Domů     Případ jedné krásky: 60 podezřelých, žádný vrah!
Případ jedné krásky: 60 podezřelých, žádný vrah!
23.6.2023

Po ulici jde mladá žena. Má upravené tmavé vlasy, červeně nalakované nehty a je oblečena velmi moderně. Znalci módy v Los Angeles si možná všimnou, že šaty nejsou úplně nejdražší. Ale v losangeleské čtvrti Leimer Park to není zase až takové překvapení.

Dívka přemýšlí o plánech na večer a nevšimne si, že ve stínu za ní se skrývá tajemná postava. Najednou se jí zatmí před očima.

Už se asi nikdy nedozvíme, co se přesně stalo. V každém případě, druhý den ráno, 15. ledna 1947, vyrazí Betty Bersingerová se svou asi tříletou dcerou k obuvníkovi pro opravené boty. Jdou po severní části 39. Avenue.

Tou dobou jde o oblast, která se teprve začíná pomalu rozvíjet. „Všude kolem bylo křoví a vzrostlá tráva,“ popisuje později Bersingerová tuto oblast a dodává:

„Najednou mě na druhé straně ulice něco zaujalo, myslela jsem si, že někdo vyhodil krejčovskou figurínu. Šla jsem se na ni podívat.“ Když ale přijde blíže, oněmí. Její mozek nejprve odmítá přijmout to, co vidí.

Takto zachytil Elizabeth policejní fotograf v roce 1943 po jejím zatčení za opilost. FOTO: Santa Barbara Police / Creative Commons / volné dílo
Takto zachytil Elizabeth policejní fotograf v roce 1943 po jejím zatčení za opilost. FOTO: Santa Barbara Police / Creative Commons / volné dílo

Hrůzný nález

Po pár sekundách ale Betty Bersingerová vykřikne. Konečně jí dojde, že se nedívá na figurínu, ale na lidské tělo. Téměř v mrákotách jí postupně dochází detaily. Vidí před sebou nahou mladou ženu rozdělenou na dvě části.

Horní polovina těla má ruce zvednuté nad hlavu. Dolní část leží asi půl metru vedle, nohy jsou roztaženy do písmene V, jako by chtěl sadistický vrah dívčino pohlaví vystavit všem na odiv.

I pro zkušené kriminalisty je nález později poměrně otřesným zážitkem, a co teprve pro mladou svědkyni. Bersingerová okamžitě chytí svou dceru a běží zpět domů. Odtud zavolá policii. Ta dorazí na místo během několika minut a ihned se dá do ohledávání místa činu.

Tělo je umyté a naaranžované

Jenže ještě před příjezdem zkušených detektivů Harryho Hansena a Finise Browna je na místě i tisk. Je tak dost dobře možné, že novináři poničí některé důkazy.

Když pak dorazí koroner, začne se celá scéna trochu více projasňovat. Až pitva později potvrdí, že mladá žena je, v době rozřezávaní jejího těla, již po smrti. Vzhledem k tomu, jakou práci si s tím vrah dal, lze říci – naštěstí.

Důvodem smrti je totiž rána do hlavy, která způsobí mírné krvácení do mozku a následný šok. Mohlo jej ale způsobit i vykrvácení z některé rány. Čtení koronerovy zprávy se totiž nevyrovnají ani stránky z těch nejhorších hororů.

Skoro se zdá, že tohle je práce odborníka. Horní a dolní polovina je oddělena velmi přesným řezem. Tělo je téměř dokonale zbaveno krve, zároveň ale velmi dobře očištěno, snad aby všechny rány dokonale vynikly. Vrah si dá práci a všechny ženiny vnitřnosti pečlivě poskládá pod její zadek.

Úmrtní list Elizabeth Shortové. FOTO: FBI / Creative Commons / volné dílo
Úmrtní list Elizabeth Shortové. FOTO: FBI / Creative Commons / volné dílo

Sexuální motiv je nejasný

Asi nejděsivější je ale pohled do obličeje. Vrah totiž ženě rozřízne ústa na obě strany. Chce snad navodit pocit širokého úsměvu? Má žena vypadat jako nějaký děsivý klaun? Pohled ovšem vydrží jen ti nejsilnější.

Ačkoli aranžmá naznačuje sexuální motiv, na těle se nenajde žádná stopa po spermatu a žena není podle všeho sexuálně zneužita. Řada ran ale směřuje do oblasti pohlaví, uříznuta je například i pravá bradavka. Vysvětlení možná poskytne pitva.

Patolog totiž zjistí, že tato žena trpí vrozenou vadou, které způsobuje deformaci její vagíny. Podle jeho názoru je tak téměř nemožné, aby s ní muž mohl normálně souložit. Možná i to může být důvodem, proč vrah jedná s takovou zuřivostí a krutostí.

Zatčení pomůže s identifikací

Nasazení detektivů má aspoň první výsledek. Netrvá dlouho a policejní databáze odhalí, že mrtvou je Elizabeth Shortová (1924–1947).

Novináři jí ale – podle aktuálního filmového trháku – začnou říkat Černá Dahlia (Black Dahlia). Rychlé identifikaci přispívá skutečnost, že Shortová není pro policii úplně neznámá.

Dokonce se velmi brzy objeví na veřejnosti její obrázky z policejní databáze. Ty vzniknou, když je mladá žena 23. září 1943 zatčena za konzumaci alkoholu během svého pobytu na Floridě.

Je jí totiž teprve 19 a na to, dát si v tomhle státě legálně skleničku, si musí ještě dva roky počkat. Detektivové na místě zajistí spoustu stop, ale žádná z nich neukazuje cestu k vrahovi.

Všichni jsou vrazi, ten skutečný uniká

Hrůznost činu je pro místní noviny skutečně soustem. Tou dobou jsou deníky jedním z nejsilnějších médií a díky tomu, že jsou na místě před policií, mají reportéři k dispozici skutečně děsivé detailní záběry.

Snímky intimních partií Shortové začínají plnit stránky předních losangeleských deníků, ale rychle se šíří i po celých Spojených státech. Je to skutečně bulvární událost toho největšího kalibru.

Několik dní dokonce novináři okupují prostory LAPD (Los Angeles Police Department), která se s nimi snaží „spolupracovat“. Bohužel to značně komplikuje její práci.

Získané stopy jsou poměrně nejednoznačné a pod vlivem velké mediální pozornosti na kriminálním oddělení neustále drnčí telefony. K děsivé vraždě se přizná téměř šedesátka různých mužů, většinou jde o pomatence, ale detektivové musí většinu z nich prověřit. I kvůli tomu skutečná stopa pomalu chladne.

Tajemství smrti Elizabeth Shortové dosud nikdo nerozluštil. FOTO: DarkCryst / Creative Commons / CC BY 2.5
Tajemství smrti Elizabeth Shortové dosud nikdo nerozluštil. FOTO: DarkCryst / Creative Commons / CC BY 2.5

Stín podezření padne i na slavné

Rozsáhlé výslechy v okruhu známých Shortové ukážou, že její největší touha je stát se herečkou. Takových žen jsou samozřejmě ve Městě andělů tisíce, vždyť Hollywood je zdánlivě na dosah.

Jenže na rozdíl od těch, se kterými Černá Dalia sdílí v listopadu a prosinci nuzný byt, nemá žádnou stálou práci. Občas si vydělá pár dolarů jako servírka, ale většinou je bez prostředků.

I proto nakonec přespává v hromadných ubytovnách, kde platí jen dolar za noc. Většinu času se soustředí na to, aby se seznámila s někým, kdo by jí mohl jakýmkoli způsobem pootevřít dveře k filmové slávě.

„Dokázala se rychle seznámit, za jeden večer vystřídala i několik mužů, pořád se snažila dostat k filmu,“ vypovídají dočasné spolubydlící. Není tedy žádné velké překvapení, že v sítích detektivů uvízne i několik lidí, kteří mají k filmu blízko.

A nejde o žádné malé ryby.

K výslechu se musí dostavit například producent a proslulý režisér George Orson Welles (1915–1985) nebo folkový zpěvák a písničkář Woodrow Wilson Guthrie (1912–1967), který je tehdy na vrcholu popularity.

Vyšetřování do ztracena

Ani proti jednomu z nich se ale nepodaří najít dostatek důkazů. Přes neutuchající snahu detektivů vede vyšetřování vraždy Elizabeth Shortové nezadržitelně do slepé uličky.

Příliš nepomůže ani nález černé lakované kabelky patřící oběti, která se objeví asi o 10 dní později v popelnici nedaleko benzinové pumpy, společně s jednou z černých bot.

Ani balíček s několika osobními věcmi zavražděné ženy doručený do redakce Los Angeles Herald Express nepřinese do případu světlo. I proto je vražda Černé Dahlie dodnes jedním z nejhrůznějších pomníčků světové kriminalistiky.

Foto: FBI / Creative Commons / volné dílo, Santa Barbara Police / Creative Commons / volné dílo, DarkCryst / Creative Commons / CC BY 2.5
reklama
Související články
Svět zločinu
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Svět zločinu
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Svět zločinu
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
reklama
zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
reklama
věda a technika
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva