Domů     Rover: Planetární tuláci pomáhají lidstvu prozkoumávat vesmír!
Rover: Planetární tuláci pomáhají lidstvu prozkoumávat vesmír!
12.3.2024

Inženýři z NASA se drbou na hlavě. Přemýšlí, jak nejnovější stroj pojmenovat, nakonec nechají rozhodnout veřejnost. „Zvědavost, duch a příležitost jsou při bádání v kosmu důležité, chybí však vytrvalost,“ píše v eseji sedmák Alex.

A tak vědci rozhodnou, že nové vozítko se bude jmenovat Vytrvalost – anglicky Perseverance!

Jejich operace probíhají miliony kilometrů od domovské Země. Bytelná vesmírná vozítka, kterým se říká rovery, platí za technologické majstrštyky. Mezi nejnovější patří Perseverance, který na přistává na Marsu v únoru 2021!

Tlačenice v kosmu

Často jde o první vlaštovky při průzkumech vesmírných těles. Zprvu se přistává na Měsíci, v tom případě získávají přídomek lunární, v posledních dvou dekádách ale vědci míří na Mars.

Proti trendu jdou třeba Japonci, ti v rámci mise Hajabusa 2 zkoumají asteroid Ryugu. Na vesmírné těleso, jež má průměr asi jeden kilometr, přistává rover Minerva.

Největší tlačenice je ale samozřejmě o Měsíc a Mars, nejvýraznější slovo mají Sověti a Američané. Pokud se země rozhodne vyslat rover do vesmíru, použije speciální moduly. Klíčové je v takovém případě přistání, protože i to může být pořádný oříšek.

Stačí drobné vychýlení a celá mise může skončit vniveč. Když se konečně ocitnou na povrchu jiného vesmírného tělesa, nemají ještě vyhráno.

Sestrojení kosmického vozítka je pořádná fuška. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Sestrojení kosmického vozítka je pořádná fuška. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Díky, Slunce!

V novém prostředí čelí vysokým a zároveň nízkým teplotám. Musí odolat velkému tlaku, prachu, korozi a poradit si s kosmickým zářením. První stroje, které drandí po měsíci, vybaví Sověti osmi koly, které jsou poháněny nezávisle na sobě.

Samozřejmostí je také speciální spirálová anténa a televizní kamera. Lunochody, tedy první vesmírná vozítka, jsou v provozu pouze během lunárního dne a mistrně umí pracovat se slunečním zářením, protože jejich baterie pohání solární panely.

Tehdejší stroje jsou vysoké kolem 140 centimetrů, hmotnost se zastaví na 840 kilogramech a designem nejvíce připomínají kočárky!

Nejnovější přírůstek nezapomíná na své předchůdce. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Nejnovější přírůstek nezapomíná na své předchůdce. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Rover 4×4

Lidstvo ale brzy pošilhává po Marsu, a to už je vyšší dívčí. Vozidla totiž operují příliš daleko, a tak je nejde ovládat v reálném čase. Odesílání signálu u některých strojů trvá klidně i dvacet minut.

Na rudé planetě aktuálně hraje prim americká NASA, která v rámci programu Mars Exploration Rover vysílá celou řadu vozítek. V některých případech zůstávají u osvědčených postupů. Podobně jako Sověti vybaví své hračky koly s vlastním pohonem.

Novinkou jsou vyrovnávací systémy, a tak rover s klidem zvládne i nerovný terén. Provoz má na starost sedmikilogramová baterie. Vozítka často potřebují kolem 100 wattů, ale cifra se může lišit na základě cílů mise.

Energie totiž napájí také celou řadu přístrojů v čele s kamerami a spektrometry.

Pozdrav z Marsu

Nejlepší výbavou bezesporu oplývá pomocník jménem Perseverance. Do kosmu sice vyrazí už 30. července 2020, ke svému cíli dorazí až po dlouhých šesti měsících.

Při sestupu musí stroj vydržet až dvoutisícovou teplotu a přetížení kolem 10G. Tunu vážící rover všechno zvládne, a tak si mohou oddychnout i američtí daňoví poplatníci, jež legrácka vyjde na 2,8 miliardy dolarů!

Perseverance má za úkol zkoumat marťanskou atmosféru a klima, lidstvu posílá po týdnu pobytu pohlednici v podobě panoramatické fotky. Blíže se zabývá také tím, zda může být na Marsu život.

Ostatně sám operuje v kráteru Jezero, který měl být před více než třemi miliardami let plný vody.

Vozítko Perseverance platí za technologický vrchol. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Vozítko Perseverance platí za technologický vrchol. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Samostatné vozítko

Vykukové z NASA také počítají se sběrem všemožných vzorků. Ty by měl rover uložit na bezpečném místě, kde si je následně Američané vyzvednou. A tak se Perseverance dává brzy do pohybu, při půlhodinové jízdě urazí šest metrů.

Osvědčí se, a tak vědci začnou konat. V listopadu 2023 nasbírá rover přes dvacet druhů různých hornin, ty uloží do připravených zkumavek. Pokročilý výzkum umožňuje vyspělá technologie, protože na palubě bychom našli hned trojici antén.

Díky tomu přenos signálu trvá jen něco kolem osmi minut. Hliníková kola si zase umí poradit s překážkou, která je vysoká až 40 centimetrů. A maximální rychlost? Ta se zastaví na 150 metrech za hodinu!

Na rozdíl od svých předchůdců má Perseverance speciální navigaci, a tak se často může pohybovat bez lidského ovládání!

Hledá se jméno

Další specialitou je dvoumetrová robotická paže s vrtákem, který vědci využívají právě ke sbírání hornin. Samozřejmostí jsou kvalitní kamery, NASA ale na Perseverance namontuje také mikrofon, a tak si nadšenci mohou vychutnat zvuky Marsu!

Za zmínku stojí samotný vzhled roveru, protože na sobě má malůvky všech předchozích marťanských vozítek. Na „karoserii“ najdeme také Aeskulapovu hůl či kód pro geocachingové fanoušky.

Stroj má vydržet v provozu jeden marťanský rok, tedy zhruba 687 dní, vypadá to ale, že se mise protáhne. Radost může mít mladík jménem Alexander Mather, který má k Perseverance blíž než ostatní. NASA totiž uspořádá soutěž na pojmenování roveru.

Zúčastní se na 28 tisíc studentů. Mather zvítězí a je dokonce pozván k živému přenosu toho, jak vozítko přistává na Marsu!

Foto: wikimedia.commons Titulka (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi