Domů     Blesky v číslech: Žhavý kráječ oblohy s mimořádnou silou
Blesky v číslech: Žhavý kráječ oblohy s mimořádnou silou
2.5.2023

I když jsme na něj během bouřky připraveni, stejně svým nástupem dokáže pořádně polekat. Zvláště, když udeří nedaleko od nás. Blesky, to ale nejsou jen chvilkové vrásky na nebi, ale také kupa čísel a zajímavostí.

Svým způsobem do nich promlouvá i naše země. Vždyť je to právě český šikula Prokop Diviš (1698–1765), který v roce 1754 na zahradě v Příměticích u Znojma vztyčí první uzemněný bleskosvod na světě. O šest let tak předběhne Benjamina Franklina (1706–1790).

100

Tolik blesků zasáhne každou vteřinu po světě zemský povrch. Jejich doba trvání je sice většinou velice krátká (0,0001–0,003 s), ale síla mimořádná – každý blesk představuje až jednu miliardu voltů elektřiny.

Prostřednictvím energie z jednoho blesku by se tak dalo opéct asi 160 000 toastů.

30 000 °C. Až takovou teplotu může mít okolní vzduch při úderu blesku. Foto: unsplash
30 000 °C. Až takovou teplotu může mít okolní vzduch při úderu blesku. Foto: unsplash

30 000 °C

Až takovou teplotu může mít okolní vzduch při úderu blesku. Je to pětkrát víc než na povrchu Slunce. Technicky vzato, blesk je pohyb elektrických nábojů a nemá tak teplotu;

odpor vůči pohybu těchto nábojů však způsobuje zahřívání materiálů, kterými blesk prochází. Pokud je objekt dobrým vodičem elektřiny, nezahřeje se tolik jako špatný vodič. A právě vzduch je velmi špatným vodičem elektřiny.

600

Přibližně tolikrát je ročně bleskem zasažen symbol USA Socha svobody. Je tak jasné, že pořekadlo o tom, že blesk neuhodí dvakrát na stejné místo, neplatí.

Potvrzuje to i další americká dominanta, 102patrový mrakodrap Empire State Building. Ten to každý rok schytává asi 23krát. V roce 1902 zasáhne blesk vrchol Eiffelovy věže tak silně, že je nutná poměrně rozsáhlá rekonstrukce.

6000–24 000

To je rozpětí, ve kterém se pohybuje průměrný počet úmrtí po zásahu bleskem za rok. K nejrůznějším poraněním dochází přibližně 240 000krát ročně. Nejoblíbenější jsou pro blesky oblasti s hornatým terénem a prouděním vzduchu s vysokou vlhkostí.

Třeba střední Afrika. Obecně si blesk vybírá spíše muže. Ti jsou zasaženi 4krát častěji než ženy. Nejčastější oběti mají mezi 20 až 45 lety. Zajímavé je, že 9 z 10 lidí zásah přežije.

6000–24 000. To je rozpětí, ve kterém se pohybuje průměrný počet úmrtí po zásahu bleskem za rok. Foto: pixabay
6000–24 000. To je rozpětí, ve kterém se pohybuje průměrný počet úmrtí po zásahu bleskem za rok. Foto: pixabay

768

Takovou horizontální vzdálenost v kilometrech pokryje v dubnu roku 2020 na jihu Spojených států amerických nejdelší zaznamenaný blesk. Rozprostře se nad územím tří států – Texasu, Louisiany a Mississippi. Předchozí rekordman má 709 km a je zaznamenán v říjnu 2018 v Brazílii.

17,102

Tolik vteřin na obloze mezi Uruguayí a severní Argentinou září v červnu 2020 nejdéle trvající blesk. O 0,37 sekundy tak překoná ten, který se objeví v březnu roku 2019 nad severní Argentinou.

1

Alespoň tolikrát za rok v průměru udeří blesk během letu do dopravního letadla. Cestující si to ale většinou, díky náležitě uzpůsobené konstrukci s velmi dobrou vodivostí, která odvede statickou elektřinu pryč z letadla, ani nevšimnou. Existují samozřejmě i výjimky, které naopak mají fatální následky.

1971

Rok, kdy dojde k neštěstí s nejvyšším počtem úmrtí způsobených zásahem blesku. Odehraje se 24. prosince 1971 ve vzduchu na trase z Limy do Pucallpy v Peru.

Letoun Lockheed L-188 Electra s 92 lidmi na palubě se tehdy doslova rozpadne poté, co úder blesku zasáhne pravé křídlo a následně vzplane motor.

Katastrofu přežije jediný člověk, 17letá dívka, která 11 dní bloudí amazonskou džunglí, než ji zachrání místní rybáři.

7

Tolik úderů blesku přežije strážce národního parku Shenandoah ve Virginii Roy Sullivan (1912–1983), přezdívaný „lidský hromosvod“. Nikdo v historii není zasažen víckrát.

Poprvé se tak stane v dubnu 1942, naposledy v červnu 1977. V posledních letech jeho života se mu lidé kvůli tomu dokonce preventivně vyhýbají.

1847

Z toho roku pochází první známá fotografie blesku. Jejím autorem je Američan Thomas Martin Easterly (1809–1882).

První dosud dochovaný snímek blesku je ovšem až z roku 1882 od Williama Nicholsona Jenningse (1860–1946), fotografa, který zachycováním blesků a zkoumáním jejich rozmanitosti stráví polovinu života.

100. Tolik blesků zasáhne každou vteřinu po světě zemský povrch. Foto: pixabay
100. Tolik blesků zasáhne každou vteřinu po světě zemský povrch. Foto: pixabay

250

Tolik blesků denně se vytvoří nad jezerem Maracaibo v severozápadní Venezuele. A to v průměru 297 dní v roce. Jde o místo s nejčastějším výskytem blesků na Zemi.

2

Do tolika základních kategorií lze rozdělit blesk. Může být jednak produktem výboje v rámci bouřkového oblaku, a nebo výboje mezi bouřkovým oblakem a zemským povrchem.

1998

Rok, kdy blesk v provincii Kasai v demokratické republice Kongo zabije 11 mladých lidí ve věku 20 až 35 let. Dalších 30 lidí utrpí popáleniny.

Stane se tak přímo během fotbalového zápasu a vzhledem k tomu, že všechny oběti představují hráči hostujícího týmu, začnou se fanoušci vzájemně obviňovat z čarodějnictví.

1947

Rok, kdy po zásahu bleskem při koupání v rybníku Stráž na okraji Pelhřimova umírá Dalibor Lipský (1930–1947). Není mu ani 17 let. Pokud vám je to příjmení povědomé, nepletete se.

Jde o nejmladšího bratra režiséra Oldřicha Lipského (1924–1986) a herce Lubomíra Lipského (1923–2015) a podle slov sourozenců, nejtalentovanějšího z nich.

27–35

Tolik procent sopečných erupcí je doprovázeno tzv. sopečnými blesky. Vznikají díky velkému množství drobounkého sopečného prachu, zhuštěného na malém prostoru.

Tak dochází k velkému tření těchto částeček a vzniká statická elektřina, stejně jako třeba při česání vlasů. Jako vůbec první popíše sopečné blesky v roce 79 římský spisovatel a právník Plinius mladší (61–113) při výbuchu Vesuvu.

18

Do konce tohoto století se věří, že zvonící kostelní zvony odpuzují blesky. Řada z nich má proto na sobě latinský nápis fulgura frango, tedy lámu blesk. Jakmile vypukne bouřka, utíkají zvoníci do zvonice, aby rozezněli zvon.

Jenže vysoká věž s obřím kovovým objektem uprostřed je ve skutečnosti tím nejhorším možným místem, kde mohou v tu chvíli být. V letech 1753 až 1786 je tak jen ve Francii zasaženo a zabito bleskem 103 zvoníků.

3

Tolika budete dělit, když potřebujete určit vaši vzdálenost od bouřky. Nejprve je ale potřeba počítat sekundy mezi bleskem a hromem, výsledek vydělíte třemi a máte vzdálenost bouřky v kilometrech.

Foto: pxfuel, unsplash, pixabay Tit Foto: pxfuel
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se