Domů     Oscaroví rekordmani: Znáte je všechny?
Oscaroví rekordmani: Znáte je všechny?

Které celebrity za celou historii předávání cen americké Akademie filmového umění a věd získaly nejvíc sošek? Absolutním oscarovým rekordmanem se stal Walt Disney, přičemž další slavná jména za ním následují až s náležitým uctivým odstupem. Znáte je všechna?

Walt Disney (1901 – 1966)

Počet sošek: 26

Tento americký filmový producent, režisér, scenárista, dabér, animátor a filantrop byl na cenu Akademie nominován celkem 59krát. Sošku si nakonec odnesl 26krát (roku 1954 dokonce hned čtyři naráz).

Celosvětově proslul například animovaným snímkem Sněhurka a sedm trpaslíků (1937) či vytvořením postavičky Mickeyho Mouse. Walt Disney se narodil roku 1901 a už během dětství na farmě v Missouri se projevila jeho záliba v kreslení.

V šestnácti letech odešel ze školy a pokusil se vstoupit do armády, ta ho ale pro jeho nízký věk odmítla. Nakonec se do 1. světové války zapojil jako řidič sanitky Červeného kříže a byl tak vyslán do Francie.

Na cenu Akademie byl Walt Disney nominován celkem 59x.
Na cenu Akademie byl Walt Disney nominován celkem 59x.

Po návratu domů se živil kreslením reklam pro noviny, časopisy a kina. Již po pár letech ale založil vlastní animační společnost a vymyslel postavičku Mickeyho Mouse (do roku 1946 ho i sám daboval).

Jeho celovečernímu debutu Sněhurka a sedm trpaslíků pak v prosinci 1937 tleskali první diváci dokonce vestoje. Pro společnost Walt Disney Studios tím začala tzv. „zlatá éra animace“, během níž vznikly postavičky jako Pinocchio, Dumbo, Bambi…

V 50. letech Disney navíc slavnostně otevřel zábavní park Disneyland a jeho Walt Disney Production se postavila mezi přední světové filmové producenty. V roce 1966, během plánování operace starého zranění z póla, ale lékaři přišli s hroznou zprávou:

Walt má nádor v levé plíci a zbývají mu nanejvýš dva roky života. Jenže bohužel, už o necelý měsíc později se Disney ve svém domě zhroutil k zemi – rakovina plic způsobila selhání krevního oběhu.

Svého posledního Oscara, za film Medvídek Pú a bouřlivý den, tak získal už jen „in memoriam“.

Woody Allen (*1935)

Počet sošek: 4

Tento filmový režisér, scenárista, herec, komik, spisovatel a dramatik, který se narodil v roce 1935 v New Yorku jako Allen Stewart Konigsberg, je jedním z mála amerických filmařů, kteří se dokázali prosadit především jako tvůrci autorských filmů.

A k tomu je třeba velký talent! A že ho Allen má, potvrdila Americká filmová akademie už čtyřikrát. Prvním filmem, který Allen režíroval, byl snímek What´s Up, Tiger Lily? (1966). Ve své kariéře se ale nikdy neomezoval pouze na režii.

Když se v roce 1969 objevil na titulní straně časopisu Life, byl už i úspěšným broadwayským dramatikem a populárním komikem. Ze svých slabostí dokázal udělat přednost, a vytvořil tak humornou figuru neurotického intelektuála.

Woody Allen točí jeden film ročně.
Woody Allen točí jeden film ročně.

Za film Annie Hallová, který je mnoha kritiky i diváky označován za jeho nejlepší dílo, pak v roce 1977 získal dokonce dva Oscary naráz (za scénář a režii).

Další dvě ocenění pak Woody přijal za scénáře k filmům Hana a její sestry (1986) a Půlnoc v Paříži (2011). Jak dokazuje úspěch posledně jmenovaného snímku, Woodyho talent nezastavilo ani nové tisíciletí. Se železnou pravidelností každý rok natáčí jeden film.

Letos mělo v českých kinech premiéru jeho Kolo zázraků, s Kate Winsletovou a Justinem Timberlakem v hlavních rolích.

Katharine Hepburnová (1907 – 2003)

Počet sošek: 4

Americká herečka Katharine Hepburnová byla během své sedmdesátileté kariéry na Oscara nominována 12krát.

Ocenění nakonec získala čtyřikrát, v letech 1934 (za snímek Morning Glory), 1968 (Hádej, kdo přijde na večeři), 1969 (Lev v zimě) a 1982 (Na Zlatém jezeře).

V roce 1999 ji Americký filmový institut označil za nejlepší ženskou filmovou hvězdu všech dob. Katharine přišla na svět 12. května 1907 v Connecticutu. Řadu let přitom jako datum svého narození uváděla den, kdy se narodil její bratr.

Ten bohužel v šestnácti letech spáchal sebevraždu, a právě tato událost byla prvním ze silných zážitků, které formovaly Katharininu osobnost.

Na konci 20. let se pak jako začínající divadelní herečka přestěhovala do New Yorku a v roce 1927 se setkala s Ludlowem Ogdenem Smithem, který se o rok později stal jejím prvním, a zároveň jediným, manželem.

Katharine Hepburnová si Oscara nikdy nepřevzala ocobně.
Katharine Hepburnová si Oscara nikdy nepřevzala ocobně.

Hvězdu na divadle z Katharine udělala hra Manžel bojovnice a těsný kostým z kovových pásků. Nato odjela do Hollywoodu a prvního Oscara získala hned za svůj třetí film: Morning Glory (1933). Katharine byla zvyklá vítězit.

V dětství, kdy si přála být chlapcem, byla nejlepší ve skocích do vody, později zase ve filmu. A že byla skutečně soutěživá, dokazuje i to, že chtěla vynikat třeba i při zahradničení s přáteli.

Skutečná ocenění jejích profesních triumfů představuje i rekordní množství nasbíraných Oscarů. Žádná žena v historii jich zatím neobdržela víc než ona (paradoxně si je nikdy nepřevzala osobně).

Meryl Streepová (*1949)

Počet sošek: 3

Katharine Hepburnové v současnosti ale „na paty šlape“ Meryl Streepová, jež má doma oscarové sošky tři, ovšem v počtu nominací ji už porazila.

První sošku Meryl získala za vedlejší roli ve filmu Kramerová versus Kramer (1979), druhou za hlavní roli v Sophiině volbě (1982) a třetí za ztvárnění Margaret Thatcherové ve snímku Železná lady (2011). Meryl se narodila v roce 1949 v New Jersey a na univerzitě v Yale vystudovala umění.

První nominaci na Oscara získala už za svůj druhý výrazný film, nazvaný Lovec jelenů (1978), a o rok později si už pro ocenění kráčela na pódium.

Dalšími snímky, v nichž zazářila, byly Madisonské mosty, Vzpomínky na Afriku, Smrt jí sluší, Divoká řeka, Hodiny, Ďábel nosí Pradu nebo Mamma Mia!

Streepová vyniká v komediálních, ale i dramatických rolích.
Streepová vyniká v komediálních, ale i dramatických rolích.

Streepová je známá svým univerzálním akcentem, díky němuž mohla ve filmu hrát Polku (Sophiina volba), Dánku (Vzpomínky na Afriku), Australanku (Pláč ve tmě), Němku (Holocaust) i Angličanku (Francouzova milenka).

Momentálně v kinech září v pokračování úspěšného muzikálu Mamma Mia! Here We Go Again.

Ingrid Bergmanová (1915 – 1982)

Počet sošek: 3

Z hereček se může třemi Oscary pochlubit už jen Ingrid Bergmanová.

Podobně jako Streepová získala jednu sošku za vedlejší roli (Vražda v Orient expresu, 1974) a dvě za roli hlavní (Plynové lampy, 1944, a Anastázie, 1956). Tato Švédka se narodila roku 1915.  Matka jí ale zemřela velmi brzy, když byly Ingrid pouhé tři roky, a otec, který mimochodem dceřino herecké nadání velmi podporoval, skonal devět let poté.

Ingrid pak tedy vyrůstala u strýce. Ve Švédsku vystudovala hereckou školu Královského dramatického divadla a v roce 1935 dostala svou první mluvenou roli (Most mnichů).

Proslavila se především filmem Casablanca.
Proslavila se především filmem Casablanca.

Poté odešla do Spojených států a v roce 1942 získala americké občanství. V témže roce natočila i svůj nejpopulárnější film Casablanca (jejím filmovým partnerem byl Humphrey Bogart).

Mladá Švédka si americké publikum naklonila především svojí přirozeností, ta totiž tehdejším americkým hvězdám zásadně chyběla. Když pak v roce 1949 natáčela v Itálii film Stromboli s režisérem Robertem Rosselinim, zamilovala se do něj a opustila kvůli němu svého manžela i malou dceru.

To v Americe způsobilo velký skandál a řada diváků se kvůli tomu i od herečky odvrátila. Ingrid se nicméně za Rosseliniho provdala a měli spolu tři děti. Ani toto manželství ale nevydrželo. Ingrid nakonec zemřela v Londýně na rakovinu.

Bylo to  čtyři měsíce po dokončení filmu Žena jménem Golda (1982), v den jejích 67. narozenin.

Jack Nicholson (*1937)

Počet sošek: 3

Americký herec, režisér, producent a scenárista byl na Oscara nominován už celkem 12 (to se jinému herci zatím nepodařilo). A protože ve třech případech nominaci proměnil, je zatím nejúspěšnějším hercem v dějinách Oscarů.

Dvě sošky má za hlavní roli (Přelet nad kukaččím hnízdem, 1976, a Lepší už to nebude, 1998), jednu za roli vedlejší (Cena za něžnost, 1984). Herec se narodil jako John Joseph Nicholson v roce 1937 v New Jersey.

Po střední škole se přestěhoval do Los Angeles, kde chtěl studovat vysokou. Jenže na to nedošlo, protože začal vystupovat s místní hereckou skupinou The Players´ Ring Theater.

Coby herec se pak proslavil v roce 1969, kdy si zahrál jednu z hlavních rolí ve filmu Bezstarostná jízda. Tento snímek se stal jedním ze symbolů 60. let a Jack za něj i získal svou první nominaci na Oscara.

První velká hlavní role pak na sebe nenechala dlouho čekat – bylo to ve filmu Malé životní etudy (1970).

Jack Nicholson je nejúspěšnějším hercem mezi muži.
Jack Nicholson je nejúspěšnějším hercem mezi muži.

V roce 1974 herec zjistil, že žena, o které si myslel, že je jeho matka, tedy Ethel May Nicholsonová, je ve skutečnosti jeho babička a že jeho skutečná matka, June Nicholsonová, která se odjakživa vydávala za jeho starší sestru, v roce 1960 zemřela na rakovinu.

Sám Jack Nicholson má dnes pět dětí, jeho dcera Lorraine je známá americká herečka a režisérka.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Lifestyle
Herec Danny Trejo a jeho drsný životní příběh
Danny Trejo, herec s výraznými mexickými rysy a drsným vzezřením, je známý svými rolemi záporáků. Jeho cesta od zločinu a vězení až po hollywoodská plátna je fascinující. Co ho přivedlo na vrchol a jak dnes vypadá jeho život? Divoké mládí a zločin Narodil se roku 1944 v Los Angeles jako Dan Trejo. Vyrůstal v problematické […]
Lifestyle
Slavní milenci Marilyn Monroe: Brando s ní podvede dvě manželky!
Je dříč, kterému hází klacky pod nohy značně kolísavý zdravotní stav. Hledá lásku, je citlivá, ale osud ji zrovna dvakrát nepřeje. Kdo ze slavných měl (prý) to štěstí, že mu kráska projevila svou přízeň, aniž by se to příliš vědělo?    Slavný americký herec a režisér Marlon Brando (1924–2004) se nechá slyšet, že „s Marilyn […]
Lifestyle
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
reklama
svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
svět zločinu
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
Škrtiči z kopců: Děti celebrit radši nevraždíme!
Na zadním sedadle se krčí 24letá Catharine Lorre Bakerová. Na rukou má pouta. Dva policisté v civilu vepředu zatím probírají její peněženku. Mezi doklady vyloví rodinnou fotku. Na klíně muže sedí děvčátko. „To je Peter Lorre, fakt je jeho dcera!“ houkne jeden z mužů. Cathy brzy odchází s podlamujícími se koleny domů. V tu chvíli […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.