Domů     (Ne)obyčejné stříbro: Zbraň, měna i lék
(Ne)obyčejné stříbro: Zbraň, měna i lék

Když se řekne stříbro, většina lidí si vybaví šperky nebo chemickou značku Ag. Ale věděli jste, že je to jeden z prvních kovů, který naši předci používali?

Hodí se nejen na výrobu nádob nebo mincí, ale i k fotografování, v medicíně nebo jako zbraň proti vlkodlakům.

Stříbro je známé už od dávných dob a patří mezi prvních pět objevených kovů spolu se zlatem, mědí, olovem a železem.

S těmito kovy se lidé seznámí už v pravěku, a když se k této pětici přidá ještě cín a rtuť, tvoří takzvaných „sedm kovů starověku“, které se podílí na vzniku klasického světa.

A stříbra si lidé někdy váží více než zlata, které je například v Egyptě až do 15. století před naším letopočtem levnější než stříbro. Jakmile se však zdokonalí techniky pro získávání tohoto drahého kovu z jeho přírodních zdrojů, klesne i jeho hodnota.

A tak když Féničané dorazí na území dnešního Španělska, získají tolik stříbra, že ho ani nemohou všechno na své lodi naložit a tak ho použijí i jako kotvy. V době starověké řecké a římské civilizace jsou stříbrné mince základem ekonomiky.

Stříbrné doly u řeckého přístavu Lavrion zřejmě pomohly k rozmachu nedalekých Athén a stabilita římské měny se v antice do značné míry opírala o dodávky stříbra z kolonií, zejména ve Španělsku.

Takto nějak vypadal pracovních ruch v kuthohorských dolech na konci 15. století.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Takto nějak vypadal pracovních ruch v kuthohorských dolech na konci 15. století.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Kladivo na zlé síly

Během středověku se stává centrem produkce stříbra střední Evropa, protože středomořská naleziště využívaná starověkými civilizacemi jsou už vyčerpána.

Mezi přední dodavatele patří české země, ale i různé oblasti na území dnešního Německa, Francie, Maďarska i Rakouska. Mnohé z těchto dolů pak zůstanou aktivní až do průmyslové revoluce.

V této době se nadále získává stříbro i z ložisek v Indii, Číně, Japonsku a předkolumbovské Americe, kde se těžba ještě více rozvine po příchodu Evropanů. A tento kov díky svému rozšíření sehraje roli i ve folkloru mnoha národů.

Věří se například, že má různé neobyčejné schopnosti: tak třeba kulka odlitá ze stříbra je často považována za jedinou zbraň, která je účinná proti čarodějnicím, vlkodlakům, upírům a jiným nestvůrám.

Podle legend také dokáže stříbro detekovat jed a může rovněž usnadnit průchod do říše víl a dalších podobných entit. A samozřejmě bývá součástí pokladů, které mají kouzelnou moc!

Vzhled mincí závisel na zemi původu. Tyto stříbrné denáry pocházejí z antického Říma.(Foto: Classical Numismatic Group, Inc. / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.5)
Vzhled mincí závisel na zemi původu. Tyto stříbrné denáry pocházejí z antického Říma.(Foto: Classical Numismatic Group, Inc. / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.5)

Trochu jako šmoulové

Už ve starověku znají lidé také možnosti lékařského využití stříbra. Nejslavnější lékař té doby a „otec medicíny“, řecký lékař Hippokkrates (460-370 př. n. l.), ve svých spisech pojednává o použití stříbra v péči o rány.

Antimikrobiální vlastnosti využívá později i moderní medicína. Počátkem 20. století se používají na sešívání ran stříbrné stehy, aby se snížilo riziko infekce.

V tom samém období se vyrábějí i kapky s obsahem stříbra na různé neduhy a vojáci během 1. světové války si stříbrnými listy léčí zanícená zranění. S rozvojem dezinfekce a účinných léků se používání stříbra v medicíně omezí, ale úplně nezastaví.

Také dnes je obsaženo v některých léčivých sloučeninách nebo výrobcích, jako jsou obvazy na rány, močové katétry nebo třeba přípravky proti zubnímu kazu či materiál v zubním lékařství.

V alternativních léčebných postupech bývá někdy doporučováno takzvané koloidní stříbro (tekutý přípravek s obsahem stříbra), ale jeho užívání může vyvolat určité nežádoucí účinky, ke kterým patří například možnost našedlého či namodralého zbarvení kůže. Není nebezpečné, zato může být trvalé.

Maharádžovy džbány

Se stříbrem se můžeme setkat na mnoha různých místech. Využívá se v elektronice, chemii, fyzice i ve fotografickém průmyslu, dále také třeba jako součást technologií pro mobilní telefony nebo solární panely.

A dokonce i jako ozdoba jídel, která se dá klidně sníst. Čisté stříbro je ze všech kovů nejlepším vodičem tepla a elektřiny, také hraje prim jako nejvíce reflexní prvek: odráží až 95 % spektra viditelného světla a dají se z něj vyrobit i zrcadla.

Historicky však nachází tento kov nejširší uplatnění při ražení mincí. Vedle toho se stříbro nejčastěji využívá při výrobě šperků. Protože čisté stříbro je velmi měkké, pro klenoty se používají jeho slitiny s jinými kovy, nejčastěji mědí.

Nejběžnější ryzost klenotnického stříbra bývá označena 925/1000, kdy tvoří 92,5 % stříbro a zbývajících 7,5 % připadne na jiné kovy. A víte, které stříbrné předměty drží rekord jako největší?

Jde o pár džbánů na vodu, vyrobených pro maharádžu indického Džajpuru v roce 1902. Každý z nich je vysoký 1,6 metru s obvodem 2,48 metru a vejde se do nich 1800 litrů vody. Váží cca 243 kilogramů a nyní se nacházejí v džajpurském městském paláci.

Stříbrné příbory se v rodinách předávaly a předávají z generace na generaci.(Foto: HomeMaker / Pixabay)
Stříbrné příbory se v rodinách předávaly a předávají z generace na generaci.(Foto: HomeMaker / Pixabay)

Stříbro jako … Argentina!

V přírodě se stříbro obvykle vyskytuje jako ryzí kov jen vzácně, mnohem častěji ho lze najít ve sloučeninách. Zdrojem pro průmyslové získávání stříbra jsou obyčejně rudy olova, mědi, niklu nebo zinku.

Výběr metody závisí na charakteristice konkrétní rudy a na dostupných technologiích. V minulosti se nejčastěji používala kupelace, kterou lidé znají už od starší doby bronzové.

Při tomto procesu se za vysokých teplot oddělí drahý kov (stříbro, zlato) od kovu obecného, avšak tato osvědčená stará metoda je v mnoha případech nahrazována efektivnějšími a ekologičtějšími postupy.

Světovou velmocí v těžbě stříbra je v současnosti dlouhodobě Mexiko, za ním jsou další americké státy: Peru, Chile, Bolívie a USA. A také Argentina, jejíž název pochází z latinského výrazu pro stříbro: argentum.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Netha Hussain / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h