Domů     Básník Johann Wolfgang Goethe: O 55 let mladší lásku lákal na sbírku nerostů
Básník Johann Wolfgang Goethe: O 55 let mladší lásku lákal na sbírku nerostů

Frederika Brionová v září 1779 překvapeně kouká, kdo zaklepal na dveře jejich fary v alsaském Sessenheimu. Muž, který ji před osmi lety opustil bez jediného slova vysvětlení.

Dívka se tváří na nečekanou návštěvu přátelsky, nikdo ale netuší, kolik přemáhání ji setkání stojí…

„Ne, nemá smysl mu něco vyčítat,“ rozhodne se Frederika a sevře ruce v pěst. Zamáčkne slzy a přátelsky uvítá svoji lásku, německého básníka Johanna Wolfganga Goetha (1749 – 1832), který stojí na zápraží jejich domu.

Pozdraví ho a všechno, co se mezi nimi kdysi odehrálo, přejde bez jediného slova výčitek. Když ale básníka příští ráno s východem slunce vyprovodí na cestu, oddychne si. „Už ho nechci vidět. Nač zbytečně jitřit staré rány?“ uzavře s hořkostí jejich vztah. Básník je ale přesvědčený, že dívka už je ze všeho venku…

Johann Wolfgang Goethe je milostnými aférami proslulý.
Johann Wolfgang Goethe je milostnými aférami proslulý.

Goethovy vztahy skutečně probíhají jako podle předem připraveného scénáře. Vášnivě se zamiluje, oslaví svoji múzu básněmi a pak před ní ve strachu uteče a za sebou nechává spoušť. Sám už tenkrát přiznává, že ve vztahu k ženám není žádný hrdina:

„Prokletí ať spočine na tom, kdo se zaopatří dříve, než je zaopatřeno děvče, které učinil nešťastným.

Nikdy nemá pocítit bolest vidět ho v náručí jiné, dokud já nepocítím bolest vidět ji v náručí jiného, a snad ji chci i pak tohoto strašlivého pocitu ušetřit,“ píše v březnu 1768 osmnáctiletý Goethe svému příteli a tehdejšímu důvěrníkovi Wolfgangu Ernstu Behrischovi (1738–1809).

Místo posledního odpočinku Wolfganga Ernsta Behrische. Svého času se stal Goethovým důvěrníkem. Básník mu svěřoval svoje trable.
Místo posledního odpočinku Wolfganga Ernsta Behrische. Svého času se stal Goethovým důvěrníkem. Básník mu svěřoval svoje trable.

Hospodyně a milenka zároveň

12. července 1788 se Goethe prochází parkem na břehu řeky Ilm ve Výmaru. Najednou k němu přistoupí mladá slečna s hnědými kudrnatými vlasy.

„Vážený pane tajný rado (Goethe zastával od roku 1776 funkci tajného rady a ministra pro oblast financí, školství, kultury a částečně i průmyslu výmarského vévodství – pozn. red.), dovolte mi poníženě poprosit za mého bratra Christiana Vilpiuse,“ promluví k němu odvážně.

Třiadvacetiletá Christiane Vulpiusová (1765–1816) se přimlouvá, aby poskytl podporu jejímu bratrovi Christianovi Augustovi Vulpiusovi (1762–1827), začínajícímu německému spisovateli, který je zatím bez místa.

Básník nejenom neodmítne, ale Christianu hned pozve k sobě. „Je pravděpodobné, že Goethe ještě téže noci učinil Christianu svou milenkou,“ tvrdí Seelová.

Christiana se krátce na to nastěhuje do jeho domu, vede básníkovi domácnost a žije s ním ve svazku podobném manželství. Výmarské drbny teď mají o čem mluvit.

Christiane Vulpiusová vytvoří básníkovi dokonalé zázemí.
Christiane Vulpiusová vytvoří básníkovi dokonalé zázemí.

Manželka stojí v pozadí

Ve městě sice nejsou podobné aférky ničím výjimečným, jenže tady se nejedná o krátkodobou záležitost, a právě to nejde zdejším klepnám na rozum. Básník žije se svou hospodyní na hromádce celých osmnáct let, než si ji konečně roku 1806 odvede k oltáři.

Christiane se tak dočká i trochy uznání ve výmarské společnosti.

„Myslím, že když jí Goethe dal své jméno, můžeme jí snad dát šálek čaje,“ poznamená na Christianinu adresu jedovatě německá spisovatelka Johana Schopenhauerová (1766–1838) a matka filosofa Arthura Schopenhauera (1788–1860) a pozve ji do svého domu.

Ačkoli výmarské dámy Christianou většinou pohrdají, básník ji miluje a rád se k ní vrací. Samotné Christianě jsou názory výmarské smetánky fuk. Drží se skromně v pozadí a důležité je pro ni hlavně její soukromé štěstí s básníkem. Narodí se jim pět dětí.

Německá spisovatelka Johana Schopenhauerová je ochotna vzít Goethovu milenku na milost.
Německá spisovatelka Johana Schopenhauerová je ochotna vzít Goethovu milenku na milost.

Dědečkova nabídka k sňatku

V roce 1821 starý básník pobývá v Čechách v Mariánských lázních. Potkává tu svoji známou hraběnku Amalii von Levetzowovou (1788–1868) s její dcerou Ulrikou von Levetzowovou (1804 – 1899). Ulriku zve na společné procházky.

„Podívejte, tohle je křemen,“ poučuje dívku a snaží se ji nalákat na sbírku nerostů. Jenže Ulrika lhostejně otočí hlavu. Vdovec proto přijde na malou fintu. Aby dívku přiměl se na kameny alespoň podívat, vkládá mezi ně čokoládu. Nikdo je z ničeho nepodezírá.

„Ani mamince nenapadlo shledávat v tom častém společném pobývání něco jiného než zalíbení starého muže, který by podle let mohl být mým dědečkem, v dítěti, kterým jsem přece ještě byla,“ vzpomíná později Ulrika.

Jenže po dalších dvou letních lázeňských pobytech nabídne roku 1823 čtyřiasedmdesátiletý stařec děvčeti sňatek.

Ulrika von Levetzowovová chce znát názor matky na případný sňatek s básníkem.
Ulrika von Levetzowovová chce znát názor matky na případný sňatek s básníkem.

Dlužná odpověď

„Jestli si to vy, matko přejete, pak to udělám,“ odpoví poslušně Ulrika na otázku své matky, zda si je ochotna si Goetha vzít.

„Ne mé dítě, jsi ještě příliš mladá, než abych tě už chtěla vidět vdanou, avšak ta nabídka je natolik poctivou, že ji také nemohu odmítnout, aniž bych se tě zeptala, ty si to musíš rozmyslet,“ odpoví Amalie.

„Nepotřebuji čas na rozmyšlenou, měla bych Goetha ráda jenom jako otce…,“ říká Ulrika, která prý ještě vůbec nemá chuť se vdávat.

Uvědomuje si, že je mezi ní a básníkem věkový rozdíl 55 let a správně předpokládá, že Goethův syn August a jeho žena Ottilie by určitě nejásali z devatenáctileté macechy. O nabídce Ulrika s Goethem sice nikdy nemluví, ovšem on vycítí, že nemá naději. Ulrika zůstává až do konce života svobodná.

Foto: wikipedia.org
Související články
Zajímavosti
Fascinující fakta ze světa zvířat: Mláďata v číslech
2589 gramů vážilo největší pštrosí vejce na světě, které bylo sneseno samicí pštrosa dvouprstého (Struthio camelus) na farmě v Borlänge ve Švédsku v roce 2008. Přinášíme vám spousty zajímavostí ze světa zvířat a jejich mláďat! 1/100 000 váhy matky, přibližně 1 gram, váží při narození mládě klokana rudého (Macropus rufus), a jedná se tak o […]
Zajímavosti
Drama nad horou Fudži: Co způsobilo nejhorší leteckou havárii jednoho letadla?
V roce 1985 zahynulo 520 z 524 cestujících letadla Boeing 747 společnosti Japan Airlines 123, které letělo z Tokia do Ósaky. Co bylo příčinou neštěstí? Podle přeživších mohly být ztráty na životech menší, kdyby Japonci neodmítli pomoc amerického vrtulníku… Proč ji nepřijali? Japonský budhistický svátek Obon vychází ze zvyku ctít duchy svých předků. Vyvinul se […]
Zajímavosti
Tady může vypuknout peklo. Představujeme 10 nejnebezpečnějších sopek planety
Už po tisíce let jsou sopky tím, co lidstvo děsí a fascinuje zároveň. Jejich běsnění dokáže být neuvěřitelně nádherné, ale také obrovsky nebezpečné a doslova smrtící. Ostatně to se v minulosti ukázalo už mnohokrát a v některých případech sopečné výbuchy ovlivňovaly životy lidí po celém světě. A experti se shodují: Dříve nebo později nás něco takového nutně […]
Zajímavosti
Obávaný Mount Everest. Kdo zvítězil v souboji o zdolání střechy světa?
Majestátný Mt. Everest se v himálajských velehorách tyčí nad všemi okolními vrcholy. I když je jasné a slunečné počasí, působí dominantně a velkolepě. A co teprve když se počasí změní… Teplota na vrcholu dosahuje průměrné hodnoty 37 stupňů Celsia pod nulou a může klesnout až na minus 60 stupňů. Vichry přes 150 km/hod. tu nejsou […]
reklama
věda a technika
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a […]
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru. Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i […]
Bude pivo v budoucnosti chutnat stejně?
Chuť potravin ovlivňuje teplota vzduchu, půdní podmínky i množství srážek v oblasti pěstování či chovu. Klimatické změny toto všechno mění, což zřejmě do budoucna negativně ovlivní chuť některých, možná i většiny plodin. Nejen producenti se proti tomu snaží ze všech sil bojovat. Chuť piva se může v budoucnu změnit kvůli měnící se chuti hlavních surovin, které se […]
Kvašení potravin neboli fermentace zažívá svoji renesanci
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
reklama
věda a technika
Česká věda v popředí: Od starověkého Egypta po budoucnost vesmíru
Češi se umějí blýsknout i ve světě! Tohle je výběr jen několika českých nej z oblasti vědy. Věděli jste například, že… Archeologie Čeští egyptologové našli velkolepou hrobku, starou 4400 let Čeští egyptologové slaví výjimečný úspěch. Podařilo se jim znovuobjevit dávno ztracenou hrobku jedné z nejvýznamnějších osobností nekrálovského původu z doby stavitelů pyramid – velmože Ptahšepsese. […]
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation. […]
Tragický příběh téměř neznámého vědce Ericha Hudce
Zámek v Kunštátu sice nepatří mezi nejproslulejší u nás, odehrál se tu ale jeden velmi děsivý a záhadný příběh. Jednalo se o jeden z prvních velkých zločinů nastupujícího režimu a rozhodně bychom na něj neměli zapomenout. Dne 8. června 1948 zde byla za dosud nevyjasněných okolností zavražděna rodina špičkového vědce Ericha Hudce. Že jste o […]
Mícha v servisu: Dají se obnovit nervové buňky?
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz