Domů     (Ne)obyčejné stříbro: Zbraň, měna i lék
(Ne)obyčejné stříbro: Zbraň, měna i lék

Když se řekne stříbro, většina lidí si vybaví šperky nebo chemickou značku Ag. Ale věděli jste, že je to jeden z prvních kovů, který naši předci používali?

Hodí se nejen na výrobu nádob nebo mincí, ale i k fotografování, v medicíně nebo jako zbraň proti vlkodlakům.

Stříbro je známé už od dávných dob a patří mezi prvních pět objevených kovů spolu se zlatem, mědí, olovem a železem.

S těmito kovy se lidé seznámí už v pravěku, a když se k této pětici přidá ještě cín a rtuť, tvoří takzvaných „sedm kovů starověku“, které se podílí na vzniku klasického světa.

A stříbra si lidé někdy váží více než zlata, které je například v Egyptě až do 15. století před naším letopočtem levnější než stříbro. Jakmile se však zdokonalí techniky pro získávání tohoto drahého kovu z jeho přírodních zdrojů, klesne i jeho hodnota.

A tak když Féničané dorazí na území dnešního Španělska, získají tolik stříbra, že ho ani nemohou všechno na své lodi naložit a tak ho použijí i jako kotvy. V době starověké řecké a římské civilizace jsou stříbrné mince základem ekonomiky.

Stříbrné doly u řeckého přístavu Lavrion zřejmě pomohly k rozmachu nedalekých Athén a stabilita římské měny se v antice do značné míry opírala o dodávky stříbra z kolonií, zejména ve Španělsku.

Takto nějak vypadal pracovních ruch v kuthohorských dolech na konci 15. století.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Takto nějak vypadal pracovních ruch v kuthohorských dolech na konci 15. století.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Kladivo na zlé síly

Během středověku se stává centrem produkce stříbra střední Evropa, protože středomořská naleziště využívaná starověkými civilizacemi jsou už vyčerpána.

Mezi přední dodavatele patří české země, ale i různé oblasti na území dnešního Německa, Francie, Maďarska i Rakouska. Mnohé z těchto dolů pak zůstanou aktivní až do průmyslové revoluce.

V této době se nadále získává stříbro i z ložisek v Indii, Číně, Japonsku a předkolumbovské Americe, kde se těžba ještě více rozvine po příchodu Evropanů. A tento kov díky svému rozšíření sehraje roli i ve folkloru mnoha národů.

Věří se například, že má různé neobyčejné schopnosti: tak třeba kulka odlitá ze stříbra je často považována za jedinou zbraň, která je účinná proti čarodějnicím, vlkodlakům, upírům a jiným nestvůrám.

Podle legend také dokáže stříbro detekovat jed a může rovněž usnadnit průchod do říše víl a dalších podobných entit. A samozřejmě bývá součástí pokladů, které mají kouzelnou moc!

Vzhled mincí závisel na zemi původu. Tyto stříbrné denáry pocházejí z antického Říma.(Foto: Classical Numismatic Group, Inc. / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.5)
Vzhled mincí závisel na zemi původu. Tyto stříbrné denáry pocházejí z antického Říma.(Foto: Classical Numismatic Group, Inc. / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.5)

Trochu jako šmoulové

Už ve starověku znají lidé také možnosti lékařského využití stříbra. Nejslavnější lékař té doby a „otec medicíny“, řecký lékař Hippokkrates (460-370 př. n. l.), ve svých spisech pojednává o použití stříbra v péči o rány.

Antimikrobiální vlastnosti využívá později i moderní medicína. Počátkem 20. století se používají na sešívání ran stříbrné stehy, aby se snížilo riziko infekce.

V tom samém období se vyrábějí i kapky s obsahem stříbra na různé neduhy a vojáci během 1. světové války si stříbrnými listy léčí zanícená zranění. S rozvojem dezinfekce a účinných léků se používání stříbra v medicíně omezí, ale úplně nezastaví.

Také dnes je obsaženo v některých léčivých sloučeninách nebo výrobcích, jako jsou obvazy na rány, močové katétry nebo třeba přípravky proti zubnímu kazu či materiál v zubním lékařství.

V alternativních léčebných postupech bývá někdy doporučováno takzvané koloidní stříbro (tekutý přípravek s obsahem stříbra), ale jeho užívání může vyvolat určité nežádoucí účinky, ke kterým patří například možnost našedlého či namodralého zbarvení kůže. Není nebezpečné, zato může být trvalé.

Maharádžovy džbány

Se stříbrem se můžeme setkat na mnoha různých místech. Využívá se v elektronice, chemii, fyzice i ve fotografickém průmyslu, dále také třeba jako součást technologií pro mobilní telefony nebo solární panely.

A dokonce i jako ozdoba jídel, která se dá klidně sníst. Čisté stříbro je ze všech kovů nejlepším vodičem tepla a elektřiny, také hraje prim jako nejvíce reflexní prvek: odráží až 95 % spektra viditelného světla a dají se z něj vyrobit i zrcadla.

Historicky však nachází tento kov nejširší uplatnění při ražení mincí. Vedle toho se stříbro nejčastěji využívá při výrobě šperků. Protože čisté stříbro je velmi měkké, pro klenoty se používají jeho slitiny s jinými kovy, nejčastěji mědí.

Nejběžnější ryzost klenotnického stříbra bývá označena 925/1000, kdy tvoří 92,5 % stříbro a zbývajících 7,5 % připadne na jiné kovy. A víte, které stříbrné předměty drží rekord jako největší?

Jde o pár džbánů na vodu, vyrobených pro maharádžu indického Džajpuru v roce 1902. Každý z nich je vysoký 1,6 metru s obvodem 2,48 metru a vejde se do nich 1800 litrů vody. Váží cca 243 kilogramů a nyní se nacházejí v džajpurském městském paláci.

Stříbrné příbory se v rodinách předávaly a předávají z generace na generaci.(Foto: HomeMaker / Pixabay)
Stříbrné příbory se v rodinách předávaly a předávají z generace na generaci.(Foto: HomeMaker / Pixabay)

Stříbro jako … Argentina!

V přírodě se stříbro obvykle vyskytuje jako ryzí kov jen vzácně, mnohem častěji ho lze najít ve sloučeninách. Zdrojem pro průmyslové získávání stříbra jsou obyčejně rudy olova, mědi, niklu nebo zinku.

Výběr metody závisí na charakteristice konkrétní rudy a na dostupných technologiích. V minulosti se nejčastěji používala kupelace, kterou lidé znají už od starší doby bronzové.

Při tomto procesu se za vysokých teplot oddělí drahý kov (stříbro, zlato) od kovu obecného, avšak tato osvědčená stará metoda je v mnoha případech nahrazována efektivnějšími a ekologičtějšími postupy.

Světovou velmocí v těžbě stříbra je v současnosti dlouhodobě Mexiko, za ním jsou další americké státy: Peru, Chile, Bolívie a USA. A také Argentina, jejíž název pochází z latinského výrazu pro stříbro: argentum.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Netha Hussain / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
Historie
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
Historie
Dagmar Dánská, pro kterou pláče celé Dánsko
Princezny patří jenom do pohádek? Ale kdeže, jsou součástí naší historie. Dokonce některé české princezny udělají díru do světa. Podívají se na opačný konec Evropy a jejich život nabídne víc dobrodružství než nějaká pohádka. A tak to je třeba i v případě nejznámější a nejoblíbenější české princezny, která se narodí jako Markéta (1186–1213). Je to […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné rituály starověku: Obskurní zákazy i sex
„Nepovolaným vstup zakázán.“ Nebo „Zákaz parkování, skládka zakázána, zákaz kouření“. Podobné cedule jsme zvyklí potkávat každý den. Ale co takhle cedule říkající: „Vaření hlav zakázáno!“? Právě takovou, ovšem vytesanou do kamene, objeví roku 2019 se svým týmem profesor z UAB (Alabamské univerzity v Birminghamu) Joan Oller Guzmán při vykopávkách v egyptském přístavu Bereníké. Jde o […]
Land art: Tajemné šifry, nebo vzkazy mimozemšťanům?
Umění není jen to, co najdeme v galeriích. S toto myšlenkou před padesáti lety lidé zamířili tvořit do přírody. Objevilo se tak krajinné umění čili land art. Setkáme se s ním i dnes. Je libo obří malby na trávě, umělé ostrovy, nebo kamenné kruhy v poušti? Obrazce v krajině, silnice nakreslená bílou barvou uprostřed lesa, kameny s obtaženými konturami, suché stromy proměněné […]
Alchymie v Čechách: Vyráběl se ve Zlaté uličce kámen mudrců?
Ve Španělsku stráví Tadeáš Hájek z Hájku 8 let a právě tam, na dvoře Filipa II. Habsburského (1527–1598), prvně přičichne k alchymii. Dozví se, že jde o tajnou staroegyptskou nauku mající kořeny až u boha Thovta. Alchymistická vášeň ho již neopustí. Na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612) se shromáždí elity své doby – od skvělých […]
Krvavé rituály starého Egypta: Zvonky, které zazvoní po tisíciletích
Ke krvavým kalužím se slétají mouchy. Jeden z kněží se unaveně rozhlédne. Opodál provolává velekněz, na jehož krku se třpytí drahý pektorál, cosi k davům přihlížejících. Slova se slévají v nesrozumitelné mumlání. Další beran. Na tu práci je jich tu hodně, ale ruce už bolestí ani necítí. Takové krveprolití Egypt dlouho neviděl. Vždyť tu mají […]
reklama
zajímavosti
Chaloupko, chaloupko, tak je mi vhod! Vážně je to pohádka?
„K lesu zády, ke mně vchodem!“ přikazuje chaloupce Ivan a Baba Jaga ihned zase mění orientaci obydlí: „K lesu vchod, k Ivanovi zády!“ Netřeba napovídat, ze kterého příběhu tato slovní přestřelka je. Naše pozornost ale cílí na unikátní obydlí. Do říše fantazie totiž patří jen jeho nadpřirozené schopnosti… EPOCHAplus.cz vás provede mrazivou krajinou Sibiře a […]
Tehuánky: Hrdé mexické herdekbaby
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Obecně platný společenský model, který v různých formách platí po celém světě, je patriarchální. Společnosti, rodinou počínaje, státy konče, řídí až na výjimky muž. Existují však společnosti, kde je tomu […]
Co možná nevíte o ptačích opeřencích
Ptačí peří, složené z jednotlivých per, tělní pokryv ptáků, je velice podobným materiálem jako lidské vlasy, chlupy a nehty. Společným základem je totiž stavební bílkovina keratin. V podstatě se jedná o zrohovatělou podobu kůže.   Již z dob dinosaurů    První jednoduché, vláknité „proto-peří“ se objevilo již u vývojově primitivních teropodních dinosaurů. Podle současných vědeckých poznatků […]
Mám to na jazyku! Kde se bere fenomén lethologica?
Počkej ještě, už to vím, tedy skoro… Podobný pocit má občas každý z nás. Prostě jsme jen miniaturní kousek od něčeho, na co si ale zaboha nemůžeme vzpomenout! Proč se to tak děje? Mozek není počítač, který má všechna data úhledně naskládaná v šuplíčcích a kde se nám hned po zadání příkazu zobrazí co potřebujeme. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz