Skip to content
reklama

Proč se co říká? Filip, vlaštovka a dlouhé lokte

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Dnes si řekneme, co znamená, když má někdo „filipa“, kdy můžeme v únoru čekat oblevu a také to, proč jeden lehkomyslný mladík přišel kvůli vlaštovce o důležitý kus oděvu. Nezapomeneme zmínit muka bez úlevy ani vyměřit někomu odměnu v loktech.

tantalova muka

Podle řeckých bájí je Tantalos nejenom králem lýdského města Sipylu, ale také synem boha Dia. Ten ho zve k sobě na Olymp, zahrnuje ho bohatstvím a blahobytem, dopřává mu nejrůznější výsady. Ale synek je nevděčný, ze schůzek bohů vynáší informace, které se ke smrtelníkům dostat neměly a dokonce krade vzácné pokrmy, aby se předvedl před svými pozemskými přáteli.

Epocha přibližuje:

Ale Tantalovy činy jsou čím dál drzejší a hrůznější, takže nakonec přece jenom přijde trest. Je uvržen do podsvětní říše, které vládne bůh Hádés. Stojí v čisté vodě, ale když dostane žízeň, nemůže se napít.

Nad hlavou má větve plné sladkého ovoce, ale nemůže zahnat hlad. A přímo nad ním visí balvan, který se může kdykoliv utrhnout. Tantalos tak kvůli své pýše zažívá žízeň, hlad a strach bez konce. Tantalova věčná muka jsou tedy symbolem pro nejhorší utrpení.

V únoru okolo Hromnic často přichází obleva.( Foto: Mary and Angus Hogg / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)

jedna vlaštovka jaro nedělá

Vlaštovka se považuje za jeden z těch druhů ptáků, jejichž přílet z teplých krajin předpovídá příchod jara. Ve známém přísloví o tom, že jedna vlaštovka jaro nedělá je kus pravdy. Než se sem přesunou v hojnějším počtu, což se děje obvykle na přelomu března a dubna, objeví se v cílové destinaci ojedinělí první odvážlivci, aby prozkoumali, jaké zde aktuálně panuje počasí a případně si už vybrali správné místo k zahnízdění.

Takto to vysvětlují ornitologové.

Epocha doplňuje:

Ale u zrodu této moudrosti stojí řecký filozof Aristotelés (384-322 př. n. l.) a vychází přitom z příběhu o zhýčkaném mladíkovi, který po otcově smrti rozhazuje dědictví, až mu zbudou jediné šaty a plášť.

V té době se blíží jaro a když uvidí první vlaštovku, řekne si, že plášť už nebude potřebovat a prodá ho. Ale vrátí se zima a lehkomyslný dědic zažívá krušné časy. Takže přísloví varuje před unáhlenými závěry a velkými očekáváními: třeba že první polibek neznamená nehynoucí lásku a první úspěch může být také ten poslední.

blank
Takto vypadá připomínka staré míry na radnici v Litomyšli.(Foto: Michal Klajban / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

hromniční obleva

Počátek února bývá spojený s oteplením a pokud leží sníh, přichází obleva. Objevuje se nejčastěji okolo Hromnic (2.2.), ale teplé dny netrvají dlouho. V druhé polovině měsíce se znovu ochladí a počasí více připomíná zimu než blížící se jaro.

Zemědělci však mají odjakživa raději celý chladný únor se sněhovou pokrývkou.

Epocha dodává:

Jedna z nejznámějších únorových pranostik tento postoj vysvětluje: „Únor bílý, pole sílí.“ A další tvrdí, že „Zasněží-li v únoru, jako když pole pohnojí.“ Pokud by byl únor teplý, podle našich předků by to znamenalo studený březen: „Jestli únor honí mraky, staví březen sněhuláky.

“ či „Je-li únor mírný ve své moci, připílí s mrazem březen i v noci.“ A únor značí i výhledy na léto: „Zima a sucho v únoru znamená horký srpen.“ a „Mnoho mlh v únoru přivodí mokré léto.“

mít filipa

O tom, že je důležité míti Filipa, věděl i anglický spisovatel irského původu Oscar Wilde (1854-1900), který o tom napíše dokonce i divadelní hru. V jeho případě jde však o smyšlenou postavu, kvůli které se v této komedii odehraje spousta neobyčejných zápletek.

Lidové rčení „mít filipa“ ale znamená být chytrý a důvtipný a dostat se kvůli tomu i z nelehkých situací.

Epocha vysvětluje:

Podle časopisu Naše řeč z roku 1933 je rčení spojeno s biblickými příběhy. Ve Skutcích apoštolů je popsána scéna, kdy se jáhen Filip zvaný Evangelista setkává s mouřenínem, začteným do textů proroka Izajáše, kterým není schopný porozumět.

Filip nelení a vše mu vysvětlí tak jasně a dobře, že mouřenín nejenom, že okamžitě vše pochopí, ale nechá se také hned pokřtít.

blank
Jáhen Filip (si) uměl poradit.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

zač je toho loket

Pokud chceme někomu ukázat, zač je toho loket, nemá se vůbec na co těšit. Znamená to, že překročil určité hranice a ponese za to následky. Tedy že dostane vyhubováno, zaplatí pokutu anebo mu jeho drzost či neposlušnost oplatíme stejnou mincí.

Loktem je v této souvislosti míněna délková míra (ne část těla), kterou se dříve měřily například látky, a hříšníkovi bude tedy určena za jeho kousek cena pořádně vysoká. Loket však můžeme v českých rčeních, pořekadlech a příslovích najít poměrně často.

Epocha připomíná:

Například se říká, že má někdo ostré lokty. Takový jedinec se dokáže velmi dobře prosadit a to proto, že používá bezohledné praktiky k dosažení svého cíle. Abyste si o tom mohli udělat obrázek, stačí si představit tlačenici a někoho, kdo se začne ohánět lokty bez ohledu na to, koho a jak bolestivě zasáhne, aby se dostal tam, kam potřebuje.

A pokud je něco na dlouhé lokte, pak je to zdlouhavé, složité a komplikované a je třeba mít pevné nervy.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Stefan Berndtsson / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Podvedla Berenika manžela s milencem?
nasehvezdy.cz

Podvedla Berenika manžela s...

Krásná BERENIKA...
Pistáciový dort
tisicereceptu.cz

Pistáciový dort

Dobrota na neděli či na oslavu Suroviny 85 g hrubě mletých...
Pohřbený deník: Vysvětlí objev hrobu krvavé tajemství kruté šlechtičny?
enigmaplus.cz

Pohřbený deník: Vysvětlí objev...

Postavu krvelačné uherské hraběnky Alžběty...
Dechberoucí udržitelná rezidence ve svahu
rezidenceonline.cz

Dechberoucí udržitelná...

To, co bylo původně plánováno jako...
PRU58 má zahrádku
iluxus.cz

PRU58 má zahrádku

Vyhlášená holešovická restaurace PRU58 je klenotem...
Liberecký kraj dětem: Tipy na dva výlety
epochanacestach.cz

Liberecký kraj dětem: Tipy...

K příjemným procházkám svádí Mravenčí stezka v...
Tajemství reflexní terapie: Odrážejí chodidla náš zdravotní stav?
enigmaplus.cz

Tajemství reflexní terapie:...

Reflexní terapie vychází z přesvědčení,...
Dokáže Tatiana Dyková uhlídat manžela?
nasehvezdy.cz

Dokáže Tatiana Dyková...

Mít za manžela idol ženských...
Stubby chytal zvědy za zadek
epochalnisvet.cz

Stubby chytal zvědy za zadek

„To přece nejde! Sem psi nesmějí!“ rozčílí se recepční...
Léčba viru podobného HIV u opic je nadějí i pro lidstvo
21stoleti.cz

Léčba viru podobného HIV u...

Virus HIV způsobuje u lidí onemocnění AIDS...
Bez ducha ve mně jsem jen poloviční člověk
skutecnepribehy.cz

Bez ducha ve mně jsem jen...

S nešťastným duchem jsem žila řadu let....
Když očí pálí
panidomu.cz

Když očí pálí

Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha