Domů     Netvora zastavila až gilotina
Netvora zastavila až gilotina
2.5.2023

Éra 20. let minulého století je pro mnohé synonymem uvolněné atmosféry, radostných večírků v rytmu swingu a popíjení kávy ve stylových kavárnách. Pro obyvatele německého Düsseldorfu jsou to však roky prožité v paralyzujícím strachu. Ve městě se totiž prý prochází upír!

„Düsseldorfský netvor“ nebo „Düsseldorfský vampýr“, takové přezdívky si vyslouží nenápadný a na první pohled elegantní muž jménem Peter Kürten (1883–1931).

Kdo jej na ulici potká, ani ve snu jej nenapadne, čeho je ten skromně vyhlížející elegán schopný. Rozum zůstává stát už jen při pestrém výčtu jeho úchylek – zoofilie, sadismus, nekrofilie i pedofilie.

Prý saje krev!

Těžko věřit, že jediný drobný muž dokáže uvrhnout celé město v chaos a způsobit, že se lidé zavírají před setměním doma a snaží se co nejméně vycházet. Vždyť historky, které se o Kürtenovi začnou šířit, jsou víc než děsivé!

Krutý vrah, který řádí primárně koncem 20. let, má údajně vysávat ze svých obětí krev! To je sice pouhý mýtus, ale neznamená však, že pravda je méně krvelačná.

Brutální školní výlet

Navíc Kürtenova touha zabíjet roste mnohem dříve, než v době, kdy toho napáchá nejvíc. Ve skutečnosti se první – hned dokonce dvojnásobné – vraždy dopustí už jako 10letý chlapec.

V době, kdy si ostatní hrají venku s míčem nebo v dětském pokoji s vláčky, Peter se s mrazivým uspokojením dívá, jak z jeho dvou spolužáků vyprchává život. A to vše přímo na školním výletě!

Christine Kleinová se stala jeho první obětí. FOTO: Steiner/Gay / Creative Commons / PD-alt.100
Christine Kleinová se stala jeho první obětí. FOTO: Steiner/Gay / Creative Commons / PD-alt.100

Smrt ve vodě

Je léto 1893 a dvojice chlapců se za bujarého smíchu postrkuje. „Kluci, neblbněte, já neumím plavat,“ vyděsí se malý chlapec, který si se dvěma kamarády postaví vratký vor kolébající se na vodách Rýnu. To však neměl říkat.

Petera představa tonoucího hocha natolik rozruší, že jej prostě z voru shodí do řeky. „Cos to udělal! Vždyť se utopí!“ zaječí další z chlapců a pro kamaráda skočí.

Dokonce se mu i podaří jej k voru dotáhnout, Peter mu však zatlačí hlavu pod hladinu a dvojice topících se hochů uvízne pod prkny voru. Teprve, když se přestanou hýbat, začne Peter volat o pomoc. Kamarádi jsou však už mrtví. A Peterovi je dobře.

Zvrácená výchova

Ono není moc divu, že má Peter Kürten již od dětství zcela pokřivené vidění světa. Geny, které mu kolují tělem, i prostředí, v němž vyrůstal, je jak vystřižené z noční můry.

Spolu se svými 12 sourozenci musí pravidelně sledovat, jak jeho namol opilý agresivní otec znásilňuje matku přímo na kuchyňském stole. Kdo by akci nebyl účasten, toho si táta podá. Matka ale není jediným cílem otcových sexuálních útoků.

Mnohdy přijdou na řadu i Kürtenovy sestry. Asi je to normální, učí se Peter, navíc utrpení dívek a slzy tekoucí po tváři jsou tak vzrušující…

Domácí obchodník

A tak se časem i Peter po vzoru otce vrhá pravidelně na své sestry a zmocňuje se jich. Odpor dívek se navíc časem mění spíše v nepříjemnou komplikaci. Peter, již jako chlapec zdatný zlodějíček, je z rodiny nejmajetnější.

Kupuje si tak sex se sestrami za sladkosti a všemožné dárky. Zvrhlé poměry v rodině nelze dlouho udržet v tajnosti, a přestože Kürtenovy sestry nechtějí vypovídat, otec končí za mřížemi. Tím však destruktivní vlivy na hocha nekončí.

Kamarádství se zoofilem

Značný dopad má na malého Petera i podivné přátelství s jistým mužem. Ten se před Peterem ukájí, učí ho, jak působit co největší bolest zvířatům, navíc se snaží chlapce zasvětit do tajů zoofilie. Bývalý ponocný je pro Petera vzorem.

Kromě týrání živých tvorů navíc miluje Kürten i ničivou sílu ohně. Proto pravidelně zapaluje stodoly i domy a sleduje pohromu, kterou způsobí. 25. května 1913 se však rozhodne vyměnit pyromanii za další vraždění.

První oběť v dospělosti

Devítiletá Kristine Kleinová spokojeně podřimuje. Netuší, že právě do kolínské hospody, kde spí, přichází Peter Kürten, aby místo nejen vyloupil, ale i podpálil. Když si však muž povšimne spícího děvčátka, své plány změní.

Chytne Kristine pod krkem, začne ji rdousit a přitom ji znásilní. Nakonec holčičce podřízne hrdlo. Kdyby měla policie k dispozici testy DNA, Kürten by skončil za mřížemi.

Ovšem omylem utroušený kapesníček s iniciály P. K. dovedou policisty k nepravému pachateli – strýci oběti Peteru Kleinovi.

24 let za mřížemi

V tu dobu má přitom Kürten s vězením již své zkušenosti. V roce 1898 je přistižen přímo při činu – s křesadlem v ruce se chystá zapálit budovu. Usvědčení ze žhářství a krádeží mu vynese zatím jen pár měsíců.

Celková doba, kterou Kürten stráví v celách, se však vyšplhá časem až na 24 let!

Peter a jeho Pusinka

Prostitutka Pusinka. To je Kürtenova první vážná známost. Je téměř o polovinu starší než on, ale to ani jednomu z nich nevadí. Spojuje je zejména násilí při postelových hrátkách. Skvěle se doplňují – Peter je sadista, Pusinka zase masochistka.

Rány řemenem i škrcení tak oba prožívají s obrovskou rozkoší. Kürtenovi je to však málo a pár se rozchází. Rodící se Netvor tak musí hledat uspokojení jinde – mezi obyvateli Düsseldorfu.

Klid před bouří

Právě sem se totiž stěhuje v období, které paradoxně naznačuje, že by se mohl Peter konečně usadit. Je čerstvě ženatý, září štěstím a působí jako vzor slušnosti. Nikdo neví o jeho kriminální minulosti.

Alespoň občas sledovat nějaké ty plameny mu chybí… Do starých kolejí naplno vjíždí ve chvíli, kdy při jednom z požárů uhoří tulák spící ve stodole, kterou Kürten zapálí. Při hororové scéně dosáhne zvrhlík orgasmu. Je zpět v plné síle.

Nůžky, které použil Kürten při vraždě. FOTO: Düsseldorf police officer / Creative Commons / volné dílo
Nůžky, které použil Kürten při vraždě. FOTO: Düsseldorf police officer / Creative Commons / volné dílo

První svědkyně

Znovu se rozhodne udeřit jednoho večera v zimě 1929. Tentokrát už žádný oheň, ale pěkně napřímo. Když kolem něj prochází 50letá dáma, zdvořile ji pozdraví a žena mu opětuje úsměv. V tu ránu k ní Kürten přiskočí a začne ji zuřivě bodat nůžkami.

Zasadí ránu celkem 24krát. Žena má štěstí v neštěstí – před krutou smrtí ji zachrání tlustý zimní kabát a zoufalý křik o pomoc. Přežívá tak svědkyně, která vraha časem pomůže identifikovat.

Smrtící cesta z kostela

Nestane se tak však hned, a tak může zvrhlík zaútočit znovu. A tentokrát si dopřeje hned několik svých oblíbených chlípností. Spáchá zločin, který otřese celou zemí. Je 8. února 1929 a od pokusu o vraždu 50leté ženy uplyne pouhých pět dní.

Znovu už nemůže zklamat. Snad proto si zvolí tu nejzranitelnější oběť – teprve osmiletou dívenku Rosu Ohligerovou (1921–1929). Ta se právě vrací z kostela, když ji Kürten povalí do křoví a pokusí se ji znásilnit.

To se mu však nedaří, a tak vytáhne nůžky, které nosí s sebou s železnou pravidelností, a začne nebohé děvčátko zuřivě bodat. Těžko říct, která z 30 ran se stává Rose osudovou.

I kdyby zázrakem přežila útok nůžkami, jistě by už nemohla přečkat to, co následovalo. Kürten polije dětské tělo benzinem a zapálí.

Je jedno, kdo umírá

Uběhne dalších pět dní a Netvor musí ukojit své vražedné chutě znovu. Tentokrát však ukáže, že mu na vzhledu, věku či pohlaví oběti absolutně nezáleží. Teď si totiž vyhlédne 45letého muže, kterého zahrne 24 bodnými ranami do hrudi.

K činu si opět zvolí své oblíbené nůžky. Kürten s image šviháka lázeňského je ten poslední, kdo by čelil podezření. Navíc do hry vstupuje jistý obecní blázen Strausberg a k řadě Kürtenových zločinů se přiznává.

Uf, máme ho!

Tou dobou zkouší Kürten i novou metodu přepadení – oběti hodí kolem krku provaz a znásilní ji. Přestože řada obětí přežije, nikdo není schopný skutečného pachatele identifikovat.

Strausberg tak končí v blázinci, a město si alespoň na chvilku oddychne, že Dusseldorfský netvor je definitivně pryč z jeho ulic. To by ovšem nesměla přijít další Kürtenova vražedná vlna.

Skočíš mi pro cigarety?

Veselí utichlo a zbývá už jen zavřít stánky a uklidit po nespočtu návštěvníků výročního jarmarku. Domů už 22. srpna 1929 s nelibostí odchází i šestiletá Gertruda Hamacherová a 14letá Louisa Lenzenová.

„Děvčata, zapomněl jsem si koupit cigarety, ty, neskočíš mi ještě ke stánku? Tady jsou peníze a tu malou zatím pohlídám,“ zaskočí dvojici dívek slušně vypadající muž. Chová se velmi uctivě, a tak snad není třeba se bát. Louisa odběhne a nechá Gerdu s mužem o samotě.

Kürten si zakládal na svém upraveném vzhledu. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Kürten si zakládal na svém upraveném vzhledu. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Hlavu odřízne od těla

Kürten neváhá, popadne malé děvčátko a zkušeným grifem jí podřízne hrdlo. Gertruda nestačí vydat ani hlásku, a stejný osud čeká i na vracející se Louisu. Té navíc odřízne hlavu od těla!

Vrah si následně sebevědomě zapálí cigaretu a vykračuje si to od svých obětí pryč. Jeho drzost nezná mezí. Neuplyne ani 12 hodin a už útočí znovu. 26letou služku pobodá s takovou zuřivostí, že nebožačce uvízne špička ostré čepele lovecké dýky v zádech.

Gertruda Schulteová ale přežije. A nebude trvat dlouho, aby přišla její chvíle.

Místo nůžek kladivo

Jako by ho nůžky přestaly bavit, tentokrát si za vražednou zbraň zvolí kladivo. S ním se však tolik ohánět neumí, a tak dvě ze čtyř napadených žen přežijí a utečou. Kürten snad už neví, co by, a tak kontaktuje místní noviny. V redakci způsobí hotový poprask.

Sám Düsseldorfský netvor posílá dopis a označuje místo, kde se nalézá další z jeho obětí, tentokrát teprve pětiletá Gertruda Albertmannová. Když policie tělo nalezne, je v něm 35 bodných ran.

Incident na nádraží

Přehoupne se rok a vraha stále není nikdo schopný dopadnout. Až když se v květnu 1930 objeví v Düsseldorfu 21letá Češka Marie Budlichová. Mladá žena věří, že v Německu najde více štěstí než doma.

Už příjezd je však pro ni jedno velké rozčarování. Sotva vystoupí z vlaku, začne ji obtěžovat oplzlý žebrák. Ještě že jde kolem ten slušný muž v klobouku, který pobudu zažene a nabídne Marii raději doprovod.

Víš, kde bydlím?

Dívka s mužem ráda jde, procházejí se a povídají si, dokonce přijme jeho pozvání domů na večeři. Zapamatuje si, že muž bydlí v ulici Mettmannerstrasse. Když pak pokračují v procházce, Kürten ukáže svou pravou tvář a Marii znásilní v nedalekém lesíku.

„Pamatuješ si, kde bydlím? Kdybys potřebovala zas poradit…“ promluví muž udýchaně a žena jen šokovaně zavrtí hlavou. Právě si zachránila život. Kürten ji nechá jít.

Zásah osudu

Stud Marii nedovolí, aby kontaktovala policii, se vším se ale svěří přítelkyni v dopise. Poplete však v samém rozrušení adresu a dopis není možné doručit. Svou roli sehraje zvědavý pošťák, který si psaní přečte a okamžitě informuje policii.

Ta už pak neváhá, najde Marii a dívka je 24. května 1930 zavede přímo ke Kürtenovu domu.

Nevídaná rozkoš

Konečně je lapen. Když jej má identifikovat přeživší Gertruda Schulteová, nejprve omdlí. Nakonec je možné vrahovi dokázat jen zlomek ze zločinů, k nimž se hrdě hlásí, a je usvědčen z devíti vražd a sedmi pokusů o vraždu.

Podle svých slov však zabil desítky lidí. Netvor je odsouzen k devíti popravám gilotinou a k tomu 60 letům vězení. Před popravou si pochutná na řízku s opékaným bramborem a lahvi bílého vína. Jeho poslední slova mířená na lékaře mluví za vše:

„Řekněte, až mi to usekne hlavu, uslyším – aspoň na okamžik – jak bublá krev z mého těla? To by byla vážně rozkoš všech rozkoší…“

Foto: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de, Steiner/Gay / Creative Commons / PD-alt.100, Düsseldorf police officer / Creative Commons / volné dílo, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Související články
Svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Svět zločinu
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Svět zločinu
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Svět zločinu
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz