neznámější českou barokní stavbu najdete v samotném srdci Českomoravské vysočiny, na kopci zvaném Zelená hora. „Jde o nejoriginálnější příklad slohu zvaného barokní […]
reklama
záhady a tajemství
Bruncvíkova spása: Existoval legendární pták Noh?
Kolem Jantarové hory víří prach. Stále silnější vítr mají na svědomí křídla gigantického ptáka. Dočteme se o něm ve Starých pověstech českých od Aloise Jiráska (1851–1930).   „Každý rok sem jednou přiletí,“ osvětluje knížecímu synkovi Bruncvíkovi vysloužilý rytíř Balád. Řeč je o legendárním gigantickém ptáku Nohovi, díky kterému Brunclík zabalený do kůží lstivě opustí ostrov. […]
KRYPTOS: 97 znaků, které nedají spát agentům CIA
Přes třicet let si nad ní lámou hlavu profesionální kryptoanalytici i nadšenci šifrování. Marně. Socha nazvaná Kryptos, nejznámější dílo amerického umělce Jima Sanborna (*1945), která zdobí ústředí americké zpravodajské služby CIA ve Virginii, se tak po právu honosí označením „nejslavnější nevyřešený kód světa“. A to už autor poskytl k rozluštění čtyři vodítka! Každá část má […]
Disk z Faistu: 3600 let stará záhada
Záhadné znaky a symboly, uspořádané do spirály, popisují z obou stran hliněný kotouč o průměru patnácti centimetrů. Našel jej v roce 1908 archeolog Luigi Pernier v troskách paláce Faistos na největším řeckém ostrově Kréta. Prohlédnout si jej můžete ve zdejším archeologickém muzeu v Herakleionu. Vědecké nadšení z nevídaného nálezu něčeho, co je stopou po vyspělé […]
Cicada 3301: Největší internetová záhada světa
„Hledají se vysoce inteligentní jedinci, kteří zvládnou vyluštit záhadu ukrytou v obrázku.“ Právě touto větou odstartovala před více než deseti lety, konkrétně 4. ledna roku 2012, největší internetová záhada všech dob – tajemná hra Cicada 3301. Co následovalo? Nikdo nevěděl, kdo na web 4chan obrázek cikády, složený ze znaků, pod přezdívkou 3301 dal, či o co […]
reklama
záhady a tajemství
Je Voynichův rukopis nejtajemnější knihou světa?
Neznámé písmo, záhadný jazyk, dechberoucí ilustrace rostlin, vesmíru či zvěrokruhu, vyobrazení nahých žen, koupajících se v nevídaném systému jezer a jezírek se zelenou tekutinou. Voynichův rukopis na své rozkrytí teprve čeká. Je to celá kniha, o které svět dodnes mnoho neví! Přitahuje odborníky i amatéry. Vysvětlení a domněnek je nespočet. Je to utajené sdělení, dokonalá […]
Harmonizujte své čakry!
Jste vyčerpaní, unavení, na nic nemáte náladu? Možná máte zablokovaná energetická centra – čakry. Každá čakra se pojí s určitou konkrétní částí našeho těla, a to v závislosti na tom, kde přesně leží. Ovlivňuje nejen orgány a orgánové soustavy, ale také žlázy, hormonální a nervový systém, naše smysly a také naše emoce, prožívání, vnímání a […]
Bájný pták ulama: Jeho skřek zvěstuje smrt!
Noční cejlonskou džunglí se nese křik. Zpočátku připomíná řev člověka bojujícího o život, poté vysoké skučení neznámé zvěře. Skřekot vychází podle místních ze zobáku bájné ptačí kreatury zvané ulama či prostě ďábelský pták. Nejde o líčení milosti, ulama se ozývá i dnes. Jak vypadá? Těžko říct, popisy se liší. Víme, že není příliš velký a […]
Velká pyramida v Cholula: Jaká ukrývá tajemství?
Muž pozvedá ruce k nebi. Po předloktí mu stékají kapky krve, v rukou drží stále ještě tlukoucí srdce. Pozvedá je ke slunci, které pálí a žhne, a díky oběti bude svítit ještě dlouho. Následně usekne hlavu, která se skutálí z vrcholku pyramidy až na zem. Zůstává za ní krvavá stopa, krev prýštící z krku oběti stéká po schodech. Ještě […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz