Skip to content

Největší socha ženy na světě: Spadne Matka vlast k zemi?

Vítr se prohání na Mamajevském návrší nad Volgogradem. Na obloze se honí černé mraky. Začíná pršet. Potoky vod rozežírají největší sochu ženy na světě. Nelítostné živly jí dávají zabrat už téměř půl století. Spodní voda se postarala o její základy a nechybí mnoho, aby se kamenné monstrum poroučelo dolů

„Jak bylo možné postavit sochu o váze 8000 tun jenom na udusané hlíně? Stojí vlastně volně a teď se naklání kvůli pohybu samotného základu i deformaci postavy,“ pozastavuje se ruský restaurátor Vadim Cerkovnikov nad monumentálním dílem Matka vlast volá.

Bitva u Stalingradu přinese zlom v průběhu 2. světové války.

Meč měří 33 metrů

Už od roku 1967 se na Mamajevské mohyle nad Volgogradem (do roku 1961 neslo město název Stalingrad) tyčí mohutná kamenná postava ženy. Se svými 85 metry výšky je největší sochou ženy na světě. Samotná postava zabírá 52 metrů, zbylých 33 metrů připadá na obrovský meč, který svírá v ruce.

Pověstná štastěna se k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi obrátí zády.

Bohyně svolává do zbraně

Znázorňuje antickou bohyni Niké, alegorii vlasti, která v rozevlátých šatech svolává Rusy do boje proti nepřátelům. Jeden z největších válečných památníků připomíná událost, která se zde odehrála během 2.

světové války. Od 21. srpna 1942 do 2. února 1943 tu zuřila bitva, která znamenala obrat v rozložení sil. Po bitvě u Stalingradu, kde zvítězila Rudá armáda, už se válečné štěstí začalo k německému vůdci Adolfu Hitlerovi (1889–1945) obracet zády.

Alegorii vlasti, která svolává Rusy do boje, jezdí obdivovat davy turistů…

Zemřelo nebo bylo pohřešováno zde ale téměř 480 tisíc ruských vojáků, a proto se už krátce po skončení 2. světové války uvažuje o vybudování Památníku bitvy u Stalingradu na Mamajevském návrší.

Socha Matka vlast volá vypadá působivě i v noci. Bohužel se kvůli špatným základům může poroučet k zemi…

Soudruzi udělali chyby

Práce začnou už v roce 1959. Autorsky je pomník společnou prací ruského sochaře Jevgenije Viktoroviče Vučetiče (1908–1974) a ruského inženýra Nikolaje Vasiljeviče Nikitina (1907–1973). Oba tvůrci ale podcenili situaci a dopustili se několika chyb.

Nevybudovali dostatečně hluboké betonové základy, které by stavbu dokonale ukotvily v zemi. Nepočítali ani s nelítostným klimatem v okolí řeky Volhy. Socha se proto stále více naklání, v současnosti už o 222 mm.

Podle odborníků je kritická hranice pro pád 277 mm. Nestabilitu díla navíc ještě zhoršuje kolébání čtrnáctitunového meče ve větru.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …