Domů     Nejhorší obchod v dějinách! Jak Rusko prodalo Aljašku!
Nejhorší obchod v dějinách! Jak Rusko prodalo Aljašku!
28.5.2021

Krásná příroda, bohatý zdroj nerostných surovin i zlata. To je největší americký stát, Aljaška, který kdysi patřil Rusku. Jeho poklady však byly v té době ukryté hluboko pod ledem. K prodeji tohoto území vedlo Rusy mnoho skutečností. Dá se zpětně pochopit, proč tuto cennou oblast tak špatně prodali?

Poprvé spatřila Aljašku v roce 1741 expedice vedená dánským cestovatelem Vitusem Beringem (1681–1741), kterého vyslal na průzkum car Petr Veliký. Cílem bylo prozkoumat východní pobřeží Sibiře a zmapovat propojení s neprobádaným americkým kontinentem.

Bering objevil ostrov Svatého Vavřince, Diomédovy ostrovy, a také ostrov Kodiak. Ještě tentýž rok však zemřel společně s dalšími námořníky na kurděje.

Prvním Evropanem, který navštívil Aljašku, byl Vitus Bering.  /Neznámý autor/Wikimedia Commons/Volné dílo
Prvním Evropanem, který navštívil Aljašku, byl Vitus Bering.  /Neznámý autor/Wikimedia Commons/Volné dílo

Měkké zlato

Po tomto objevu sem posléze začali mířit ruští obchodníci a lovci kožešin a již v roce 1759 zde vznikla první ruská osada. Ale počet obyvatel se pohyboval jen v řádech tisíců.

I přesto na místě postavili pravoslavné kostely, které se na řadě míst dochovaly do současnosti.

Rusové tehdy nevěděli, co se skrývá pod zemí, ale i tak se Aljaška stala pro ruské cary zlatou, či spíše kožešinovou, žílou vzhledem k značnému množství divoké zvěře.

Ruské pozůstatky v Americe

Ruští osadníci obchodovali zvláště s cennou vydří kožešinou, a tak lovci vydry téměř vyhubili.

Někteří z nich se začali posouvat ještě dál, a to až do slunné Kalifornie, kde vybudovali v roce 1812 pevnost Fort Ross a vesnici ležící sto kilometrů na sever od dnešního San Franciska. Stali se tak prvními Evropany, kteří severní pobřeží Kalifornie osídlili.

Rusové se mísili s původními obyvateli. Foto: Edward S. Curtis/Wikimedia Commons/Volné dílo
Rusové se mísili s původními obyvateli. Foto: Edward S. Curtis/Wikimedia Commons/Volné dílo

Strach z porážky

Jenže když v roce 1856 Rusové prohráli v Krymské válce, dostali se do finančních potíží a oslabena byla i jejich vojenská síla. Zcela přirozeně se tak obávali možných útoků. Ne od Američanů, nýbrž od Britů.

Těm už patřila kanadská Britskou Kolumbii a nebylo by tedy nic neobvyklého, že by Aljašku „připojili“. Rusové s Velkou Británií soupeřili již na Krymu a přetlačovali se i v Afghánistánu. Bylo jim tedy jasné, že by je britské loďstvo mohlo od Aljašky zcela odříznout.

Daleká domovina

Navíc Aljaška byla od tehdejšího ruského centra moci Petrohradu nesmírně vzdálená. Pro představu, dopis poslaný z Petrohradu šel na Aljašku údajně dva roky. Při expresní zásilce tomu bylo 5 měsíců.

Carovi Alexandr tedy věděl, že pokud by došlo k válce, není ruská armáda Aljašku schopna nijak bránit. Proto začal přemýšlet o tom, že bude lepší území prodat, než si jej nechat v prohrané válce sebrat.

Do prvního obchodu zasáhla americká občanská válka mezi Severem a Jihem, a vše se tak pozdrželo. Na druhé straně to v pozdějším obchodě Američanům pomohlo. Rusko se totiž postavilo na stranu Severu, Britové zase stranili Jihu.

Když pak dorazili ruští námořníci po jedné porážce Seveřanů, dokázali tím odradit Brity od blokády amerických přístavů. A do bojů dokonce jednou i přímo zasáhli.

Do prodeje zasáhla Americká občanská válka. Foto: Library of Congress/Wikimedia Commons/Volné dílo
Do prodeje zasáhla Americká občanská válka. Foto: Library of Congress/Wikimedia Commons/Volné dílo

Prodej všech dob

Po válce začalo Rusko znovu naléhat na prodej Aljašky. Za úkol to dostal ruský vyslanec a baron Eduard de Stoeckl, na americké straně pak stál ministr zahraničí William Seward.

K samotnému obchodu došlo 30. března 1867 a Aljaška byla prodána za směšnou částku 7,2 milionu dolarů, což nyní odpovídá sumě asi 90 milionů dolarů.

Jednalo se o území o celkové rozloze 1 518 000 km2. Došlo k tomu prostřednictvím smlouvy ratifikované Senátem USA a podepsanou prezidentem Andrew Johnsonem.

Výsměch Američanů

William Seward byl přesvědčen, že území může sloužit jako základna pro rozvoj amerického trhu v Asii. Proti němu stál americký lid, který považoval nákup za hloupost s argumenty, že se jedná pouze o zbytečný kus ledové půdy.

Na druhé straně se Rusové radovali z dobrého obchodu. A sám baron Stoeckl na tom velmi získal. Od samotného cara získal jako prémii 25 000 dolarů a doživotní rentu ve výši 6000 dolarů ročně, kterou si diplomat vybíral až do svých 88 let, tedy do roku 1892.

Radost z obchodu měly obě strany. Emanuel Leutze/Wikimedia Commons/Volné dílo
Radost z obchodu měly obě strany. Emanuel Leutze/Wikimedia Commons/Volné dílo

Je tu zlato!

Vše se změnilo na počátku zlaté horečky na Klondiku v roce 1896. O tom, kdo jako první zlato objevil, se dodnes vedou spory. Většinový názor se přiklání k Jimu Masonovi zvanému Skookum (1859–1916).

Zpráva se velmi rychle roznesla a na sever se vydaly statisíce dobrodruhů s vidinou snadného zisku. Obtížná však byla už samotná cesta k vysněnému bohatství, těžký terén jim to rozhodně neulehčoval znepříjemňoval.

Do počátku první světové války se zde však vytěžilo zlato za více než bilion dolarů.

Nesmírné nerostné bohatství

K velkému překvapení Aljaška neukrývala jen zlato, ale také další drahé kovy, jako třeba zinek, stříbro nebo olovo. Další „boom“ přišel s objevením ropy, která momentálně tvoří nejcennější aljašské bohatství.

K ropné horečce došlo po roce 1968, o rok později už získala za pronájem práv v těžební oblasti téměř 900 000 milionů dolarů. Cena koupeného území se tak Američanům mnohonásobně vrátila.

Dokonce spočítali, že do roku 1958 se jim Aljaška zaplatila čtyřistadvacetpětkrát.

Na Aljašce se našla celá řada nerostného bohatství. Foto: AlaskaMining/Wikimedia Commons/CC BY 2.5
Na Aljašce se našla celá řada nerostného bohatství. Foto: AlaskaMining/Wikimedia Commons/CC BY 2.5

Chce Rusko Aljašku zpět?

I v současné době se objevují konspirační teorie, podle nichž je prodej Aljašky neplatný. Jedna z nich říká, že loď Orkney, která vezla do Ruska oněch 7,2 milionu dolarů, se potopila v Baltu i s penězi. Mnozí to tak považují za neplatný prodej.

Podle další samotná smlouva nikdy neplatila a jednalo se pouze o pronájem na 99 až 150 let. Během úřadování amerického prezidenta Baracka Obamy se také spekulovalo o dalším prodeji, aby Spojené státy umazaly část státního dluhu.

Cena byla tehdy odhadována mezi 2,5 až 5 biliony dolarů. Nakonec ze záměru sešlo a území na severu Ameriky tak zůstává v rukou Spojených států.

Foto: Wikimedia Commons, Úvodní foto: Shutterstock.com
reklama
Související články
Historie
Smrt miláčka davů: Mohl někdo tragické nehodě princezny Diany zabránit?
Ve výtahu vládne uvolněná atmosféra. Snědý muž prohodí k usměvavé ženě nevinný vtípek, ta se rozchichotá na celé kolo. Zatímco si užívají zdánlivého klidu, před hotelem panuje nevídaný chaos! Každý chce totiž objektivem zachytit Dianu a jejího egyptského milence! Pohřeb princezny Diany (1961-1997) se změní v celonárodní tryznu. „Sbohem, anglická růže,“ pěje zpoza klavíru uslzený Elton John […]
Historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Historie
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
reklama
zajímavosti
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku
Finty pro pěkné obočí
panidomu.cz
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
enigmaplus.cz
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty. Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
21stoleti.cz
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nov