Domů     Neuvěřitelná záchrana. V zaplavené jeskyni šlo o minuty!
Neuvěřitelná záchrana. V zaplavené jeskyni šlo o minuty!
24.3.2024

Vápencové jeskyně zvané Tham Luang, nacházející se v Horách Spící dámy, jak se toto majestátní pohoří nazývá, jsou krásným kouskem původní přírody.

Množství krasových útvarů, tůňky, vodopády a samozřejmě vlhkostí se lesknoucí stěny hlubokých a dlouhých jeskyní lákají turisty i místní. Ovšem jen do chvíle, než se z nich stane smrtící past.

Do Thajska pomalu přichází letní období. Je 23. června 2018 a lidé už pomalu začínají čekat na nástup pověstných monzunových dešťů. Na severu Thajska leží u úpatí hory malé městečko Mae Sai.

Je to malebné a poměrně klidné místo, i když jeho poklidnost narušuje turistický ruch. Návštěvníci, většinou však z řad samotných Thajců, vyrážejí hlavně na prohlídky jeskynního komplexu Tham Luang.

Ten dobře znají i místní – především mládež tam často vyráží na dobrodružné výlety. Výjimkou nejsou ani chlapci z místního fotbalového týmu Divočáků. Toho odpoledne se jich ujímá zástupce trenéra Ekkapol Chantawong.

Má od trenéra nařízeno, aby vzal chlapce na hřiště v horách, nedaleko kterého jsou jeskyně a několik vodopádů. Jeden člen klubu má totiž narozeniny, tak je v plánu vzít všechny na výlet a oslavit to.

Takto vypadalo zázemí pozdější záchranné operace. FOTO: NBT/Creative Commons/CC BY 3.0
Takto vypadalo zázemí pozdější záchranné operace. FOTO: NBT/Creative Commons/CC BY 3.0

Osudová chyba

Ekkapol poslechne. Na mladé muže dohlíží a výlet se zpočátku odvíjí podle jeho představ. V jeskyních už chlapci v minulosti byli, takže to pro ně nebylo nic zas tak nového. Jenže tentokrát to bude jiné.

Skupina dvanácti chlapců ve věku 11 až 17 se společně s trenérem vydává do nitra komplexu.

Ignorují přitom ceduli, která návštěvníky varuje před vstupem v době monzunů, od července do října, snad proto, že do obvyklého nástupu vydatných dešťů přece jen ještě týden nebo dva chybí.

Všichni postupují hlouběji do jeskyně, kde si po nějaké době uvědomí, že se něco děje. Záhy zjistí co, ale když se chtějí vrátit, cestu jim zablokuje rychle stoupající voda.

Skupina je donucena postupovat dále do nitra jeskyně, kde se nakonec uchýlí na vyvýšené místo, známé jako Pattája. Situace nevypadá vůbec dobře.

Pátrání začíná

Blíží se večer a v okolí se scházejí znepokojení rodiče. Jejich děti se stále ještě nevrátily z tréninku a vzhledem k vytrvalému dešti, který přišel tak rychle, jak to v této oblasti mívá ve zvyku, panují obavy, že mohly někde uvíznout.

Pátrání je zahájeno kolem deváté hodiny večer. Policisté rychle zjišťují, kam skupina mířila, a tým dvaceti záchranářů vyráží k jeskyním. Tady však začíná zásadní problém.

Nemají totiž potřebné vybavení a schází i přesnější informace o tom, jak to vlastně v jeskyních vypadá – turistům je totiž určeno sotva 800 metrů z celkem desetikilometrové délky.

Zadní část jeskyní, kde se chodba rozdvojuje do spleti odboček, průlezů a úzkých chodeb s ostrými kameny, je tak jen velmi sporadicky prozkoumána.

Místo, kde k události došlo, provincie Chiang Rai na severu Thajska. FOTO: NordNordWest/Creative Commons/CC BY 3.0
Místo, kde k události došlo, provincie Chiang Rai na severu Thajska. FOTO: NordNordWest/Creative Commons/CC BY 3.0

Nedostanou se tam

Navzdory všemu se thajští záchranáři snaží dostat do hloubi jeskyně. Brzy ale zjišťují, že jsou na něco takového krátcí.

Neznalost jeskynního labyrintu, nepřehlednost a neustále stoupající studená voda, zaplavující další a další části komplexu, vedou k tomu, že je operace kolem třetí hodiny v noci ukončena.

neděli 24. června v 8:00 začíná záchranná akce naplno. Na místo přijíždějí členové elitní jednotky thajského námořnictva SEAL, kteří jsou vycvičeni na obzvláště těžké operace pod vodou.

Jenže ani jim se nedaří v kalné neprůhledné vodě a v členitém prostoru uspět. Jsou sice skvělí potápěči, ale nemají zkušenosti s jeskynními prostory, které vyžadují specifické znalosti a schopnost pohybovat se prakticky poslepu ve velmi stísněných prostorách.

Země se semknula

Čas mezitím ubíhá až příliš rychle. V pondělí 25. června se k operaci připojují speleologové a přichází nápad vodu z jeskyně odčerpat. Rozjíždí se obrovská operace, která nemá v dějinách země obdoby.

Z celého Thajska jsou přiváženy dobrovolníky čerpadla, která začínají odvádět vodu nejen ze samotných jeskyní, ale i z řeky, která do podzemí vodu dodává. Velké škody přitom utrpí místní zemědělci, kterým odčerpávaná voda zcela zlikviduje pole.

Déšť ale navzdory jejich oběti stále neustává a voda nadále pomalu stoupá. Po několik dalších dnů pokračuje snaha odčerpávat vodu a zároveň pokusy proniknout pod hladinou do další části jeskyně.

1. července, osm dní po ztracení výpravy, se Thajským speciálním silám povede dostat se na křižovatku chodeb zhruba dva kilometry od místa, kde by se mohla skupina nacházet. Dál už to ale nejde a naděje na záchranu uvězněných pomalu mizí.

Odčerpávání vody z jeskyně. FOTO: NBT/Creative Commons/CC BY 3.0
Odčerpávání vody z jeskyně. FOTO: NBT/Creative Commons/CC BY 3.0

Nalezeni!

Tou dobou už je na místě obrovské zázemí a do operace jsou zapojeny stovky lidí. Záchranáři shazují do jeskyní balíčky s vodou a dalšími věcmi v naději, že je skupina najde.

Vojáci se psy a vrtulníky prohledávají úbočí hory a hledají další vstupy do jeskyní, na místo přijíždějí i dobrovolníci z Číny, Austrálie, Ameriky nebo Japonska.

Jako zásadní se nakonec ukáže pomoc dvou zkušených australských potápěčů – bývalého veterináře Craiga Challena a Richarda Harrise, který pracoval jako anestetik.

I s jejich pomocí se daří připojit ke stěnám jeskyně vodicí lanko, na kterém jsou zavěšeny záložní kyslíkové lahve.

Postupně se tak potápěči dostanou až do hloubky čtyři a půl kilometru, kde jsou konečně nalezeni chlapci – na vyvýšeném místě, zesláblí a pohublí, ale naživu.

Takto vypadal tábor záchranářů před vstupem do jeskyně. FOTO: Kicior99/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Takto vypadal tábor záchranářů před vstupem do jeskyně. FOTO: Kicior99/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Šílený plán

Ty záběry obíhají celý svět. Mnozí si oddechnou, ale potápěči vědí, že to nejtěžší teprve přijde. Chlapcům v jeskyni totiž dochází kyslík a čekat tak na to, až voda opadne, nepřipadá v úvahu.

Jenže jak dostat ven z takové situace 13 uvězněných lidí, kteří ani neumějí plavat? Proplout jeskyněmi zatopenými kalnou vodou nezvládnou často ani ti nejzkušenější a léty prověření potápěči, natož potápěním naprosto nepolíbení a zesláblí mladíci.

Po mnoha diskusích a zvažování všech zásadních rizik nakonec thajské velení celé operace vyslyší návrh zmíněných australských potápěčů – chlapci budou uspáni a následně protaženi jeskyněmi těmi potápěči, kteří pohyb v nich zvládnou.

Je vůbec naděje?

neděli 8. července tato bezprecedentní operace začíná. Z jeskyní a z blízkého okolí je vykázána veřejnost a do médií se dostávají jen kusé informace o tom, co se uvnitř odehrává.

Richard Harris připravuje koktejl léků, které mají chlapce uklidnit, uspat a uvolnit jim celé tělo. Během cesty pod vodou navíc musí dostat další dávku.

Pokud by se totiž probudili a začali panikařit, patrně by to znamenalo smrt jejich i potápěče, který je bude mít na starost.

„Myslel jsem, že neexistuje žádná šance na úspěch,“ přiznal později sám Harris, přesto však na plán přistoupil, protože jinou možnost neviděl. Evakuace začíná kolem desáté hodiny dopolední.

Prvním chlapcům jsou podány léky, nasazena maska a svázány ruce, aby si náhodou neublížili, nebo aby nemohli při probuzení ohrozit potápěče. Vyprošťování tím definitivně začíná.

Konečně záchrana

Cesta za záchranou je dlouhá celkem 4,5 kilometru a trvá neuvěřitelných pět hodin. Pět hodin, během kterých si několik nejlepších potápěčů předává v šíleném podvodním řetězu spící chlapce.

Všichni jsou unavení a všichni se obávají, zda chlapci skutečně vydrží spát celou tu dobu. Euforie mezi členy záchranné operace vypukne v 17:40. Právě tehdy se první z třinácti fotbalistů dostává z jeskyně živý a zdravý. Další tři chlapci následují.

Zbylých osm si musí ještě počkat, ale tou dobou už všichni věří, že celá záležitost dobře dopadne. V úterý 10. července zahouká sanitka v blízkosti jeskyní naposledy.

Poslední mladík putuje do nemocnice a z potápěčů i všech ostatních se stávají hrdinové. Spíše než na dvojici Australanů však svět myslí na thajského armádního potápěče Saman Gunana, který při jednom z ponorů ztratil vědomí a už se neprobudil.

Navzdory tomu se tato akce zapsala do dějin jako ukázka lidské odvahy, vůle, solidarity a vynalézavosti.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: mtspeth/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h