Domů     Německo jako kolébka počítačů: Převratný vynález nacisté považovali za klukovskou hračku
Německo jako kolébka počítačů: Převratný vynález nacisté považovali za klukovskou hračku

V dubnu 1936 podává německý vynálezce Konrád Zuse patent na svůj první počítač.

Další model pojmenovaný Z1 (označení Z1 – Z4 pro Zuseho modely počítačů se začalo používat až po skončení 2. světové války, předtím nesly stroje název „zkušební přístroj“ V1 – V4) sestrojuje v roce 1938.

Do práce na něm zatáhne i svoje přátele. „Pomůžeš mi sestrojit relé pro můj počítací stroj,“ prosí Konrád Zuse (1910–1995) přezdívaný Kuno, svého kamaráda Andrease Grohmanna. Ten ochotně souhlasí, i když ví, že rozhodně nepůjde o jednoduchý úkol.

Musí pracovat velice pečlivě, protože právě na šikovnosti jeho rukou bude záviset přesnost chodu celého obrovského počítače!

„Co bylo mým úkolem? No, v podstatě jsem kutil plechové relé (součástka složená ze spínače a cívky, která působením elektrického proudu, světla nebo tepla může buď zapnout,

nebo také přerušit tok elektrického proudu v druhém obvodu – pozn. red.) pro první stroj, který dnes vešel do dějin pod označením Z1,“ líčí Grohmann.

Kuno pečlivě narýsuje na papíry, jak mají relé vypadat. Andreas hotové výkresy vezme a nalepí je na prkénko z překližky.

Mezi dvě překližky pak vkládá plechy, sešroubuje prkénka k sobě závitovými šrouby a elektrickou lupenkovou pilkou z překližky vyřeže tvar relé. Udělá jich tisíce, aniž by přesně tušil, k čemu vlastně budou.

„Jsem natolik poctivý, abych přiznal, že jsem pracoval naslepo a nevěděl jsem přesně, jak by mělo toto monstrum, které tam vznikalo, jednou pracovat,“ říká po letech a potvrzuje tak, že mozkem celého projektu byl Kuno. Jenom on ví, co kam patří, a zná celé výrobní tajemství.

Numerický vstup Zuseho počítače Z1. FOTO: Stefan Kühn/Creative Commons/CC0
Numerický vstup Zuseho počítače Z1. FOTO: Stefan Kühn/Creative Commons/CC0

I počítač se mýlí

Jeho zařízení umí sčítat, odčítat, násobit, dělit, odmocňovat i převádět čísla z desítkové soustavy do dvojkové a naopak. Jeho paměť se skládá z mechanických prvků, kovových plíšků postavených do dvou pozic 0 a 1.

Program čte z děrné pásky, kterou tvoří 35milimetrový film, protože žádný jiný materiál nebyl zrovna k dostání.

Data se do stroje zadávají numerickou klávesnicí, výsledky počítač převádí z dvojkové do desítkové soustavy a zobrazuje je na elektrických žárovkách.

Grohmann ale možná tak přesné ruce neměl, protože počítač Z1 nevykazuje úplně spolehlivé výsledky.

Vynálezce se proto hned v roce 1939 pouští do konstruování dalšího modelu, později označovaného jako Z2. S ním se už může pochlubit nejenom přátelům, ale i Německému výzkumnému ústavu pro letectví v Berlíně-Adlershofu.

Výstup výsledku ze Z1. FOTO: Stefan Kühn/Creative Commons/CC0
Výstup výsledku ze Z1. FOTO: Stefan Kühn/Creative Commons/CC0

Vynálezce do armády nemusí

Mezitím ovšem vypuká druhá světová válka a vynálezce Zuse dostává povolávací rozkaz do armády. Odchod do boje málem znamená konec jeho výzkumů.

„Nesmíme připustit, aby výsledky vašeho výzkumného úsilí skončily v propadlišti dějin,“ ujišťuje ho ale šéf v továrně na výrobu letadel v Schönfeldu u Berlína, kde inženýr pracuje. Nadřízený nelení a napíše dopis vynálezcovu vojenskému veliteli.

Žádá, aby mladý muž dostal z armády delší dovolenou, během níž by svoji práci dokončil. Zdůrazňuje, jak důležité je jeho dílo pro německý letecký průmysl. „Nerozumím tomu. Německé letectvo je přece nejlepší na světě.

Nechápu, s jakou novinkou by ještě mohl přijít,“ kroutí hlavou velící důstojník sotva očima přelétne řádky dopisu. Úřední mašinérie se ale díky němu dává do pohybu. O půl roku později osvobodí Zuseho od vojenských povinností.

Konrádovi Zusemu při práci pomáhají přátelé. FOTO: Wolfgang Hunscher, Dortmund/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Konrádovi Zusemu při práci pomáhají přátelé. FOTO: Wolfgang Hunscher, Dortmund/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Přátelskou radu neposlechne

Výzkumník nyní nastálo pracuje jako inženýr v leteckém průmyslu. Má dost volného času, aby se ještě stihl vrtat ve svých milovaných obvodech. Pod rukama mu vzniká modernější varianta jeho počítače pod značkou Z3.

Na předchozích dvou modelech už vychytal všechny „mouchy“ a nový stroj, který představuje světu a hlavně leteckému výzkumnému ústavu 12. května 1941, díky tomu splňuje ty nejpřísnější požadavky.

Mnohem větší rychlosti by ale dosáhl, kdyby Zuse poslechl svého přítele a spolupracovníka Helmuta Schreyera (1912–1984).

Ten tvrdí: „Budoucnost je v obvodech na bázi elektronek a doutnavek!“ „To je šílený nápad,“ nesouhlasí s ním ovšem Kuno. I když ale na přátelskou radu zatím ještě nedá, měly by se mu teď zakázky na využití zařízení jenom hrnout.

„Pomoc výpočetní techniky byla nutná při vytváření balistických tabulek pro nové druhy zbraní, pro dešifrování zpráv nepřítele a pro náročné výpočty potřebné pro nová, technicky složitá zařízení, jako byla atomová bomba, radar a dalekonosné rakety,“ vysvětluje důležitost objevů ve výpočetní technice během druhé světové války současný český informatik Jaroslav Zelený.

Jenže očekávaný zájem ze strany armády stále nepřichází. Proč?

Elektromagnetické relé pro počítače Z3 a další. FOTO: Denis Apel/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Elektromagnetické relé pro počítače Z3 a další. FOTO: Denis Apel/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Odmítnutá hračka

„Je to hračka,“ ušklíbnou se nacisté, když vidí Zuseho stroj.

„Asi nemá, čím by se v soukromí bavil, tak se pustil do stavebnic,“ míní další. Uznání přichází jenom od vědců, velení německého letectva nic nechápe. Vynálezcovu práci bez mrknutí oka degraduje na pouhou klukovskou zábavu.

Konrád přitom během války předvádí práci svého stroje hned několikrát, ale o jeho praktické využití nikdo moc nestojí.

„Je to zbytečné. Navíc brzy přijde konec války,“ s takovými slovy odmítnou konstruktérovi návrh na počítač, založený tentokrát už na elektronkách podle rady spolupracovníka Schreyera.

„Budete se věnovat strategicky důležitější práci,“ odvolá pak velení letectva Zuseho spolupracovníka z dalšího výzkumu.

Ačkoli se Konrád může pochlubit opravdu prvním programově řízeným modelem počítače na světě, téměř nikoho to nezajímá.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Stefan Kühn/Creative Commons/CC0
Související články
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Věda a technika
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
reklama
záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz