Domů     Básník Johann Wolfgang Goethe: O 55 let mladší lásku lákal na sbírku nerostů
Básník Johann Wolfgang Goethe: O 55 let mladší lásku lákal na sbírku nerostů

Frederika Brionová v září 1779 překvapeně kouká, kdo zaklepal na dveře jejich fary v alsaském Sessenheimu. Muž, který ji před osmi lety opustil bez jediného slova vysvětlení.

Dívka se tváří na nečekanou návštěvu přátelsky, nikdo ale netuší, kolik přemáhání ji setkání stojí…

„Ne, nemá smysl mu něco vyčítat,“ rozhodne se Frederika a sevře ruce v pěst. Zamáčkne slzy a přátelsky uvítá svoji lásku, německého básníka Johanna Wolfganga Goetha (1749 – 1832), který stojí na zápraží jejich domu.

Pozdraví ho a všechno, co se mezi nimi kdysi odehrálo, přejde bez jediného slova výčitek. Když ale básníka příští ráno s východem slunce vyprovodí na cestu, oddychne si. „Už ho nechci vidět. Nač zbytečně jitřit staré rány?“ uzavře s hořkostí jejich vztah. Básník je ale přesvědčený, že dívka už je ze všeho venku…

Johann Wolfgang Goethe je milostnými aférami proslulý.
Johann Wolfgang Goethe je milostnými aférami proslulý.

Goethovy vztahy skutečně probíhají jako podle předem připraveného scénáře. Vášnivě se zamiluje, oslaví svoji múzu básněmi a pak před ní ve strachu uteče a za sebou nechává spoušť. Sám už tenkrát přiznává, že ve vztahu k ženám není žádný hrdina:

„Prokletí ať spočine na tom, kdo se zaopatří dříve, než je zaopatřeno děvče, které učinil nešťastným.

Nikdy nemá pocítit bolest vidět ho v náručí jiné, dokud já nepocítím bolest vidět ji v náručí jiného, a snad ji chci i pak tohoto strašlivého pocitu ušetřit,“ píše v březnu 1768 osmnáctiletý Goethe svému příteli a tehdejšímu důvěrníkovi Wolfgangu Ernstu Behrischovi (1738–1809).

Místo posledního odpočinku Wolfganga Ernsta Behrische. Svého času se stal Goethovým důvěrníkem. Básník mu svěřoval svoje trable.
Místo posledního odpočinku Wolfganga Ernsta Behrische. Svého času se stal Goethovým důvěrníkem. Básník mu svěřoval svoje trable.

Hospodyně a milenka zároveň

12. července 1788 se Goethe prochází parkem na břehu řeky Ilm ve Výmaru. Najednou k němu přistoupí mladá slečna s hnědými kudrnatými vlasy.

„Vážený pane tajný rado (Goethe zastával od roku 1776 funkci tajného rady a ministra pro oblast financí, školství, kultury a částečně i průmyslu výmarského vévodství – pozn. red.), dovolte mi poníženě poprosit za mého bratra Christiana Vilpiuse,“ promluví k němu odvážně.

Třiadvacetiletá Christiane Vulpiusová (1765–1816) se přimlouvá, aby poskytl podporu jejímu bratrovi Christianovi Augustovi Vulpiusovi (1762–1827), začínajícímu německému spisovateli, který je zatím bez místa.

Básník nejenom neodmítne, ale Christianu hned pozve k sobě. „Je pravděpodobné, že Goethe ještě téže noci učinil Christianu svou milenkou,“ tvrdí Seelová.

Christiana se krátce na to nastěhuje do jeho domu, vede básníkovi domácnost a žije s ním ve svazku podobném manželství. Výmarské drbny teď mají o čem mluvit.

Christiane Vulpiusová vytvoří básníkovi dokonalé zázemí.
Christiane Vulpiusová vytvoří básníkovi dokonalé zázemí.

Manželka stojí v pozadí

Ve městě sice nejsou podobné aférky ničím výjimečným, jenže tady se nejedná o krátkodobou záležitost, a právě to nejde zdejším klepnám na rozum. Básník žije se svou hospodyní na hromádce celých osmnáct let, než si ji konečně roku 1806 odvede k oltáři.

Christiane se tak dočká i trochy uznání ve výmarské společnosti.

„Myslím, že když jí Goethe dal své jméno, můžeme jí snad dát šálek čaje,“ poznamená na Christianinu adresu jedovatě německá spisovatelka Johana Schopenhauerová (1766–1838) a matka filosofa Arthura Schopenhauera (1788–1860) a pozve ji do svého domu.

Ačkoli výmarské dámy Christianou většinou pohrdají, básník ji miluje a rád se k ní vrací. Samotné Christianě jsou názory výmarské smetánky fuk. Drží se skromně v pozadí a důležité je pro ni hlavně její soukromé štěstí s básníkem. Narodí se jim pět dětí.

Německá spisovatelka Johana Schopenhauerová je ochotna vzít Goethovu milenku na milost.
Německá spisovatelka Johana Schopenhauerová je ochotna vzít Goethovu milenku na milost.

Dědečkova nabídka k sňatku

V roce 1821 starý básník pobývá v Čechách v Mariánských lázních. Potkává tu svoji známou hraběnku Amalii von Levetzowovou (1788–1868) s její dcerou Ulrikou von Levetzowovou (1804 – 1899). Ulriku zve na společné procházky.

„Podívejte, tohle je křemen,“ poučuje dívku a snaží se ji nalákat na sbírku nerostů. Jenže Ulrika lhostejně otočí hlavu. Vdovec proto přijde na malou fintu. Aby dívku přiměl se na kameny alespoň podívat, vkládá mezi ně čokoládu. Nikdo je z ničeho nepodezírá.

„Ani mamince nenapadlo shledávat v tom častém společném pobývání něco jiného než zalíbení starého muže, který by podle let mohl být mým dědečkem, v dítěti, kterým jsem přece ještě byla,“ vzpomíná později Ulrika.

Jenže po dalších dvou letních lázeňských pobytech nabídne roku 1823 čtyřiasedmdesátiletý stařec děvčeti sňatek.

Ulrika von Levetzowovová chce znát názor matky na případný sňatek s básníkem.
Ulrika von Levetzowovová chce znát názor matky na případný sňatek s básníkem.

Dlužná odpověď

„Jestli si to vy, matko přejete, pak to udělám,“ odpoví poslušně Ulrika na otázku své matky, zda si je ochotna si Goetha vzít.

„Ne mé dítě, jsi ještě příliš mladá, než abych tě už chtěla vidět vdanou, avšak ta nabídka je natolik poctivou, že ji také nemohu odmítnout, aniž bych se tě zeptala, ty si to musíš rozmyslet,“ odpoví Amalie.

„Nepotřebuji čas na rozmyšlenou, měla bych Goetha ráda jenom jako otce…,“ říká Ulrika, která prý ještě vůbec nemá chuť se vdávat.

Uvědomuje si, že je mezi ní a básníkem věkový rozdíl 55 let a správně předpokládá, že Goethův syn August a jeho žena Ottilie by určitě nejásali z devatenáctileté macechy. O nabídce Ulrika s Goethem sice nikdy nemluví, ovšem on vycítí, že nemá naději. Ulrika zůstává až do konce života svobodná.

Foto: wikipedia.org
Související články
Zajímavosti
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Zajímavosti
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Zajímavosti
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Zajímavosti
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
reklama
historie
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
Zápasníka Milona z Krotonu roztrhali hladoví vlci
Filozof a matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n. l.) se mezi lety 540–530 př. n. l. usazuje v Krotonu v jihoitalské Kalábrii a shromažďuje tu okruh svých žáků. Patří mezi ně i atlet Milon z Krotonu. „Čerpal od Pythagora nejenom filozofická poučení, ale i vědecká zdůvodnění tréninkových zásad a zápasnických chvatů,“ uvádí sportovní novinář Václav […]
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka. […]
záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml