Pracnému vyťukávání písmenek na klávesnici bude možná brzy konec. Tablet řízený silou myšlenek vyvinul vědecký tým společnosti Samsung ve spolupráci s univerzitou v americkém Texasu. K jeho ovládání nejsou potřeba prsty – stačí se jen soustředěně zamyslet!
Podle vedoucího výzkumu Insoo Kima jsou mobilní přístroje ovládané myslí jen logickým vyústěním pokroku posledních let. „Není to tak dlouho, co byla jediným možným prostředkem k ovládání telefonu miniaturní klávesnice.
Brzy ji začalo nahrazovat dotekové a hlasové ovládání. Dnes už je to myšlenka,“ shrnuje Kim prudký vývoj technologií.
Nový technologický systém zatím není dostatečně rychlý a nedosahuje výkonnosti běžných tabletů, ale jedná se o významný krok do budoucna.
Kromě obdivovatelů technických novinek by jej mohli s úspěchem využít lidé, jejichž postižení práci na běžně ovládaném počítači neumožňuje. Potřebujete stáhnout aplikaci, pustit si oblíbenou skladbu nebo si zahrát hru?
Vše je možné zařídit, aniž byste se dotkli prstem klávesnice. Tablet Galaxy Note 10.1 je ovladatelný prostřednictvím systému senzorů, snímajících elektromagnetickou aktivitu mozkových spojů.
Stačí nasadit si speciální pokrývku hlavy, která snímá EEG mozku, zacílit svou mysl na požadovaný úkon a pár vteřin si počkat na výsledek.
Technologie totiž zatím lehce pokulhává. „Akci“ umožňuje pouze každých pět sekund. Oproti pohotovým prstům je tedy ovládání myslí časově poněkud náročnější. Přesnost se pohybuje okolo 80–95 %, občas se tedy stane, že vám tablet úplně přesně neporozumí.
Princip však funguje a nyní je jen otázkou času, kdy se zrychlí a zdokonalí natolik, aby byl výhodný i pro běžné uživatele. Technologická novinka na podobném principu si už našla cestu na trh.
Společnost NeuroSky přišla před časem se zařízením nazvaným Mindwave – souborem her ovládaných myslí. Ovladač určený k připevnění na hlavu je dodáván spolu se souborem několika speciálně upravených her, které jsou s ním kompatibilní.
Pokud chcete ve „střílečce“ například zlikvidovat svého protivníka, stačí na něj vystřelit mrknutím oka. To supluje dřívější stisknutí tlačítka.
Technologii by v budoucnu mělo být možné využít i pro menší zařízení, jako jsou chytré telefony. „Brzy se dočkáme toho, že budeme moci psát textovou zprávu s mobilem v kapse“, slibuje výzkumník z americké Tufts University Robert Jacobs.
A to není vše. Pomoci by podobný systém údajně dokázal i nevidomým, kteří by jeho prostřednictvím mohli vyjadřovat svá přání. Třeba si objednat kávu.