Je opředen mnoha mýty. Knihy a filmy odehrávající se uprostřed americké divočiny z něj dělají nemilosrdně vraždícího predátora. Je medvěd grizzly opravdu tak nebezpečný? Jak žije? Kdy útočí? Lze se mu nějak ubránit?
Váha: 360 kg
Délka: 2 m
Výška, když se postaví na zadní: 2,5 m
Americký lovec Todd Orr vyrazil jednoho časného rána v říjnu 2016 do odlehlých lesů v údolí Madison v Montaně stopovat jelena. Dobře přitom věděl, že se v této oblasti vyskytují medvědi, a proto na sebe upozorňoval hlasitými zvuky.
Zhruba po pěti kilometrech dorazil na mýtinu, kde zpozoroval samici grizzlyho s mláďaty. „Medvědice si mě okamžitě všimla a vyrazila na okraj mýtiny. Najednou se ale otočila a rozběhla se přímo na mě,“ popsal Todd Orr.
Několik minut pekla
Lovec na ni několik zařval, aby ji od útoku odradil, ale neúspěšně. A tak ze vzdálenosti zhruba 7 metrů ještě použil sprej proti medvědům, ale ani to už rozběhnutého grizzlyho nezastavilo. Todd Orr padl na zem a kryl si rukama krk a hlavu.
Medvědice ho zuřivě kousala do rukou, ramenou a batohu. Po několika minutách, které se mu zdály jako věčnost, ale zmizela. Zraněný lovec silně krvácel. Přesto byl ale schopen pohybu, a tak se vydal ke svému autu.
Kousnutí šlo až na kost
Asi po deseti minutách za sebou uslyšel praskání větví. Medvědice byla zase jen pár metrů od něj. A znovu zaútočila. Todd Orr si byl jistý, že tohle už přežít nemůže.
Opět padl k zemi, aby si kryl obličej a krk, ale medvědice ho znovu začala kousat do krku i ramenou. „Jedno kousnutí do předloktí šlo až na kost, uslyšel jsem jen křupnutí. Zápěstí a prsty mi ochably,“ vzpomínal Todd Orr. Když bolestí zaječel, útok medvědice se stal ještě agresivnějším.
Kdy medvědice prokousne tepnu?
Lovec věděl, že se nesmí pohnout, jinak v medvědici vyvolá ještě větší zuřivost. A tak se i přes ochromující bolest snažil ležet bez hnutí.
Když mu pak medvědice roztrhla kůži na hlavě, pomyslel si, že je jen otázkou času, než mu prokousne tepnu na krku a on vykrvácí. Medvědice s útokem ale přestala a postavila se přímo na lovce. Drápy se mu zarývaly do zad.
„Rozhostilo se smrtelné ticho, které přerušovalo jen funění těsně u mého krku,“ popsal Todd dále. Po půl minutě samice odešla.
Pokousaný, ale živý
Tod Orr kvůli záplavě krve v obličeji a v očích skoro nic neviděl. A také netušil, jestli ho samice zpovzdálí stále nesleduje.
Snažil se tedy nahmatat pistoli, ale pouzdro grizzly během zuřivého útoku utrhl, stejně jako batoh, který muže zachránil od mnohých poranění na zádech. Lovec pokračoval v cest k autu, jeho jediné záchraně. Očekával další útok, ale ten naštěstí nepřišel. Todd Orr přežil.
Medvědi se stahují k lidem
V americkém Yellowstonském národním parku žije v současnosti nejvíc medvědů grizzly za několik desetiletí. Vědci odhadují, že jich je přinejmenším 600 (to je asi 3krát více než v roce 1975, kdy byl lov těchto zvířat zakázán).
A čím je jich více, tím silnější je tlak na to, aby si hledali potravu i mimo divočinu, tedy v blízkosti lidských obydlí. A proto také dochází ke stále častějším konfliktům s lidmi.
Odkud se vzal grizzly?
Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruh medvěda hnědého a žije hlavně ve výše položených oblastech Severní Ameriky. Nejspíš pochází z medvěda ussurijského, který přešel z Ruska na Aljašku před zhruba 100 000 lety a na jih se vydal před 13 000 lety.
Medvědi grizzly jsou klidní samotáři, ovšem s výjimkou samic, které se starají o mláďata. Právě ty jsou nebezpečné – pokud mají pocit, že jsou mláďata v ohrožení, okamžitě a bez váhání útočí.
680 kilogramů svalů
Zatímco samice váží kolem 200 kilogramů, samci jsou ještě mnohem větší a těžší. Průměrně dosahují hmotnosti 360 kilogramů (největší a nejmohutnější samci ale mohou vážit až 680 kilogramů). Dospělý grizzly je dlouhý téměř 2 metry a ramena má ve výšce 1 metru.
Když se ale postaví na zadní, měří až 2,5 metru. V Severní Americe kdysi grizzlyové obývali území od Aljašky až po Mexiko, dnes se ale nacházejí pouze na Aljašce, v západní Kanadě a v některých horských oblastech severozápadu Spojených států.
Medvěd grizzly se dokonce nachází na vlajce Kalifornie (přestože tam byl poslední jedinec zastřelen už v roce 1922).
Člověk jako kořist
Experti považují tento druh medvěda za nejagresivnější. Na rozdíl od medvědů černých, tzv. baribalů, kteří v Severní Americe žijí také, jsou grizzlyové příliš velcí, než aby vyšplhali na strom. Proto se brání na zemi a potenciálního útočníka se snaží zahnat.
Grizzlyové se ale normálně snaží kontaktu s lidmi zabránit. Téměř nikdy nevnímají člověka jako kořist, většina útoků vzniká z překvapení medvěda lidskou přítomností v poměrně velké blízkosti. Samice, které brání svá mláďata, pak mají na svědomí až 70 % útoků na člověka.
Potrava, kterou lze lehce získat
Na podzim se grizzlyové scházejí na březích vodních toků, aby zde lovili lososy. Jenže ty loví i rybáři, takže zde dochází k mnohdy fatálním setkáním. Někteří grizzlyové se rovněž naučili, že výstřely lovců na podzim znamenají možnost potravy.
A tak několik lovců už bylo napadeno medvědy, kteří se jim snažili kořist ukrást. Pravidelným setkáváním se s lidmi se ale vytvořili i tzv. problémoví medvědi, kteří si na lidskou činnost zvykli a před člověkem neutíkají.
Vědí, že v jeho blízkosti se velice často nachází potrava, kterou lze lehce získat.
Jak se ubránit?
V lese dělejte hluk, abyste grizzlyho nepřekvapili.
Pokud k neočekávanému setkání dojde, neutíkejte. Medvědovi stejně neutečete, a navíc budete vypadat jako kořist.
Mějte připravený sprej proti medvědům. Mluvte jasným, hlubším a nevystrašeným hlasem a zvolna při tom ustupujte dozadu. Grizzly může v tuto chvíli důstojně odkráčet.
Pokud neodejde, ale postaví se na zadní a zařve, zachovejte chladnou hlavu.
Medvěd se může pokusit o klamný výpad a rozběhnout se proti vám. Pravděpodobně se ale ve vzdálenosti deset metrů od vás zastaví a vrátí se zpět.
Pokud nezastaví, použijte sprej (medvěd ale od vás nesmí být dál než 8 metrů). Miřte na tlamu, v ideálním případě na nozdry.
Pokud máte pušku, v tuhle chvíli ji nepoužívejte! Podle statistik totiž až 50 % pokusů ubránit se medvědovi palnou zbraní končí těžkým poraněním nebo smrtí člověka.
Medvěda o váze 350 kilogramů, který se na vás žene rychlostí 60 km/h, vypálenou kulkou nezpomalíte.
Úplně poslední šancí je lehnout si na břicho, dělat mrtvého a doufat, že vás grizzly nechá být.