Chcete si vzít půjčku? Potom pozor na různé poplatky. Zjistěte nejenom to, v jaké jsou výši, ale i to, kdy se platí. Předem je rozhodně nehraďte. Proč?
Nabídky půjček jsou všude, kam se podíváte. Víte ale jak postupovat v případě, že si půjčku chcete vzít a čemu se raději vyhnout. Podívejte se na tipy a rady, kterými byste se měli řídit.
Není to úplně jednoduché a hodně lidí by vám mohlo vyprávět. Co rozhodně při sjednávání nedělat.
Podívejte se na zkušenosti jiných
Dobře, řekněme, že jste se rozhodli, že si půjčíte peníze. Nyní pomineme tu možnost, že si budete půjčovat od vaší banky nebo od Tetičky, kde skutečně žádné podrazy nehrozí.
Podívejme se na situaci, kdy hledáte nějakou nebankovní společnost, která vám půjčí větší obnos peněz. Co byste měli udělat, abyste nakonec nepřišli úplně o všechno?
• Ověřte si důvěryhodnost společnosti
• Neplaťte žádné poplatky předem
• Důkladně si přečtěte smlouvu
Toto jsi tři základní věci, které byste si měli uvědomit, pokud nechcete do konce života platit, někomu, kdo vás podvedl. Nebankovní půjčka může být i podvrh.
Ano, možná tohle budete tvrdit, nicméně myslete na to, že co je dáno černé na bílém, nejde to už ve většině případů vzít zpět.
Důvěra na obou stranách
Nejde jen o to, že věřitel si vám prověří, jestli jste dostatečně bonitní a budete moci splácet svou půjčku. Důležité také je, abyste si i vy prověřili, od koho si peníze budete půjčovat.
V dnešní době internetu a sociálních sítí je možné si najít poměrně hodně referencí. Podstatné pro vás bude informace, jaké bylo s firmou jednání a zda na vás nezkouší nějaké triky.
Poplatky předem jsou už minulostí
Možná jste se s tím také setkali a nejen u nebankovních společností. Pokud jste si chtěli půjčit peníze, museli jste uhradit poplatek za zprostředkování úvěru a s tím spojenou administrativou.
V současné době sice také občas zaplatíte nějaký ten poplatek, nicméně to ani nepoznáte. Věřitel, který vám půjčí peníze, si poplatek zahrne do celkové částky, případně rozloží do splátek. Druhé pravidlo tedy zní, nikdy neplaťte nic dopředu.
Může se vám totiž stát, že jde podvodnou společnost, která z vás vymámí několik tisíc korun a slíbený, zaručeně schválení úvěr, nikdy neuvidíte. S tím je spojená i druhá rada, nikdy nedávejte svolení k inkasu, aby si společnost poplatek mohla strhnout. I to je cesta do pekel.
Znát smlouvu je základ
Co je černé na bílém, to je platné. Můžete tvrdit, že vás někdo okradl, či podvedl, ale vy díky tomu, že jste smlouvu podepsali, se zavazujete k tomu, že ji dodržíte.
A pokud tam podepíšete třeba vysoké úroky, o kterých jste nevěděli, je to především váš problém.
To stejné platí v případě, že se domníváte, že máte platit splátky měsíčně, vy jste však smlouvu pouze podepsali a pak se můžete divit, že splátku máte hradit třeba každých 14 dní.
Tím, že si smlouvu přečtete, vyhnete se hodně problémům a v neposlední řadě budete moci v klidu spát.
Zvažte, kolik opravdu potřebujete
Pokud nepotřebujete vyloženě několik stovek tisíc korun, ale stačí vám jen pár tisíc, lze to vyřešit i jinak, než dlouhodobou půjčkou.
V tomto případě vám dobře poslouží půjčka bez doložení příjmu, která není příliš složitá na dokumenty a čas. Krátkodobá půjčka na pár tisíc korun je celá online a má několik výhod:
• Rychlé posouzení vaší žádosti
• Minimum papírování
• Rychlé vyplacení peněz
Je to bezpochyby způsob, jak v krátkém čase získat několik tisíc korun, které nutně potřebujete třeba na zaplacení zapomenuté složenky. I v tomto případě však platí stejná pravidla, jako při dlouhodobém úvěru.
Online půjčka je sice fajn, ale i přesto si ověřte jednotlivé společnosti na mikro úvěry, nic neplaťte dopředu a řádně si prostudujte smlouvu.
V případě těchto půjček je však třeba počítat s tím, že splatnost nebude příliš dlouhá, často bývá do třiceti dnů, což může být pro vás nevýhoda.