Žena v roli špionky se v historii mnohokrát osvědčila. Jednou z těch slavných je Nancy Wakeová. Prokáže neuvěřitelnou odvahu. Ačkoliv jí mnohokrát jde o krk, s německými nacisty nemá slitování.
Australanka Nancy Wakeová (1912–2011), žijící od roku 1932 v Paříži, se po obsazení Francie v létě 1940 společně se svým manželem Henrim Fioccou (1898–1943), zapojuje do odboje.
Už v listopadu 1942 po ní proto pasou nacisté. Kontrolují její poštu, odposlouchávají její telefon, ale přesto se jí nedostanou na kobylku. Proto se na ni objevuje zatykač.
Kdo ji dopadne, může se těšit na odměnu pět milionů franků (to by dnes odpovídalo částce přesahující milion eur).
Uznává jedině mrtvé Němce
Nancy utíká, ale v jihofrancouzském Toulose ji zatkne policie. Přesvědčí ji, že nic neudělala, a nakonec překročí Pyreneje. Její manžel za její odchod tvrdě zaplatí. „Gestapo ho zatklo a mučilo, aby prozradil, kde se skrývá jeho žena.
Když odmítal promluvit, popravili ho,“ vysvětluje současný novinář Karel Pacner. S odbojovou skupinou Freelance (Nezávislí) se 29. dubna 1944 vrací do Francie. Seskočí z letadla nad oblastí Auvergne.
„Jedině mrtvý Němec byl podle mě dobrý Němec. Bylo mi líto jen toho, že jsem jich nezabila víc,“ říká Wakeová po válce.
Ženskost jde stranou
S nacisty se Nancy opravdu nepáře. Během přepadení muniční továrny zvládne holýma rukama zabít stráže, přitom jak dodává její spolubojovník Henri Tardivat: „Dokud nezačal boj, byla to nejženštější žena, jakou jsem poznal.
Ovšem potom vydala za pět mužských.“ Dokáže také obnovit spojení s Londýnem poté, co shoří veškerý šifrový materiál skupiny Freelance.