Skip to content

Oscaroví rekordmani: Znáte je všechny?

Které celebrity za celou historii předávání cen americké Akademie filmového umění a věd získaly nejvíc sošek? Absolutním oscarovým rekordmanem se stal Walt Disney, přičemž další slavná jména za ním následují až s náležitým uctivým odstupem.

Znáte je všechna?

Walt Disney (1901 – 1966)

Počet sošek: 26

Tento americký filmový producent, režisér, scenárista, dabér, animátor a filantrop byl na cenu Akademie nominován celkem 59krát. Sošku si nakonec odnesl 26krát (roku 1954 dokonce hned čtyři naráz). Celosvětově proslul například animovaným snímkem Sněhurka a sedm trpaslíků (1937) či vytvořením postavičky Mickeyho Mouse.

Walt Disney se narodil roku 1901 a už během dětství na farmě v Missouri se projevila jeho záliba v kreslení. V šestnácti letech odešel ze školy a pokusil se vstoupit do armády, ta ho ale pro jeho nízký věk odmítla.

Nakonec se do 1. světové války zapojil jako řidič sanitky Červeného kříže a byl tak vyslán do Francie.

Na cenu Akademie byl Walt Disney nominován celkem 59x.

Po návratu domů se živil kreslením reklam pro noviny, časopisy a kina. Již po pár letech ale založil vlastní animační společnost a vymyslel postavičku Mickeyho Mouse (do roku 1946 ho i sám daboval). Jeho celovečernímu debutu Sněhurka a sedm trpaslíků pak v prosinci 1937 tleskali první diváci dokonce vestoje.

Pro společnost Walt Disney Studios tím začala tzv. „zlatá éra animace“, během níž vznikly postavičky jako Pinocchio, Dumbo, Bambi… V 50. letech Disney navíc slavnostně otevřel zábavní park Disneyland a jeho Walt Disney Production se postavila mezi přední světové filmové producenty.

V roce 1966, během plánování operace starého zranění z póla, ale lékaři přišli s hroznou zprávou: Walt má nádor v levé plíci a zbývají mu nanejvýš dva roky života. Jenže bohužel, už o necelý měsíc později se Disney ve svém domě zhroutil k zemi – rakovina plic způsobila selhání krevního oběhu.

Svého posledního Oscara, za film Medvídek Pú a bouřlivý den, tak získal už jen „in memoriam“.

Woody Allen (*1935)

Počet sošek: 4

Tento filmový režisér, scenárista, herec, komik, spisovatel a dramatik, který se narodil v roce 1935 v New Yorku jako Allen Stewart Konigsberg, je jedním z mála amerických filmařů, kteří se dokázali prosadit především jako tvůrci autorských filmů.

A k tomu je třeba velký talent! A že ho Allen má, potvrdila Americká filmová akademie už čtyřikrát. Prvním filmem, který Allen režíroval, byl snímek What´s Up, Tiger Lily? (1966). Ve své kariéře se ale nikdy neomezoval pouze na režii.

Když se v roce 1969 objevil na titulní straně časopisu Life, byl už i úspěšným broadwayským dramatikem a populárním komikem. Ze svých slabostí dokázal udělat přednost, a vytvořil tak humornou figuru neurotického intelektuála.

Woody Allen točí jeden film ročně.

Za film Annie Hallová, který je mnoha kritiky i diváky označován za jeho nejlepší dílo, pak v roce 1977 získal dokonce dva Oscary naráz (za scénář a režii). Další dvě ocenění pak Woody přijal za scénáře k filmům Hana a její sestry (1986) a Půlnoc v Paříži (2011).

Jak dokazuje úspěch posledně jmenovaného snímku, Woodyho talent nezastavilo ani nové tisíciletí. Se železnou pravidelností každý rok natáčí jeden film. Letos mělo v českých kinech premiéru jeho Kolo zázraků, s Kate Winsletovou a Justinem Timberlakem v hlavních rolích.

Katharine Hepburnová (1907 – 2003)

Počet sošek: 4

Americká herečka Katharine Hepburnová byla během své sedmdesátileté kariéry na Oscara nominována 12krát. Ocenění nakonec získala čtyřikrát, v letech 1934 (za snímek Morning Glory), 1968 (Hádej, kdo přijde na večeři), 1969 (Lev v zimě) a 1982 (Na Zlatém jezeře).

V roce 1999 ji Americký filmový institut označil za nejlepší ženskou filmovou hvězdu všech dob. Katharine přišla na svět 12. května 1907 v Connecticutu. Řadu let přitom jako datum svého narození uváděla den, kdy se narodil její bratr.

Ten bohužel v šestnácti letech spáchal sebevraždu, a právě tato událost byla prvním ze silných zážitků, které formovaly Katharininu osobnost. Na konci 20. let se pak jako začínající divadelní herečka přestěhovala do New Yorku a v roce 1927 se setkala s Ludlowem Ogdenem Smithem, který se o rok později stal jejím prvním, a zároveň jediným, manželem.

Katharine Hepburnová si Oscara nikdy nepřevzala ocobně.

Hvězdu na divadle z Katharine udělala hra Manžel bojovnice a těsný kostým z kovových pásků. Nato odjela do Hollywoodu a prvního Oscara získala hned za svůj třetí film: Morning Glory (1933). Katharine byla zvyklá vítězit.

V dětství, kdy si přála být chlapcem, byla nejlepší ve skocích do vody, později zase ve filmu. A že byla skutečně soutěživá, dokazuje i to, že chtěla vynikat třeba i při zahradničení s přáteli. Skutečná ocenění jejích profesních triumfů představuje i rekordní množství nasbíraných Oscarů.

Žádná žena v historii jich zatím neobdržela víc než ona (paradoxně si je nikdy nepřevzala osobně).

Meryl Streepová (*1949)

Počet sošek: 3

Katharine Hepburnové v současnosti ale „na paty šlape“ Meryl Streepová, jež má doma oscarové sošky tři, ovšem v počtu nominací ji už porazila. První sošku Meryl získala za vedlejší roli ve filmu Kramerová versus Kramer (1979), druhou za hlavní roli v Sophiině volbě (1982) a třetí za ztvárnění Margaret Thatcherové ve snímku Železná lady (2011).

Meryl se narodila v roce 1949 v New Jersey a na univerzitě v Yale vystudovala umění. První nominaci na Oscara získala už za svůj druhý výrazný film, nazvaný Lovec jelenů (1978), a o rok později si už pro ocenění kráčela na pódium.

Dalšími snímky, v nichž zazářila, byly Madisonské mosty, Vzpomínky na Afriku, Smrt jí sluší, Divoká řeka, Hodiny, Ďábel nosí Pradu nebo Mamma Mia!

Streepová vyniká v komediálních, ale i dramatických rolích.

Streepová je známá svým univerzálním akcentem, díky němuž mohla ve filmu hrát Polku (Sophiina volba), Dánku (Vzpomínky na Afriku), Australanku (Pláč ve tmě), Němku (Holocaust) i Angličanku (Francouzova milenka).

Momentálně v kinech září v pokračování úspěšného muzikálu Mamma Mia! Here We Go Again.

Ingrid Bergmanová (1915 – 1982)

Počet sošek: 3

Z hereček se může třemi Oscary pochlubit už jen Ingrid Bergmanová. Podobně jako Streepová získala jednu sošku za vedlejší roli (Vražda v Orient expresu, 1974) a dvě za roli hlavní (Plynové lampy, 1944, a Anastázie, 1956).

Tato Švédka se narodila roku 1915. Matka jí ale zemřela velmi brzy, když byly Ingrid pouhé tři roky, a otec, který mimochodem dceřino herecké nadání velmi podporoval, skonal devět let poté. Ingrid pak tedy vyrůstala u strýce.

Ve Švédsku vystudovala hereckou školu Královského dramatického divadla a v roce 1935 dostala svou první mluvenou roli (Most mnichů).

Proslavila se především filmem Casablanca.

Poté odešla do Spojených států a v roce 1942 získala americké občanství. V témže roce natočila i svůj nejpopulárnější film Casablanca (jejím filmovým partnerem byl Humphrey Bogart). Mladá Švédka si americké publikum naklonila především svojí přirozeností, ta totiž tehdejším americkým hvězdám zásadně chyběla.

Když pak v roce 1949 natáčela v Itálii film Stromboli s režisérem Robertem Rosselinim, zamilovala se do něj a opustila kvůli němu svého manžela i malou dceru. To v Americe způsobilo velký skandál a řada diváků se kvůli tomu i od herečky odvrátila.

Ingrid se nicméně za Rosseliniho provdala a měli spolu tři děti. Ani toto manželství ale nevydrželo. Ingrid nakonec zemřela v Londýně na rakovinu. Bylo to čtyři měsíce po dokončení filmu Žena jménem Golda (1982), v den jejích 67. narozenin.

Jack Nicholson (*1937)

Počet sošek: 3

Americký herec, režisér, producent a scenárista byl na Oscara nominován už celkem 12 (to se jinému herci zatím nepodařilo). A protože ve třech případech nominaci proměnil, je zatím nejúspěšnějším hercem v dějinách Oscarů.

Dvě sošky má za hlavní roli (Přelet nad kukaččím hnízdem, 1976, a Lepší už to nebude, 1998), jednu za roli vedlejší (Cena za něžnost, 1984). Herec se narodil jako John Joseph Nicholson v roce 1937 v New Jersey.

Po střední škole se přestěhoval do Los Angeles, kde chtěl studovat vysokou. Jenže na to nedošlo, protože začal vystupovat s místní hereckou skupinou The Players´ Ring Theater. Coby herec se pak proslavil v roce 1969, kdy si zahrál jednu z hlavních rolí ve filmu Bezstarostná jízda.

Tento snímek se stal jedním ze symbolů 60. let a Jack za něj i získal svou první nominaci na Oscara. První velká hlavní role pak na sebe nenechala dlouho čekat – bylo to ve filmu Malé životní etudy (1970).

Jack Nicholson je nejúspěšnějším hercem mezi muži.

V roce 1974 herec zjistil, že žena, o které si myslel, že je jeho matka, tedy Ethel May Nicholsonová, je ve skutečnosti jeho babička a že jeho skutečná matka, June Nicholsonová, která se odjakživa vydávala za jeho starší sestru, v roce 1960 zemřela na rakovinu.

Sám Jack Nicholson má dnes pět dětí, jeho dcera Lorraine je známá americká herečka a režisérka.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čínská lochneska: Jde o draka, nebo vzácného krokodýla?
epochalnisvet.cz

Čínská lochneska: Jde o draka,...

Oči postaršího čínského vesničana se rozšíří...
Muž, který se svědectvím o UFO prošel i přes detektor lži
enigmaplus.cz

Muž, který se svědectvím o UFO...

Gulf Breeze je ospalé městečko v americké...
Domov stavíme od podlahy
rezidenceonline.cz

Domov stavíme od podlahy

Základ obytného prostoru tvoří funkční...
Brdy: Mládě mezi chráněnými krajinnými oblastmi
epochanacestach.cz

Brdy: Mládě mezi chráněnými...

Naše nejmladší chráněná...
Taktické hodinky do extrémních podmínek
iluxus.cz

Taktické hodinky do...

Garmin Tactix Delta je modelová řada vysoce...
Mýtická šelma Onza: Chovali ji dávní Aztékové?
enigmaplus.cz

Mýtická šelma Onza: Chovali ji...

Oblast Střední Ameriky je nebývale bohatá na...
Očkování dětí neodkládejte, shodují se lékaři
21stoleti.cz

Očkování dětí neodkládejte,...

Pohlavním stykem i dotyky – těmito způsoby se lze...
Překonali spolu nevěru i ztrátu dcery Michalky
nasehvezdy.cz

Překonali spolu nevěru i...

Jen těžko bychom v českém showbyznysu hledali...
Dolní Morava a Mamutův vodní park
epochanacestach.cz

Dolní Morava a Mamutův...

V Dolní Moravě najdete...
Prokleté městečko Bodie: Prý v něm straší duch holčičky
enigmaplus.cz

Prokleté městečko Bodie: Prý v...

Kalifornie je plná míst, na která jezdí turisté...
Nepopulární práci v archivu FBI zastanou noví roboti
21stoleti.cz

Nepopulární práci v archivu...

Archiv virginského Federálního úřadu pro...
Naštvaný na svět. Co ho tak vytočilo?
nasehvezdy.cz

Naštvaný na svět. Co ho tak...

Není to dlouho, co Zdeněk Pohlreich (63)...