Domů     Rover: Planetární tuláci pomáhají lidstvu prozkoumávat vesmír!
Rover: Planetární tuláci pomáhají lidstvu prozkoumávat vesmír!
12.3.2024

Inženýři z NASA se drbou na hlavě. Přemýšlí, jak nejnovější stroj pojmenovat, nakonec nechají rozhodnout veřejnost. „Zvědavost, duch a příležitost jsou při bádání v kosmu důležité, chybí však vytrvalost,“ píše v eseji sedmák Alex.

A tak vědci rozhodnou, že nové vozítko se bude jmenovat Vytrvalost – anglicky Perseverance!

Jejich operace probíhají miliony kilometrů od domovské Země. Bytelná vesmírná vozítka, kterým se říká rovery, platí za technologické majstrštyky. Mezi nejnovější patří Perseverance, který na přistává na Marsu v únoru 2021!

Tlačenice v kosmu

Často jde o první vlaštovky při průzkumech vesmírných těles. Zprvu se přistává na Měsíci, v tom případě získávají přídomek lunární, v posledních dvou dekádách ale vědci míří na Mars.

Proti trendu jdou třeba Japonci, ti v rámci mise Hajabusa 2 zkoumají asteroid Ryugu. Na vesmírné těleso, jež má průměr asi jeden kilometr, přistává rover Minerva.

Největší tlačenice je ale samozřejmě o Měsíc a Mars, nejvýraznější slovo mají Sověti a Američané. Pokud se země rozhodne vyslat rover do vesmíru, použije speciální moduly. Klíčové je v takovém případě přistání, protože i to může být pořádný oříšek.

Stačí drobné vychýlení a celá mise může skončit vniveč. Když se konečně ocitnou na povrchu jiného vesmírného tělesa, nemají ještě vyhráno.

Sestrojení kosmického vozítka je pořádná fuška. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Sestrojení kosmického vozítka je pořádná fuška. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Díky, Slunce!

V novém prostředí čelí vysokým a zároveň nízkým teplotám. Musí odolat velkému tlaku, prachu, korozi a poradit si s kosmickým zářením. První stroje, které drandí po měsíci, vybaví Sověti osmi koly, které jsou poháněny nezávisle na sobě.

Samozřejmostí je také speciální spirálová anténa a televizní kamera. Lunochody, tedy první vesmírná vozítka, jsou v provozu pouze během lunárního dne a mistrně umí pracovat se slunečním zářením, protože jejich baterie pohání solární panely.

Tehdejší stroje jsou vysoké kolem 140 centimetrů, hmotnost se zastaví na 840 kilogramech a designem nejvíce připomínají kočárky!

Nejnovější přírůstek nezapomíná na své předchůdce. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Nejnovější přírůstek nezapomíná na své předchůdce. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Rover 4×4

Lidstvo ale brzy pošilhává po Marsu, a to už je vyšší dívčí. Vozidla totiž operují příliš daleko, a tak je nejde ovládat v reálném čase. Odesílání signálu u některých strojů trvá klidně i dvacet minut.

Na rudé planetě aktuálně hraje prim americká NASA, která v rámci programu Mars Exploration Rover vysílá celou řadu vozítek. V některých případech zůstávají u osvědčených postupů. Podobně jako Sověti vybaví své hračky koly s vlastním pohonem.

Novinkou jsou vyrovnávací systémy, a tak rover s klidem zvládne i nerovný terén. Provoz má na starost sedmikilogramová baterie. Vozítka často potřebují kolem 100 wattů, ale cifra se může lišit na základě cílů mise.

Energie totiž napájí také celou řadu přístrojů v čele s kamerami a spektrometry.

Pozdrav z Marsu

Nejlepší výbavou bezesporu oplývá pomocník jménem Perseverance. Do kosmu sice vyrazí už 30. července 2020, ke svému cíli dorazí až po dlouhých šesti měsících.

Při sestupu musí stroj vydržet až dvoutisícovou teplotu a přetížení kolem 10G. Tunu vážící rover všechno zvládne, a tak si mohou oddychnout i američtí daňoví poplatníci, jež legrácka vyjde na 2,8 miliardy dolarů!

Perseverance má za úkol zkoumat marťanskou atmosféru a klima, lidstvu posílá po týdnu pobytu pohlednici v podobě panoramatické fotky. Blíže se zabývá také tím, zda může být na Marsu život.

Ostatně sám operuje v kráteru Jezero, který měl být před více než třemi miliardami let plný vody.

Vozítko Perseverance platí za technologický vrchol. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Vozítko Perseverance platí za technologický vrchol. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Samostatné vozítko

Vykukové z NASA také počítají se sběrem všemožných vzorků. Ty by měl rover uložit na bezpečném místě, kde si je následně Američané vyzvednou. A tak se Perseverance dává brzy do pohybu, při půlhodinové jízdě urazí šest metrů.

Osvědčí se, a tak vědci začnou konat. V listopadu 2023 nasbírá rover přes dvacet druhů různých hornin, ty uloží do připravených zkumavek. Pokročilý výzkum umožňuje vyspělá technologie, protože na palubě bychom našli hned trojici antén.

Díky tomu přenos signálu trvá jen něco kolem osmi minut. Hliníková kola si zase umí poradit s překážkou, která je vysoká až 40 centimetrů. A maximální rychlost? Ta se zastaví na 150 metrech za hodinu!

Na rozdíl od svých předchůdců má Perseverance speciální navigaci, a tak se často může pohybovat bez lidského ovládání!

Hledá se jméno

Další specialitou je dvoumetrová robotická paže s vrtákem, který vědci využívají právě ke sbírání hornin. Samozřejmostí jsou kvalitní kamery, NASA ale na Perseverance namontuje také mikrofon, a tak si nadšenci mohou vychutnat zvuky Marsu!

Za zmínku stojí samotný vzhled roveru, protože na sobě má malůvky všech předchozích marťanských vozítek. Na „karoserii“ najdeme také Aeskulapovu hůl či kód pro geocachingové fanoušky.

Stroj má vydržet v provozu jeden marťanský rok, tedy zhruba 687 dní, vypadá to ale, že se mise protáhne. Radost může mít mladík jménem Alexander Mather, který má k Perseverance blíž než ostatní. NASA totiž uspořádá soutěž na pojmenování roveru.

Zúčastní se na 28 tisíc studentů. Mather zvítězí a je dokonce pozván k živému přenosu toho, jak vozítko přistává na Marsu!

Foto: wikimedia.commons Titulka (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml