Domů     Nejkrutější aztécké rituály: Umíralo při nich 40 lidí denně!
Nejkrutější aztécké rituály: Umíralo při nich 40 lidí denně!
25.9.2019

Vědci odhadují, že v dobách největšího rozmachu říše na přelomu 15. a 16. století obětovali Aztékové ročně až 15 tisíc lidí. Jak takový obřad probíhal? Proč tak hrůzné a krvavé rituály vlastně prováděli?

Centrem aztéckého slunečního kultu byl Chrám slunce v Tenochtitlánu. Za hlavní dějiště obřadů s lidskými oběťmi se považuje obrovská chrámová pyramida, známá jako Templo Mayor (Velký chrám), která stála uprostřed Tenochtitlánu.

Velký chrám je tím nejdůležitějším místem aztéckého světa. Je spojený s nebeskou klenbou a se Sluncem, které je pro Aztéky klíčové.

Kde se konaly oběti?

Energie z obětovaných zajatců odtud může nejlépe odcházet ke Slunci, aby mělo sílu na své pouti po obloze. Jižní strana pyramidy navíc představovala mytickou horu Coatepec, kde bůh Huitzilopochtli porazil svou sestru Coyolxauhqui.

Denně se tu odehrávala bitva mezi Sluncem a silami noci, která sloužila za mytický vzor pro obětování. Proto se většina lidských obětí konala právě zde, v Templo Mayor.

Aztékové uctívali hlavně Slunce.
Aztékové uctívali hlavně Slunce.

Jak oklamat bohy

Lidská oběť hrála v aztéckém slunečném kultu nesmírně důležitou roli a přinášela se prakticky všem božstvům. Její magický účinek souvisel s uvolněním životní energie, zvané tona.

Bez těchto obětí, bez obnovování energie, by podle aztéckých představ vyhaslo Slunce, nevyrostla kukuřice nebo se stala jiná katastrofa, která souvisí s působením božstva, kterému byla oběť upřena.

Božstvo mělo ovlivnit i úrodu.
Božstvo mělo ovlivnit i úrodu.

1. Slavnosti slunce: Oběti gladiátorů

Při slavnostech Slunce vyvedli zajatce za úsvitu na plošinu před průčelím chrámu, kde mu vytrhli srdce jako oběť božstvu. Slavnost trvala až do poledne, lidé si při ní nožem zraňovali uši nebo jiné části těla, aby i oni obětovali krev božstvu.

Odpoledne pak probíhal tanec válečníků Orla a Jaguára. Vyvrcholením byly oběti gladiátorů. Vybraní válečníci z řádu Orla a Jaguára zabíjeli nejlepšího bojovníka z obětovaných zajatců.

Válečníci byli ozbrojeni skutečnými zbraněmi, zatímco zajatec byl uvázán ke kulatému kameni, který měl symbolizovat Slunce, a byl ozbrojen jen napodobeninami zbraní.

Válečníci rituálně zabíjeli nejlepšího bojovníka nepřátel.
Válečníci rituálně zabíjeli nejlepšího bojovníka nepřátel.

2. Xipe Totek: Bůh stažený z kůže

Kult boha vegetace a jarní obnovy života Xipe Toteka (Náš pán stažený z kůže) obsahoval dokonce hned dvě velkolepé formy obětování. Statečný válečný zajatec byl uvázán k velkému kulatému kameni.

V ruce držel dřevěný meč, jehož obsidiánová čepel byla nahrazena peřím. Kněží mu na několika místech těla nařezali kůži jako symbol praskání země, ze které klíčí semena. Pak začal zápas mezi zajatcem a čtyřmi nejlepšími válečníky řádu Orla a Jaguára.

Po smrti mu kněz vytrhl srdce. Potom oběť obřadně stáhli z kůže. Tuto kůži si pak oblékl kněz, který v ní chodil po dobu 20 dní. Druhou možností bylo obětování šípy. Oběť uvázali roztaženou k dřevěnému rámu a zasahovali tolika šípy, až krev stékala na zem.

Oběť po smrti stáhli z kůže.
Oběť po smrti stáhli z kůže.

3. Cintéotl: Hrob na kukuřičném poli

Na svátek Cintéotla, boha zralé kukuřice, byli obětováni čtyři zajatí muži a mladá žena. Mužům kněží vytrhli srdce, dívka tancovala rituální tanec. Postupovala různými chrámy a když tančila v chrámu Cintéotla, kněz jí náhle uťal hlavu.

Krev oběti vsákla do země a napojila boha. Pozůstatky oběti pak byly rituálně pochovány na kukuřičném poli, aby zabezpečily bohatou úrodu.

Rituál měl zajistit bohatou kukuřičnou úrodu.
Rituál měl zajistit bohatou kukuřičnou úrodu.

4. Tezcatlipoc: Rozlomené flétny značí smrt

Nejvyšší požadavky na oběť měl bůh Tezcatlipoca. Jeho ixiptla, vybraný celý rok dopředu, musel být pohledný a dobře vychovaný mladík bez tělesných nedostatků. Tento muž se nastěhoval do šlechtického domu, kde mu všichni prokazovali pocty jako bohu.

Celý rok žil v přepychu. Obsluhovalo jej osm kněží, kteří ho učili hrát na flétnu posvátné melodie. Měsíc před obětováním dostal čtyři dívky, oblečené jako božstva, které mu musely splnit každé přání.

Na vrcholu mladíka pak kněží položili na kámen a vytrhli mu ještě bijící srdce.
Na vrcholu mladíka pak kněží položili na kámen a vytrhli mu ještě bijící srdce.

5. Huehueteotl: Zdrogovaní a upálení

Při slavnostech pro božstva ohně Huehueteotl se oběti upalovaly. Váleční zajatci a aztéčtí bojovníci nejprve tančili na počest božstva.

Druhý den pak vystoupili na chrámovou plošinu, kde jim kněz vmetl do tváře prášek yauhtli, který měl omamné a psychotropní účinky. Kněží zapálili velkou hranici. Uchopili každý jednoho zajatce, kterému svázali ruce a nohy, a zvedli si jej na záda.

Pak s nimi začali tančit rituální tanec na počest boha ohně a jednoho po druhém vrhali do plamenů. S těžkými popáleninami je pak z ohně vytáhli dlouhými háky. Potom jim rozřezali hruď a vyrvali srdce.

Při slavnostech se oběti upalovaly.
Při slavnostech se oběti upalovaly.

6. Tlalok: Malé děti jdou na smrt

Bohu deště Tlalokovi se obětovaly malé děti. Mezi Aztéky byla totiž rozšířená představa, že pláč obětovaných dětí přivolává déšť. Proto jejich oběť sloužila jako prosba o déšť v dobách sucha.

Aztéčtí bojovníci nebrali děti do zajetí, a proto se oběti vybíraly z řad domácích aztéckých dětí. Ty musely splňovat dvě základní kritéria. Za prvé muselo být dítě narozené ve vhodné době, zasvěcené bohu Tlalokovi.

Dalším kritériem bylo, že dítě musí mít dvě kadeře vlasů, které mu vyčnívají z účesu. Na takové dítě Tlalokovi kněží vyhlásili požadavek odkoupení a rodičům pak vyplatili vysokou odměnu.

Bohovi Tlalokovi se obětovaly děti.
Bohovi Tlalokovi se obětovaly děti.

7. Obřad Nového ohně: Jak zachránit Zemi před apokalypsou

Obřad Nového ohně se váže k aztéckému pojetí světa a vesmíru. Konal se po završení každého kalendářního cyklu, který trval 52 let.

Mýtus o pěti sluncích předpovídal zničení světa apokalyptickými zemětřeseními na konci kalendářního cyklu, ale nevědělo se, který cyklus bude ten poslední. Přípravy na možný konec světa začínaly velkým úklidem:

z domácností se musely vyhodit všechny modly, nástroje na vaření, oblečení a rohožky. Domy a dvory se pečlivě zametly a uklidily.

Během posledních pěti dní posledního roku cyklu se uhasily všechny ohně a lidé vyšplhali na střechy svých obydlí, kde s napětím čekali na naplnění osudu světa.

Přípravy na konec světa začínaly velkým úklidem.
Přípravy na konec světa začínaly velkým úklidem.

Souhvězdí Kuřátek přináší naději

Po temnotě posledního dne kalendářního cyklu kněží vystoupili na horu Citlaltepec (Hvězdná hora) blízko Tenochtitlanu, aby pozorovali nebe. Předzvěstí svítání nového cyklu bylo souhvězdí Kuřátek.

Kněží úzkostlivě sledovali, jak toto seskupení hvězd vychází na oblohu. Ve chvíli, kdy souhvězdí překročilo zenit jako obyčejně, věděli, že slunce opět vyjde a svět bude ušetřen přinejmenším na následujících 52 let.

A tam na vrcholku hory pak musel být zažehnut v hrudi oběti tzv. Nový oheň.

Kněží čekali na ideální postavení hvězd.
Kněží čekali na ideální postavení hvězd.

Proč Aztékové pojídali své oběti?

V roce 1970 přišel antropolog Michael Harner s domněnkou, že rozmach lidských obětí mezi Aztéky by mohl být vysvětlen nedostatkem bílkovin v jejich stravě. Ve srovnání s ostatními kulturami na světě obsahovala totiž aztécká strava velmi málo masa.

Aztéci neměli velká stáda dobytka, díky kterým by měli zajištěn dostatek masa, a rychle se rozrůstající populace určitě vyčerpala možné zdroje na většině území.

Lidská oběť, a především následný rituální kanibalismu byly způsoby, jak se s tímto nedostatkem vyrovnat.

Kanibalismus lze vysvětlit tím, že měli ve stravě málo bílkovin.
Kanibalismus lze vysvětlit tím, že měli ve stravě málo bílkovin.

Pravý důvod kanibalismu

Podobně se k otázce rituálních obětí nedávno postavil tým italských vědců pod vedením Michela Ernandese.

Badatelé předpokládali, že Aztékové v důsledku složení své stravy založené primárně na kukuřici trpěli dlouhodobým nedostatkem serotoninu – „hormonu štěstí a dobré nálady“.

Při jeho deficitu se objevují psychické potíže, a může dojít dokonce k jistému „odlidštění chování“. A právě to se mohlo podle autorů studie stát skutečnou příčinou masového kanibalismu.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan