Arabové přivážejí dlouhá staletí do Evropy také muškátový oříšek. „Odkud pochází to vzácné koření?“ vyptávají se jich překupníci. Marně. Perští kupci mlčí jako hrob. Situaci částečně změní až výprava Vasca da Gamy v roce 1498.
Portugalec objeví, že muškátovník roste i na ostrovech Ambon a Banda v sousedství Moluk. Arabové přicházejí o svůj monopol, který berou do svých rukou Portugalci, ovšem ne na dlouho. Ještě agresivnějšími obchodníky se stávají Nizozemci.
Ve jménu svých zisků neváhají ničit. „Vykácíme všechny stromy,“ rozhodnou se ponechat muškátovník vonný pouze na ostrově Ambon a jinde ho vymýtit.
Oželí kolonii
Čáru přes rozpočet jim ale udělají holubi, kteří zobou plody muškátovníku a svým trusem šíří semena dál. Přesto se jim daří dlouhá léta držet Evropany od Ostrovů koření na distanc. V muškátovém oříšku vidí zlatý grál.
Když se roku 1667 jedná o mírové smlouvě, která má ukončit druhou anglicko-holandskou válku (1665‒1667), ve hře jsou i zámořské kolonie obou mocností včetně nizozemské pevnosti v Severní Americe zvané Nový Amsterdam (dnes zde stojí město New York), kterou tři roky předtím obsadili Angličané.
Nizozemci jsou ochotní oželet tuto kolonii a přistoupit na obchod, který považují za nesmírně výnosný. „Žádáme o monopol na muškátový oříšek,“ tlumočí svoje požadavky anglické straně.
Výměnou za pozemky, na kterých dnes stoji americká metropole, získávají ostrov Pulau Run v Molukách plný muškátovníku.
Konec výhodného obchodu
Aby si pořádně namastili kapsu, přistoupí Holanďané v roce 1760 v Amsterodamu k pálení velkého množství muškátového oříšku – chtějí, aby se ceny vyšplhaly na maximum.
Jeho Jejich trvající monopol se povede rozbít teprve členovi Východoindické společnosti, anglickému botanikovi Christopheru Smithovi. Při své návštěvě Moluk si nasbírá sazenice muškátovníku a odveze je roku 1794 do malajsijského Penangu.
Odtud putují dál do Kalkaty nebo na Cejlon. Oříšek se stává mnohem dostupnějším a zájem o něj postupně klesá. Zdánlivě výnosný obchod Nizozemců z roku 1667 tak dostává trpkou příchuť…