Domů     Rover: Planetární tuláci pomáhají lidstvu prozkoumávat vesmír!
Rover: Planetární tuláci pomáhají lidstvu prozkoumávat vesmír!
12.3.2024

Inženýři z NASA se drbou na hlavě. Přemýšlí, jak nejnovější stroj pojmenovat, nakonec nechají rozhodnout veřejnost. „Zvědavost, duch a příležitost jsou při bádání v kosmu důležité, chybí však vytrvalost,“ píše v eseji sedmák Alex.

A tak vědci rozhodnou, že nové vozítko se bude jmenovat Vytrvalost – anglicky Perseverance!

Jejich operace probíhají miliony kilometrů od domovské Země. Bytelná vesmírná vozítka, kterým se říká rovery, platí za technologické majstrštyky. Mezi nejnovější patří Perseverance, který na přistává na Marsu v únoru 2021!

Tlačenice v kosmu

Často jde o první vlaštovky při průzkumech vesmírných těles. Zprvu se přistává na Měsíci, v tom případě získávají přídomek lunární, v posledních dvou dekádách ale vědci míří na Mars.

Proti trendu jdou třeba Japonci, ti v rámci mise Hajabusa 2 zkoumají asteroid Ryugu. Na vesmírné těleso, jež má průměr asi jeden kilometr, přistává rover Minerva.

Největší tlačenice je ale samozřejmě o Měsíc a Mars, nejvýraznější slovo mají Sověti a Američané. Pokud se země rozhodne vyslat rover do vesmíru, použije speciální moduly. Klíčové je v takovém případě přistání, protože i to může být pořádný oříšek.

Stačí drobné vychýlení a celá mise může skončit vniveč. Když se konečně ocitnou na povrchu jiného vesmírného tělesa, nemají ještě vyhráno.

Sestrojení kosmického vozítka je pořádná fuška. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Sestrojení kosmického vozítka je pořádná fuška. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Díky, Slunce!

V novém prostředí čelí vysokým a zároveň nízkým teplotám. Musí odolat velkému tlaku, prachu, korozi a poradit si s kosmickým zářením. První stroje, které drandí po měsíci, vybaví Sověti osmi koly, které jsou poháněny nezávisle na sobě.

Samozřejmostí je také speciální spirálová anténa a televizní kamera. Lunochody, tedy první vesmírná vozítka, jsou v provozu pouze během lunárního dne a mistrně umí pracovat se slunečním zářením, protože jejich baterie pohání solární panely.

Tehdejší stroje jsou vysoké kolem 140 centimetrů, hmotnost se zastaví na 840 kilogramech a designem nejvíce připomínají kočárky!

Nejnovější přírůstek nezapomíná na své předchůdce. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Nejnovější přírůstek nezapomíná na své předchůdce. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Rover 4×4

Lidstvo ale brzy pošilhává po Marsu, a to už je vyšší dívčí. Vozidla totiž operují příliš daleko, a tak je nejde ovládat v reálném čase. Odesílání signálu u některých strojů trvá klidně i dvacet minut.

Na rudé planetě aktuálně hraje prim americká NASA, která v rámci programu Mars Exploration Rover vysílá celou řadu vozítek. V některých případech zůstávají u osvědčených postupů. Podobně jako Sověti vybaví své hračky koly s vlastním pohonem.

Novinkou jsou vyrovnávací systémy, a tak rover s klidem zvládne i nerovný terén. Provoz má na starost sedmikilogramová baterie. Vozítka často potřebují kolem 100 wattů, ale cifra se může lišit na základě cílů mise.

Energie totiž napájí také celou řadu přístrojů v čele s kamerami a spektrometry.

Pozdrav z Marsu

Nejlepší výbavou bezesporu oplývá pomocník jménem Perseverance. Do kosmu sice vyrazí už 30. července 2020, ke svému cíli dorazí až po dlouhých šesti měsících.

Při sestupu musí stroj vydržet až dvoutisícovou teplotu a přetížení kolem 10G. Tunu vážící rover všechno zvládne, a tak si mohou oddychnout i američtí daňoví poplatníci, jež legrácka vyjde na 2,8 miliardy dolarů!

Perseverance má za úkol zkoumat marťanskou atmosféru a klima, lidstvu posílá po týdnu pobytu pohlednici v podobě panoramatické fotky. Blíže se zabývá také tím, zda může být na Marsu život.

Ostatně sám operuje v kráteru Jezero, který měl být před více než třemi miliardami let plný vody.

Vozítko Perseverance platí za technologický vrchol. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Vozítko Perseverance platí za technologický vrchol. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Samostatné vozítko

Vykukové z NASA také počítají se sběrem všemožných vzorků. Ty by měl rover uložit na bezpečném místě, kde si je následně Američané vyzvednou. A tak se Perseverance dává brzy do pohybu, při půlhodinové jízdě urazí šest metrů.

Osvědčí se, a tak vědci začnou konat. V listopadu 2023 nasbírá rover přes dvacet druhů různých hornin, ty uloží do připravených zkumavek. Pokročilý výzkum umožňuje vyspělá technologie, protože na palubě bychom našli hned trojici antén.

Díky tomu přenos signálu trvá jen něco kolem osmi minut. Hliníková kola si zase umí poradit s překážkou, která je vysoká až 40 centimetrů. A maximální rychlost? Ta se zastaví na 150 metrech za hodinu!

Na rozdíl od svých předchůdců má Perseverance speciální navigaci, a tak se často může pohybovat bez lidského ovládání!

Hledá se jméno

Další specialitou je dvoumetrová robotická paže s vrtákem, který vědci využívají právě ke sbírání hornin. Samozřejmostí jsou kvalitní kamery, NASA ale na Perseverance namontuje také mikrofon, a tak si nadšenci mohou vychutnat zvuky Marsu!

Za zmínku stojí samotný vzhled roveru, protože na sobě má malůvky všech předchozích marťanských vozítek. Na „karoserii“ najdeme také Aeskulapovu hůl či kód pro geocachingové fanoušky.

Stroj má vydržet v provozu jeden marťanský rok, tedy zhruba 687 dní, vypadá to ale, že se mise protáhne. Radost může mít mladík jménem Alexander Mather, který má k Perseverance blíž než ostatní. NASA totiž uspořádá soutěž na pojmenování roveru.

Zúčastní se na 28 tisíc studentů. Mather zvítězí a je dokonce pozván k živému přenosu toho, jak vozítko přistává na Marsu!

Foto: wikimedia.commons Titulka (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Věda a technika
Klíč k úspěšnému oplodnění? Důkladná znalost vajíček
Dosud bylo pochopení jejich detailní struktury a fungování opomíjeno. To se teď mění. Kliniky asistované reprodukce se v poslední době zaměřují na pochopení vnitřní struktury ženského vajíčka. To, jak vajíčko (oocyt) vypadá zevnitř, podobně jako jeho genetika významně ovlivňují úspěšnost léčby neplodnosti. Lidská vajíčka stále ještě nebyla dostatečně prozkoumána. Nejvíc zmapovaný je problém nerovnoměrného rozložení chromozomů, […]
Věda a technika
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
Věda a technika
Může se ryba utopit?
I zdatní plavci mohou mít namále, když třeba v nečekané situaci nemohou plavat. Jak je to ale s rybami, pro které je voda domovem a plavání tou nejpřirozenější činností? Svět ryb je vůbec plný záhad a otázek. Přemýšleli jste třeba někdy o tom, jestli stále jen plavou, nebo si také najdou čas na spánek? Anebo […]
Věda a technika
RTG, CT, MRI – Jak vznikly život zachraňující přístroje?
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
reklama
lifestyle
Tom Hanks a Rita Wilsonová: Hollywoodská pohádka
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Michael J. Fox a Tracy Pollanová: Nerozhází je ani nezvaný host Parkinson
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
České filmové novinky 2024: Co nás ještě čeká do konce roku
Většinu roku 2024 máme již za sebou a dosud se jeví jako období plné inovací a zajímavých příběhů, které reflektují aktuální společenská i osobní témata. Dočkali jsme se široké škály filmových žánrů, které dokazují, že český film má co nabídnout nejen na domácí scéně, ale i v mezinárodním kontextu. A přestože nám do konce roku […]
Lidské nemoci ohrožují (nejen) šimpanze a gorily
Pro africké gorily a šimpanze dnes už nejsou hlavní hrozbou pytláci. Větší riziko paradoxně představují kýchající turisti a školní děti. Běžná lidská nachlazení totiž bývají pro lidoopy smrtelná. Slavná bioložka Jane Goodallová si všimla už v počátcích svých výzkumů, že šimpanzi trpí poměrně často rýmou a kašlem. Už tehdy tušila, že zdrojem nákazy, a to nejen […]
věda a technika
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je Eufrat dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že by nemuselo trvat dlouho, než řeka Eufrat zcela vyschne. A to budí velké obavy! Může se […]
Dorůstání zubů: Do šesti let i u vašeho stomatologa?
Některým žralokům se nový chrup obnoví každých několik týdnů, krokodýli mohou během svého života vystřídat i tisíc zubů. Člověk má nárok na jediný reparát, pak nezbývá než se smířit s mezerou, implantátem nebo můstkem. Do pár let by ale mohla přibýt další možnost – po aplikaci injekce počkat, až nový zub opět doroste. Nějakou formou bezzubosti […]
Mění se s klimatem i velikost zvířat?
Lední medvěd jako trosečník na malé kře je smutným symbolem oteplování klimatu. Jeho situace nemá řešení. Nemá se kam vypravit za lepšími podmínkami pro život, jeho svět zmizí. A tak se musí přizpůsobit – zmenšením.   Zmenšení tělesných proporcí je poměrně účinný způsob, jak obstát ve stále teplejším klimatu. Má to prosté fyzikální vysvětlení: Čím […]
Patřil Albert Einstein k chronickým nevěrníkům?
Mileva Maričová Einsteinová v sobě nezapře žárlivost, kterou Alberta velmi dráždí. Když Einstein dostane v roce 1909 místo profesora teoretické fyziky na curyšské univerzitě ozve se mu k Milevině velké nelibosti dávná láska Anna Mayerová-Schmidová. Mileva Maričová (1875–1948) si neváhá stěžovat Anninu manželovi. I syn Hans Albert, který se později stane profesorem na Kalifornské univerzitě v Berkeley, ví, jaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz