Domů     (Ne)obyčejné stříbro: Zbraň, měna i lék
(Ne)obyčejné stříbro: Zbraň, měna i lék

Když se řekne stříbro, většina lidí si vybaví šperky nebo chemickou značku Ag. Ale věděli jste, že je to jeden z prvních kovů, který naši předci používali?

Hodí se nejen na výrobu nádob nebo mincí, ale i k fotografování, v medicíně nebo jako zbraň proti vlkodlakům.

Stříbro je známé už od dávných dob a patří mezi prvních pět objevených kovů spolu se zlatem, mědí, olovem a železem.

S těmito kovy se lidé seznámí už v pravěku, a když se k této pětici přidá ještě cín a rtuť, tvoří takzvaných „sedm kovů starověku“, které se podílí na vzniku klasického světa.

A stříbra si lidé někdy váží více než zlata, které je například v Egyptě až do 15. století před naším letopočtem levnější než stříbro. Jakmile se však zdokonalí techniky pro získávání tohoto drahého kovu z jeho přírodních zdrojů, klesne i jeho hodnota.

A tak když Féničané dorazí na území dnešního Španělska, získají tolik stříbra, že ho ani nemohou všechno na své lodi naložit a tak ho použijí i jako kotvy. V době starověké řecké a římské civilizace jsou stříbrné mince základem ekonomiky.

Stříbrné doly u řeckého přístavu Lavrion zřejmě pomohly k rozmachu nedalekých Athén a stabilita římské měny se v antice do značné míry opírala o dodávky stříbra z kolonií, zejména ve Španělsku.

Takto nějak vypadal pracovních ruch v kuthohorských dolech na konci 15. století.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Takto nějak vypadal pracovních ruch v kuthohorských dolech na konci 15. století.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Kladivo na zlé síly

Během středověku se stává centrem produkce stříbra střední Evropa, protože středomořská naleziště využívaná starověkými civilizacemi jsou už vyčerpána.

Mezi přední dodavatele patří české země, ale i různé oblasti na území dnešního Německa, Francie, Maďarska i Rakouska. Mnohé z těchto dolů pak zůstanou aktivní až do průmyslové revoluce.

V této době se nadále získává stříbro i z ložisek v Indii, Číně, Japonsku a předkolumbovské Americe, kde se těžba ještě více rozvine po příchodu Evropanů. A tento kov díky svému rozšíření sehraje roli i ve folkloru mnoha národů.

Věří se například, že má různé neobyčejné schopnosti: tak třeba kulka odlitá ze stříbra je často považována za jedinou zbraň, která je účinná proti čarodějnicím, vlkodlakům, upírům a jiným nestvůrám.

Podle legend také dokáže stříbro detekovat jed a může rovněž usnadnit průchod do říše víl a dalších podobných entit. A samozřejmě bývá součástí pokladů, které mají kouzelnou moc!

Vzhled mincí závisel na zemi původu. Tyto stříbrné denáry pocházejí z antického Říma.(Foto: Classical Numismatic Group, Inc. / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.5)
Vzhled mincí závisel na zemi původu. Tyto stříbrné denáry pocházejí z antického Říma.(Foto: Classical Numismatic Group, Inc. / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.5)

Trochu jako šmoulové

Už ve starověku znají lidé také možnosti lékařského využití stříbra. Nejslavnější lékař té doby a „otec medicíny“, řecký lékař Hippokkrates (460-370 př. n. l.), ve svých spisech pojednává o použití stříbra v péči o rány.

Antimikrobiální vlastnosti využívá později i moderní medicína. Počátkem 20. století se používají na sešívání ran stříbrné stehy, aby se snížilo riziko infekce.

V tom samém období se vyrábějí i kapky s obsahem stříbra na různé neduhy a vojáci během 1. světové války si stříbrnými listy léčí zanícená zranění. S rozvojem dezinfekce a účinných léků se používání stříbra v medicíně omezí, ale úplně nezastaví.

Také dnes je obsaženo v některých léčivých sloučeninách nebo výrobcích, jako jsou obvazy na rány, močové katétry nebo třeba přípravky proti zubnímu kazu či materiál v zubním lékařství.

V alternativních léčebných postupech bývá někdy doporučováno takzvané koloidní stříbro (tekutý přípravek s obsahem stříbra), ale jeho užívání může vyvolat určité nežádoucí účinky, ke kterým patří například možnost našedlého či namodralého zbarvení kůže. Není nebezpečné, zato může být trvalé.

Maharádžovy džbány

Se stříbrem se můžeme setkat na mnoha různých místech. Využívá se v elektronice, chemii, fyzice i ve fotografickém průmyslu, dále také třeba jako součást technologií pro mobilní telefony nebo solární panely.

A dokonce i jako ozdoba jídel, která se dá klidně sníst. Čisté stříbro je ze všech kovů nejlepším vodičem tepla a elektřiny, také hraje prim jako nejvíce reflexní prvek: odráží až 95 % spektra viditelného světla a dají se z něj vyrobit i zrcadla.

Historicky však nachází tento kov nejširší uplatnění při ražení mincí. Vedle toho se stříbro nejčastěji využívá při výrobě šperků. Protože čisté stříbro je velmi měkké, pro klenoty se používají jeho slitiny s jinými kovy, nejčastěji mědí.

Nejběžnější ryzost klenotnického stříbra bývá označena 925/1000, kdy tvoří 92,5 % stříbro a zbývajících 7,5 % připadne na jiné kovy. A víte, které stříbrné předměty drží rekord jako největší?

Jde o pár džbánů na vodu, vyrobených pro maharádžu indického Džajpuru v roce 1902. Každý z nich je vysoký 1,6 metru s obvodem 2,48 metru a vejde se do nich 1800 litrů vody. Váží cca 243 kilogramů a nyní se nacházejí v džajpurském městském paláci.

Stříbrné příbory se v rodinách předávaly a předávají z generace na generaci.(Foto: HomeMaker / Pixabay)
Stříbrné příbory se v rodinách předávaly a předávají z generace na generaci.(Foto: HomeMaker / Pixabay)

Stříbro jako … Argentina!

V přírodě se stříbro obvykle vyskytuje jako ryzí kov jen vzácně, mnohem častěji ho lze najít ve sloučeninách. Zdrojem pro průmyslové získávání stříbra jsou obyčejně rudy olova, mědi, niklu nebo zinku.

Výběr metody závisí na charakteristice konkrétní rudy a na dostupných technologiích. V minulosti se nejčastěji používala kupelace, kterou lidé znají už od starší doby bronzové.

Při tomto procesu se za vysokých teplot oddělí drahý kov (stříbro, zlato) od kovu obecného, avšak tato osvědčená stará metoda je v mnoha případech nahrazována efektivnějšími a ekologičtějšími postupy.

Světovou velmocí v těžbě stříbra je v současnosti dlouhodobě Mexiko, za ním jsou další americké státy: Peru, Chile, Bolívie a USA. A také Argentina, jejíž název pochází z latinského výrazu pro stříbro: argentum.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Netha Hussain / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
reklama
zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a