Domů     Blesky v číslech: Žhavý kráječ oblohy s mimořádnou silou
Blesky v číslech: Žhavý kráječ oblohy s mimořádnou silou
2.5.2023

I když jsme na něj během bouřky připraveni, stejně svým nástupem dokáže pořádně polekat. Zvláště, když udeří nedaleko od nás. Blesky, to ale nejsou jen chvilkové vrásky na nebi, ale také kupa čísel a zajímavostí.

Svým způsobem do nich promlouvá i naše země. Vždyť je to právě český šikula Prokop Diviš (1698–1765), který v roce 1754 na zahradě v Příměticích u Znojma vztyčí první uzemněný bleskosvod na světě. O šest let tak předběhne Benjamina Franklina (1706–1790).

100

Tolik blesků zasáhne každou vteřinu po světě zemský povrch. Jejich doba trvání je sice většinou velice krátká (0,0001–0,003 s), ale síla mimořádná – každý blesk představuje až jednu miliardu voltů elektřiny.

Prostřednictvím energie z jednoho blesku by se tak dalo opéct asi 160 000 toastů.

30 000 °C. Až takovou teplotu může mít okolní vzduch při úderu blesku. Foto: unsplash
30 000 °C. Až takovou teplotu může mít okolní vzduch při úderu blesku. Foto: unsplash

30 000 °C

Až takovou teplotu může mít okolní vzduch při úderu blesku. Je to pětkrát víc než na povrchu Slunce. Technicky vzato, blesk je pohyb elektrických nábojů a nemá tak teplotu;

odpor vůči pohybu těchto nábojů však způsobuje zahřívání materiálů, kterými blesk prochází. Pokud je objekt dobrým vodičem elektřiny, nezahřeje se tolik jako špatný vodič. A právě vzduch je velmi špatným vodičem elektřiny.

600

Přibližně tolikrát je ročně bleskem zasažen symbol USA Socha svobody. Je tak jasné, že pořekadlo o tom, že blesk neuhodí dvakrát na stejné místo, neplatí.

Potvrzuje to i další americká dominanta, 102patrový mrakodrap Empire State Building. Ten to každý rok schytává asi 23krát. V roce 1902 zasáhne blesk vrchol Eiffelovy věže tak silně, že je nutná poměrně rozsáhlá rekonstrukce.

6000–24 000

To je rozpětí, ve kterém se pohybuje průměrný počet úmrtí po zásahu bleskem za rok. K nejrůznějším poraněním dochází přibližně 240 000krát ročně. Nejoblíbenější jsou pro blesky oblasti s hornatým terénem a prouděním vzduchu s vysokou vlhkostí.

Třeba střední Afrika. Obecně si blesk vybírá spíše muže. Ti jsou zasaženi 4krát častěji než ženy. Nejčastější oběti mají mezi 20 až 45 lety. Zajímavé je, že 9 z 10 lidí zásah přežije.

6000–24 000. To je rozpětí, ve kterém se pohybuje průměrný počet úmrtí po zásahu bleskem za rok. Foto: pixabay
6000–24 000. To je rozpětí, ve kterém se pohybuje průměrný počet úmrtí po zásahu bleskem za rok. Foto: pixabay

768

Takovou horizontální vzdálenost v kilometrech pokryje v dubnu roku 2020 na jihu Spojených států amerických nejdelší zaznamenaný blesk. Rozprostře se nad územím tří států – Texasu, Louisiany a Mississippi. Předchozí rekordman má 709 km a je zaznamenán v říjnu 2018 v Brazílii.

17,102

Tolik vteřin na obloze mezi Uruguayí a severní Argentinou září v červnu 2020 nejdéle trvající blesk. O 0,37 sekundy tak překoná ten, který se objeví v březnu roku 2019 nad severní Argentinou.

1

Alespoň tolikrát za rok v průměru udeří blesk během letu do dopravního letadla. Cestující si to ale většinou, díky náležitě uzpůsobené konstrukci s velmi dobrou vodivostí, která odvede statickou elektřinu pryč z letadla, ani nevšimnou. Existují samozřejmě i výjimky, které naopak mají fatální následky.

1971

Rok, kdy dojde k neštěstí s nejvyšším počtem úmrtí způsobených zásahem blesku. Odehraje se 24. prosince 1971 ve vzduchu na trase z Limy do Pucallpy v Peru.

Letoun Lockheed L-188 Electra s 92 lidmi na palubě se tehdy doslova rozpadne poté, co úder blesku zasáhne pravé křídlo a následně vzplane motor.

Katastrofu přežije jediný člověk, 17letá dívka, která 11 dní bloudí amazonskou džunglí, než ji zachrání místní rybáři.

7

Tolik úderů blesku přežije strážce národního parku Shenandoah ve Virginii Roy Sullivan (1912–1983), přezdívaný „lidský hromosvod“. Nikdo v historii není zasažen víckrát.

Poprvé se tak stane v dubnu 1942, naposledy v červnu 1977. V posledních letech jeho života se mu lidé kvůli tomu dokonce preventivně vyhýbají.

1847

Z toho roku pochází první známá fotografie blesku. Jejím autorem je Američan Thomas Martin Easterly (1809–1882).

První dosud dochovaný snímek blesku je ovšem až z roku 1882 od Williama Nicholsona Jenningse (1860–1946), fotografa, který zachycováním blesků a zkoumáním jejich rozmanitosti stráví polovinu života.

100. Tolik blesků zasáhne každou vteřinu po světě zemský povrch. Foto: pixabay
100. Tolik blesků zasáhne každou vteřinu po světě zemský povrch. Foto: pixabay

250

Tolik blesků denně se vytvoří nad jezerem Maracaibo v severozápadní Venezuele. A to v průměru 297 dní v roce. Jde o místo s nejčastějším výskytem blesků na Zemi.

2

Do tolika základních kategorií lze rozdělit blesk. Může být jednak produktem výboje v rámci bouřkového oblaku, a nebo výboje mezi bouřkovým oblakem a zemským povrchem.

1998

Rok, kdy blesk v provincii Kasai v demokratické republice Kongo zabije 11 mladých lidí ve věku 20 až 35 let. Dalších 30 lidí utrpí popáleniny.

Stane se tak přímo během fotbalového zápasu a vzhledem k tomu, že všechny oběti představují hráči hostujícího týmu, začnou se fanoušci vzájemně obviňovat z čarodějnictví.

1947

Rok, kdy po zásahu bleskem při koupání v rybníku Stráž na okraji Pelhřimova umírá Dalibor Lipský (1930–1947). Není mu ani 17 let. Pokud vám je to příjmení povědomé, nepletete se.

Jde o nejmladšího bratra režiséra Oldřicha Lipského (1924–1986) a herce Lubomíra Lipského (1923–2015) a podle slov sourozenců, nejtalentovanějšího z nich.

27–35

Tolik procent sopečných erupcí je doprovázeno tzv. sopečnými blesky. Vznikají díky velkému množství drobounkého sopečného prachu, zhuštěného na malém prostoru.

Tak dochází k velkému tření těchto částeček a vzniká statická elektřina, stejně jako třeba při česání vlasů. Jako vůbec první popíše sopečné blesky v roce 79 římský spisovatel a právník Plinius mladší (61–113) při výbuchu Vesuvu.

18

Do konce tohoto století se věří, že zvonící kostelní zvony odpuzují blesky. Řada z nich má proto na sobě latinský nápis fulgura frango, tedy lámu blesk. Jakmile vypukne bouřka, utíkají zvoníci do zvonice, aby rozezněli zvon.

Jenže vysoká věž s obřím kovovým objektem uprostřed je ve skutečnosti tím nejhorším možným místem, kde mohou v tu chvíli být. V letech 1753 až 1786 je tak jen ve Francii zasaženo a zabito bleskem 103 zvoníků.

3

Tolika budete dělit, když potřebujete určit vaši vzdálenost od bouřky. Nejprve je ale potřeba počítat sekundy mezi bleskem a hromem, výsledek vydělíte třemi a máte vzdálenost bouřky v kilometrech.

Foto: pxfuel, unsplash, pixabay Tit Foto: pxfuel
reklama
Související články
Věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Věda a technika
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Věda a technika
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Věda a technika
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
reklama
svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
Alfredo Ballí Treviño: Milence naporcuje do krabice
Má ne zrovna zdařile operovaný rozštěp patra, zjizvenou hlavu a splňuje vše, co 23letý začínající novinář Thomas Harris od vraha čeká. Dykes Askew Simmons (1931–1969) je bývalý psychiatrický pacient, který zavraždí tři mladé lidi a skončí ve věznici Topo Chico v mexickém státě Nuevo León.   Dykes se pokusí o útěk, ale přesně mířená kulka […]
reklama
zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva